"Polska polityka zagraniczna odzyskuje podmiotowość". "Małe expose" Waszczykowskiego. Był apel do Polaków

29.01.2016 11:31
Minister Waszczykowski przedstawia priorytety rządu ws. polityki zagranicznej

Minister Waszczykowski przedstawia priorytety rządu ws. polityki zagranicznej (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

- Polska polityka zagraniczna odzyskuje podmiotowość, której brakowało przez kilka ostatnich lat i od której odzwyczaili się niektórzy nasi partnerzy - mówił w Sejmie szef MSZ Witold Waszczykowski. Polska nie zamierza jednak zaostrzać stosunków z żadnym partnerem zagranicznym - dodał.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Polska polityka zagraniczna odzyskuje podmiotowość, której brakowało przez kilka ostatnich lat i od której odzwyczaili się niektórzy nasi partnerzy. Tutaj właśnie należy upatrywać źródła polemicznych opinii o Polsce, które ostatnimi czasy dochodziły ze strony różnych polityków europejskich - powiedział w piątek w Sejmie Witold Waszczykowski. Minister wygłosił informację rządu o zadaniach polskiej polityki zagranicznej.

"Asertywność" to nie konflikty

Szef MSZ zadeklarował, że polityka zagraniczna Polski pozostanie "polityką asertywną" , co - zastrzegł - nie oznacza, że będzie to polityka konfliktowa.

- Polska nie zamierza zaostrzać stosunków z żadnym partnerem zagranicznym. Jej polityka będzie stanowcza, ale i otwarta na dialog. Niezbędna korekta w polityce zagranicznej, której ten rząd będzie dokonywał, odbędzie się z pożytkiem dla Polski, dla naszego regionu i dla Europy - zapewnił Waszczykowski.

Według szefa MSZ Polska stoi wobec trudnych wyzwań. - W czasach dramatycznych zmian, niepewności i niestabilności w stosunkach międzynarodowych umocnienie pozycji Rzeczypospolitej wymaga szczególnej troski i wysiłku. Niezbędna jest w tym celu harmonijna współpraca między najważniejszymi ośrodkami władzy - prezydentem, parlamentem i rządem - ocenił.

Jak dodał, jest tutaj także miejsce dla opozycji. - Suwerenność kraju tworzy się nie tylko poprzez działania prowadzone za granicą, wykuwa się ją również, a może przede wszystkim, we własnym kraju - przekonywał szef MSZ.

Ataki na Polskę

- Mamy do czynienia z atakami na wizerunek Polski i rządu; dlatego, w trosce o dobre imię naszego kraju, będziemy prowadzili aktywną dyplomację medialną - mówił szef MSZ.

Waszczykowski powiedział w Sejmie, że do priorytetów MSZ zalicza "nasilenie walki z negatywnymi stereotypami i szkalowaniem Polski". - Przykładem działań MSZ na tym polu będzie wsparcie promocyjne i medialne zbliżającego się otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej koło Rzeszowa - zaznaczył minister.

Podkreślił, że chce "skuteczniej" informować zagraniczną opinię publiczną o najważniejszych polskich sprawach.

- Aktualnie mamy do czynienia z atakami na wizerunek Polski i rządu RP. Z dezinformowaniem czytelników zagranicznych oraz próbami wytwarzania w nich przekonania, iż w Polsce zagrożona jest demokracja . Dlatego, w trosce o dobre imię naszego kraju, będziemy prowadzili aktywną dyplomację medialną, której dobrym przykładem była niedawna publikacja mojego artykułu "Jakiej Europy chce Polska" w 26 najpoważniejszych, opiniotwórczych dziennikach europejskich. Służyć temu będzie także m.in. portal informacyjny poland.pl" - zapowiedział szef dyplomacji.

ŚDM i szczyt NATO promocją Polski

W 2016 r. Polska będzie gospodarzem szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży. To wydarzenia - jak powiedział Waszczykowski - "o istotnym potencjale promocyjnym". - Pokażemy Polskę jako kraj ważny, inspirujący, znaczący w dziejach chrześcijaństwa i Europy. Niech zaangażowanie polskiego państwa w to wydarzenie będzie elementem tego, co można by określić mianem dyplomacji wartości - obrony i promocji wartości cywilizacji łacińskiej, która łączy obywateli naszego kontynentu - powiedział szef MSZ.

W roku 2016 MSZ wzmocni też polską dyplomację historyczną. - Będziemy skutecznie propagować dzieje naszego kraju, narodu i państwa w perspektywie zarówno tegorocznego 1050-lecia Chrztu Polski, jak i zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Istotną rolę w tym procesie będą odgrywały zreformowane Instytuty Polskie - zapowiedział.

Minister do Polaków: reagujcie!

- Reagujcie zawsze wtedy, kiedy szkalowane jest dobre imię Polski, kiedy przeinaczana czy wręcz zakłamywana jest historia - zwrócił się do Polonii szef MSZ Witold Waszczykowski. Nie chcemy, by kolejne setki tysięcy Polaków wyjeżdżały z Polski - dodał.

Waszczykowski podkreślił, że dziś, poza granicami Polski, mieszka nawet 20 milionów naszych rodaków lub osób o polskich korzeniach. - Nie chcemy, by kolejne setki tysięcy Polaków wyjeżdżały z Polski w poszukiwaniu swoich życiowych szans, jak to było w ostatnich kilku latach. Chcemy, by to tutaj mieli godne warunki życia - powiedział.

Szef MSZ dodał, że liczna polska społeczność poza granicami kraju daje szanse na aktywną promocję polskich interesów. - Chcemy, by wobec wyzwań, z którymi musimy się dziś zmierzyć, Polacy mieszkający poza granicami byli rzecznikami interesów Rzeczypospolitej. Oczekujemy, że poprzez bliską współpracę z polskim placówkami dyplomatycznymi i konsularnymi, nasi rodacy będą ważnym sojusznikiem rządu w promowaniu polskiej racji stanu, polskiej kultury i pamięci narodowej, polskiej narracji historycznej. Instytuty Polskie za granicą będą aktywnie wspierać Polonię w tych działaniach - zapowiedział.

- Reagujcie zawsze wtedy, kiedy szkalowane jest dobre imię Polski. Kiedy przeinaczana czy wręcz zakłamywana jest historia. Kiedy pisze się o polskich obozach zagłady, a milczy się o tysiącach Polaków Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Proszę, bądźcie ambasadorami Polski i polskości - zwrócił się do Polonii Waszczykowski.Zobacz także
Komentarze (85)
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 17 razy 11

  Reagujcie zawsze wtedy, kiedy szkalowane jest dobre imię Polski...
  -----
  chciałbym zareagować i podziękować panu Waszczykowskiemu za służbę, już od jakiś 25 lat nikt nie traktował mnie w Europie jak "wschodniego dzikusa i prymitywa" panu się to udało w 3 tygodnie

 • razb1947

  Oceniono 20 razy 10

  Polityka zagraniczna ministra Waszczykowskiego jest bardzo bobra bo nie jest dyktowana przez Merkel jak było za PO i PSL i w dodatku po kolanach.

 • Black Swan

  Oceniono 48 razy 10

  jesteście żywym dowodem na destrukcyjną siłę lewackich mediów... Jako potomkowie narodu który ongiś tworzył nawet nie wielkie i silne, bogate państwo ale wręcz oddzielna cywilizację, powinniście być dumni ze swoich przodków ale w was dumy jest tyle ile w Tusku...
  Skąd w was takie zeszczurzenie? Kto z wami jest nie tak, że pozwalacie by jakiś chłystek z państwa (Belgii), które powstało (i to nie z woli mieszkańców) raptem 180 lat temu poniewierał wami jak jakąś szmatą?
  Ze wszystkich narodów Europy to akurat Polacy mają największe powody do dumy i to nie tylko w zakresie osiągnięć oręża ale i humanitaryzmu, postępu czy demokracji...
  To my na tym kontynencie stworzyliśmy pierwszą demokrację... To nasi przodkowie murzyna dopuścili murzyna do szlacheckich tytułów (herb Mora) w czasie gdy np. w Anglii murzyni byli traktowani jak dzikie zwierzęta...
  To Polacy jako jedyna nacja nigdy nie popełniła brodni ludobójstwa a np. Francja swoja V Republikę która trwa do dziś, oparli właśnie na zbrodni ludobójstwa i to wobec swoich pobratymców... ( zbrodnie w Wandei)
  Polacy budowali dobrobyt swojego państwa uczciwie a nie w oparciu o ludobójstwo tak jak np. Belgowie w Kongu albo Hiszpanie w Ameryce...

  Jak to się więc stało, że dziś jesteście takimi szczurami? Wasze babki (bądź prababki) dopadała Armia Czerwona i w związku z tym macie coś zyebane w genach? One są ważne ale przecież nie najważniejsze bo nie determinują waszego ześwinienia więc nie uda wam się zepchnąć na sfajlowaną genetykę tej waszej dzisiejszej postawy...
  Co zz wami jest nie tak?

 • boguslawbch6808

  Oceniono 42 razy 10

  Jak słyszę głosy, że rząd PiS zbliża nas do Rosji to zaraz przypomina mi się Tusk tulący się z Putinem. I słowa Sikorskiego o propozycji rozbioru Ukrainy jaką Putin ponoć Tuskowi złożył.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 48 razy 10

  Najlepszy był Petru w debacie. Ten już jawnie daje znaki, że jak dojdzie do władzy to weźmie każdą liczbę imigrantów jaką podeślą nam Niemcy.

 • mer1lin

  Oceniono 20 razy 8

  Że co odzyskuje?
  Myślałem ,że już gorzej jak za Fatygi nie będzie. A jednak.

 • leszek.30

  Oceniono 17 razy 7

  Witia Waszczyków....Spasiba drug..!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje