"Polska polityka zagraniczna odzyskuje podmiotowość". "Małe expose" Waszczykowskiego. Był apel do Polaków

29.01.2016 11:31
Minister Waszczykowski przedstawia priorytety rządu ws. polityki zagranicznej

Minister Waszczykowski przedstawia priorytety rządu ws. polityki zagranicznej (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

- Polska polityka zagraniczna odzyskuje podmiotowość, której brakowało przez kilka ostatnich lat i od której odzwyczaili się niektórzy nasi partnerzy - mówił w Sejmie szef MSZ Witold Waszczykowski. Polska nie zamierza jednak zaostrzać stosunków z żadnym partnerem zagranicznym - dodał.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Polska polityka zagraniczna odzyskuje podmiotowość, której brakowało przez kilka ostatnich lat i od której odzwyczaili się niektórzy nasi partnerzy. Tutaj właśnie należy upatrywać źródła polemicznych opinii o Polsce, które ostatnimi czasy dochodziły ze strony różnych polityków europejskich - powiedział w piątek w Sejmie Witold Waszczykowski. Minister wygłosił informację rządu o zadaniach polskiej polityki zagranicznej.

"Asertywność" to nie konflikty

Szef MSZ zadeklarował, że polityka zagraniczna Polski pozostanie "polityką asertywną" , co - zastrzegł - nie oznacza, że będzie to polityka konfliktowa.

- Polska nie zamierza zaostrzać stosunków z żadnym partnerem zagranicznym. Jej polityka będzie stanowcza, ale i otwarta na dialog. Niezbędna korekta w polityce zagranicznej, której ten rząd będzie dokonywał, odbędzie się z pożytkiem dla Polski, dla naszego regionu i dla Europy - zapewnił Waszczykowski.

Według szefa MSZ Polska stoi wobec trudnych wyzwań. - W czasach dramatycznych zmian, niepewności i niestabilności w stosunkach międzynarodowych umocnienie pozycji Rzeczypospolitej wymaga szczególnej troski i wysiłku. Niezbędna jest w tym celu harmonijna współpraca między najważniejszymi ośrodkami władzy - prezydentem, parlamentem i rządem - ocenił.

Jak dodał, jest tutaj także miejsce dla opozycji. - Suwerenność kraju tworzy się nie tylko poprzez działania prowadzone za granicą, wykuwa się ją również, a może przede wszystkim, we własnym kraju - przekonywał szef MSZ.

Ataki na Polskę

- Mamy do czynienia z atakami na wizerunek Polski i rządu; dlatego, w trosce o dobre imię naszego kraju, będziemy prowadzili aktywną dyplomację medialną - mówił szef MSZ.

Waszczykowski powiedział w Sejmie, że do priorytetów MSZ zalicza "nasilenie walki z negatywnymi stereotypami i szkalowaniem Polski". - Przykładem działań MSZ na tym polu będzie wsparcie promocyjne i medialne zbliżającego się otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej koło Rzeszowa - zaznaczył minister.

Podkreślił, że chce "skuteczniej" informować zagraniczną opinię publiczną o najważniejszych polskich sprawach.

- Aktualnie mamy do czynienia z atakami na wizerunek Polski i rządu RP. Z dezinformowaniem czytelników zagranicznych oraz próbami wytwarzania w nich przekonania, iż w Polsce zagrożona jest demokracja . Dlatego, w trosce o dobre imię naszego kraju, będziemy prowadzili aktywną dyplomację medialną, której dobrym przykładem była niedawna publikacja mojego artykułu "Jakiej Europy chce Polska" w 26 najpoważniejszych, opiniotwórczych dziennikach europejskich. Służyć temu będzie także m.in. portal informacyjny poland.pl" - zapowiedział szef dyplomacji.

ŚDM i szczyt NATO promocją Polski

W 2016 r. Polska będzie gospodarzem szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży. To wydarzenia - jak powiedział Waszczykowski - "o istotnym potencjale promocyjnym". - Pokażemy Polskę jako kraj ważny, inspirujący, znaczący w dziejach chrześcijaństwa i Europy. Niech zaangażowanie polskiego państwa w to wydarzenie będzie elementem tego, co można by określić mianem dyplomacji wartości - obrony i promocji wartości cywilizacji łacińskiej, która łączy obywateli naszego kontynentu - powiedział szef MSZ.

W roku 2016 MSZ wzmocni też polską dyplomację historyczną. - Będziemy skutecznie propagować dzieje naszego kraju, narodu i państwa w perspektywie zarówno tegorocznego 1050-lecia Chrztu Polski, jak i zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Istotną rolę w tym procesie będą odgrywały zreformowane Instytuty Polskie - zapowiedział.

Minister do Polaków: reagujcie!

- Reagujcie zawsze wtedy, kiedy szkalowane jest dobre imię Polski, kiedy przeinaczana czy wręcz zakłamywana jest historia - zwrócił się do Polonii szef MSZ Witold Waszczykowski. Nie chcemy, by kolejne setki tysięcy Polaków wyjeżdżały z Polski - dodał.

Waszczykowski podkreślił, że dziś, poza granicami Polski, mieszka nawet 20 milionów naszych rodaków lub osób o polskich korzeniach. - Nie chcemy, by kolejne setki tysięcy Polaków wyjeżdżały z Polski w poszukiwaniu swoich życiowych szans, jak to było w ostatnich kilku latach. Chcemy, by to tutaj mieli godne warunki życia - powiedział.

Szef MSZ dodał, że liczna polska społeczność poza granicami kraju daje szanse na aktywną promocję polskich interesów. - Chcemy, by wobec wyzwań, z którymi musimy się dziś zmierzyć, Polacy mieszkający poza granicami byli rzecznikami interesów Rzeczypospolitej. Oczekujemy, że poprzez bliską współpracę z polskim placówkami dyplomatycznymi i konsularnymi, nasi rodacy będą ważnym sojusznikiem rządu w promowaniu polskiej racji stanu, polskiej kultury i pamięci narodowej, polskiej narracji historycznej. Instytuty Polskie za granicą będą aktywnie wspierać Polonię w tych działaniach - zapowiedział.

- Reagujcie zawsze wtedy, kiedy szkalowane jest dobre imię Polski. Kiedy przeinaczana czy wręcz zakłamywana jest historia. Kiedy pisze się o polskich obozach zagłady, a milczy się o tysiącach Polaków Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Proszę, bądźcie ambasadorami Polski i polskości - zwrócił się do Polonii Waszczykowski.Zobacz także
Komentarze (85)
"Polska polityka zagraniczna odzyskuje podmiotowość". "Małe expose" Waszczykowskiego. Był apel do Polaków
Zaloguj się
 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 2 razy 2

  Przestań pan bredzić panie Waszczykowski. Jest pan pośmiewiskiem dyplomatów w świecie.

 • hubert454

  Oceniono 1 raz -1

  jak na razie jedynymi szkalującymi dobre imię Polski i Polaków, są znani członkowie PiS-u. Witek, jak wsiądziesz na rower i zrzucisz 30 kilo, tak żeby państwo (czyli również ja) nie płaciło za Twoją wieńcówkę i by-passy to pogadamy, bo na razie Twoje pitolenie brzmi jakby już Ci ten tłuszcz padł na mózg. Ja zrzuciłem 25 to Ty też możesz, w końcu czas na dobrą zmianę, nie?

 • delfinadupa

  Oceniono 2 razy 0

  Polska z kolan padnie na morde.

 • jrb11

  Oceniono 1 raz 1

  No Panie Wzszczykowski,
  Od punk po punkcie:
  Co do cholery jest ta twoja "podmiotowsc" -macisz bracie
  asertywnosc - jezus maria - co za paplanina
  Co chcesz powiedzie ze co "panowie ekcepcjonalisci kaza" to my asertywnie podskoczymy wyzej ??
  Ataki na POlske: Na co sobie pozwalacie-powiedzcie atakujacym - to jest Polska I to jest
  Polskie ustawodastwo - demokratyczna wiekszosc zdecydowala ze Polska panstwowosc zostanie zachowana a wy sie .. (srodkowy palec"
  Informowac zagranice - a co niech sobie poczytaja sami w "wolnej Polskiej prasie" co temu polglowie zachodnio europejskiemu wytlumaczysz - szkoda czasu
  Dni Molodziezy - zawsze bylo OK,
  NATO w Polsce - co znowu potrzybuja "miesa armatniego I wybijania sie "
  Popros ich Pan by wrocili do Bazy Wyjsciowej albo sie rozwiazali - a co moze chce Pan Polske miec razem z Turcja I ich bandytyzmen, czy Gruzia lub Ukraina - opamietajcie sie ludzie !!! O co - kto rozbijal I bombardowal I bombarduje jeden kraj za drugim ??
  A teraz co "europejscy uposledzency " - co topic uchodzcow wojennych w Morzu. aka chcesz miec Polske ??
  Reagujemy : wystapcie z band I gangow NATO I Uni - badzcie niezaleznym krajem,
  jakie dobre imie Polski - wspoludzial w rozbijaniu jednego kraju za drugim , bombardowaniu, zabijaniu, agresje na Rosje, popieranie bandy Ukrainskiej - to wasze "Dobre imie" - idiocy,
  Nie wyjezdzac - a co siedziec w tym ......> Polska kiedys miala przemysl gospodarek a dzis.
  "jablka" - wzieliscie pozyczki (nigdy nie splacicie) na mosty I ogrody a przemysl I gospodarke kto wzial ??
  Idzcie na wschod Chiny, Rosja , Indie, Azja moze cos uratujecie,
  Szkalowane imie Polski - tak wy sami szkalujecie bedac bezmyslnymi wasalami I dalecie sie uzywac do brudnej roboty zachodu

 • scarletscarab

  0

  Ci ludzie zyja w jakiesc rownoleglej rzeczywistosci, ktora ze swiatem rzeczywistym zdaje sie nei miec nic wspolnego. Ich "dialog" z kimkolwiek, czy to zagranica czy opozycja jest bardzo prosty: my gadamy, a wy mordy w kubel. Moze wsrod pisow to dziala, ale reszta swiata mordy w kubel wsciskac nie bedzie.

  A tak przy okazji, to w czasie poprzednich 2 lat (nie)rzadow pisow z Polski wyjechalo okolo miliona polakow, tak wiec niech nie liczy ze zaledwie "setki tysiecy" tym razem wyjada, jesli pisy beda u zloba przez cala kadencje (odpukac!!!)...

 • searam

  Oceniono 2 razy 0

  Here is Polonia Mr.Waszczykowski. But you are out of time within your policy announcement.Your declaration is worthless for us Polonia and, milions of Poles in country. Your election fixed government is a Liar. You too.

 • fagay

  Oceniono 2 razy 0

  "Nie chcemy, by kolejne setki tysięcy Polaków wyjeżdżały z Polski w poszukiwaniu swoich życiowych szans, jak to było w ostatnich kilku latach. " - Więcej Kanadyjczyków wyjechało do USA w poszukiwaniou pracy niż Polaków z Polski. Wniosek: życie w Kanadzie jest gorsze niz w Polsce. Panie Waszczykowski doprowadził pan do tego, ze zaczynam cenić panią Fotygę

 • szmul.bender

  Oceniono 2 razy 0

  "o tysiącach Polaków Sprawiedliwych wśród Narodów Świata." - to może by też cos o szmalcownikach, których było dużo razy więcej niż Sprawiedliwych....

 • razb1947

  Oceniono 20 razy 10

  Polityka zagraniczna ministra Waszczykowskiego jest bardzo bobra bo nie jest dyktowana przez Merkel jak było za PO i PSL i w dodatku po kolanach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje