AH1N1 w Olsztynie. Sanepid: warto się zaszczepić

28.01.2016 15:09
Świńska grypa w Warszawie. Objawy są bardzo podobne do objawów grypy wywołanej przez inne wirusy.

Świńska grypa w Warszawie. Objawy są bardzo podobne do objawów grypy wywołanej przez inne wirusy. (DANIEL ADAMSKI)

1. Przypadek świńskiej grypy - AH1N1 - potwierdzony u kobiety w Olsztynie
2. Stan chorej jest dobry
3. Lekarze przypominają: przed grypą chroni szczepienie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wymaz od kobiety pobrał lekarz rodzinny, do którego zgłosiła się po poradę "z typowymi objawami grypy" - podała Bożena Najda, zastępca warmińsko-mazurskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

- Badania laboratoryjne wykazały, że chora ma tzw. świńska grypę AH1N1 - powiedziała Najda. Jak dodała, lekarz uznał, że stan kobiety jest na tyle dobry, że nie ma potrzeby hospitalizowania jej.

Wirus szaleje za granicą

Najda podkreśliła, że wykrycie tego przypadku świńskiej grypy w Olsztynie nie powinno wzbudzać niepokoju, ani paniki. - Ten wirus krąży w środowisku od 5 lat - zaznaczyła zastępca warmińsko-mazurskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Przypomniała, że ten szczep jest obecny w tegorocznych szczepionkach na grypę. - Warto nawet teraz się zaszczepić - podkreśliła Najda.

Wirus świńskiej grypy od kilku dni szaleje w sąsiadującym z woj. warmińsko-mazurskim obwodzie kaliningradzkim. Na razie nie wiadomo, czy chora kobieta była w Rosji lub miała kontakt z mieszkańcami obwodu.

Szczyt zachorowań dopiero przed nami

- To nie pierwszy w naszym kraju taki przypadek - skomentowała z kolei kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy prof. Lidia Brydak. Brydak podkreśliła, że najprawdopodobniej chodzi o podtyp tego wirusa o pełnej nazwie A/H1N1/PDM09, który ostatnio najczęściej krąży na całym świecie. W obecnym sezonie 2015/2016 spowodował on zgony m.in. na Ukrainie i w Rosji, w tym także w obwodzie kaliningradzkim.

Prof. Brydak także zwróciła uwagę, że przed podtypem wirusa A/H1N1 chroni szczepionka przeciwko grypie rekomendowana na obecny sezon 2015/2016 przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W jej składzie jest antygen wywołujący reakcję odpornościową.

- Najlepsze, co możemy zatem zrobić, żeby się uchronić przed zachorowaniem na grypę, to poddać się szczepieniu. Jest jeszcze na to czas, oczekiwany szczyt zachorowań w naszym kraju jest dopiero przed nami - powiedziała prof. Brydak.

Szczepi się niewiele osób

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie wynika, że od 2011 r. w każdym sezonie przeciwko grypie szczepi się u nas jedynie 3,7 proc. populacji.

Narażone na zachorowania są szczególnie dzieci i emeryci.

Według Brydak duża liczba zachorowań i zgony na Ukrainie związana jest z tym, że szczepi się tam tylko 0,3 proc. społeczeństwa. Według ukraińskiego ministerstwa zdrowia w tym sezonie grypowym w kraju zachorowało 2,6 mln osób, a na powikłania wywołane grypą zmarło 83 chorych. Poinformowano również, że podobnie jak w Rosji dominuje tam podtyp wirusa H1N1.

Jedno kichnięcie - 3 tys. groźnych kropelek

Konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii dr Iwona Paradowska-Stankiewicz ostrzega, że grypa jest wyjątkowo zaraźliwa. Wraz z jednym kichnięciem rozprzestrzenianych jest 3 tys. kropelek z wirusami grypy poruszających się z prędkością 167 km/h.

Według prof. Brydak, wystarczy, że samolotem leci jedna osoba z grypą, żeby zostało zakażonych aż 70 proc. przebywających w nim pasażerów.

Wirus groźny od 2009 roku

Wirus świńskiej grypy H1N1 wywołał pandemię grypy w czerwcu 2009 r. Pojawił się najpierw Meksyku i Stanach Zjednoczonych, a potem przeniósł się m.in. do Europy. Zmarło wtedy ponad 18,5 tys. osób w 214 krajach. Od tego czasu wirus A/H1N1 krąży po całym świecie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (42)
Zaloguj się
 • kenijro

  Oceniono 23 razy 13

  Na Upainie szaleje ta grypa. Od zarażenia niebezpiecznym szczepem H1N1 zmarło już ponad 100 osób. Choroba może wkrótce dotrzeć do Polski.

  Wirus grypy położył tam już do łóżek 2,6 mln osób
  Stan epidemii ogłoszono już w 18 obwodach (na 24), w Kijowie pozamykano szkoły i urzędy. Ludzie w maskach na mordach. To oficjalne dane.
  .

 • boguslawbch6808

  Oceniono 23 razy 13

  wikipedia.org/wiki/H1N1
  Nie panikujcie.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 16 razy 12

  Ukraina kupiła te gó...ane szczepionki zakażone, co to Czesi wykryli, że austriacka firma je zaraziła, co by zrobić pandemię.
  Na Ukrainie skutki zabaw widać obecnie.

 • gigson

  Oceniono 18 razy 12

  Kampanie koncernów farmaceutyczny czas zacząć. Z powodu jednego przypadku, tysiące ludzi powinni wydawać po kilkaset złotych na szczepionkę, ehe już lecę.

 • djarev

  Oceniono 15 razy 11

  Wszystko pięknie, tyle że lekarz rodzinny nie ma uprawnień do zlecania badań wirusologicznych. Musicie się bardziej postarać, bo bajki w takiej wersji nawet kretyn nie łyknie.

 • hefajstos1

  Oceniono 15 razy 11

  Od kiedy chorym z typowymi objawami grypy wykonuje się badania laboratoryjne? Może Olsztyn tak dba o pacjentów i prawidłowa diagnozę?

 • szmatlawiecusuwakomentarze00

  Oceniono 8 razy 6

  Nieśmiało przypominam że aktualnie na ukrainie panuje świńska grypa, może wreszcie najwyży czas zamknąć granicę "braćmi"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje