Ziobro dostanie uprawnienia prokuratora generalnego. Sejm uchwalił ustawę [PODSUMOWANIE]

28.01.2016 23:50
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. Ponad 3 godziny trwało ostatnie czytanie projektu ustawy o prokuraturze
2. Sejm przyjął ustawę większością głosów 236 do 209
3. Podczas nocnych obrad zapowiedzianych jest jeszcze ponad 300 głosowań

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Projekt ustawy o prokuraturze zakłada m.in. połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Wszystkie kluby opozycyjne opowiadały się za odrzuceniem projektu, twierdząc, że jego przyjęcie doprowadzi do upolitycznienia prokuratury pod rządami czynnego polityka. Natomiast według PiS projektowane rozwiązanie zakończy nieudany eksperyment rządów PO i PSL.

Wśród krytycznych głosów wielokrotnie pojawiał się argument, że dzięki tej ustawie jeden człowiek dzierży ogromną władzę. - Pozbawiliście prezesa funkcji samca alfa. Teraz numerem jeden jest Zbigniew Ziobro - komentował jeden z posłów opozycji.

60 głosowań w trzy godziny

Przed przyjęciem ustaw, Sejm przez ponad trzy godziny w blisko 60 głosowaniach odrzucił wnioski mniejszości i poprawki klubów opozycyjnych przewidujące odrzucenie tych ustaw, bądź wykreślenie z nich najbardziej dyskusyjnych artykułów. Obrady miały burzliwy przebieg - posłowie PO, Nowoczesnej i PSL zadawali pytania do autorów projektu i przedstawicieli MS przy okazji poszczególnych poprawek. Przyjęte zostały trzy poprawki PiS dotyczące drobniejszych kwestii.

CO SIĘ ZMIENI W PROKURATURZE?

1. 4 marca dojdzie do połączenia stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości.

2. Prokurator Generalny zyska prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą. Będzie mógł wydawać zarządzenia, wytyczne i polecenia.

3. W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa;

4. W miejsce prokuratur apelacyjnych będą powołane prokuratury regionalne.

5. Z dniem wejścia ustawy w życie wygasają kadencje prokuratorów powołanych do pełnienia funkcji w jednostkach prokuratury powszechnej.

6. W kwietniu nastąpić ma likwidacja odrębnej prokuratury wojskowej.

300 poprawek do budżetu

Poza ustawą o prokuraturze, Sejm planuje dziś przegłosować ustawę budżetową. Wcześniej posłowie PiS bronili projektu tegorocznego budżetu. Jak mówili, jest on sprawiedliwy i solidarny, a także odzwierciedla realizację priorytetów rządu. Opozycja zarzucała rządzącym psucie państwa, zwiększenie długu i podwyżki podatków. Kluby PO i PSL złożyły jeszcze poprawki dotyczące m.in. zagospodarowania zysku NBP.

Poprawka PiS przeznaczająca 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu została wycofana. Pierwotnie przewidywano pozyskanie tej kwoty przez obcięcie wydatków na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego o 20 mln zł.

Ustawę budżetową Sejm prawdopodobnie będzie procedował przez wiele godzin, bowiem zgłoszono do niej ponad 300 poprawek.

"Swąd Szatana"

Wcześniej na sali sejmowej odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładającego zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa. Pod projektem zebrano ponad 150 tys. podpisów osób popierających tę inicjatywę.

Na sali było bardzo niewielu posłów, a jedynym przedstawicielem rządu była minister Zalewska. Niektórzy posłowie, być może ze względu na niewielką frekwencję, bardzo sobie folgowali. - Swąd Szatana roznosi się po tej izbie - mówił jeden z parlamentarzystów PiS.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (57)
Zaloguj się
 • boguslawbch6808

  Oceniono 41 razy 17

  3. Podczas nocnych obrad zapowiedzianych jest jeszcze ponad 300 głosowań
  ================================================================
  Dla WB 300 poprawek to 300 głosowań. Przypuśćmy.

 • razb1947

  Oceniono 18 razy 16

  B.dobrze będą rozliczenia poprzedniego rządu.

 • kingstonny

  Oceniono 21 razy 15

  Pokaz mnie choc jeden demokratyczny kraj na swiecie gdzie ZAROWNO prokurator jak i sedzia maja immunitety. Ten stalinowski element prawa, majacy na celu umacnianie ”wladzy ludowej”, byl zapewne importowany z ZSRR gdzies w latach 1945- 50. Jak widac, zostal w Polsce skrzetnie zachowany i ma sie wrecz swietnie.

 • razb1947

  Oceniono 16 razy 14

  Bardzo dobrze że Ziobro będzie również generalnym prokuratorem i rozliczy poprzedni rząd z korupcji jakie były za PO i PSL np. Amber-Gold, aferę taśmową i.t.d.

 • sceptyk2009

  Oceniono 15 razy 13

  ...no to Jaruś z Jędrusiem ukręcili bat na własną d_ _ę.
  Zaczną się podchody pod "pjk", szukanie nań haków.
  Ziobro (z Kamińskim do spółki) nie przepuści takiej okazji
  by dorwać się do władzy w PIS-ie mimo, że sam jest szefem SP.
  Zmiana "barw klubowych" nie jest problemem dla Ziobry i spółki.
  Jednym słowem - dni Jarosława Kaczyńskiego i jego pomagierów
  w PIS-ie zdają się być policzone.
  A Ziobro ma dobrą pamięć, oj dobrą - aż do bólu.

 • fakiba

  Oceniono 20 razy 12

  No to teraz Zysiu zero będzie szalał i będzie mówił że zgodnie z ustawą , tylko że następcy postawią łobuza przed sądem ze wszystkie jego niecne czyny , zgodnie z KK , a odsiadka będzie długa i uciążliwa

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 40 razy 12

  duda....

  za parę lat i tak stanie przed trybunałem stanu

  maliniak do dymisji i pod trybunał stanu

  Zgodnie z art. 130 Konstytucji prezydent obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego przysięgi następującej treści:

  Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że

  UWAGA!!!

  dochowam wierności postanowieniom Konstytucji,

  będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem.

  pretensje do

  ul. Nowogrodzka 84/86, 02-018 Warszawa
  tel.: (+48) 22 6215035, faks: (+48) 22 6216767
  e-mail: biuro@pis.org.pl

  ul. Wiejska 10
  00-902 Warszawa
  Telefon: (48 22) 695-29-00
  Fax: (48 22) 695-22-38
  Mail: listy@prezydent.pl

  PS
  jak chcecie wysłać anonimowo maile to np: www.anonymailer.net

 • wnuczek_akowca

  Oceniono 42 razy 12

  Na przełomie 2014/15 r. sztab wyborczy Dudy, wówczas PIS-owskiego kandydata w wyborach prezydenckich, zatrudnił ponad 800 hejterów do szerzenia w Internecie proPISowskiej propagandy. Stawka wynosiła od 1,5 zł (za umieszczanie w sieci „gotowca” dostarczanego przez sztab PIS-u) do nawet 3,5 zł za wpis autorski. Po zwycięstwie Dudy przekonanie wśród PIS-owców o skuteczności takiego PR wzrosło niepomiernie! A dokładnie 3-krotnie! Bo już w czerwcu zatrudniono kolejnych niemal 2000 hejterów. Ich stawki pozostały na niezmienionym poziomie, ale za szczególna aktywność zaczęto niektórych wynagradzać w dodatkowy sposób. Wszyscy byli wynagradzani z funduszu wyborczego PIS-u, czyli de facto z naszych pieniędzy! Bowiem, jak powszechnie wiadomo, składki członkowskie PIS-u (w 2014 r. ok. 470 tysięcy PLN) w 100% idą na sfinansowanie ochrony Kaczyńskiego… A i tak jest to tylko połowa kosztów tej ochrony (obecnie ponad 1,2 miliona!). PIS wygrał wybory. Niedawno jeden z ministrów w kancelarii Dudy przyznał, że w szczytowym okresie kampanii wyborczej dla PIS-u pracowało ponad 3000 hejterów! Z częścią z nich zakończono „współpracę”. Jednak do dziś jest ona kontynuowana z niemal 800 osobami… Stawki nieco spadły, dziś jest to od 1 zł („gotowiec”) do 3-4 zł za wpis samodzielny i zamieszczany tylko 1 raz w sieci. I najciekawsze… Od 2 tygodni PIS-owcy hejterzy nie są już finansowani ze środków wyborczych lub partyjnych!!! TYLKO JUŻ BEZPOŚREDNIO Z NASZYCH PODATKÓW! Zostali bowiem zakwalifikowani jako współpracownicy i specjaliści ds. PR rządu PIS-u i kancelarii Dudy! Jeśli kogoś dziwiła to mnogość (na różnych forach) różnych wpisów proPISowskich i antyPOwskich lub wymierzonych w Nowoczesną i samego Petru, pomimo tego zawłaszczania przez PIS Państwa i łamania konstytucji, to chyba powinna go przestać dziwić! Szczególnie biorąc pod uwagę, że każdy wpis na forum czytają setki, a nawet tysiące Internautów... Niemal dzień w dzień 200, 300 lub 400 osób siada do komputerów i puszcza w świat co im tylko proPIS-owska wyobraźnia podsunie… A jak im się kończy inwencja sięgają do broszury, w której na 8 stronach są gotowe „komentarze”, dostarczone przez PR-owców Kaczyńskiego… Do niedawna "wrogami nr 1" byli Kopacz, Sikorski, Schetyna lub Niesiołowski. Dziś niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o histeryczne, nienawistne ataki stał się Petru. Bo jest dla PIS-u najgroźniejszy... Ilu z nich tu jest dziś?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX