Andrzej Wajda honorowym obywatelem Gdańska! Mimo protestów radnych PiS

28.01.2016 11:18
Andrzej Wajda

Andrzej Wajda (Fot. Małgorzata Kujawka/ Agencja Gazeta)

1. Andrzej Wajda został honorowym obywatelem Gdańska
2. Za przyznaniem tytułu reżyserowi głosowali radni PO
3. Radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Za" nadaniem tytułu reżyserowi głosowało 22 radnych PO. Radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu - z wyjątkiem Piotra Walentynowicza, który zagłosował "przeciw" - podaje portal trojmiasto.pl. Wcześniej szef klubu PiS w gdańskiej radzie miasta, Grzegorz Strzelczyk, przekonywał, że to decyzja polityczna i rewanż za poparcie dla Platformy.

- Nie będziemy brać udział w tej politycznej hucpie. Andrzej Wajda obok swojej pracy reżyserskiej jest działaczem społecznym i politycznym, i to właśnie za zaangażowanie polityczne chce go nagrodzić PO. Wajda zasiadał we wszystkich komitetach poparcia Bronisława Komorowskiego, nie ukrywa też swego zaangażowania w Komitet Obrony Demokracji - mówił. Jego wypowiedź cytuje "Gazeta Wyborcza".

Nadania tytułu Wajdzie broniła szefowa radnych PO w gdańskiej radzie miasta, a także prezydent Paweł Adamowicz. - Dzięki filmom Wajdy Gdańsk jest znany w Europie i na świecie. Wiele osób, które zwiedzają Gdańsk, oglądały jego "Człowieka z żelaza" czy "Wałęsę. Człowieka z nadziei" i dzięki nim mogą bardzo dużo dowiedzieć się o naszym mieście i Polakach. Jego filmy zastępują opasłe podręczniki historii. Dla mnie osobiście Andrzej Wajda to współczesny Adam Mickiewicz - mówił.

Więcej czytaj na Trójmiasto.Wyborcza.pl >>>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (162)
Zaloguj się
 • wmp1234

  Oceniono 69 razy 43

  Andrzej Wajda wybitny i bezkompromisowy reżyser. Wśród jego niekwestionowanych wielkich dzieł są takie filmy, jak Popiół i diament, Kanał, Katyń, Człowiek z nadziei.
  Streszczę, dla tych co nie oglądali, pokrótce wymowę ideową tych dzieł Andrzeja Wajdy.
  Popiół i diament.
  Film o żałosnym, zagubionym bandycie z podziemia kończącym życie na śmietniku (nie tylko historycznym) i odważnym, kryształowo uczciwym sekretarzu Polskiej Partii Robotniczej, bohaterze zamordowanym przez tzw. reakcję.
  W rzeczywistości sekretarz był nowo powołanym dygnitarzem władzy ludowej, zwykłym złodziejem i rabusiem, przypadkowo zastrzelonym podczas wymiany strzałów w czasie okradania jednego z mieszkań, w celu m.in. zdobycia garniturów.
  Kanał.
  Film zgodny z oficjalną linią propagandową partii, który przenosił na ekran tezy komunistów o Powstaniu Warszawskim - powstanie wywołane przez zbrodniczy rząd londyński, nieudolni i głupi dowódcy powstania, zagubieni, bezideowi i niewidzący sensu powstania chociaż walczący do końca zwykli powstańcy.
  Katyń.
  Film o zamordowanych polskich oficerach. Źli i łagodzący odczucie widza dobrzy nkawudziści. Przypadkowi Rosjanie i źli naziści. Ogółem film o bezradności pojedynczego człowieka i sile totalitaryzmu. Mimo drażliwego tematu film tonujący i rozkładający odpowiedzialność Rosji.
  Człowiek z nadziei.
  Film - przykrywka. Jak pokazać Wałęsę, który niby zdradzał swoich kolegów już przynajmniej od 1970 r., a równocześnie tak to pokazać aby można było nie stracić za bardzo sympatii do Lecha Wałęsy. W skrócie - może on i Bolek, ale taki nasz, równy chłop.

  To duża sztuka - tyle lat utrzymywać się na szczycie z etykietką reżysera niezależnego i równocześnie płynąć w nurcie prorządowym i prorosyjskim.
  Nadanie mu tytułu honorowego obywatela Gdańska, nadanego mu przez przyjaciół z Platformy Obywatelskiej za wieloletnią przyjaźń i wsparcie tej partii, jest całkowicie zasłużone.

 • panzerfaust39

  Oceniono 152 razy 40

  To jeszcze się nie załapał ? Przeca taki zdolny propagandzista Po nakręceniu megaprodukcji "Człowiek z Nadziei" tytuł honorowego obywatela Gdańska powinien się mu należeć z automatu jak psu micha

 • ta.deusz

  Oceniono 132 razy 34

  Wajda listkiem figowym komuny, "Bolek z nadziei" to była już żenada.

 • razb1947

  Oceniono 43 razy 29

  Wajda to szkodnik Polski i najgorszy reżyser na świecie i należy do tego gorszego sortu.

 • razb1947

  Oceniono 28 razy 26

  W Gdańsku i Sopocie największe korupcje i złodziejstwo.

 • sailor2016

  Oceniono 73 razy 17

  Nawet im Wajda podpadł? A cha! Zapomniałem przecież tu chodzi o piś.

 • kesik001

  Oceniono 24 razy 16

  Człowiek interesu.

 • bydgoszczanin_z_lesnej

  Oceniono 44 razy 16

  Brawo dla PIS bo kto by głosował na tego bydlaka i antypolaka?
  A, co z płaczkiem olbrychskim alkoholikiem i czopkiem BULA ? Dalej prokuratura przymyka oczy na jego jazde bez stosownych pozwoleń?

 • zdanidis

  Oceniono 30 razy 16

  ach ci pisowcy, smietanka intelektualna narodu polskiego.... Szymborskiej nie lubia, Milosza nie lubia, Wajdy tez nie. Gdyby troche poczytali Mickiewicza i Slowackiego to i ci zostaliby nielubiani......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje