Przesłuchano nastolatka, który opublikował filmik z Dudą. Zarzut: kierowanie gróźb karalnych

1. W nowosądeckiej prokuraturze zakończono przesłuchanie Łukasza O.
2. 17-latek otrzymał zarzut kierowania gróźb karalnych
3. Wcześniej podejrzewany był o znieważenie prezydenta
4. Łukasz O. zamieścił prześmiewcze wideo z Andrzejem Dudą na FB

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Łukaszowi O. przedstawiono zarzut kierowania gróźb karalnych pod adresem osoby, która zawiadomiła nas o tym przestępstwie - powiedział Waldemar Starzak, prokurator rejonowy w Nowym Sączu. - Po rozpowszechnieniu filmiku osoba ta zwróciła uwagę, że zachowanie Łukasza O. może nosić znamiona przestępstwa znieważenia głowy państwa. Reakcją na to były groźby pozbawienia życia - dodał.

O sprawie pisze dziś krakowska "Gazeta Wyborcza".

Łukasz O. zamieścił na Facebooku prześmiewczy film, na którym puszczono od tyłu prezydenta Dudę, składającego wieniec pod pomnikiem Romana Dmowskiego. Autor filmu żartobliwie insynuował, że prezydent jest pijany i kradnie kwiaty spod monumentu.Osoba prywatna złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa publicznego znieważenia prezydenta RP przez O. Wczoraj do mieszkania internauty weszła policja i skonfiskowała jego laptopa. Łukasz O. był dziś przesłuchiwany. Okazał skruchę. W jaki sposób groził internautce?

- Wkleiłem "copypastę" o oficerze GROM-u w komentarzu - powiedział nastolatek Łukaszowi Woźnickiemu z "GW". Copypasty to zwykle zabawne, a także często obraźliwe historyjki wrzucane do Internetu. Ich autorzy anonimowo opisują fikcyjne wydarzenia. Copypasty są wklejane jako cytaty podczas internetowych dyskusji. Ich nazwa wzięła się od angielskich słów "copy" i "paste" - "kopiuj" i "wklej".

A co ze znieważeniem głowy państwa? - Prokurator prowadzący sprawę nie znalazł wystarczających podstaw do postawienia tego zarzutu. Musimy zbadać zabezpieczony sprzęt komputerowy - wyjaśnił Starzak.

Nastolatek przeprasza

"W związku z udostępnieniem na portalu Facebook linku dotyczącego Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, chciałbym przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone jego treścią, a w szczególności Pana Prezydenta Andrzeja Dudę. Jednocześnie, chciałbym wyjaśnić, że nie jestem autorem materiału i nie było moją intencją obrażanie kogokolwiek", napisał na Facebooku Łukasz O.

Wobec 17-latka nie zastosowano żadnych środków zapobiegawczych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (296)
Przesłuchano nastolatka, który opublikował filmik z Dudą. Zarzut: kierowanie gróźb karalnych
Zaloguj się
 • y0rg

  Oceniono 2 razy 0

  Jak nie kijem, no to pałą

 • jorn

  Oceniono 3 razy 1

  Dajcie człowieka, paragraf się znajdzie…

 • aleksander1972

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedyś dawno temu nastolatek żucił śniegiem w portret Stalina w łagrach spędził potem większą część swego życia. Bez przesady to tylko nastolatek czy nikt nigdy będąc młodym człowiekiem nie robił głupich rzeczy. Inne czasy inne technologie młodzieńcza głupota zawsze ta sama. Po to młody człowiek popełnia głupoty a żeby w dorosłym życiu tak nie postępować.

 • mjs05

  Oceniono 1 raz 1

  "Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."
  O ile osoba do której skierowano groźbę nie jest upośledzona umysłowo, to chłopak jest niewinny. Nie uwierzę, że ktoś normalny mógłby uwierzyć, że autor jakiegoś satyrycznego profilu na FB (pomijając jego poziom) jest snajperem z GROM-u i jego groźba może być spełniona...

 • w.s3

  Oceniono 2 razy 0

  Jak się nie dało z "prawej' to małolata z "lewej' można pacnąć.
  Jakoś dziwnie prokuratura nie zajmowała się groźbami karalnymi wysyłanymi do Komorowskiego, TK, KRRiT, .......................
  Działania wybiórcze jak za PRL-u.

 • sigm_0

  Oceniono 3 razy 1

  i tak dobrze wyszedł, bo mogli mu jakiegoś kraka podrzucić

 • earltwo

  Oceniono 2 razy 2

  "Prokurator...nie znalazl" No I Prokurator poleci....

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 4 razy 2

  No filmik jest zacytowany a jakże, ale gdzie jest cytacik tych gróźbek karalniutkich i bluzgiewków niewinnych? Nie pasowałoby do historyjki o biednym nastolatku? Dziennikarstwo wybiórcze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX