Opozycja za dalszymi pracami nad ustawą o rejestrze pedofilów. Ale jest wiele zastrzeżeń

27.01.2016 22:04
Sejm

Sejm (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. Wszystkie kluby opozycji poparły rządowy projekt
2. Projekt dotyczy utworzenia rejestru przestępców seksualnych
3. Pomimo poparcia pojawiły się też zastrzeżenia

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Mimo że wszystkie kluby opowiedziały się za dalszymi pracami nad rządowym projektem zakładającym m.in. utworzenie rejestru pedofilów, opozycja zapowiedziała złożenie poprawek. Projekt trafi teraz do sejmowej komisji sprawiedliwości.

- W czasach powszechnego dostępu do internetu, państwo potrzebuje nowych, prewencyjnych narzędzi - tak projekt uzasadniał wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Przytaczając artykuły prasowe o przestępcach seksualnych popełniających kolejne czyny na wolności, Jaki podkreślił, że takich informacji mamy aż nadto, zaś średnio co drugi dzień łapany jest jakiś pedofil.

- Trzeba sobie zadać pytanie, ile takich krzywd musi się jeszcze zdarzyć, abyśmy podjęli refleksję, że trzeba coś w polskim państwie zmienić - pytał wiceminister. Jego zdaniem dotychczasowa działalność państwa w tym zakresie - reaktywna a nie aktywna - nie sprawdzała się.

- Najwyższy czas, aby w wysokiej izbie nastąpił prymat bezpieczeństwa dziecka nad prymatem bezpieczeństwa zwyrodnialca czy gwałciciela. Najwyższy czas to wprost powiedzieć - oświadczył wiceszef MS.

Opozycja za dalszymi pracami

Projekt poparło nie tylko PiS. Poseł PO Michał Szczerba mówił, że "wysoka przestępczość seksualna jest ważnym problemem społecznym, to wielka tragedia małoletnich ofiar". Barbara Chrobak (Kukiz'15) "z całą stanowczością" wyraziła poparcie dla utworzenia rejestru. - Umożliwi to odpowiednią reakcję społeczeństwa - dodała.

Za dalszymi pracami nad projektem opowiedział się klub Nowoczesna, ale zapowiedziane zostały poprawki. Posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt stwierdziła, że "wszystkie skuteczne działania są konieczne, ale ta ustawa jest jedynie przypudrowaniem problemu i nie zwiększy poczucia bezpieczeństwa".

- Doceniamy dobre intencje, ale zamiast poszukiwać dobrych rozwiązań posługujecie się takimi, które nie sprawdziły się w innych krajach - dodała uznając, że złym pomysłem jest publiczny rejestr pedofilów.

Krzysztof Paszyk (PSL) poparł dalsze prace nad projektem, ale uznał, że proponowane w projekcie narzędzia - ujmowania przestępców seksualnych w publiczne rejestry - może nie przynieść zakładanego celu. - Inne kraje dziś stawiają wobec takich przestępców silny akcent na elektroniczny monitoring, kontrolując ich tą drogą - zauważył.

Projekt stworzenia rejestru pedofilów

Projekt zakłada powstanie rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym, do którego automatycznie trafiałyby dane osób prawomocnie skazanych za czyny z rozdziału Kodeksu karnego dot. przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności (oprócz przestępstw związanych z prezentacją treści pornograficznych i zmuszania do prostytucji). Składałby się on z dwóch części: rejestru z dostępem ograniczonym i rejestru publicznego, do którego dostęp będzie powszechny i bez ograniczeń. Sprawcy figurowaliby w rejestrze aż do zatarcia skazania.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (73)
Zaloguj się
 • panzerfaust39

  Oceniono 29 razy 13

  Zaraz uaktywni się front obrońców praw człowieka KODziaże oraz inni lewicowi psychopaci którzy zaczną kwiczeć o stygmatyzacji i możliwych prześladowaniach

 • boguslawbch6808

  Oceniono 27 razy 7

  Opozycja za dalszymi pracami nad ustawą o rejestrze pedofilów. Ale jest wiele zastrzeżeń
  ======================================================================
  Już wam nie mogło przejść prze klawiaturę, że cały Sejm za dalszymi pracami?

 • dublet

  Oceniono 8 razy 6

  Narodowy Żond i Partia cienszko pracujo a wrogie siły wstawiajo kije w szprychy Polako! Atak na Pisa to atak na polskie i kościuł!

 • prawdziwykatolik1

  Oceniono 14 razy 6

  Rejestr księży teź obejmie czy dalej bezkarnie będą dzieci ciemnemu ludowi ...... .

 • josek4

  Oceniono 9 razy 5

  Eeee taaaaam nie będzie żadnego rejestru bo musieliby podać adresy większości parafii w Polsce

 • tupolska2

  Oceniono 17 razy 5

  Teraz czas na rejestr homoseksualistów tak aby można było przez neta sprawdzić czy nasza okolica jest wolna od dewiacji.

 • juz-mam-dosc

  Oceniono 8 razy 4

  Fajnie, będzie można taniej kupić mieszkanie na ulicy z pedofilem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje