Ministerstwo Finansów krytykuje projekt 500+. "Znaczący wzrost wydatków państwa"

28.01.2016 12:15
Opinia Ministerstwa Finansów nt. projektu

Opinia Ministerstwa Finansów nt. projektu "Rodzina 500+" (Źródło: AG, Rządowe Centrum Legislacji)

1. Min. Finansów nie zaopiniowało pozytywnie projektu 500 zł na dziecko
2. Resort krytykuje zbyt wysoki koszt programu
3. "Wzrost transferów pieniężnych będzie miał negatywny wpływ na podaż pracy"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ministerstwo Finansów opublikowało pismo, w którym zaznacza, że nie może pozytywnie zaopiniować projektu 500+. Cały dokument można przeczytać TUTAJ.

Projekt został już - mimo tej opinii - przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów - "mały gabinet", który zatwierdza zmiany w polityce gospodarczej.

Głównym powodem, jaki podaje resort, jest "znaczący wzrost wydatków budżetu państwa". W ocenie skutków regulacji (OSR) projektu planowane wydatki wynoszą 17,272 mld zł, tymczasem w budżecie zaplanowano środki w wysokości 17,055 mld zł. MF uważa, że projekt powinien być sfinansowany właśnie do tej kwoty i powinno to być uwzględnione w OSR.

Drugim powodem negatywnej opinii jest według resortu fakt, że zwiększenie świadczeń będzie miało "negatywny wpływ na podaż pracy". Krótko mówiąc, rodzice, których (potencjalne) zarobki są drugie pod względem wysokości w rodzinie przestaną pracować lub szukać pracy.

Ministerstwo twierdzi również, że miało tylko jeden dzień na zaopiniowanie projektu, a to "uniemożliwia prawidłową analizę i rzetelne zaopiniowanie".

Media podają informację, a resort zastrzega

Uwagi MF w żadnym przypadku nie kwestionują programu 500+, prosimy jedynie o doprecyzowanie pewnych rzeczy - powiedziała po publikacji opinii resortu wiceminister

finansów Hanna Majszczyk, która jest podpisana pod krytyczną opinią resortu do programu 500+. - W uzgodnieniach międzyresortowych mieliśmy trochę inny projekt, niż ten co jest teraz, bo w międzyczasie był on uzgadniany ze strona społeczną - dodała.

Zwróciła uwagę, że w budżecie na program 500+ jest w sumie ok. 17 mld zł i "jest to kwota w pełni uzgodniona z ministrem pracy". Dodała, że opinia MF

jedynie zwraca uwagę, że program powinien się mieścić w tej kwocie.

O co chodzi w programie?

Program "Rodzina 500+" ma wejść w życie w kwietniu. Dzięki niemu rodzice otrzymają 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, a w przypadku rodzin, których dochód na osobę nie przekroczy 800 zł miesięcznie (1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) świadczenie będzie przysługiwało również na pierwsze dziecko.

Program skierowany jest do wszystkich rodziców - także tych samotnie wychowujących dzieci oraz tzw. rodzin patchworkowych. Objęci zostaną nim również polscy emigranci, którzy żyją w innych krajach. Nie obejmie natomiast zawodowych rodzin zastępczych oraz uchodźców, którzy szukają schronienia w Polsce. Do tych grup skierowane są inne programy pomocy. Zawarte w nazwie programu 500 zł to kwota netto, od której nie będą odprowadzane podatki.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (427)
Zaloguj się
 • kantrzyn

  Oceniono 165 razy 157

  Wow! Odkryli coś, co było oczywiste od samego początku tego pomysłu. Jedynie naiwni wyborcy łykają wszystko jak czapla.

 • Michal Xinski

  Oceniono 134 razy 110

  Bardzo dobry artykuł. Obrazuje kto naprawdę rządzi w Polsce. Widać jak na dłoni, że czas na zmiany. Przez nikogo nie wybrani urzędnicy decydują co być powinno a co nie. Chory system.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 138 razy 110

  Brawo!
  Codziennie modle się do Najświętszej Panienki, aby z tego programu nic nie wyszło, a budżet się zawalił.
  To jedyna nadzieja i szansa aby odsunąć PiS od władzy z wielkim hukiem.
  Trzymam kciuki, im gorzej tym lepiej.

 • agulaga2

  Oceniono 111 razy 105

  a co z bezpłatnymi przedszkolami? Od 1-go stycznia (dane z ulotki wyborczej) miałem mieć 500 zł i bezpłatne przedszkole.

 • arius9

  Oceniono 98 razy 88

  Znalazl sie ktos rozsadny w PiS ?
  Zapewne Jarek juz z nim rozmawia i czeka naz zmiana w misnisterstwie finansow.

 • thegreatcornholio

  Oceniono 60 razy 58

  500 zł na wódkę dla plebsu, a mój syn od 1,5 roku 450 na liście do publicznego żłobka. Tym się zajmijcie, poiebusy!

 • zawsze_edek

  Oceniono 106 razy 38

  Tak to przeczuwalem. Najpierw MF, potem jeszcze ktos inny zaopniuje negatywnie i rzad ze smutkiem przyzna ze "no wiecie, chcielismy ale nam nie pozwolono" i z zadowolenia zatrze rece, ze wyrolowal 5,7mln frajerow ktorzy na nich glosowali. Od razu mowilem ze 500+ to jest pic na Grojec. Teraz sie sprawdza....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje