TV Dożd: Norweska ropa jest już tańsza od łososia

27.01.2016 20:27
Rafineria ropy naftowej

Rafineria ropy naftowej (ESSAM AL-SUDANI/REUTERS)

Cena norweskiego łososia przewyższyła cenę norweskiej ropy. Za 4,5 kilogramową rybę trzeba było we wtorek zapłacić równowartość 33,3 dol., a za baryłkę ropy - 31,6 dol. - podała rosyjska telewizja prywatna TV Dożd.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Według TV Dożd w USA cena mleka okazała się ostatnio dwukrotnie wyższa od ceny ropy: w kontraktach futures galon (3,7 litra) mleka kosztował 1,18 dol., a galon ropy - 62 centy.

W Kazachstanie koszt litra wody przewyższył cenę litra ropy, który kosztował 67,8 tenge (1 PLN = 93,80 tenge), podczas gdy za wodę trzeba było zapłacić 95 tenge - podaje rosyjska telewizja.

TV Dożd podkreśla, że ucierpiała bardzo gospodarka Norwegii, która jest najważniejszym producentem surowca w Europie Zachodniej. Oslo musiało sięgnąć do rezerw z państwowego funduszu majątkowego, by zrównoważyć straty dla budżetu będące skutkiem spadków cen ropy.

Ropa za 20 dolarów za baryłkę?

W środę na otwarciu rynku w USA cena amerykańskiej ropy WTI spadła o 73 centy w stosunku do poprzedniej sesji i wynosiła 30,72 dol. za baryłkę; 18 stycznia baryłka ropy Brent kosztowała tylko 27,72 dol.

Zdaniem ekspertów w 2016 roku utrzymają się niskie ceny ropy i może to być bardzo ciężki okres dla krajów produkujących ropę. W grudniu brytyjski tygodnik "The Week" zwrócił uwagę, że większość graczy na rynku zakłada, iż trend spadkowy utrzyma się, i zajmuje tzw. krótkie pozycje, czyli gra na dalsze spadki ropy.

W październiku Goldman Sachs i brytyjska firma konsultingowa Energy Aspects poinformowały, że cena surowca może w przyszłym roku spaść do 20 dol. za baryłkę.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (63)
TV Dożd: Norweska ropa jest już tańsza od łososia
Zaloguj się
 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 1 raz 1

  Jedno i drugie do d..y. W łososiach rtęć a w ropie siarka.

 • jajkokolumba

  Oceniono 1 raz 1

  Dziwne ale rusy nie podały ile kosztuje Norwegów litr pod łososia

 • treblig

  Oceniono 3 razy 1

  A za ile zakontraktował na najbliższe kilka lat baryłkę Urala nasz nowy szef orlenu, pomazaniec władz dobrej zmiany? Ropa za 30 dolców/baryła, nieprawdaż? To ten sam człowiek, który załatwił nam za poprzednich rządów PiSu najdroższy gaz na świcie, też zresztą u ruskich. I ci od kłamczyńskiego śmią nazywać kogokolwiek zdrajcą? To jest zdrada, ekonomiczna zdrada Polski.

 • wuk4

  Oceniono 2 razy 2

  Zastanówcie się, co jest droższe lub tańsze od czego. Tak na upartego, wszystko może być prawdą, jak jeden raz mierzycie w baryłkach, inny raz w sztukach, w kilogramach, litrach albo galonach.

  Funt łososia jest z pewnością droższy od jednego funta ropy. Inaczej łososiami palono by w piecach grzewczych.

 • amur-49

  Oceniono 3 razy 3

  " Za 4,5 kilogramową rybę trzeba było we wtorek zapłacić równowartość 33,3 dol., a za baryłkę ropy - 31,6 dol." Tak, tylko ze baryłka ropy waży średnio ok. 150 kg, tak więc ropa nadal jest ok. 30 razy droższa od ryby. Ot, taka mała manipulacja redaktorska.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 8 razy 8

  Wartość roSSji zmalała pięciokrotnie w ciągu roku... buahahahaha

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 3 razy 3

  Wreszcie cena za rope jest na normalnym poziomie!
  Teraz czekam az ceny za wode, lososia i mleko tez beda normalne...

 • spector1

  Oceniono 12 razy -2

  Na co czekaja agencje ratngowe? Norwegia juz w IV kwartale powinna zostac zdegradowana z AAA Stable na AA negative. Czy tak, jak to mialo miejsce w przypadku Kanady, ktorej perspektywy gospodarki w 2016 negatywnie ocenil MFW wyreczajac w tym S&P czy Moody's.

  "Mocarna "Kanada, jedzie ostro w dol. Cena ropy kanadyjskiej , z roponosnych piaskow spadla ponizej $15 za barylke.
  Zapytaj redaktorku Kanadyjczykow jak sie czuja, gdy ich kanadyjski $ spadl w przepasc .W sierpniu 2012r $CAD byl silniejszy od $USD. 15.02.2016 osiagnal poziom 1 $CAD=0,68$USD.
  To nie jest koniec zjazdu, choc takiego dna nie bylo w Kanadzie od prawie 20 lat.Poziom dna wszechczasow tj 0,62USD osiagnie jeszcze w tym roku.
  Z dodatniego bilansu handlowego z USA, Kanada ma notoryczny deficyt handlowy i rosnacy dlug publiczny, ktory dawno przekroczyl 100% PKB.
  Polityka Harpera (popierajacego Izrael nawet kosztem Kanady - co oficjalnie oswiadczyl) i kontynuacja mlodego Trudeau sa rezultatem dezintegracji Kanady.

  Przy cenie ropy $50 Norwegia miala straty.Ostatni budzet Norwegii zakladal ceny ropy na poziomie $55.Przy cenach ropy na poziomie $20 Arabia Saudyjska zbankrutuje (jak eksperci oceniaja) w ciagu 5 lat a Norwegia w ciagu 8 lat.
  Wydobycie spada w Norwegii od 15lat. Place norweskich pracownikow platform wiertniczych sa najwyzsze na swiecie ok $140 tys/rok czyli 2 krotnie wyzsze od brytyjskich.
  Norwegia musi pokrywac dziure budzetowa z funduszu ,ktory mial zapewnic Norwegom wspaniale emerytury.Po kilku latach zostanie on roztrwoniony.

  Oczywiscie ze wzgledow politycznych rating AAA nie zostanie zmieniony dla rozpadajacej sie Kanady i zjezdzajacej z piedestalu jakosci zycia Norwegii.
  Na kilka miesiecy przed bankructwem Enrona ratingow tez nie zmieniono.

  Redaktorku, wytlumacz jakie sa mechanizmy ustalania papierowych cen ropy (nie ma to nic wspolnego z wolnym rynkiem).
  W 2008 Merkel postraszyla papierowych spekulantow, ktorzy pod patronatem Goldman Sachsa atakowali $200 za barylke. Przy $140 , pod batem Merkel przestraszyli sie i zmienili pozycje na short sciagnajac cene do $30+.

  Spector

 • zigzaur

  Oceniono 9 razy 7

  Wielgie mi co. Były czasy, gdy Norwegowie jeździli do Szwecji na saksy i kupowali tam używane samochody. Potem na krótko sytuacja się odwróciła ale widać, że wraca do normy. Były czasy, gdy korona szwedzka była warta dwie norweskie, potem też było odwrotnie a potem nastąpi powrót do sytuacji pierwotnej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje