Kolejna agencja ostrzega Polskę przed obniżką ratingu. M.in. za ustawę o frankowiczach

gencja Fitch ostrzega, że może obniżyć Polsce ocenę kredytową

gencja Fitch ostrzega, że może obniżyć Polsce ocenę kredytową (Fot. Andy Wong/ AP Photo/ Bloomberg.com)

1. Bloomberg: Agencja Fitch ostrzega, że może obniżyć Polsce ocenę kredytową
2. Powód? Propozycje rządu, który chce zwiększać deficyt budżetowy
3. Fitch: "Balans ryzyk przeniósł się na negatywną stronę"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dwa tygodnie temu agencja Standard & Poor's obniżyła rating dla Polski z poziomu "A minus" do "BBB plus. Dwie inne czołowe agencje, Moody's i Fitch, nie zmieniły wówczas oceny kredytowej dla naszego kraju.

Teraz sytuacja może ulec zmianie - podaje "Bloomberg". Powód? Fitch oczekuje, że Polska utrzyma dziurę budżetową na poziomie poniżej 3 proc. PKB w tym i przyszłym roku. Zdaniem jednego z analityków agencji, Arnauda Louisa, w ostatnim czasie pojawiły się jednak dowody na "poluzowanie polityki fiskalnej", które sprawiły, że "balans ryzyk przeniósł się na negatywną stronę".

Ustawa o frankowiczach "bardzo ekstremalnym rozwiązaniem"

Fitch ostrzega, że szczególnie szkodliwa może okazać się prezydencka ustawa o pomocy dla frankowiczów - Louis nazywa ją "bardzo ekstremalnym rozwiązaniem". Analityk wskazuje, że koszt wprowadzenia przepisów to 42 mld dolarów, a ustawa może zaszkodzić bankom.

- Oczekujemy, że niektóre obietnice wyborcze polskiego rządu wejdą w życie. Jednocześnie przewidujemy, że wzrost dalej będzie silny i utrzyma się na poziomie 3,5 proc. lub wyżej - dodaje ekspert.

I zastrzega: Jeżeli dostrzeżemy sygnały polityczne mogące skutkować wyższym deficytem, to może być bodziec dla obniżki ratingu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Analityk S&P tłumaczy decyzję o obniżce ratingu dla Polski "Wywiad z człowiekiem, który obciął Polsce A". Analityk S&P tłumaczy decyzję o obniżce ratingu
 • dsfsdgf Minister finansów: S&P będzie musiała się wycofać z błędnej decyzji [KOMENTARZE]
Komentarze (275)
Kolejna agencja ostrzega Polskę przed obniżką ratingu. M.in. za ustawę o frankowiczach
Zaloguj się
 • jeremy321

  0

  wyborcza to jak to jest? Agencje ratingowe nie są wiarygodne czy też są wiarygodne tylko wtedy kiedy obniżają rating z powodu pogorszenia klimatu politycznego w związku z dojściem do władzy znienawidzonego przez międzynarodową finansjerę i wyborczą rządu?

  "Agencja S&P, która obniżyła rating USA biadoli, że jest tylko posłańcem, który przyniósł złą wiadomość. Posłańców się przecież nie zabija. Trudno też mieć do posłańca pretensje. Tyle że to nieprawda. Posłańcy nie tworzą faktów, nie stoją ponad rządami, nie chcą wpływać na losy świata. A agencje - owszem. I świetnie im to wychodzi. Okazało się ostatnio, że to agencje ratingowe decydują, czy w USA będzie bezpłatna służba zdrowia, czy nie będzie; czy Włochom obciąć zasiłki, czy może podwyższyć podatki. Bo potrafia straszyc: nie bedziecie nas sluchac, to obnizymy rating i wygonimy od was wszystkich inwestorow. (...)

 • wk-55

  0

  przypomnijcie sobie frankowicze jak walczyliście o przyznanie wam kredytów we frankach w 2006 roku. odsyłam do strony ttp://wiadomosci.onet.pl/opinie/frank-szwajcarski-20-razy-tak/1z5dt7

 • razb1947

  Oceniono 45 razy 39

  To Petru namawiał do brania kredytów we frankach, to teraz niech beknie za to,a po drugie nikt ich nie zmuszał do brania tych kredytów we frankach to teraz niech płacą.

 • panhoryzontu

  Oceniono 7 razy 5

  Banki i hejterzy z agencji PRowskich w ataku!

 • coswiem

  Oceniono 4 razy 0

  Owszem zaszkodzi bankom ale wydatnie pomoże ludziom a dzięki zwiększeniu ilości pieniądza na rynku pomoże także przedsiębiorstwom a pewnie też zmniejszy bezrobocie.

 • eloelo1234567

  Oceniono 1 raz 1

  ten gó...jad chyba się nie zna na swojej pracy?? Co ma piernik do wiatraka????

 • nikki124

  Oceniono 5 razy 3

  Restrukturyzacja kredytów mieszkaniowych przyda się nie tylko w walucie zagranicznej ale również w rodzimej. Banki całkiem nieźle zarabiają na kredytach mieszkaniowych. Bieda im nie grozi...

 • filkower

  Oceniono 1 raz 1

  Teraz PGNIG reklamuje się w do rzeczy czy innym uważam rzeczy i jest gitara.

 • andrzej123456789aaa

  Oceniono 7 razy 1

  O jakich stratach banksterki tu mowa? Jak banksterka doiła i doi frankowiczów to ok, ale jak mają coś oddać to strata? Jak Kali ukraść krowę to dobrze, ale jak Kalemu ukradną krowę to źle?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje