Szwecja: wydalenie imigrantów? Mogą odesłać 60-80 tys. z nich

28.01.2016 07:15
Szwecja chce odesłać z kraju do 80 tys. uchodźców-imigrantów, których wnioski o azyl zostały odrzucone

Szwecja chce odesłać z kraju do 80 tys. uchodźców-imigrantów, których wnioski o azyl zostały odrzucone (TT NEWS AGENCY / REUTERS / REUTERS)

Rząd Szwecji zobowiązał ministerstwo spraw wewnętrznych i Biuro ds. migracji do rozpoczęcia prac, które doprowadzą do sprawnego zorganizowania wyjazdu ze Szwecji imigrantów, którzy nie dostali azylu. W 2015 wniosek o azyl złożyły tam 163 tysiące imigrantów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wg ministra spraw wewnętrznych Andersa Ygemana, wyjechać będzie musiało 60-80 tys. imigrantów. Mają wrócić do krajów, z których przyjechali do Szwecji. Akcja ma się odbywać z wykorzystaniem regularnych połączeń lotniczych, ale szef szwedzkiego MSW nie wyklucza, że trzeba będzie korzystać z lotów czarterowych.

Wydalenie imigrantów potrwa latami

Realizacja planu wywożenia imigrantów, którym nie przyznano azylu, potrwa kilka lat.

Do tej pory spośród ponad 160 tys. osób, które złożyły w ubiegłym roku złożyły podania o azyl w Szwecji, rozpatrzono 58 tys. dokumentów. Azyl przyznano w ok. 55 proc. przypadków. Urzędnicy najczęściej przyznają azyl Syryjczyków. Aż 90 proc. podań od uciekinierów z Syrii zostało rozpatrzonych pozytywnie.

Szwecja do tej pory słabo radziła sobie z odsyłaniem osób, których wnioski o azyl odrzucono. Wg danych ujawnionych w listopadzie ubiegłego roku, na wydalenie czeka rekordowa liczba ponad 21 tys. osób. Aż 14 tysięcy spośród nich... uznano za zaginione.

Ai Weiwei zamyka wystawę w Kopenhadze - w proteście przeciwko zgodzie na konfiskatę kosztowności uchodźców>>>

Sprawdź też: "NieObcy" - 21 opowieści znanych pisarzy i reporterów o inności i tolerancji >>Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Zobacz także

Najnowsze informacje