Wiemy już, kiedy delegacja Komisji Weneckiej odwiedzi Polskę. Będzie badać nowelizację ustawy o TK

28.01.2016 11:33
Sędzia Sławomira Wronkowska Jaśkiewicz oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński

Sędzia Sławomira Wronkowska Jaśkiewicz oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

1. Na luty zaplanowano wizytę delegacji Komisji Weneckiej w Polsce
2. Przedmiotem wizyty będzie nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym
3. Po rozmowach KW wyda opinię na temat rozwiązań prawnych ustawy

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W dniach 8-9 lutego delegacja Komisji Weneckiej odwiedzi Polskę, by omówić z władzami nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przyjętą pod koniec grudnia ub.r. - Spotkania posłużą przygotowaniu opinii w tej sprawie - podała Komisja na swojej stronie internetowej.

Fakty na temat wizyty

O opinię w sprawie reformy TK do Komisji Weneckiej zwrócił się w grudniu 2015 roku polski rząd. Szef MSZ Witold Waszczykowski w piśmie do Komisji Weneckiej poprosił o zaopiniowanie rozwiązań prawnych zawartych w przyjętej przez parlament nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Podczas lutowej wizyty delegacja spotka się z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, parlamentu, KRS oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Na czele delegacji stanie przewodniczący Komisji Włoch Gianni Buquicchio.

Po przygotowaniu przez delegację projektu opinii stanie się on przedmiotem obrad podczas kolejnej sesji plenarnej KW, która odbędzie się w dniach 11-12 marca w Wenecji.

Czym jest Komisja Wenecja?

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. W jej skład wchodzą m.in. eksperci w dziedzinie zagadnień konstytucyjnych, prawa publicznego i międzynarodowego, parlamentarzyści oraz urzędnicy.

Komisja opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w tych państwach, które przechodzą transformację ustrojową. Zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Działa od 1990 roku i zrzesza obecnie 60 państw członkowskich.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (35)
Wiemy już, kiedy delegacja Komisji Weneckiej odwiedzi Polskę. Będzie badać nowelizację ustawy o TK
Zaloguj się
 • bialyrasizm

  Oceniono 23 razy 13

  Wy się tu naśmiewacie, a ta Komisja to bardzo poważna sprawa.
  Komisja, aby mieć pełny obraz Polski - wnikliwie zbada różne płaszczyzny - mediów, filozofii, polityki, historii, kultury, finansów, filmu i literatury.
  Odwiedzą więc odpowiednio: Adama Michnika, Jana Hartmana, Hannę Gronkiewicz-Waltz, Tomasza Grossa, Sewka Blumsztajna, Moshe Taitelbauma, Agnieszkę Holland i Olgę Tokarczuk.
  Na podstawie opinii tego bardzo zróżnicowanego, nie powiązanego ze sobą środowiska - zostaną wyciągnięte wnioski Komisji.

 • ad2009

  0

  Z ta dewotka suchocka na czele.
  Ta katolska suka wyda "glos odrebny" - ze jest lepiej , niz watykan przewidywal...

 • poatyzator

  Oceniono 2 razy 0

  Niech jadą do Danii.
  Niech zajmą się oszalałą z Miłości Makrelą.
  Nie widzę przesłanek, aby wizytowali nas.

 • itsgettingcolder

  Oceniono 3 razy 1

  Ciekawe co im pokażą. Pewnie jakieś kwity od węgla.

 • wilenski11

  Oceniono 15 razy 1

  niech lepiej ta zasrana komisja jedzie do rzeszy i zbada jak tam działają "wolne" zakneblowane media

 • 1627cd1410

  Oceniono 5 razy 1

  no to mamy daty kolejnych manifestacji w Warszawie. no chyba że konus zabroni... ale wtedy będzie rebelia. no i pewnie szybko bojówki kiboli obstawią te terminy i miejsca, jeśli KOD się nie pospieszy..

 • yeah_bunny

  Oceniono 16 razy 8

  Duda ich przywita: "Szanowni Państwo, jako prezydent tego kraju i prawnik stwierdzam że wszystko jest super, dziekujemy za wizyte arrivederci! Czy coś Państwu podpisać?!"

 • erasms47

  Oceniono 40 razy 12

  "Nie będzie w lutym rezolucji PE o Polsce. PiS triumfuje"

  Więcej przeczytacie w niezależnych mediach jak np. Interia

  Na Czerskiej grobowa cisza

 • diabetyczka

  Oceniono 11 razy 1

  A niech owa komisja nie zapomni czasem o biskupach (i tu na miejscu w Polsce i tych w Watykanie) oraz w Toruniu. Inaczej to wszystko będzie nieważne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje