"Macierewicz uchodzi za jastrzębia". Sylwetka szefa MON oczami "Die Welt"

Antoni Macierewicz, szef MON

Antoni Macierewicz, szef MON (Agencja Gazeta)

1. 28 stycznia Macierewicz spotka się w Berlinie z szefową niemieckiego MON
2. Tematem rozmów ma być modernizacja polskiej armii
3. Gazeta "Die Welt" przed wizytą kreśli sylwetkę Macierewicza

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Ważny, ale trudny gość - konstatuje już na wstępie warszawski korespondent gazety "Die Welt" Gerhard Gnauck. Jak pisze dalej, Polska jest dla Niemiec "jednym z ważniejszych partnerów" w kwestii obrony i zbrojeń. Lecz atmosfera dwustronnych stosunków "pogorszyła się". Die "Welt" wyjaśnia, że Warszawa chce w przypadku wielkich zamówień zbrojeniowych zmienić partnerów.

Jednym z tematów spotkania Macierewicza z szefową niemieckiego MON będzie modernizacja polskiej armii. Gazeta przypomina, że najpilniejszą sprawą jest zaplanowany przez poprzednią ekipę rządową zakup za ponad 3 mld euro 50 śmigłowców wielozadaniowych produkowanych przez niemiecko-francusko-hiszpański koncern Airbus Helicopters. - Macierewicz chce najwidoczniej anulować to zamówienie i rozpisać przetarg - przypuszcza gazeta.

Jak wyjaśnił jeden z sekretarzy stanu w polskim MON, niejasna jest procedura składania ofert. Nie do pogodzenia w negocjacjach są właściwie oczekiwania polskiej i francuskiej strony. Airbus zobowiązał się do inwestycji w Polsce - do zapewnienia miejsc pracy. Firmy AugustaWestland oraz Sikorsky Aircraft Corporation mają od dawna zakłady w Polsce.

"Die Welt" przypomina, że obecny rząd podczas kampanii wyborczej obiecał pracownikom tych zakładów, że będzie bronił ich interesów. Nowy minister krytycznie odnosi się też do starych planów zakupu amerykańskich rakiet przeciwlotniczych. - Dlatego może być interesujące jak Macierewicz i von der Leyen dogadają się ze sobą - pisze dziennik.

Ważna nauka z przeszłości

- 67-letni historyk uchodzi za jastrzębia´ i być może najważniejszego współtowarzysza prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - zauważa "Die Welt". Ojciec Antoniego Macierewicza, opozycjonista zginął w 1949 z rąk ubecji. A sam Macierewicz za udział w studenckich protestach marcowych w 1968 r. siedział w więzieniu, informuje gazeta.

Jak pisze dalej, Antoni Macierewicz wyniósł z tamtych czasów naukę i dlatego usuwaniu za wszelką cenę ze służb publicznych "kliki starych komunistycznych władz i oficerów, którzy studiowali jeszcze w Moskwie". "Jastrząb" uważany jest też za teoretyka spisku pisze berliński dziennik, i przypomina, że Macierewicz poddał w wątpliwość wyniki oficjalnego śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej, podejrzewając eksplozję i zamach. "Die Welt" powołuje się na zakończenie na opinię profesor Jadwigi Staniszkis, która ostrzega przed zbyt pochopnym osądzaniem Macierewicza, twierdząc, że Macierewicz "kryje się za fasadą szaleństwa, ale w rzeczywistości działa bardzo racjonalnie".Zobacz także
 • Antoni Macierewicz Macierewicz o "przełomie" ws. zwrotu wraku Tu-154: "Rosjanie przyznali, że ich raport nie zwiera prawdy"
Komentarze (176)
"Macierewicz uchodzi za jastrzębia". Sylwetka szefa MON oczami "Die Welt"
Zaloguj się
 • awers777

  Oceniono 2 razy 0

  Maciar - pożyteczny idiota Putina.
  szkodnik nr 2

 • awers777

  Oceniono 2 razy 0

  Amerykanie nie powinni dać Maciarowi nawet game boy'a a co dopiero poważną broń.
  Chyba, że przejdzie intensywne i kompleksowe badania psychiatryczne... a co wątpię

 • neko-dearu

  Oceniono 1 raz -1

  zawsze gdy się pojawił była katastrofa. najpierw w opozycji, potem w wolnej Polsce. lista macierewicza z roku 1992, mająca zapobiec wejściu Polski do NATO, potem "weryfikacja" wsi będąca w istocie sprzedaniem danych wywiadowczych rosji.

 • moyokoyani

  Oceniono 1 raz 1

  Jakiego szaleństwa??? On jest zwyczajnie bardzo grzeczny. Znakomite maniery posiada. Od niego parobczana hołota czerwona powinna się uczyć manier. Tak powinien wyglądać i zachowywać się polityk dzieciątka głupiuteńkie. Tego faktu nie zamierza dostrzegać tylko ćwok, nieuk, swołocz i woda na młyn odwetowców z Bonn. Niemniej jednak jest nieco tajemniczy i zdaje się ufać narodowi wybranemu, który się wybrał. Podobne ciągoty występowały u braci Kaczyńskich. Jeśli chodzi zaś o Prezydenta Dudę to jego pokłony i umizgi do różnych syjonistycznych kłamczuchów pokroju Szejwacha były przezabawne. Biedny to kraj zaiste.

 • nedlog123

  Oceniono 1 raz -1

  Jak dla mnie to bardziej wyłysiały indor a nie jastrząb...

 • jacek-1111

  Oceniono 2 razy 2

  każdy co się wyłamuje z miłości do Niemców jest szalony !!!

 • wyciety

  Oceniono 4 razy 4

  Dla niemcow wszyscy jestesmy podludzmi,dla zydow gojami.Nie tylko Macierewicz.

 • jacmenos

  Oceniono 4 razy 0

  gada jak wariat , zachowuje się jak wariat , wygląda jak wariat -to czy jest wariatem czy tylko udaje ? To dla Polski chyba bez znaczenia skoro skutek taki sam ...

 • kewlys1963

  Oceniono 7 razy 1

  Nie macie wrażenia, że nasz Antoni łudząco podobny jest do Feliksa Dzierżyńskiego..?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje