Hodowcy raczej nie chcą, żebyś zobaczył ten film - tak wygląda zabijanie zwierząt na futra

28.01.2016 12:04
Nagrania z farm zwierząt futerkowych w Wielkopolsce

Nagrania z farm zwierząt futerkowych w Wielkopolsce (youtube.com/Otwarte Klatki)

Chwytanie wystraszonego lisa w klatce, przykładanie elektrod do pyska i odbytu, trzy sekundy prądu - i można rzucić ciało na wózek. Tak wyglądają hodowle zwierząt futerkowych w Polsce. Obrońcy praw zwierząt publikują nagranie z ukrytej kamery.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Nagranie Stowarzyszenia Otwarte Klatki przytacza akty prawne, regulujące zabijanie zwierząt. Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt "uśmiercanie może odbywać się wyłącznie w sposób humanitarny, polegający na zadawaniu przy tym minimum cierpienia fizycznego i psychicznego".Konkretne sposoby zabijania zwierząt reguluje m.in. rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 roku. Zgodnie z nim zwierzęta futerkowe (w tym lisy, norki i jenoty) uśmierca się przez zastosowanie m.in. "urządzeń powodujących penetrację mózgu", "środka znieczulającego" lub "porażenia prądem".Brzmi humanitarnie? Jak ta ostatnia metoda wygląda w praktyce można zobaczyć na nagraniu z ukrytej kamery, które wg autorów zostało wykonane w grudniu zeszłego roku w hodowli w Wielkopolsce. Wideo pokazuje, jak wyglądają warunki hodowli, jak zabijane są zwierzęta i w jaki sposób obchodzi się z ich zwłokami (uwaga, nagranie jest drastyczne).W Polsce na futra zabija się cztery miliony zwierzą rocznieJak widać na nagraniu - zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa - "w przypadku lisów, jeżeli elektrody przykłada się do nosa i odbytu, stosuje się prąd o natężeniu wynoszącym 0,3 A przez co najmniej 3 sekundy".W Polsce znajduje się ok. 800 farm, które zabijają na futra w sumie nawet cztery miliony norek, lisów i jenotów rocznie. Większość produkowanych w Polsce skór przeznacza się na eksport.

Choć hodowla zwierząt na futra jest w Polsce legalna, nie oznacza to, że hodowcy zawsze przestrzegają prawa. Raport Najwyższej Izby Kontroli z 2011 roku wskazuje że "w 87 proc. ferm w Wielkopolsce nie przestrzegano wymagań ochrony środowiska, w 48 proc. działalność hodowlana prowadzona była w obiektach nielegalnie wybudowanych lub użytkowanych, a w 35 proc. niezgodnie z przepisami weterynaryjnymi."

Choć Europa jest głównym światowym producentem futer, to wiele państw wprowadziło całkowity zakaz hodowli zwierząt na futra lub objęła go obostrzeniami, dotyczącymi m.in. hodowli w klatkach. Pod petycją w sprawie zakazu hodowli lisów i jenotów na futra podpisało się prawie 70 tys. osób.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (169)
Zaloguj się
 • vegansai

  Oceniono 28 razy 14

  Dziękuję za podjęcie tego ważnego tematu. Czas skończyć z takimi hodowlami!

 • amadeo1234

  Oceniono 35 razy 13

  Nie mogę uwierzyć, że takie rzeczy są nadal legalne w cywilizowanym świecie. Po co komu futra? To wstyd, że w Polsce dzieją się takie rzeczy. Mam nadzieję, że te hodowle zostaną w końcu zakazane!

 • ziooomeekk

  Oceniono 32 razy 12

  To niedopuszczalne, żeby w tych czasach odbywało się takie okrucieństwo. Futra to przeżytek, powinien być wprowadzony całkowity zakaz hodowania zwierząt na futra. Go vegan!

 • zigzaur

  Oceniono 26 razy 12

  No to co z tego, że na eksport? Polski podatnik dopłaca do tego interesu: zwrot VAT, najróżniejsze dopłaty, praktyczne zwolnienie z PIT, do tego symboliczny KRUS.
  Opodatkować rolnictwo i pochodne gałęzie gospodarki.

 • Julia Wojtarowicz

  Oceniono 31 razy 11

  Nie rozumiem dlaczego takie rzeczy mają jeszcze w ogóle miejsce. Po co zabijać kogoś żeby zedrzeć z niego skórę? Zwłaszcza teraz, w XXI wieku kiedy nasze ubrania nie muszą być okupione ŻADNYM cierpieniem, ani zwierząt, ani ludzi. Oczywiście można się upierać, że uśmiercanie lisa, jenota czy innego bezbronnego zwierzęcia poprzez wtykanie mu w pysk i odbyt elektrod jest dobrym rozwiązaniem, bo podobno trwa to ,,tylko'' 3 sekundy, ale myślę, że należałoby się zastanowić, czy to zwierzę w ogóle trzeba zabijać.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 42 razy 10

  Zabijanie zwierząt na futro jest be ale rytualne poderżnięcie gardła zwierzakowi dokonywane przez żydów/muzułmanów jest cacy

 • sisi64

  Oceniono 41 razy 9

  Nigdy w życiu nie wpuściłabym pod swój dach bydlaka, który z zimną krwią, bez skrupułów uśmierca zwierzęta!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje