Opozycja za dalszymi pracami nad ustawą o rejestrze pedofilów. Ale jest wiele zastrzeżeń

27.01.2016 22:04
Sejm

Sejm (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. Wszystkie kluby opozycji poparły rządowy projekt
2. Projekt dotyczy utworzenia rejestru przestępców seksualnych
3. Pomimo poparcia pojawiły się też zastrzeżenia

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Mimo że wszystkie kluby opowiedziały się za dalszymi pracami nad rządowym projektem zakładającym m.in. utworzenie rejestru pedofilów, opozycja zapowiedziała złożenie poprawek. Projekt trafi teraz do sejmowej komisji sprawiedliwości.

- W czasach powszechnego dostępu do internetu, państwo potrzebuje nowych, prewencyjnych narzędzi - tak projekt uzasadniał wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Przytaczając artykuły prasowe o przestępcach seksualnych popełniających kolejne czyny na wolności, Jaki podkreślił, że takich informacji mamy aż nadto, zaś średnio co drugi dzień łapany jest jakiś pedofil.

- Trzeba sobie zadać pytanie, ile takich krzywd musi się jeszcze zdarzyć, abyśmy podjęli refleksję, że trzeba coś w polskim państwie zmienić - pytał wiceminister. Jego zdaniem dotychczasowa działalność państwa w tym zakresie - reaktywna a nie aktywna - nie sprawdzała się.

- Najwyższy czas, aby w wysokiej izbie nastąpił prymat bezpieczeństwa dziecka nad prymatem bezpieczeństwa zwyrodnialca czy gwałciciela. Najwyższy czas to wprost powiedzieć - oświadczył wiceszef MS.

Opozycja za dalszymi pracami

Projekt poparło nie tylko PiS. Poseł PO Michał Szczerba mówił, że "wysoka przestępczość seksualna jest ważnym problemem społecznym, to wielka tragedia małoletnich ofiar". Barbara Chrobak (Kukiz'15) "z całą stanowczością" wyraziła poparcie dla utworzenia rejestru. - Umożliwi to odpowiednią reakcję społeczeństwa - dodała.

Za dalszymi pracami nad projektem opowiedział się klub Nowoczesna, ale zapowiedziane zostały poprawki. Posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt stwierdziła, że "wszystkie skuteczne działania są konieczne, ale ta ustawa jest jedynie przypudrowaniem problemu i nie zwiększy poczucia bezpieczeństwa".

- Doceniamy dobre intencje, ale zamiast poszukiwać dobrych rozwiązań posługujecie się takimi, które nie sprawdziły się w innych krajach - dodała uznając, że złym pomysłem jest publiczny rejestr pedofilów.

Krzysztof Paszyk (PSL) poparł dalsze prace nad projektem, ale uznał, że proponowane w projekcie narzędzia - ujmowania przestępców seksualnych w publiczne rejestry - może nie przynieść zakładanego celu. - Inne kraje dziś stawiają wobec takich przestępców silny akcent na elektroniczny monitoring, kontrolując ich tą drogą - zauważył.

Projekt stworzenia rejestru pedofilów

Projekt zakłada powstanie rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym, do którego automatycznie trafiałyby dane osób prawomocnie skazanych za czyny z rozdziału Kodeksu karnego dot. przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności (oprócz przestępstw związanych z prezentacją treści pornograficznych i zmuszania do prostytucji). Składałby się on z dwóch części: rejestru z dostępem ograniczonym i rejestru publicznego, do którego dostęp będzie powszechny i bez ograniczeń. Sprawcy figurowaliby w rejestrze aż do zatarcia skazania.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (73)
Opozycja za dalszymi pracami nad ustawą o rejestrze pedofilów. Ale jest wiele zastrzeżeń
Zaloguj się
 • michu-najlepszy

  Oceniono 3 razy 3

  POpaprańcy i Nowoczesna pedofil to chory człowiek jak polityk który zabawia się z nieletnia lub nie chce łożyć na dzieci lecz chce być reprezentantem Narodu. Założenie obrączki lub rejestr w żaden sposób nie zabezpiecza przed popełnieniem przestępstwa ponieważ jego instynkt jest silniejszy od ewentualnej groźby kary. A więc że nie jest to problem łatwy do rozwiązania nie znaczy że ma pozostać w sferze dysput parlamentarzystów bo Wy się na tym znacie jak świnia na kawie. Pozostawcie to fachowcom i dać wolne rękę w działaniach a nie robić halo jak pedofil dostanie od policjanta w ryja a Wy będziecie jeden drugiemu z tego powodu dokopywać. Polityków zadanie jest inne macie rozliczyć dlaczego powstał dług 1.5 biliona złotych co za te pieniądze zrobiono i w jaki sposób zrobić aby państwo nie doprowadzać do ruiny. Byłoby też dobrym gestem i przykładem dla społeczeństwa jakbyście zaczęli obniżać koszty Waszego utrzymania aby pokazać dobrą wolę proponuje. 1/ Zaprzestać finansowania partii 2/ Ze względu na niskie płace pomimo transformacji prawie 30 letniej obniżyć wszystkim posłom oraz senatorem wypłaty do przeciętnej krajowej celem zrozumienia problemu przez Nich z autopsji. 3/ biuro poselskie maja mieć godziny urzędowania i przyjmować obywateli uwagi i zapisywać a nie wrzucać do kosza. 4/ Posłowie maja urzędować w sejmie zajmować się projektami ustaw a nie chodzić po studiach rautach i udzielać wywiadów w obcych prasach szkalując Naszą Ojczyznę. 5/ W partiach nie może być dyscypliny dotyczących głosowań, każdy poseł jest wolnym człowiekiem to mu gwarantuje konstytucja , a więc parlamentarzyści łamiący konstytucję nie mogą być reprezentantami państwa.
  Z poważaniem

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 3 razy 1

  Przeciwdziałanie przestępstwom na tle seksualnym poprzez tworzenie rejestru publicznego spowoduje jedynie serie linczów na zarejestrowanych skazanych w naszym "tolerancyjnym inaczej" kraju, w jakieś malej części będą to skazani niewinnie, bo niestety pomyłki w orzekaniu wyroków się zdarzają
  Z drugiej strony nie bardzo rozumiem jak mógłby uchronić np przed gwałtem, fakt że sprawca figuruje w jakimś rejestrze, nawet publicznym?
  A po trzecie to edukacja, informowanie i dyskusje o wychowaniu seksualnym już od najmłodszych lat spowodują spadek takich przestępstw a nie kultywowanie poczucia winy, grzechu, piekła i podobnych zabobonów wśród ofiar pedofilii

 • plorg

  Oceniono 3 razy 1

  Matoły poselskie nie mają zielonego pojęcia, że kreują właśnie kolejny akt prawny niezgodny z Konstytucją.
  Konstytucja RP:
  Art. 32. 1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
  2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

 • Oceniono 3 razy 1

  Nie mam nic przeciwko pełnej informacji o pedofilach. Mam tylko pytanie, czy ustawa o danych osobowych jest zgodna z jednym najbardziej prawdziwych chęci jedynego prawdziwego polaka w postaci pana Zbyszka.

 • elrobertos

  Oceniono 3 razy 1

  Co do zasady to tak, powinno się ich ścigać i uprzykrzyć im maksymalnie życie. Ale ja tym z PiSu tak nie wierzę, że zaraz się spodziewam, że pod przykrywką tego będą przemycali swoje chachmęty. Za moment współpraca ponad podziałami nie będzie możliwa w jakiejkolwiek materii.

 • juz-mam-dosc

  Oceniono 8 razy 4

  Fajnie, będzie można taniej kupić mieszkanie na ulicy z pedofilem.

 • zawsze_edek

  Oceniono 7 razy -1

  Za filmik o dudzie kradnacym kwiaty, faceta natychmiast przyskrzynili, ze niby obraza majestatu. A filmik niespecjalnie smieszny ale tez nizebyt szkodliwy. Osoby oubliczne musza miec swiadomosc ze takie ataki beda przeprowadzane. Natomiast pedofile, ktorzy robia koszmarna krzywde dzieciom, krzywde wymierna, nieprawdopodobnie niszczaca psychike, powidujaca wieloletnia traume, wracaja sobie po odbyciu smiesznej kary do swojego miejsca zamieszkania i czesto znow narazaja to samo dziecko na kontakt ze soba. Albo, jak sukienkowi, nic im sie nie dzieje, nadal glosza slowo "boze". Taka sytuacja jest chora, nie trzeba zadnego rejestru tylko zeby prokuratura wykonywala swoje obowiazki nalezycie, bez idiotycznej nadgorliwosci jak w przypadku dudy oraz calkowotej indolencji jak w przypadku pedofilii
  Po prostu niech zamienia te dwie rzeczy miejscami. I wystarczy...

 • josek4

  Oceniono 9 razy 5

  Eeee taaaaam nie będzie żadnego rejestru bo musieliby podać adresy większości parafii w Polsce

 • hamsterx

  Oceniono 6 razy 2

  posłowie ,zastanówcie się
  u kogo będziecie się spowiadać?
  pytam tych 427 kończących przysięgę
  słowami o bogu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje