"Polityka" wieszczy rozpad Kukiz'15. Narodowcy zjednoczą się z partią Korwin-Mikkego?

27.01.2016 21:18
Członkowie klubu Kukiz'15

Członkowie klubu Kukiz'15 (&Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta)

1. "Polityka": KORWiN chce stworzyć nową partię z posłami Kukiz'15 2. Z partii Kukiza mieliby odejść głownie narodowcy 3. Krzysztof Bosak dementuje te informacje

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Kukiz'15 ma spore szanse, żeby się rozpaść. To złe wieści dla PiS" - pisze "Polityka". Wedle informacji tygodnika część posłów tej partii - przede wszystkim narodowców - miałaby szukać porozumienia z ugrupowaniem KORWiN.

Dlaczego? Chodzi nie tylko o zbieżność poglądów w takich kwestiach jak imigracja i kryzys uchodźczy, ale i kwestie politycznej taktyki.

"Kukiz'15 ma 40 posłów, ale jako ruch nie pobiera subwencji. (...) KORWiN nie wszedł do Sejmu, ale dostaje subwencję (ponad 4 mln zł rocznie), większość z niej chce przeznaczyć na kampanię. Dla polityków Kukiz'15, którzy musieliby znowu zbierać pieniądze, to suma znacząca" - zauważa tygodnik. Dlatego też wedle "Polityki" KORWiN "skusi narodowców, którzy razem z kilkoma posłami utworzą w Sejmie nowe koło", które stałoby się radykalnie prawicową opozycją wobec PiS.

Do sprawy odniósł się na Twitterze Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego - " 'Polityka' kreśli wizję rozłamu w Kukiz15 i nowego ugrupowania endecko-korwinowskiego. Ciekawe o tyle, że informowałem ich, że to wykluczone" - napisał, dodając, że doniesienia tygodnika oparte są na plotkach.

Warto przeczytać: "Kukiz. Grajek, który został graczem" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (163)
Zaloguj się
 • andrazkirm

  Oceniono 52 razy 30

  Ciekawa partia sie szykuje Korwiniści + narodowcy od Kukiza. Trzeba pamiętać, że w ostatnich wyborach prawica antysystemowa (Kukiz i Korwin) otrzymała razem 15 % to bardzo spory kapitał polityczny. Zaś w grupie 18-29 obie partie razem otrzymały więcej głosów niż PiS. Mając 10 posłów w Sejmie, wyśmienity PR w internecie, a także niemal pewne dalsze problemy z uchodźcami na wiosnę partia taka uzyskałaby podobny wynik jeśli nie wyższy. Być może nawet będzie to polski Jobbik - silna skrajnie nacjonalistyczna partia będąca co najmniej 3 siłą polityczną. Myślę, że to również dobra wiadomość dla PiS gdyż wobec umiarkowanego elektoratu może przedstawiać się jako jedyna siła zdolna do powstrzymania narodowców przed dojściem do władzy tak jak Fidesz na Węgrzech, a z drugiej strony może jako koalicjant zapewnić PiS dalsze trwanie przy władzy.

 • wuetend

  Oceniono 30 razy 14

  Czy tylko ja znajduję analogię pomiędzy dzisiejszymi postmediami a Trybuną Ludu et consortes w latach 1988-90, którzy notorycznie ośmieszali nowe twory polityczne, ruchy społeczne rodzące się w kontrze do starych, poczciwych wyjadaczy?

  Wtedy też roiło się w przestrzeni publicznej od "prymitywów", "nieprzygotowanych", "obcych agentów" etc. etc.

  Dzisiejsze postmedia wzorują się, widać, na najlepszych.

 • right33

  Oceniono 28 razy 14

  "Polityka" jak Misiu, który 5 lat temu wydał książkę o upadku PiS, teraz sam nie ma na wódeczkę...

 • takito.ataki

  Oceniono 48 razy 14

  Obserwuję scenę polityczną od początku zmian i jakoś tak się składa, że tylko JKM nie zmienia swoich poglądów, co najwyżej prezentuje je w mniej lub bardziej skrajny sposób. Zarówno Petru jak i Kukiz w swoich wystąpieniach przedwyborczych cytowali stare poglądy Korwina - takie sprzed kilkunastu lat - licząc na to, że młodzi ich nie pamiętają (bo niby skąd). Problem e tym, że tylko JKM jest w stanie złożyć te postulaty w jedną sensowną całość.

 • bialyrasizm

  Oceniono 37 razy 13

  Przecież to jest tak głupie że aż śmieszne.
  To tak, jakby Radio Maryja wieszczyła rozpad Niezależnej, sam Petru powiedziałby, że to bujda, a pod artykułami byłoby 100 wpisów typu "Ha, a nie mówiłem? Petru jeszcze bezczelnie kłamie zamiast potwierdzić, że mu się partia rozlatuje!".

 • razb1947

  Oceniono 53 razy 13

  Najprędzej PO się rozpadnie bo nawet 40 posłów z PO chce przejść do Nowoczesnej, a ponad 30 posłów do PISu.

 • wuetend

  Oceniono 65 razy 13

  Niezły kolejny temat z dupy. Drogie postmedia, rzetelność to podawanie faktów, a nie ciągłych domysłów. Wieszczycie to rozpad, to wchłonięcie K15 przez PiS od samego początku.

  Uważacie swoich czytelników aż za takich idiotów, którym można podać do żarcia każdą papkę?

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 27 razy 13

  Znudziło im się zajmowanie nudnymi tematami, jak darmowe lekarstwa. Oni są stworzeni do wyższych celów. Chcą się zajmować światową polityką i milionem uciekinierów z Ukrainy.

 • simona_gwizdziel

  Oceniono 19 razy 13

  Powinno być tak jak w UK: występujesz z klubu, w barwach którego startowałeś - wyp...sz z parlamentu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje