Belgia: Ponad 2000 przypadków eutanazji w 2015 roku. To rekord

27.01.2016 20:16
W Belgii w 2015 r. przeprowadzono ponad 2000 zabiegów eutanazji

W Belgii w 2015 r. przeprowadzono ponad 2000 zabiegów eutanazji (Fot.Agnieszka Sadowska/AG)

1. W Belgii w 2015 r. poddano eutanazji rekordową liczbę osób: 2021
2. To najwyższa liczba osób poddanych eutanazji od 2002 r.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Statystyki podała federalna komisja ds. kontroli i oceny eutanazji.

Według przedstawiciela komisji "dwuletni raport jest jeszcze opracowywany", toteż nie podał on żadnych szczegółów.

Liczba przypadków eutanazji w Belgii rośnie od czasu jej legalizacji. W 2002 było ich 24, a w 2007 prawie 500, a w 2011 roku ich liczba przekroczyła tysiąc (1133 przypadki). W 2014 roku zgłoszono 1924 przypadki eutanazji.

- Możemy mówić o zwiększeniu, ale wzrost ten jest prawdopodobnie związany również z dostępnością uprawnionych lekarzy. Musimy pamiętać, że nie znamy liczby przypadków eutanazji nieudokumentowanej, co nie pozwala nam ocenić rzeczywistych rozmiarów zjawiska - powiedział profesor Wim Distelmans, przewodniczący Komisji ds. eutanazji, cytowany przez belgijską agencję prasową Belga.

Od czasu rozszerzenia możliwości eutanazji w 2014 roku na dzieci chore na nieuleczalne choroby i "zdolne do podjęcia decyzji" o eutanazji komisja jak dotąd nie zarejestrowała takiego wniosku - dodał profesor Distelmans.

Belgia jest jedynym krajem, który dopuszcza eutanazję niezależnie od wieku. W Holandii aby przeprowadzić eutanazję pacjent musi mieć co najmniej 12 lat.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (209)
Zaloguj się
 • dyfly

  Oceniono 93 razy 37

  Starzy Belgowie robia miejsce dla "swiezej krwi" z Afryki i Bliskiego Wschodu.

 • Black Swan

  Oceniono 101 razy 35

  popieprzony kraj... Belgijskie dziecko nie może kupić fajek w sklepie bo za na to młody jest ale może zadecydować o własnym życiu bo nawet dziecko może poprosić o eutanazję i nie wolno mu odmówić... Quo vadis Europo?

 • Lodzik Bambino

  Oceniono 67 razy 31

  czytam co pisze lewa strona tego forum i przyznam, ze poziom skretynienia mnie rozbraja. tu nie chodzi o to, ze jak ktoś chce popełnić samobójstwo to sie mu pomaga, a potem mozna sie pławić uczuciem bezbolesnego zbójstwa w "dobrej sprawie". tu chodzi o to, ze powstaje ogromne pole do nadużyć. w społeczeństwach bez kręgosłupa (belgia) chory człowiek nawet jak chce żyć to zostanie emocjonalnie zaszantażowany i zmuszony przez znajomych i rodzine zeby sam podpisał na siebie wyrok smierci w imie wygody szantażystów.

  rozszarpywanie żywcem nienarodzonych dzieci to już dla was za mało? jak już w koncu doświadczycie co znaczy nosić na rękach małego człowieczka, który jest całkowicie zdany na was, prowadzac go za reke kiedy co krok sie przewraca, wozic go co dzien do szkoly, przezywać z nim jego ślub i narodziny jego dzieci może zrozumiecie... ale nie, wy nie bedziecie miec dzieci a jesli to oddacie, opiekunce, swiata nauczy go telewizja, a wy dacie tylko pieniadze... nie zdziwcie sie wtedy ze pewnego dnia ten mlody człowiec zapyta:
  " - tato, czy widzisz w tym sens? moze lepiej zgodz sie na ten zastrzyk? zrozum, ta sytuacja meczy nie tylko Ciebie..."

 • mojko3099

  Oceniono 48 razy 30

  Zachodnia cywilizacja śmierci. Niektóre kraje Unii Europejskiej stwarzają wrażenie rządzonych przez pensjonariuszy z domu dla obłąkanych. Trwoni się publiczne pieniądze na utrzymywanie muzułmańskich imigrantów przy jednoczesnym uśmiercaniu ludzi chorych, słabych, załamanych i w kryzysie emocjonalnym.
  Wszystko w majestacie prawa i przy wsparciu lewackich fanatyków. To jakiś paradoks ,ze restrykcyjne prawo w dzisiejszej Europie zastosowanie ma tylko do białych Europejczyków. Nie dotyczą one roszczeniowych najeźdźców. Soros może być dumny ze swojego dzieła choć jak sam przyznaje nie wszystko poszło po jego myśli . Społeczeństwa Europy Środkowej okazały się zbyt przywiązane do tradycji i nie tak zepsute dobrobytem jak te w krajach zachodnich.

 • krystoff2

  Oceniono 27 razy 19

  Czy na tm polega POSTĘP ? Cywilizacja ? To ja już wolę być ciemnogrodem i zakutym katolem. Europie zaszkodzą muzułmanie Europa zaszkodzi sobie sama.

 • dex.max

  Oceniono 59 razy 17

  za 4 lata po, odpowiednim liberalnym praniu mózgów gdy nowobogacka.de i mister swetru dorwą się do władzy będziemy mieli w Polsce getto dla imigrantów, eutanazję, aborcję i pożyczkę z providenta dostępną w każdym kiosku...

 • dex.max

  Oceniono 55 razy 17

  naziści mieli aktion t4, UE robi to samo - na razie jest to dobrowolne ale za dwie, trzy dekady spotka pewnie każdego powyżej 70...

 • krystoff2

  Oceniono 30 razy 16

  ue ROZPADNIE SIĘ JAK NIC. eUROPA BEZ WARTOŚCI NIE PRZETRWA. pYTANIE, CZY DAĆ JEJ SIĘ PĘCZYĆ CZY DOKONAĆ NANIEJ EUTANAZJI. akurat TU JESTEM za.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje