Rosyjski minister bronił radzieckiego generała. Dziennikarka TVP :"Ale on zabił mojego dziadka"

28.01.2016 14:31
Rozmowa z rosyjskim ministrem kultury Władimirem Medinskim na antenie TVP

Rozmowa z rosyjskim ministrem kultury Władimirem Medinskim na antenie TVP (vod.tvp.pl)

Pod koniec rozmowy z rosyjskim ministrem kultury Władimirem Medinskim dziennikarka TVP zapytała go o drażliwy temat: usunięcie pomniku radzieckiego generała w Pieniężnie. Minister próbował bronić generała, na co dziennikarka odpowiedziała, że wojskowy "zabił jej dziadka".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rosyjski minister kultury Władimir Medinski udzielił wywiadu w specjalnym wydaniu programu "Studio Wschód" na antenie TVP Info. W ostatniej minucie programu dziennikarka Maria Przełomiec zapytała: "A co pan powie o pomniku generała, który mordował przywódców polskiej Armii Krajowej?" - Mam na myśli słynną historię generała Czernichowskiego i pomnika w Pieniężnie - doprecyzowała po pytaniu Medinskiego.

Chodzi o wydarzenia z września zeszłego roku, gdy za zgodą starostwa powiatowego w Braniewie, z pomnika w Pieniężnie usunięto metalowe popiersie generała Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego. Wywołało to ostrą krytykę ze strony Rosji, m.in. protest rosyjskiego ambasadora, który nazwał usunięcie pomnika "bluźnierczym czynem". Czerniachowski zginął w okolicach Pieniężna raniony odłamkiem.- Generał Czerniachowski nigdy nie mordował liderów Armii Krajowej... - odparł Medinski. - Przepraszam, ale on zabił mojego dziadka - wtrąciła dziennikarka. - Z pistoletu go zastrzelił... - dopytywał rosyjski minister, na co Przełomiec odparła: "nie, aresztował go w "Miednikach".

- Niestety nas czas się kończy, ale nasza rozmowa świadczy o tym, że bardzo warto się spotykać i rozmawiać na wspólne nasze tematy i także o różnicach w poglądach - zakończyła Przełomiec. Już po oficjalnym zakończeniu programu słychać, że minister mówi, iż generał Czerniachowski "nie wydawał żadnego rozkazu...". Cały program można zobaczyć na serwisie vod.tvp.pl.

Jak podaje portal historia.org.pl, Czernichowski za pomocą podstępu rozbroił i aresztował dwóch przywódców AK, nie zostali oni jednak zabici. Później pojmano także szeregowych żołnierzy podległych aresztowanym dowódcom, a część z nich wysłano do obozów na Syberii. Zdaniem wielu historyków Czerniachowski miał świadomość zbrodni dokonywanych na Polakach.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (390)
Zaloguj się
 • kenijro

  Oceniono 107 razy 57

  Polscy politycy (POPiS) nie zdają sobie chyba sprawy, jak wielu ludzi w Polsce oczekuje NORMALIZACJI stosunków z Rosją, doprowadzenie do dobrosąsiedzkich układów i zaprzestania tego bezproduktywnego szczekania w kółko, z którego g. wynika.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 94 razy 56

  Mogla się go spytać czy nazwisko szefa TVP kojarzy mu się z bitwą na Łuku Kurskim.

 • scibor3

  Oceniono 101 razy 49

  Jest bardzo mało prawdopodobne, że dowódca całego frontu interesował się jakimś partyzantem czy jakąś ich grupą. Najprawdopodobniej nic o nich nie wiedział a sprawą zajmowała się NKWD, bo od tego była.

 • kikut5

  Oceniono 149 razy 47

  Tępić rosyjskich bandytów. Polacy powinni nagłaśniać rosyjskie zbrodnie z wieków poprzednich. Jest ich sporo i Rosjanie nie będą mieli żadnej odpowiedzi na te ataki.

 • dryl1

  Oceniono 62 razy 46

  Ostatnie zdanie kuriozalne. Red. Michnik proszę przetrzepać to towarzystwo, bo coś za dużo ostatnio frach, durne tytuły , nadinterpretacje słów .

 • aby

  Oceniono 69 razy 45

  P. Przełomiec zachowała się skandalicznie.Najpierw poddała gościa przesłuchaniu tak jak funkcjonariusz straży granicznej jakiegoś łachudrę złapanego na nielegalnym przekroczeniu granicy. A potem nowa seria pytań z historii, i za każdym razem p. Przełomiec z wielką satysfakcją przerywała, kontrowała i sama udzielała prawidłowej odpowiedzi.
  Takie potraktowanie jakiegokolwiek gościa w studio byłoby oburzającym chamstwem. W stosunku do wysokiego rangą przedstawiciela obcego kraju jest SKANDALEM, PROWOKACJĄ i AKTEM SABOTAZU.
  Uważam, że w sprawie zachowania p. Maria Przełomiec w tym programie powinno zostać wdrożone postępowanie wyjaśniające i dyscyplinarne ze strony władz Telewizji Polskiej jak również Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 • morda57

  Oceniono 73 razy 45

  Cytujac pana Smolenia-Nie ogladaj telewizji,bo bedziesz mial w glowie glizdy.
  TVP przebije swa bezmyslnoscia komunistyczna propagande!!

 • Jan Kowalski

  Oceniono 90 razy 36

  A dziadka mojej znajomej zabili "AK-owcy" i co?
  Ponoć przyszli rano, wyciągnęli z łóżka i zatłukli na podwórku jak psa.
  Za to, że został jakiejś tam wyższej rangi urzędnikiem w Gminie wsadzonym na stołek przez sowieckich "wyzwolicieli".
  Zdrajca, co nie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje