Prezydent w Auschwitz: "Zawsze, kiedy jestem w tym miejscu, czuję się rozbity wewnętrznie"

27.01.2016 15:43
71. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz

71. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz (MICHAL ŁEPECKI)

- Musimy czynić wszystko, by to co się wydarzyło w Auschwitz i innych obozach, nigdy miało już miejsca - mówił Andrzej Duda podczas obchodów 71. rocznicy wyzwolenia obozu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Musimy czynić wszystko - jest to nie tylko obowiązek polityków, ale i wszystkich ludzi - aby tak straszliwe wydarzenia, jakie stały się tutaj i w innych miejscach kaźni, nigdy więcej na świecie nie miały miejsca - mówił do zgromadzonych prezydent.

Zaznaczył, że nie jest to tylko element "przestrzegania międzynarodowego prawa", ale także edukacja "młodzieży we wszystkich krajach - w Polsce, w Izraelu, w całej Europie i na świecie".

"Głoszenie tej prawdy jest wielkim zadaniem Polaków"

Wskazał, że poprzez edukację Auschwitz powinno być "teraźniejszością w świadomości młodych ludzi, aby ani za naszych czasów, ani za czasów następnych pokoleń, taka tragedia już nigdy nie miała miejsca".

- Ale w tym wszystkim niezwykle istotna jest także prawda. Historia wtedy uczy i wtedy właśnie tworzy ten element bezpieczeństwa i dobrego współżycia pomiędzy narodami, kiedy jest oparta na prawdzie. I głoszenie tej prawdy jest wielkim zadaniem Polaków - jako tych, na których terenach, gdzie było ich państwo, stworzono obozy zakłady, oraz tych, którzy także byli w tych obozach i znają prawdę o Holokauście, o tej straszliwej masakrze nienotowanej w historii ludzkości. To też obowiązek Izraela, który tak straszliwie, jako naród ucierpiał - mówił prezydent.

Apel o prawdę o "niemieckich, nazistowskich obozach koncentracyjnzchę

Dodał, że chodzi m.in. o to, by przekazywać prawdę o tym, kto był ofiarami, a kto sprawcami tego, co się stało m.in. w Auschwitz. - Prawdę o tym, że były to niemieckie, nazistowskie obozy koncentracyjne - podkreślił.

- Zawsze, kiedy jestem w tym miejscu, czuję się rozbity wewnętrznie, bo rozmiar tragedii przede wszystkim narodu żydowskiego, jak również mojego, polskiego, w tym miejscu, jest po prostu niewyobrażalny. Dlatego składam dziś hołd zarówno tym, którzy zginęli jak i tym, którzy przeżyli. Proszę przyjąć wyrazy mojego najwyższego szacunku" - mówił prezydent Duda.

Obóz koncentracyjny w Auschwitz

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej. 27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.O Auschwitz i ludziach, którzy tworzyli jego historię, przeczytaj też w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (121)
Zaloguj się
 • dryl1

  Oceniono 34 razy 24

  Prof. Szewach Weiss jest największym i prawdziwym przyjacielem Polski i Polaków. Wielki człowiek. Jestem dumny, że ktoś taki jest z Nami. Pozdrawiam dzielnych Izraelczyków i współczuję sąsiadów. Ale dajecie sobie radę i jeszcze normalnie żyjecie.

 • villiers

  Oceniono 27 razy 21

  Nie byłem i nawet koniem mnie nikt nie zaciągnie.
  Widziałem filmy.
  Wystarczy.
  Dziękuję.

 • korcia2000

  Oceniono 48 razy 20

  Cóż? Dojście do władzy PIS i początek rządów tej partii jakoś dziwnie przypomina początki władzy Hitlera....

 • czechy11

  Oceniono 38 razy 18

  Reprezentuje reżim posługujący sie takimi samymi metodami judzenia jak tamten w Niemczech

 • pysio62

  Oceniono 67 razy 17

  Ciekawe,ze jak Duda lamie Konstytucje i prawo to nie wyglada na to, zeby byl jakos specjalnie"wewnetrznie rozbity".

 • spluwa-orginal

  Oceniono 48 razy 16

  Te ,Dudek , napisz cos na murze .Np . tu bylem .
  Pisanie ,a szczegolnie podpisywanie dobrze ci wychodzi .
  PS
  Czy za tego Dudka moge miec rewizje w mieszkaniu .

 • czechy11

  Oceniono 21 razy 15

  SZkoda ze nie czuje sie rozbity kiedy jego opcja polityczna judzi szczuje i onprzeciwnijach wyraża sie jak członkowie NSDAP i SA razem wzięci.

 • bez_sortowania

  Oceniono 23 razy 13

  Jego osoba deprecjonuje wartość tej wypowiedzi.

 • pruch15

  Oceniono 21 razy 13

  Mam nadzieję, że niektóre frazy z przemówienia Dudy wezmą sobie do serca Kaczyński, Szydło i on sam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje