"Macierewicz uchodzi za jastrzębia". Sylwetka szefa MON oczami "Die Welt"

28.01.2016 10:40
Antoni Macierewicz, szef MON

Antoni Macierewicz, szef MON (Agencja Gazeta)

1. 28 stycznia Macierewicz spotka się w Berlinie z szefową niemieckiego MON
2. Tematem rozmów ma być modernizacja polskiej armii
3. Gazeta "Die Welt" przed wizytą kreśli sylwetkę Macierewicza

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Ważny, ale trudny gość - konstatuje już na wstępie warszawski korespondent gazety "Die Welt" Gerhard Gnauck. Jak pisze dalej, Polska jest dla Niemiec "jednym z ważniejszych partnerów" w kwestii obrony i zbrojeń. Lecz atmosfera dwustronnych stosunków "pogorszyła się". Die "Welt" wyjaśnia, że Warszawa chce w przypadku wielkich zamówień zbrojeniowych zmienić partnerów.

Jednym z tematów spotkania Macierewicza z szefową niemieckiego MON będzie modernizacja polskiej armii. Gazeta przypomina, że najpilniejszą sprawą jest zaplanowany przez poprzednią ekipę rządową zakup za ponad 3 mld euro 50 śmigłowców wielozadaniowych produkowanych przez niemiecko-francusko-hiszpański koncern Airbus Helicopters. - Macierewicz chce najwidoczniej anulować to zamówienie i rozpisać przetarg - przypuszcza gazeta.

Jak wyjaśnił jeden z sekretarzy stanu w polskim MON, niejasna jest procedura składania ofert. Nie do pogodzenia w negocjacjach są właściwie oczekiwania polskiej i francuskiej strony. Airbus zobowiązał się do inwestycji w Polsce - do zapewnienia miejsc pracy. Firmy AugustaWestland oraz Sikorsky Aircraft Corporation mają od dawna zakłady w Polsce.

"Die Welt" przypomina, że obecny rząd podczas kampanii wyborczej obiecał pracownikom tych zakładów, że będzie bronił ich interesów. Nowy minister krytycznie odnosi się też do starych planów zakupu amerykańskich rakiet przeciwlotniczych. - Dlatego może być interesujące jak Macierewicz i von der Leyen dogadają się ze sobą - pisze dziennik.

Ważna nauka z przeszłości

- 67-letni historyk uchodzi za jastrzębia´ i być może najważniejszego współtowarzysza prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - zauważa "Die Welt". Ojciec Antoniego Macierewicza, opozycjonista zginął w 1949 z rąk ubecji. A sam Macierewicz za udział w studenckich protestach marcowych w 1968 r. siedział w więzieniu, informuje gazeta.

Jak pisze dalej, Antoni Macierewicz wyniósł z tamtych czasów naukę i dlatego usuwaniu za wszelką cenę ze służb publicznych "kliki starych komunistycznych władz i oficerów, którzy studiowali jeszcze w Moskwie". "Jastrząb" uważany jest też za teoretyka spisku pisze berliński dziennik, i przypomina, że Macierewicz poddał w wątpliwość wyniki oficjalnego śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej, podejrzewając eksplozję i zamach. "Die Welt" powołuje się na zakończenie na opinię profesor Jadwigi Staniszkis, która ostrzega przed zbyt pochopnym osądzaniem Macierewicza, twierdząc, że Macierewicz "kryje się za fasadą szaleństwa, ale w rzeczywistości działa bardzo racjonalnie".Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (176)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 140 razy 66

  A ja, ot tak dla jaj, zdedykuję "Die Weit" i ichniej MON, słowa czeskiego prezydenta Milosa Zemana:
  "schechischen Präsidenten Milos Zeman:
  " Jeżeli żyjecie państwo w kraju, w którym karalnym jest łowienie ryb bez karty wędkarskiej, a jednocześnie beskarnym pozostaje przekraczanie granicy bez ważnego paszportu, to macie państwo pełne prawo powiedzieć; ten kraj jest rządzony przez idiotów"!

 • zbysio47

  Oceniono 86 razy 64

  Dlaczego dla macierewicza nie znalazlo sie miejsce w samolocie , bo widocznie sam wawelczyk uwazal go za idiote a wyplynol jak gowno na wierzch

 • Black Swan

  Oceniono 234 razy 62

  "Die Welt" nakreśliła sylwetkę szefa MON"

  nie przeczytałem tego artykułu ale i tak się wypowiem... Jeśli polską rzeczywistość opisuje die welt to na pewno robi to przez czerski pryzmat a w takim przypadku, już z góry wiadomo, że mogą to być tylko i wyłącznie same głupoty nie warte splunięcia...
  Dziękuję za uwagę..

 • faustxyz

  Oceniono 93 razy 51

  Kim jest osobnik, który wsadził na szefa MON-u szaleńca i szkodnika? Na pewno nie patriotą no way. Pamiętne szpagaty słowne marionetki Szydło, że niby cynik Goowin, a nie szalony Antoni. Cała ta sekta oparta jest na manipulacjach, łgarstwach, odwracaniu znaczenia pojęć i oblepiona jest osłonką poparcia kleru. Nie powiodłoby się to, gdyby nie religia w szkołach, upadek czytelnictwa i dramatyczny poziom oświaty.

 • leszek.30

  Oceniono 82 razy 42

  I nie dziwnym jest zatem , że USA, ani NATO , nie godzą się na to, by ich "zabawkami" militarnymi, zabawiali się nieodpowiedzialni psychopaci...Macierewicz, powinien tylko pozować artystom , jako model Dzierżyńskiego i bawić się ołowianymi żołnierzykami.....

 • leszek.30

  Oceniono 53 razy 37

  "

  „Kłamanie, oszukiwanie i manipulacja to wrodzone zdolności psychopatów… Przyłapani na kłamstwie i postawieni w obliczy prawdy, rzadko są zmieszani czy zakłopotani – po prostu zmieniają swoją historyjkę albo przystępują do przekręcania faktów, tak aby okazały się zgodne z kłamstwem. W efekcie mamy serię sprzecznych stwierdzeń i kompletnie ogłupiałego słuchacza” [Hare]......

  Zachowanie psychopatów często służy wprawieniu w zakłopotanie i poskromieniu ofiar, albo wpłynięciu na każdego, kto mógłby słuchać ich wersji opowieści.

  Manipulacja jest kluczem w ich podbojach, a kłamstwo jest jednym ze sposobów, w jaki to osiągają.

  Niemal zabawnym przykładem sposobu, w jaki psychopaci kłamią, może być zachowanie człowieka, którego ślady zostały odkryte na miejscu zbrodni. „Nie, to nie moje ślady”, powiedział, choć wszyscy wiedzieli, że kłamie.

  Tak właśnie działają psychopaci. Będą zaprzeczać rzeczywistości, dopóki ich ofiary nie załamią się nerwowo. Często psychopaci będą zrzucać winę na ofiarę i twierdzić, że ofiara cierpi na „urojenia” i jest niezrównoważona psychicznie. ""

 • sekanx

  Oceniono 41 razy 35

  To raczej szaleństwo ukrywa się za fasadą Macierewicza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje