Ministerstwo Finansów krytykuje projekt 500+. "Znaczący wzrost wydatków państwa"

Opinia Ministerstwa Finansów nt. projektu

Opinia Ministerstwa Finansów nt. projektu "Rodzina 500+" (Źródło: AG, Rządowe Centrum Legislacji)

1. Min. Finansów nie zaopiniowało pozytywnie projektu 500 zł na dziecko
2. Resort krytykuje zbyt wysoki koszt programu
3. "Wzrost transferów pieniężnych będzie miał negatywny wpływ na podaż pracy"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ministerstwo Finansów opublikowało pismo, w którym zaznacza, że nie może pozytywnie zaopiniować projektu 500+. Cały dokument można przeczytać TUTAJ.

Projekt został już - mimo tej opinii - przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów - "mały gabinet", który zatwierdza zmiany w polityce gospodarczej.

Głównym powodem, jaki podaje resort, jest "znaczący wzrost wydatków budżetu państwa". W ocenie skutków regulacji (OSR) projektu planowane wydatki wynoszą 17,272 mld zł, tymczasem w budżecie zaplanowano środki w wysokości 17,055 mld zł. MF uważa, że projekt powinien być sfinansowany właśnie do tej kwoty i powinno to być uwzględnione w OSR.

Drugim powodem negatywnej opinii jest według resortu fakt, że zwiększenie świadczeń będzie miało "negatywny wpływ na podaż pracy". Krótko mówiąc, rodzice, których (potencjalne) zarobki są drugie pod względem wysokości w rodzinie przestaną pracować lub szukać pracy.

Ministerstwo twierdzi również, że miało tylko jeden dzień na zaopiniowanie projektu, a to "uniemożliwia prawidłową analizę i rzetelne zaopiniowanie".

Media podają informację, a resort zastrzega

Uwagi MF w żadnym przypadku nie kwestionują programu 500+, prosimy jedynie o doprecyzowanie pewnych rzeczy - powiedziała po publikacji opinii resortu wiceminister

finansów Hanna Majszczyk, która jest podpisana pod krytyczną opinią resortu do programu 500+. - W uzgodnieniach międzyresortowych mieliśmy trochę inny projekt, niż ten co jest teraz, bo w międzyczasie był on uzgadniany ze strona społeczną - dodała.

Zwróciła uwagę, że w budżecie na program 500+ jest w sumie ok. 17 mld zł i "jest to kwota w pełni uzgodniona z ministrem pracy". Dodała, że opinia MF

jedynie zwraca uwagę, że program powinien się mieścić w tej kwocie.

O co chodzi w programie?

Program "Rodzina 500+" ma wejść w życie w kwietniu. Dzięki niemu rodzice otrzymają 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, a w przypadku rodzin, których dochód na osobę nie przekroczy 800 zł miesięcznie (1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) świadczenie będzie przysługiwało również na pierwsze dziecko.

Program skierowany jest do wszystkich rodziców - także tych samotnie wychowujących dzieci oraz tzw. rodzin patchworkowych. Objęci zostaną nim również polscy emigranci, którzy żyją w innych krajach. Nie obejmie natomiast zawodowych rodzin zastępczych oraz uchodźców, którzy szukają schronienia w Polsce. Do tych grup skierowane są inne programy pomocy. Zawarte w nazwie programu 500 zł to kwota netto, od której nie będą odprowadzane podatki.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Konferencja premier Beaty Szydło, 01.12.2015 Warszawa "Fakt": Zamiast 500 będzie tylko 400 złotych na dziecko? Resort odpowiada
Komentarze (427)
Ministerstwo Finansów krytykuje projekt 500+. "Znaczący wzrost wydatków państwa"
Zaloguj się
 • Ewa Roschmann

  0

  czas na zmiany nocne oszolomy zabraly sie do rzadzenia czas na zmiany!!!!!!

 • justsaying

  0

  Jak wyprowadza religie ze szkoły i przestaną ja finansować z budżetu, pieniądze sie znajda.

 • zyks

  0

  Szałamacha widzi wady w "pińcet"? Oszalał, czy nie przeczytał, co dali mu do podpisu?

 • beatrixnl

  0

  Przynajmniej tutaj napisano 20 mln, w TVN podali w mało przyjazny sposób 20 000 tys. I co niektórzy skomentowali, to tylko dwadzieścia tysięcy zł. więc nie wiadomo po co ten krzyk! Chamstwo dziennikarza, który w ten właśnie sposób zmanipulował kołtuna.

 • beatrixnl

  0

  Obiecanki cacanki, a głupiemu stoi, taka PIS logika

 • stach_79

  0

  Nawet mi troche szkoda tych co na nich głosowali... a miałem tylko się z nich śmiać i szydzić...

 • stach_79

  0

  Zatrudnili analityka.... wcześniej pracował dla PO ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje