Reuters: NATO z projektem przeciwdziałania propagandzie Kremla. "Wykorzystać informacje jako broń"

27.01.2016 19:38
Jens Stoltenberg i Ashton Carter

Jens Stoltenberg i Ashton Carter (Fot. MICHEL EULER/AP)

1. Projekt NATO zakłada m.in. wpływanie na opinię publiczną za granicą
2. Reuters: USA odnoszą się do pomysłu sceptycznie, uważają go za "propagandę"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Agencja przypomina, że NATO i Unia Europejska są zaniepokojone zdolnością Rosji do rozpowszechniania rozmyślnych dezinformacji przez telewizję i internet. Założeniem natowskiego projektu widzianego przez Reutersa jest wpływanie na opinię publiczną za granicą, sporządzanie "strategicznych narracji", by przeciwdziałać "przeciwnym narracjom".

Według Reutera podejście takie popiera Wielka Brytania i inne państwa NATO, ale Stany Zjednoczone nieufnie podchodzą do wszelkiej strategii, która mogłaby zostać zinterpretowana jako zwyczajna propaganda.

Przedstawiciele NATO podkreślają, że wiarygodność Sojuszu zależy od jego otwartości i prawdomówności. - Jedną z głównych zasad NATO jest to, że nie możemy przeciwdziałać propagandzie, sięgając po jeszce więcej propagandy - powiedziała rzeczniczka Sojuszu Oana Lungescu.

Reuters zwraca uwagę, że Rosja zainwestowała w nowoczesną organizację medialną z setkami dziennikarzy za granicą, zamierzając odciągnąć świat od - jak to nazywa - agresywnej propagandy zachodniej. Medium to nazwano Sputnik; jest ono obecnie bardzo aktywne także w internecie i na portalach społecznościowych, takich jak Twitter.

Co w projekcie?

Zawarte w projekcie propozycje przewidują m.in., że NATO mogłoby szybciej odtajniać materiały wizualne na poparcie swych ostrzeżeń przed zagrożeniami, a także przekazywać więcej informacji w mediach społecznościowych.

- Oni (Rosjanie) potrafią tworzyć rzeczywistość wirtualną, by dezorientować i osiągać określone cele - wskazał jeden z zachodnich dyplomatów. Reuters odnotowuje, że NATO ma już dział komunikacji strategicznej, własny kanał na portalu YouTube, zwiększyło swą obecność w mediach społecznościowych i zaktywizowało reagowanie na zapytania mediów.

Start jeszcze przed szczytem NATO w Warszawie?

Niektórzy sądzą jednak, że to nie wystarczy; wskazują na niekonwencjonalne techniki wojenne niezidentyfikowanych wojsk - osławionych "zielonych ludzików" bez dystynkcji, którzy pojawiali się na Krymie i na wschodzie Ukrainy - na kampanie dezinformacji i na cyberataki.

Reuters podkreśla, omawiając projekt propozycji NATO, że komunikacja strategiczna obejmuje koordynowanie różnych środków informowania mediów i opinii publicznej, a także tzw. operacji psychologicznych, by wpływać na opinię publiczną, budować poparcie dla własnych operacji i własnej polityki.

Według Reutera negocjacje w sprawie tej nowej polityki mogą się rozpocząć przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie. Agencja dodaje, że niektórzy mają nadzieję, iż ta nowa polityka zostanie na warszawskim szczycie zaaprobowana.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (72)
Zaloguj się
 • milleniusz

  Oceniono 50 razy 30

  Ja też mam taki projekt. Proszę o wsparcie.

  Wyganiamy trole (podpisujcie i powielajcie) --- www.change.org/p/nie-dla-troli

 • obywatel_leming

  Oceniono 36 razy 16

  tak na już, to trzeba zamknęć fora internetowe...i to na już... i pogonić to kremlowskie koorestwo!!! tyle lat bez tego żyliśmy i dało się.... internet stał się jednym wielkim siedliskiem trolli!!! to dzięki niemu jest ISIS, i podobnie radukalizujące sie nacjonalistyczne szowinistyczne nastroje w Polsce.. to narasta.. to są wyborcy PIS, i KUKIZ, Korwin RN... i to rośnie!!! To jest beton do którego nic nie dociera innego niż jest napisane na forach interentowych.. które skutecznie oderwały ich od tradycyjnego przekazu.. TRZEBA PILNIE WYPERDOLIĆ KREMLOWSKIE TROLE Z FORÓW!!! ZABEZPIECZYĆ JE PRZED WIELOKROTNYM LAJKOWANIEM, SKOŃCZYĆ Z ANONIMOWOŚCIĄ, KTÓRA POZWALA NA WYPOWIEDZI, NA KTÓRE LUDZIE NORMALNIE BY SOBIE NIE POZWOLILI

 • kagwo77

  Oceniono 36 razy 16

  Ruskie trolle także u nas aktywne, pod tym artykułem będziemy również czytać ich wypociny. Pierwszym krokiem do walki z propagadną jest uświadomienie sobie, że ona istnieje. Pamiętaj Polaku, kto na tym forum za Putinem, to ruski troll.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 21 razy 11

  Tu najlepszą obroną jest atak. Na rosyjski spam najskuteczniej byłoby odpowiedzieć zaspamowaniem rosyjskiego internetu. Putin wcale go nie kontroluje, poziomem roota zarządzają Stany.

  Wojny nie wygrywa się w defensywie, Patton już dawno by nacierał.

 • 1627cd1410

  Oceniono 14 razy 10

  no trollownia! będzie robótka za dolarki :O) ale niestety nie dla minusiarzy...

 • zyks

  Oceniono 21 razy 9

  Zaczynają rozumieć, że trzeba wrócić do dawnych sposobów. Radio Wolna Europa i Głos Ameryki przyczyniły się w wielki stopniu do osłabienia i upadku Sowietów. Teraz są inne media (internet, tv satelitarna itp), ale każdy dolar inteligentnie wydany na pokazanie prawdy o kłamstwie Putina i jego propagandy daje tyle efektu, co 5 dolarów wydanych na obronę. Prawda w końcu zwycięża. Zachód może wydać takie środki na zwalczanie propagandy Putina, o jakich on nie może marzyć. Potrzebna jest tylko odwaga, konsekwencja i zrozumienie wagi sprawy..

 • rasmc

  Oceniono 24 razy 8

  Do wczoraj ruskio-pisowskie trole miały wolne. Dziś znowu nadają. Już myślałem, że przestraszyli się amerykanów, albo nie mają kasy. Chyba "obeszli system" i będziemy teraz to my im płacić z naszych podatków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje