Rachoń i autorzy "Resortowych dzieci" nagrodzeni przez SDP. Mocne uzasadnienie

28.01.2016 18:37
Michał Rachoń - wcześniej dziennikarz TV Republika

Michał Rachoń - wcześniej dziennikarz TV Republika

1. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało Nagrody Wolności Słowa
2. Wśród laureatów są autorzy "Resortowych dzieci" i Michał Rachoń
3. Nagrodzono też m.in. autorów fotografii i reportaży

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jak informuje na swojej stronie SDP, Dorota Kania, Jerzy Targlaski i Maciej Marosz otrzymali Nagrodę Główną Wolności Słowa SDP za książkę "Resortowe dzieci. Służby". W uzasadnieniu napisano, że nagroda została przyznana "za odważne ujawnienie prawdy o ludziach, bez której niemożliwe jest zrozumienie i zmienianie współczesnej Polski".

Laureatem został też Michał Rachoń za relację na żywo z zeznań prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie afery marszałkowej w Telewizji Republika. "Za ocalenie honoru polskiego dziennikarstwa w sytuacji kiedy inne media informacyjne zawiodły" - czytamy w uzasadnieniu. Obecnie Rachoń jest szefem publicystyki TVP Info.

Jury wyróżniło Roberta Sochę, Patrycję Gruszyńską-Ruman i Waldemara Kasperczaka oraz Beatę Hyży-Czołpińską.

"Laur SDP 2015 otrzymał Bronisław Wildstein za odwagę, rozwagę i talent wykorzystywane mądrze i szlachetnie" - czytamy na stronie stowarzyszenia.

- Jestem zaszczycony, że otrzymałem tę nagrodę od pewnej zbiorowości, wspólnotę do której należę i do której żywię wielki szacunek. To nie znaczy, że żywię wielki szacunek do tego, jak wygląda dziennikarstwo w Polsce dziś. Jestem wobec tego dziennikarstwa bardzo krytyczny, ale mam nadzieję, że będzie się zmieniało - powiedział Wildstein, odbierając nagrodę.

Za dziennikarstwo śledcze, ekonomiczne, społeczne

Nagrodę "Watergate" (za osiągnięcia na polu dziennikarstwa śledczego) jury przyznało dwóm autorom. Otrzymali ją Krzysztof M. Kaźmierczak i Piotr Talaga za książkę "Sprawa Zientary. Zbrodnia i klęska państwa" oraz Marek Pyza i Marcin Wikło za artykuł "Zawód prowokator; taśmy brudnej kampanii". Wyróżniono także Anitę Gargas i Cezarego Gmyza, Martę Bilską i Mikołaja Podolskiego oraz Tomasza Patorę.

Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego (za publikację o problemach i wydarzeniach na świecie) otrzymał Dawid Wildstein za dwa teksty: "Polski cud w Afryce" oraz "Selfie z ajfona. I to ma być tragedia?". Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Tomasz Sekielski, Martyna Wojciechowska i Katarzyna Białek, Elżbieta Królikowska-Evis oraz Agnieszka Czyżewska-Jacquemet.

W kategorii materiał na temat współczesnej cywilizacji i kultury Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza jury SPD przyznało Agnieszce Czarkowskiej za audycję "Rozstrzelany zegarek". Wyróżnienia otrzymali: Monika Małkowska, Iwona Konieczna, Dagmara Drzazga, Mariusz Kamiński i Michał Fuja.

Nagrodę im. Janusza Kurtyki (za publikacje o tematyce historycznej) otrzymała Małgorzata Sawicka za audycję "Czerwone maki Gwidona". Wyróżnienia przyznano Portalowi Polskiego Radia, Ewelinie Karpińskiej-Morek, Irenie Świerdzewskiej, Grzegorzowi Wąsowskiemu i Renacie Botor-Pławeckiej.

Za dziennikarstwo ekonomiczne nagrodę SDP im. Eugeniusza Kwiatkowskiego przyznano Waldemarowi Wiśniewskiemu za "Poślizg niekontrolowany". Wyróżniono Mirosława Wlekłego, Andrzeja Dryszela (ps. Andrzej Leszyk), Andrzeja Tomczaka a także Grzegorza Kuczka.

Nagrodę dla redakcji mediów lokalnych otrzymała redakcja Kalendarza Beskidzkiego, a wyróżnienie przypadło Górnośląskiemu Tygodnikowi Regionalnemu "Echo".

Nagrodę im. Stefana Żeromskiego, za dziennikarstwo o tematyce społecznej przyznano Magdalenie Piejko, Robertowi Krauzowi i Kubie Pietrzakowi, twórcom filmu "Tam gdzie da się żyć". Wyróżnienia otrzymali Edyta Krześniak, Artur Borzęcki, Olivia Drost, Ewa Tylus oraz Olga Bierut.

Dla dziennikarzy sportowych i fotografów

Za prace o tematyce sportowej Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego otrzymał Mariusz Kamiński, za audycje pt. "Wyścig". Wyróżniono natomiast Wojciecha Królikowskiego i Dariusza Farona.

W dziedzinie fotografii nagrodę główną - Nagrodę im. Erazma Ciołka za fotografię społecznie zaangażowaną - otrzymał dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Andrzej Grygiel za fotoreportaż ze starć między górnikami, a policją w Jastrzębiu Zdrój, z lutego 2015 r.

Za fotografię sportową Nagrodę im. Eugeniusza Lokajskiego jury konkursowe przyznało Danielowi Frymarkowi za fotoreportaż "Tanie ściganie".

Nagrodę im. prof. Stefana Myczkowskiego za publikacje na temat ochrony środowiska otrzymała Alicja Grzechowiak za program "Dona" a także duet Maciej Kuciel-Daniel Liszkiewicz za reportaż telewizyjny "Z Huty Katowice do starej cegielni". Wyróżniono Mirosława Dragona oraz Łukasza Kowalskiego.

Nagroda specjalna

Nagrodę Fundacji Solidarności Dziennikarskiej SDP przyznano Teresie Kaczorowskiej. Doceniono jej książkę "Obława augustowska".

- Z wielkim uznaniem za podjęcie tematu niezwykle ważnego, a zaniedbywanego już przez 70 lat przez dziennikarzy, pisarzy i filmowców. Z wielkim koleżeńskim szacunkiem za skuteczną pracę reportera, za odnalezienie świadków historii ocalałych z Obławy Augustowskiej - morderstwa sowieckiego porównywalnego do zbrodni katyńskiej - uzasadniono werdykt.

Coroczne nagrody wręczono w czwartek w warszawskiej siedzibie stowarzyszenia. Przyznano je po raz 23.

PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (200)
Rachoń i autorzy "Resortowych dzieci" nagrodzeni przez SDP. Mocne uzasadnienie
Zaloguj się
 • jzd

  Oceniono 1 raz 1

  największy obciach i syf to należeć do PIS

 • Oceniono 1 raz 1

  Resortowe dzieci? Prosze (od wierchuszki) Kaczynscy: Lech i Jaroslaw, Wildstein(tatus z UB sam przyznal sie do prasy), Karnowscy, Kurski, Piotrowicz (sam resortowiec) - malo? Prawie kazdy z tych wykluczonych, przekletych czy wykletych jest mniej lub wiecej resortowym dzieckiem wypierajacym sie wlasnych rodzicow.

 • michu-najlepszy

  Oceniono 4 razy 2

  Dziennikarze dyspozycyjni tak mają wraz ze zmianą polityki tracą pracę.Tego rodzaju dziennikarstwo nazywam demagogią które jest bardzo szkodliwe dla ludzi.A więc zazwyczaj to są ludzie bez ambicji którzy są tubami danego systemu są dobrze opłacani i sami wpadają w sidła propagandy gdyż wierzą że są dobrzy . Za Wami drodzy państwo płakał nie będę a szczególnie za Lewicką. Jestem tylko widzem ale postąpiłbym tak samo jak Kurski. Kapuchy żeście natłukli to naróbcie sobie bigosu i cięższe czasy przeżyjecie.
  Z poważaniem

 • borman60

  Oceniono 2 razy 2

  Są dwa kraje Polska i wolska .Wi,ekszość liczy dni do końca wolski .Paranoja .

 • ulther

  Oceniono 2 razy 2

  Nagrody wolnosci slowa przyznawane w kraju gdzie panuje wolnosc slowa, przyznawane przez srodowisko posiadajace kilka tytulow prasowych, rozglosnie radiowa i co najmniej dwie telewizje (Republika i Trwam) - generalnie level - szpital psychiatryczny....

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 9 razy -1

  Stowarzyszenie Dupowłazów Prezesa.

 • fidlpk

  Oceniono 2 razy 2

  Towarzystwo Wzajemnej Adoracji

 • gregin

  Oceniono 2 razy 2

  Bycie niepokornym brzmi fajnie, ale bycie dziennikarzem reżimowym to już brzmi słabo! A dziś są dziennikarzami broniącymi antydemokratyczne zmiany.

 • cierniooczek

  Oceniono 6 razy 2

  prawda jest tylko jedna....michnikowa....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje