Ziobro dostanie uprawnienia prokuratora generalnego. Sejm uchwalił ustawę [PODSUMOWANIE]

28.01.2016 23:50
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. Ponad 3 godziny trwało ostatnie czytanie projektu ustawy o prokuraturze
2. Sejm przyjął ustawę większością głosów 236 do 209
3. Podczas nocnych obrad zapowiedzianych jest jeszcze ponad 300 głosowań

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Projekt ustawy o prokuraturze zakłada m.in. połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Wszystkie kluby opozycyjne opowiadały się za odrzuceniem projektu, twierdząc, że jego przyjęcie doprowadzi do upolitycznienia prokuratury pod rządami czynnego polityka. Natomiast według PiS projektowane rozwiązanie zakończy nieudany eksperyment rządów PO i PSL.

Wśród krytycznych głosów wielokrotnie pojawiał się argument, że dzięki tej ustawie jeden człowiek dzierży ogromną władzę. - Pozbawiliście prezesa funkcji samca alfa. Teraz numerem jeden jest Zbigniew Ziobro - komentował jeden z posłów opozycji.

60 głosowań w trzy godziny

Przed przyjęciem ustaw, Sejm przez ponad trzy godziny w blisko 60 głosowaniach odrzucił wnioski mniejszości i poprawki klubów opozycyjnych przewidujące odrzucenie tych ustaw, bądź wykreślenie z nich najbardziej dyskusyjnych artykułów. Obrady miały burzliwy przebieg - posłowie PO, Nowoczesnej i PSL zadawali pytania do autorów projektu i przedstawicieli MS przy okazji poszczególnych poprawek. Przyjęte zostały trzy poprawki PiS dotyczące drobniejszych kwestii.

CO SIĘ ZMIENI W PROKURATURZE?

1. 4 marca dojdzie do połączenia stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości.

2. Prokurator Generalny zyska prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą. Będzie mógł wydawać zarządzenia, wytyczne i polecenia.

3. W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa;

4. W miejsce prokuratur apelacyjnych będą powołane prokuratury regionalne.

5. Z dniem wejścia ustawy w życie wygasają kadencje prokuratorów powołanych do pełnienia funkcji w jednostkach prokuratury powszechnej.

6. W kwietniu nastąpić ma likwidacja odrębnej prokuratury wojskowej.

300 poprawek do budżetu

Poza ustawą o prokuraturze, Sejm planuje dziś przegłosować ustawę budżetową. Wcześniej posłowie PiS bronili projektu tegorocznego budżetu. Jak mówili, jest on sprawiedliwy i solidarny, a także odzwierciedla realizację priorytetów rządu. Opozycja zarzucała rządzącym psucie państwa, zwiększenie długu i podwyżki podatków. Kluby PO i PSL złożyły jeszcze poprawki dotyczące m.in. zagospodarowania zysku NBP.

Poprawka PiS przeznaczająca 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu została wycofana. Pierwotnie przewidywano pozyskanie tej kwoty przez obcięcie wydatków na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego o 20 mln zł.

Ustawę budżetową Sejm prawdopodobnie będzie procedował przez wiele godzin, bowiem zgłoszono do niej ponad 300 poprawek.

"Swąd Szatana"

Wcześniej na sali sejmowej odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładającego zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa. Pod projektem zebrano ponad 150 tys. podpisów osób popierających tę inicjatywę.

Na sali było bardzo niewielu posłów, a jedynym przedstawicielem rządu była minister Zalewska. Niektórzy posłowie, być może ze względu na niewielką frekwencję, bardzo sobie folgowali. - Swąd Szatana roznosi się po tej izbie - mówił jeden z parlamentarzystów PiS.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (57)
Ziobro dostanie uprawnienia prokuratora generalnego. Sejm uchwalił ustawę [PODSUMOWANIE]
Zaloguj się
 • kenetron

  0

  Dlaczego potrzebne są zmiany....!!!!Jestem osobą bezpartyjną daleką od spekulacji partyjnych i politycznych ,,, pracowałem 42 lata na trzy zmiany ciężko i zostałem okradziony jak 18 tysięcy Polaków a zważyć należy że każdy miał rodzinę dzieci , wnuków a tu KLAPA panie Borys Budka co Pan zrobił w tej sprawie ,,,no oczywiście nic,,, prawdziwe nieudacznictwo,,tu potrzeba żelaznej ręki,,, w majestacie prawa oraz braku odpowiedzialności Konstytucyjnej ...AFERY różne pożerały Polskę oraz ich obywateli a "" Wielki Trybunał Dziadków ""patrzał na to wszystko i zero reakcji tylko BEREZA KARTUSKA mogłaby to naprawić w krwi mamy nieuczciwość,,, znają nas w całej EUROPIE ....--Pytanie dlaczego tak wielkie CUDA nie dzieją się w ANGLII ,,,gdzie za gwałt Polak dostał 70 lat ,,,albo Szwecji, Norwegii i Finlandii czy nawet u naszych sąsiadów Niemców ,,, i tu jest odpowiedź kto jest winien tego DRAŃSTWA,,,, niech czytelnicy sami ocenią ----przez 8 s lat obsadzali stanowiska a moje trzy Pozwy w Sądach Gdańskich odbiły się jak od ściany z ""Betonu Ciężkiego""" a to nie jest normalne zjawisko,,, a Pan Borys Budka próbuje ten CEPELIN z NIEUDACZNIKAMI bronić,,,,,

 • razb1947

  Oceniono 18 razy 16

  B.dobrze będą rozliczenia poprzedniego rządu.

 • razb1947

  Oceniono 16 razy 14

  Bardzo dobrze że Ziobro będzie również generalnym prokuratorem i rozliczy poprzedni rząd z korupcji jakie były za PO i PSL np. Amber-Gold, aferę taśmową i.t.d.

 • moyokoyani

  Oceniono 2 razy 2

  No nie wiem czy to dobry pomysł... Ludzie mają wielkie nadzieje związane z PISem i nie jest to dziwne PO rządach tych zdradzieckich złodziei platfuserskich. Wiem, że jeszcze nic nie można uczciwie powiedzieć o rządach PISiorów, bo za wcześnie ale jeśli nie odetniemy się od dyktatu UE(ZSRR + III Rzesza z inspiracji i pod zarządem USraela) to nie ma o czym mówić.

 • leszek.30

  Oceniono 1 raz 1

  Gdy nastał Zbysio Zero, nie warto zamykać drzwi, bo i tak zniszczą wyłamując.....

 • spluwa-orginal

  0

  " Pozbawiliście prezesa funkcji samca alfa"...

  Samiec alfa ? Przeciez on jest eunuchem .

 • leszek.30

  Oceniono 2 razy 2

  Ziobro, nowym Kiszczakiem !?.... Ma do tego mocne papiery...Tatuś był sekretarzem POP PZPR w Krynicy Górskiej....

 • antylitania_chwili

  Oceniono 1 raz 1

  Tak oto agent Zero-Zero-Ziobro uratował sądownictwo przed niezawisłością. Ta kanalia może teraz ręcznie mącić w każdym śledztwie i opowiadać mediom co zechce 'bo takie miał poszlaki'. Że nieprawdziwe, niepotwierdzone - nie ważne. W relacjach TVPiS wszystko urośnie do zbrodni przeciwko narodowi. Co zostało z wielkiego szukania układu, zarzutów przeciw doktorowi G., Blidzie, prowokacji wobec Leppera i działań agenta Tomka? Prawie nic, ale przeżyjmy to jeszcze raz. Rozumiem, że 'świecka szkoła' i 20mln dla Tadeusza R. to były wczoraj przykrywki dla tej jednej monstrualnej zmiany, sic? Nieźle PRowcy mydlili oczy...

 • sisi64

  Oceniono 2 razy 2

  Małpa z zaburzeniami psychicznymi dostała brzytwę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje