Senat o inwigilacji i nagle... PO składa wniosek. Pierwszy taki w historii

28.01.2016 22:50
Wniosek PO był rozpatrywany niejawnie

Wniosek PO był rozpatrywany niejawnie (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. Senat debatował nad nowelizacją przepisów o inwigilacji autorstwa PiS
2. Głosowanie ma odbyć się w piątek
3. PO złożyła wniosek o utajnienie obrad

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Senat debatował w czwartek przez kilkanaście godzin, z przerwami. Obrady zakończono ok. 22 i mają zostać wznowione w piątek rano. Wtedy też ma odbyć się głosowanie.

"Niespotykany wniosek"

Marszałek Stanisław Karczewski (PiS) podjął decyzję o przedłużeniu posiedzenia do soboty. Stwierdził, że powodem przedłużenia obrad jest "obstrukcja senatorów PO", którzy po raz pierwszy w 27-letniej historii izby wyższej zgłosili "niespotykany wniosek" o utajnienie obrad. Rozstrzygnięcie wniosku zabrało Senatowi kilka godzin.

PO motywowała, że chce poznać "prawdziwe intencje" propozycji, a w tym celu zadać pytania, których jawność "może zagrażać bezpieczeństwu państwa".

Wniosek PO był rozpatrywany niejawnie. Poparło go 28 senatorów, 62 było przeciw, 2 wstrzymało się.

Zastrzeżenia senatorów

Uchwalona 15 stycznia przez Sejm - przy sprzeciwie całej opozycji - nowelizacja kilkunastu ustaw regulujących działania służb specjalnych dotyczy głównie zasad pobierania przez nie danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej.

Senackie komisje wnoszą o przyjęcie noweli bez poprawek. Wnioskiem mniejszości jest propozycja PO, by ją odrzucić.

Inny wniosek mniejszości PO dotyczy wykreślenia możliwości zażalenia prokuratury na decyzję sądu co do wykorzystania w postępowaniu karnym dowodu zawierającego tajemnicę adwokacką, dziennikarską czy lekarską.

Wniosek mniejszości, Marka Borowskiego (niezrzeszony) proponuje, by zgodę na inwigilację parlamentarzystów wydawał Sąd Najwyższy.

PiS przyznaje: są "pewne mankamenty"

W debacie senatorowie PO zgłaszali wątpliwości m.in. co do swobodnego pobierania przez służby danych internetowych; nieinformowania obywateli o tym, że byli inwigilowani; niefektywności sądowej kontroli następczej pobierania danych, bo powinna być ona uprzednia oraz by dane można było pobierać tylko przy najpoważniejszych przestępstwach i gdy inne metody są nieskuteczne.

Sprawozdawca komisji Jarosław Rusiecki (PiS) przyznawał, że w ustawie są "pewne mankamenty", ale rząd deklarował, że będą prace udoskonalające ją, a nowela musi wejść w życie 7 lutego, bo inaczej służby nie będą miały podstaw do wielu działań. "Obawy są wygórowane" - zapewniał.

Według Bogdana Klicha (PO) sądowa kontrola będzie fikcją przy wielkiej skali billingów. Według niego swobodne pobierania przez służby danych internetowych jest "gigantycznym zagrożeniem dla swobód obywatelskich". - Internet powinien pozostać przestrzenią wolności - dodał.

Zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik mówił w Senacie, że wszystkie obawy senatorów PO są płonne, bo ustawa ogranicza uprawnienia służb. Podkreślał, że nowela wprowadza sądową kontrolę pobierania wszelkich danych oraz niszczenie danych zbędnych. Dodał, że po dane internetowe wiele razy sięgano pod rządami koalicji PO-PSL, także służby podległe MON. - Dziś można pobierać dane nawet do spraw o wykroczenia, co nowela likwiduje - mówił Wąsik.

Nowelę kwestionowały m.in.: cała opozycja, RPO Adam Bodnar (zapowiedział zaskarżenie noweli w tym kształcie do Trybunału Konstytucyjnego), GIODO, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada ds. Cyfryzacji, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych oraz organizacje pozarządowe.

SŁUŻBY BĘDĄ MOGŁY INWIGILOWAĆ JESZCZE LEPIEJ. CO SIĘ ZMIENI? CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.Nowe zasady pozyskiwania danych

Najbardziej krytykowano - także w Senacie - zapisy o danych internetowych. Dziś po te dane do operatorów i firm internetowych służby występują na "potrzeby prowadzonych postępowań" pisemnie, i taką drogą je dostają. Nowela przewiduje dostęp do tych danych online - przez tzw. bezpieczne połączenie internetowe. Po dane służby będą mogły sięgać w celu "zapobiegania lub wykrywania przestępstw" (pierwotny zapis głosił: w celu ich "rozpoznawania, zapobiegania, zwalczania, wykrywania"), "ratowania życia lub zdrowia ludzkiego bądź wsparcia działań poszukiwawczych" czy "realizacji zadań ustawowych". Na pozyskanie treści np. maila czy czatu nadal będzie - tak jak dziś - potrzebna uprzednia zgoda sądu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (134)
Senat o inwigilacji i nagle... PO składa wniosek. Pierwszy taki w historii
Zaloguj się
 • muzyk_barokowy

  Oceniono 3 razy -1

  Ach, czegóż to PO nie dokonało. Złożyło wniosek, który i tak nie ma szans. A gazeta przeżywa orgazm.

 • czysty.harry

  Oceniono 3 razy 3

  Prawdopodobnie znowu będę musiał zmienić niedługo nicka i pisać swoje komentarze z użyciem vidalii i tora tym razem.A ppropos nie zapomnijcie o wyłączeniu javascript w torze :-) Pozdrawiam wszystkich chamów na forum nie lubiących pisu.Cześć Wam ! I na pohybel lizodupom Rydzyka.

 • czysty.harry

  Oceniono 2 razy 2

  Oczywiście wszelkie możliwe słuzby monitorują i będą monitorować internet i telefonię stacjonarną oraz komorkową bez naszej zgody.Jest to bezprawie uzasadnone wyzszymi racjami.S k u r w y s y n y pisowskie chcą tylko to bezprawie zalegalizowzć.P i e r d o l ę was pisowskie świnie.

 • bandziorek02

  0

  Gdzie mój komentarz do postu badziewiaka 66 "przygotowanie do jednego rządu światowego III"?

 • polskagolyzad5

  0

  THE Security system Cloud system!!!!!!!!!

 • kuma1

  Oceniono 2 razy 0

  Już wkrótce Pisowski półgłówku, sam będziesz marzył o powrocie do normalności w Twoim otoczeniu , obywateli w Twojej miejscowości w pracy , instytucji i do normalnych , kulturalnych i światłych , fachowców kierujących sprawami państwa jak np. PO.

 • leszek.30

  Oceniono 5 razy 3

  Z PiS-komuną , nie da się rozmawiać , porozumieć się na poziomie kulturalnym, intelektualnym
  XXI wieku..! ... PiS-komuchy, to jaskiniowcy, prymitywy. Oni żyją w swoim, wyimaginowanym świecie, wycofanym o setki lat..!
  Nie mamy wyjścia , musimy się bronić przeciwko tym zaborcom . Jest nas miliony..! KOD

 • jajkokolumba

  0

  Za Ojczulka sądziły trójki i było dobrze. Darmozjady adwokaciny się nie pożywiły. Czekamy na powrót artykułu 58

 • louisciffer

  Oceniono 2 razy 0

  wyborowcy linki wam się porypały

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje