Kolejna agencja ostrzega Polskę przed obniżką ratingu. M.in. za ustawę o frankowiczach

28.01.2016 10:15
gencja Fitch ostrzega, że może obniżyć Polsce ocenę kredytową

gencja Fitch ostrzega, że może obniżyć Polsce ocenę kredytową (Fot. Andy Wong/ AP Photo/ Bloomberg.com)

1. Bloomberg: Agencja Fitch ostrzega, że może obniżyć Polsce ocenę kredytową
2. Powód? Propozycje rządu, który chce zwiększać deficyt budżetowy
3. Fitch: "Balans ryzyk przeniósł się na negatywną stronę"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dwa tygodnie temu agencja Standard & Poor's obniżyła rating dla Polski z poziomu "A minus" do "BBB plus. Dwie inne czołowe agencje, Moody's i Fitch, nie zmieniły wówczas oceny kredytowej dla naszego kraju.

Teraz sytuacja może ulec zmianie - podaje "Bloomberg". Powód? Fitch oczekuje, że Polska utrzyma dziurę budżetową na poziomie poniżej 3 proc. PKB w tym i przyszłym roku. Zdaniem jednego z analityków agencji, Arnauda Louisa, w ostatnim czasie pojawiły się jednak dowody na "poluzowanie polityki fiskalnej", które sprawiły, że "balans ryzyk przeniósł się na negatywną stronę".

Ustawa o frankowiczach "bardzo ekstremalnym rozwiązaniem"

Fitch ostrzega, że szczególnie szkodliwa może okazać się prezydencka ustawa o pomocy dla frankowiczów - Louis nazywa ją "bardzo ekstremalnym rozwiązaniem". Analityk wskazuje, że koszt wprowadzenia przepisów to 42 mld dolarów, a ustawa może zaszkodzić bankom.

- Oczekujemy, że niektóre obietnice wyborcze polskiego rządu wejdą w życie. Jednocześnie przewidujemy, że wzrost dalej będzie silny i utrzyma się na poziomie 3,5 proc. lub wyżej - dodaje ekspert.

I zastrzega: Jeżeli dostrzeżemy sygnały polityczne mogące skutkować wyższym deficytem, to może być bodziec dla obniżki ratingu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (275)
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 143 razy 55

  "Analityk wskazuje, że koszt wprowadzenia przepisów to 42 mld dolarów, a ustawa może zaszkodzić bankom."

  Są jeszcze jakieś pytania?!

 • Andrzej Domin-Bizjak

  Oceniono 48 razy 46

  www.telewizjarepublika.pl/soros-glosujac-na-pis-polacy-popelnili-blad,28841.html

 • t-i-g-e-r

  Oceniono 120 razy 40

  Banki chciały zarabiać na spreadzie stosując niedozwolone klauzule.

  Na zachodzie wszystkie takie kredyty byłyby unieważnione a koszty poniosłyby banki.
  Żadna agencja by się nie odezwała.

  W Polsce można wydymać 700tys. ludzi.
  Banki doskonale wiedziały co robią:
  -odmawiały kredytów w złotówkach i przyznawały we frankach. Czemu ludzie brali? Bo często nie mieli mieszkania, poza tym myśleli że banki to instytucje zaufania publicznego.
  -pracownicy banków dostawali prawie dwa razy wyższe prowizje od kredytów we frankach. Namawiali więc nieświadomych ludzi pokazując im o ile niższą ratę zapłacą przy franku po 2zł. Tylko nikt nie wspomniał że frank może skoczyć do 4zł i wtedy będzie...

  No i dodatkowa propaganda np. Petru:
  fakt.pl/polityka/ryszard-petru-namawial-do-kredytow-we-frankach,artykuly,551020.html

 • razb1947

  Oceniono 45 razy 39

  To Petru namawiał do brania kredytów we frankach, to teraz niech beknie za to,a po drugie nikt ich nie zmuszał do brania tych kredytów we frankach to teraz niech płacą.

 • mojko3099

  Oceniono 167 razy 39

  Gadzinówkę boli utrata zysków dlatego tak kłamie .
  356 mln dla mainstreamu. Rząd PO utrzymywał prywatne media. Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o kasę. Według informacji Ministerstwa Skarbu Państwa, spółki skarbu państwa wydały na reklamę prawie 360 mln zł. Najwięcej zarobiła TVP – 35 284 518,95 zł. O miliony wzbogaciły się również TVN (ponad 21 mln zł), Polsat (10 mln zł), Grupa RMF (ponad 10 mln zł), Onet (ponad 9 mln zł), Radio Zet i Polska Press (po ponad 6 mln zł). Grupa Agora, wydawca „Gazety Wyborczej”. Zgarnęła od państwowych spółek ponad 17 mln zł.

 • Michal Xinski

  Oceniono 58 razy 38

  Więcej, więcej, ile tam macie najniżej. Im niższe oceny tych skorumpowanych agencji banksterskich tym droższe kredyty, tym ich mniej kolejne rządy zaciągną.

 • Tomasz Gmurczyk

  Oceniono 48 razy 26

  Czemu jeszcze niezależne media nie dokopały się do informacji, że ten Fitch to z pewnością agent GRU od przedszkola no i oczywiście żyd a przed 1989 w ZOMO?

 • fakiba

  Oceniono 139 razy 15

  Zaraz pewnie wylezie pisi niedorzecznik , z jakimś "ekspertem" światowej klasy po maturze i będzie mamrotał że to jest brutalny atak na demokratycznie wybrany rząd , i niechęć bankierów do przeprowadzenia "dobrej zmiany"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje