TV Dożd: Norweska ropa jest już tańsza od łososia

27.01.2016 20:27
Rafineria ropy naftowej

Rafineria ropy naftowej (ESSAM AL-SUDANI/REUTERS)

Cena norweskiego łososia przewyższyła cenę norweskiej ropy. Za 4,5 kilogramową rybę trzeba było we wtorek zapłacić równowartość 33,3 dol., a za baryłkę ropy - 31,6 dol. - podała rosyjska telewizja prywatna TV Dożd.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Według TV Dożd w USA cena mleka okazała się ostatnio dwukrotnie wyższa od ceny ropy: w kontraktach futures galon (3,7 litra) mleka kosztował 1,18 dol., a galon ropy - 62 centy.

W Kazachstanie koszt litra wody przewyższył cenę litra ropy, który kosztował 67,8 tenge (1 PLN = 93,80 tenge), podczas gdy za wodę trzeba było zapłacić 95 tenge - podaje rosyjska telewizja.

TV Dożd podkreśla, że ucierpiała bardzo gospodarka Norwegii, która jest najważniejszym producentem surowca w Europie Zachodniej. Oslo musiało sięgnąć do rezerw z państwowego funduszu majątkowego, by zrównoważyć straty dla budżetu będące skutkiem spadków cen ropy.

Ropa za 20 dolarów za baryłkę?

W środę na otwarciu rynku w USA cena amerykańskiej ropy WTI spadła o 73 centy w stosunku do poprzedniej sesji i wynosiła 30,72 dol. za baryłkę; 18 stycznia baryłka ropy Brent kosztowała tylko 27,72 dol.

Zdaniem ekspertów w 2016 roku utrzymają się niskie ceny ropy i może to być bardzo ciężki okres dla krajów produkujących ropę. W grudniu brytyjski tygodnik "The Week" zwrócił uwagę, że większość graczy na rynku zakłada, iż trend spadkowy utrzyma się, i zajmuje tzw. krótkie pozycje, czyli gra na dalsze spadki ropy.

W październiku Goldman Sachs i brytyjska firma konsultingowa Energy Aspects poinformowały, że cena surowca może w przyszłym roku spaść do 20 dol. za baryłkę.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (63)
Zaloguj się
 • mikrobyznesmen

  Oceniono 12 razy 10

  " Za 4,5 kilogramową rybę trzeba było we wtorek zapłacić równowartość 33,3 dol., a za baryłkę ropy - 31,6 dol. - podała rosyjska telewizja prywatna TV Dożd."

  Porównują cenę 4,5-kilogramowej ryby z ceną baryłki ropy (ok. 159 litrów) i wychodzi im, że to prawie to samo?! Niedługo wymyślą nową liczbę pi...

  A tak a propos, to ile _waży_ te 159 litrów ropy (tak mniej więcej)?

 • sztucznypolak

  Oceniono 13 razy 9

  Zawsze sie znajdzie ryba, ktora jest drozsza od barylki ropy.
  Proponuje porownywac z tunczykami.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 8 razy 8

  Wartość roSSji zmalała pięciokrotnie w ciągu roku... buahahahaha

 • zigzaur

  Oceniono 9 razy 7

  Wielgie mi co. Były czasy, gdy Norwegowie jeździli do Szwecji na saksy i kupowali tam używane samochody. Potem na krótko sytuacja się odwróciła ale widać, że wraca do normy. Były czasy, gdy korona szwedzka była warta dwie norweskie, potem też było odwrotnie a potem nastąpi powrót do sytuacji pierwotnej.

 • siekier35

  Oceniono 13 razy 7

  a jak się ma cena kozy do baryłki ropy w arabii?
  bardzo mnie to ciekawi

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 20 razy 6

  Ostatnio jak ropa była taka tania to Związek Radziecki kopyrtnął.

 • plorg

  Oceniono 12 razy 6

  "Zdaniem ekspertów w 2016 roku utrzymają się niskie ceny ropy ..."

  A zależy to od skomplikowanej konstelacji planet układu słonecznego!
  Nikt otwarcie nie powie, że jest to świadoma polityka mająca na celu wykończyć niektórych producentów. Jak to się uda, to ceny ropy wystartują w kosmos.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje