Kultowa "Sonda" wraca do TVP. W nowym programie pojawią się archiwalne fragmenty

28.01.2016 16:38
Fragment odcinka

Fragment odcinka "Sondy" (Youtube.com/mkpl2006)

Hitem wiosennej ramówki Programu 2 Telewizji Polskiej będzie wielki powrót popularnonaukowego programu "Sonda". Do pracy nad programem powołano w TVP redakcję naukową.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- W każdym odcinku nowego programu pokażemy fragment "Sondy" sprzed lat prezentujący przewidywania autorów programu - powiedział w rozmowie z "Pressem" Maciej Chmiel, dyrektor TVP 2. Przewidywania z lat 1977-1989 zostaną skonfrontowane ze stanem współczesnej nauki. W "Sondzie 2" również pojawią się przewidywania autorów programu dotyczące świata za kilkadziesiąt lat. - To będzie nasza wiadomość dla przyszłych pokoleń - stwierdził Chmiel.

Z powołanej na potrzeby programu redakcji naukowej zostaną wyłonione osoby prowadzące "Sondę 2". Z informacji "Pressa" wynika, że program dostanie miejsce w najlepszym czasie antenowym - o godz. 20.40 w czwartki."Sceptyk" kontra "entuzjasta"

"Sonda" była popularnonaukowym programem nadawanym przez Telewizję Polską w latach 1977-1989. Prowadzili go Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek. Obaj zginęli w wypadku samochodowym w 1989 r. Po ich śmierci zakończono emisję programu.

O popularności "Sondy" zadecydowała jej przystępna formuła. Prowadzący swobodnie rozmawiali nauce i nowinkach technicznych, nie zanudzając czytelnika skomplikowanymi teoriami. Jeden z nich wcielał się w rolę "sceptyka", a drugi "entuzjasty".Dodatkowo program uatrakcyjniały oryginalne scenografie, felietony filmowe i proste eksperymenty wykonywane przez prowadzących w studiu. Do dziś wielu widzów uważa "Sondę" za niedościgniony wzór programu naukowego.

Na antenie ukazało się ponad 500 odcinków programu, jednak wiele taśm zostało bezpowrotnie zniszczonych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (56)
Zaloguj się
 • panzerfaust39

  Oceniono 32 razy 20

  Dajcie spokój jakoś nie widzę godnych następców Kurka i Kamińskiego więc po co się kompromitować ?!

 • fakiba

  Oceniono 24 razy 12

  Jak zatrudnią "ekspertów" z zespołu Antka to będzie hicior na skalę światową

 • kikut5

  Oceniono 13 razy 11

  Dobra zmiana. Wywalić z ramówki te durne serialiki i głupkowate kabareciki.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 38 razy 10

  TVP miażdży.

 • fakiba

  Oceniono 28 razy 8

  Już widzę tych naukowców i ekspertów dobieranych przez Antka , ciekawe który będzie kierownikiem , Binienda , Nowaczyk , czy ten od skaczącej brzozy

 • red.kris

  Oceniono 16 razy 8

  dodajmy: " nadawanym przez Telewizję Polską" ... tak :)
  ale i powiedzmy: przez peerelowską, komunistyczną, gierkowską, jaruzelską,
  i co na to prawica?????/ ;))))

 • piotrus009

  Oceniono 22 razy 8

  Niech zgadnę, w pierwszym odcinku Bienienda jako entuzjasta i Lasek jako sceptyk? ;-)
  Tematyka wiadomo :P

 • Adi

  Oceniono 8 razy 6

  Dobra wiadomość. Oryginalna sonda była bardzo ciekawa. Oby tylko program trzymał merytoryczny poziom i miał atrakcyjną formę. Ciężoko będzie znaleźć takich prezenterów jak oryginalnej wersji programu.

  Powodzenia.
  W...bcie jeszcze te Klany, Złotopolskich , M jak coś tam i resztę tego chłamu... Od lat nie było w Polsce naprawdę dobrego historycznego serialu (jak np. Czarne Chmury). Ciekawy mógłby być fabularyzowany serial o Bolesławie Śmiałym ale PiS raczej na to nie pójdzie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje