CNN: To nie był test kompletnej bomby wodorowej, ale jej elementów

29.01.2016 07:53
Fala sejsmiczna po próbie nuklearnej Korei Płn.

Fala sejsmiczna po próbie nuklearnej Korei Płn. (KIM HONG-JI/REUTERS)

1. CNN: Korea Płn. mogła przeprowadzić test komponentów bomby wodorowej
2. Stacja TV powołuje się na anonimowego urzędnika z Waszyngtonu
Korea Płn. twierdzi, że 6.01 przeprowadziła próbę zminiaturyzowanej bomby wodorowej

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak poinformował cytowany przez CNN urzędnik, z danych sejsmicznych i wywiadowczych wynika, że nie był to test kompletnego i w pełni działającego urządzenia nuklearnego, lecz jedynie niektórych jego komponentów, być może detonatorów.

Eksperci wątpią, czy Pjongjang mógł dokonać takiego postępu

Wcześniej w czwartek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu powiedział, że USA nadal uważają, że Korea Północna nie przeprowadziła testu bomby wodorowej. Także wielu ekspertów wątpi w to, czy Pjongjang mógł dokonać takiego postępu w swoim potencjale nuklearnym.

Kolejną próbę z bronią nuklearną natychmiast potępiła Rada Bezpieczeństwa ONZ, która poinformowała także, że przygotuje "dodatkowe kroki" przeciwko Pjongjangowi. Dyplomaci mówią o możliwości wzmocnienia sankcji.

Każda z trzech poprzednich prób Korei Płn. - w październiku 2006 roku, maju 2009 roku i lutym 2013 roku - doprowadzała do zaostrzenia międzynarodowych sankcji.

Japonia ostrzega: Korea szykuje się do wystrzelenia pocisku

Tymaczasem źródła we władzach Japonii poinformowały w środę o przygotowaniach Korei Północnej do wystrzelenia w ciągu tygodnia pocisku balistycznego. Tokio opierało swoje prognozy m.in. na analizie zdjęć satelitarnych z kilku ostatnich dni.

Przygotowania do wystrzelenie pocisku mają być prowadzone na północnym zachodzie Korei Północnej.

Korea Południowa zaapelowała w czwartek do Korei Północnej o powstrzymanie się z wystrzeleniem pocisku rakietowego dalekiego zasięgu, ponieważ takie działanie byłoby pogwałceniem rezolucji przyjętych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Według Seulu próba pocisku balistycznego byłaby "śmiertelnym zagrożeniem" dla światowego pokoju i stabilizacji.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Tagi:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje