Hodowcy raczej nie chcą, żebyś zobaczył ten film - tak wygląda zabijanie zwierząt na futra

Nagrania z farm zwierząt futerkowych w Wielkopolsce

Nagrania z farm zwierząt futerkowych w Wielkopolsce (youtube.com/Otwarte Klatki)

Chwytanie wystraszonego lisa w klatce, przykładanie elektrod do pyska i odbytu, trzy sekundy prądu - i można rzucić ciało na wózek. Tak wyglądają hodowle zwierząt futerkowych w Polsce. Obrońcy praw zwierząt publikują nagranie z ukrytej kamery.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Nagranie Stowarzyszenia Otwarte Klatki przytacza akty prawne, regulujące zabijanie zwierząt. Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt "uśmiercanie może odbywać się wyłącznie w sposób humanitarny, polegający na zadawaniu przy tym minimum cierpienia fizycznego i psychicznego".Konkretne sposoby zabijania zwierząt reguluje m.in. rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 roku. Zgodnie z nim zwierzęta futerkowe (w tym lisy, norki i jenoty) uśmierca się przez zastosowanie m.in. "urządzeń powodujących penetrację mózgu", "środka znieczulającego" lub "porażenia prądem".Brzmi humanitarnie? Jak ta ostatnia metoda wygląda w praktyce można zobaczyć na nagraniu z ukrytej kamery, które wg autorów zostało wykonane w grudniu zeszłego roku w hodowli w Wielkopolsce. Wideo pokazuje, jak wyglądają warunki hodowli, jak zabijane są zwierzęta i w jaki sposób obchodzi się z ich zwłokami (uwaga, nagranie jest drastyczne).W Polsce na futra zabija się cztery miliony zwierzą rocznieJak widać na nagraniu - zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa - "w przypadku lisów, jeżeli elektrody przykłada się do nosa i odbytu, stosuje się prąd o natężeniu wynoszącym 0,3 A przez co najmniej 3 sekundy".W Polsce znajduje się ok. 800 farm, które zabijają na futra w sumie nawet cztery miliony norek, lisów i jenotów rocznie. Większość produkowanych w Polsce skór przeznacza się na eksport.

Choć hodowla zwierząt na futra jest w Polsce legalna, nie oznacza to, że hodowcy zawsze przestrzegają prawa. Raport Najwyższej Izby Kontroli z 2011 roku wskazuje że "w 87 proc. ferm w Wielkopolsce nie przestrzegano wymagań ochrony środowiska, w 48 proc. działalność hodowlana prowadzona była w obiektach nielegalnie wybudowanych lub użytkowanych, a w 35 proc. niezgodnie z przepisami weterynaryjnymi."

Choć Europa jest głównym światowym producentem futer, to wiele państw wprowadziło całkowity zakaz hodowli zwierząt na futra lub objęła go obostrzeniami, dotyczącymi m.in. hodowli w klatkach. Pod petycją w sprawie zakazu hodowli lisów i jenotów na futra podpisało się prawie 70 tys. osób.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Alkomat 8,6 promila w organizmie. "Nie wiedział, gdzie jest". Rekordzista? Ależ skąd...
 • Fotografia ziemniaka sprzedana za milion dolarów Fotografia ziemniaka sprzedana za milion dolarów. Skąd tak duża kwota?
 • Most na lagunie Garzón W Urugwaju można przejechać okrągłym mostem. Dlaczego jest okrągły? To proste...
Komentarze (169)
Hodowcy raczej nie chcą, żebyś zobaczył ten film - tak wygląda zabijanie zwierząt na futra
Zaloguj się
 • octopusdei

  Oceniono 2 razy 0

  A mi nie przeszkadza hodowla lisów i jenotów na futra i chętnie podpiszę petycję w tej sprawie!

 • szabepio

  Oceniono 5 razy 1

  Nie widzę w tym złego. Ludzie zabijają zwierzęta bo sami sa zwierzętami a nie cyborgami. I lepiej zeby nosili skóry niż obżerali się do granic kalectwa. Czy ktos widzial ludy dalekiej północy ubrane w goretexy itp? Nie. Tam są tylko skóry. Ten sposob uśmiercania pokazany na filmie uwazam ze jest dobry bo szybki. I straszenie nas tym i robienie z tego czegos nadzwyczajnego i przestepczego jest chore i tendencyjne. To eymysł tych tzw animalsów. Za chwilę nie dzadzą nam zabic komara. Porąbańcy.

 • rejestracjanowegokonta

  Oceniono 6 razy 2

  Nie różni się to specjalnie od zabijania kurki czy świnki, więc nie jest to bardziej drastyczne. I te liski i kurki cierpią tak samo. Jedynie co, futra nosić nie musimy. Z jedzeniem możemy się chociaż ograniczyć.

 • pawel.ccc

  Oceniono 5 razy 1

  Ale sensacja. Szkoda, że redaktorzy gazeta.pl nie nauczyli się podstawowego prawa przyrody- aby coś uzyskać z żywego organizmu trzeba ten organizm zabić. Podniecacie się zabijaniem lisów a gdzie rzeźnie, ubojnie drobiu, kutry rybackie duszące ryby ich własnym ciężarem ? Czyżby wnuczki pana Michnika skończyły podstawówkę i dorwały się do redagowania gazety ? Zdrowia życzę bo jak widać rozumu i pomysłów na publikacje zaczyna brakować. Skoro szukacie krwawych tematów to nie lepiej od razu zająć się robieniem filmików z najbardziej krwawej czynności jaka spotyka każdego człowieka- z porodu ? Wycelujcie kamery w odpowiednie miejsce i filmujcie- najpierw sam poród a potem zszywanie kobiety, zmywanie krwi, obcinanie pępowiny, reanimacje noworodków, które same nie są w stanie rozpocząć oddychania, potem jeszcze można zainstalować kamery w zakładzie medycyny sadowej i kręcić na żywo sekcje zwłok, niech się gawiedź cieszy, niech się gawiedź podnieca. W końcu to już od setek lat nauczono ludzi, że największą atrakcją na rynku jest egzekucja skazaµncw, najlepiej ucinanie głowy albo rozrywanie skazańca końmi bo to krwi odpowiednio dużo, z daleka widać i kat nie dość, że kawał chłopa to jeszcze tajemniczy a dla niektórych również seksowny..

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 10 razy 0

  Jesteśmy mięsożerni a futra są nam potrzebne do ubierania się.
  Obejrzałem ten film i nie widziałem tam nic drastycznego ani niemoralnego.
  Ekoterroryści mocno przesadzili zapowiadając nie wiadomo jaki horror. Zwierzęta nie były dręczone przy zabijaniu.

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 4 razy 0

  To musi być orgazm...

 • najada2

  Oceniono 9 razy 7

  Mam pelna swiadomosc tego, ze sprawa hodowli zwierzat futerkowych budzi zwykle wieksze emocje niz przy okazji polowu ryb, kurzych ferm, rzezni wszelkiej masci itd.A tam tez rozgrywaja sie jak najbardziej dantejskie sceny.Nie wiem dlaczego tak sie dzieje, moze dlatego, ze lis, szynszyla czy norka sa poprostu sliczne a brudny tucznik albo wyskubana kura z obcietym dziobem juz troche mniej ?Chcialabym sie jednak dowiedziec czym kieruja sie ludzie w dzisiejszych czasach decydujac sie na zakup futra.Zgoda, przez wieki(jezeli nie tysiaclecia) nie bylo innej alternatywy-zwlaszcza w chlodnym lub zimnym klimacie.Ale obecnie taka sytuacja raczej nie zachodzi, prawda ?Wiec o co chodzi-o popisywanie sie kasa ?Naprawde warto ???

 • snowbird1

  Oceniono 11 razy 5

  A czym roznia sie te lisy od kurczakow, swin i krow, ktorych mieso wpieprzacie z takim smakiem? Czy one sa zabijane bardziej humanitarnie? Akurat! Liski sa milutkie wiec ich szkoda. Kurczaki glupie, swinie wiadome jakie a krowy smierdza wiec ich nikomu nie szkoda. Banda hipokrytow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje