Rosyjskie media o obozie w Sobiborze: "polski obóz koncentracyjny"

27.01.2016 15:38
Rosyjskie media podały informację o

Rosyjskie media podały informację o "polskim obozie w Sobiborze" (Fot. IWONA BURDZANOWSKA)

1. O "polskim obozie koncentracyjnym Sobibór" napisały trzy rosyjskie redakcje
2. Sformułowanie takie pojawiło się na stronach RIA-Nowosti, Kanału 5 i RT
3. Minister kultury Rosji odwiedził w środę Sobibór

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Po interwencji ambasady RP w Moskwie agencja RIA-Nowosti poprawiła sformułowanie, które wcześniej znalazło w jej materiale o udziale ministra kultury Rosji Władimira Miedinskiego w uroczystościach na terenie byłego obozu.

Polska ambasada protestuje

W liście do przedstawicieli trzech redakcji ambasada RP w Moskwie wyraziła stanowczy protest w związku z wykorzystaniem przez nie sformułowania "polski obóz koncentracyjny Sobibór". "Uważamy, że pamięć m.in. o rosyjskich ofiarach tego obozu wymaga, by jedno z głównych mediów w Rosji pamiętało, iż był to obóz śmierci stworzony przez niemieckich nazistów w okupowanej Polsce" - napisała ambasador Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Szef RIA-Nowsoti: "to pomyłka"

Jak poinformował rzecznik ambasady Bartosz Cichocki, szef redakcji informacji międzynarodowej RIA-Nowosti Aleksandr Reutow zapewnił, że doszło do pomyłki i przekazał przeprosiny.

Pierwotny materiał w RIA-Nowosti, opublikowany rano w środę głosił, iż "minister kultury Rosji Władimir Miedinski w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu weźmie udział w ceremonii złożenia kwiatów, upamiętniając radzieckich jeńców, którzy zginęli w polskim obozie koncentracyjnym Sobibór". Następnie agencja zmieniła sformułowanie na: "niemiecki obóz koncentracyjny Sobibór na terytorium Polski".Minister kultury Rosji nie komentuje

RT na rosyjskojęzycznej wersji swego portalu napisała o tym, iż jeńcy radzieccy "zginęli w polskim obozie koncentracyjnym Sobibór". "Na miejscu polskiego obozu koncentracyjnego Sobibór odbędzie się uroczystość żałobna" - podał Kanał Piąty.

Minister kultury Rosji odwiedził w środę Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. Pytany przez dziennikarzy o sformułowania rosyjskich mediów odparł: "Nie chcę tego komentować. Jeżeli Państwo chcą to mogą przedstawić tekst".

Historia obozu w Sobiborze

Obóz zagłady "SS - Sonderkommando Sobibór" powstał w 1942 roku w ramach "Akcji Reinhardt", której celem była likwidacja ludności żydowskiej. Na jego miejsce wybrano obszar położony wśród bagien i lasów, w pobliżu linii kolejowej Włodawa-Chełm, ok. 4 km od wsi Sobibór.

Liczba wszystkich ofiar tego obozu Zagłady nie jest znana. Szacuje się, że od marca 1942 roku do października 1943 roku Niemcy wymordowali co najmniej 250 tys. Żydów pochodzących głównie z Polski, ale również z Holandii, Czech, Słowacji, okupowanych terenów ZSRR, Niemiec i Francji, a także ok. 1000 Polaków.

14 października 1943 roku w obozie wybuchł zbrojny bunt. Ponad 360 więźniów podjęło próbę ucieczki, ale ostatecznie tylko 42 uciekinierom udało się dożyć do końca wojny.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (216)
Zaloguj się
 • cyniczny.komentator

  Oceniono 19 razy 17

  Żadna pomyłka. Specjalnie to zrobili. Natomiast nasi to źle rozegrali. W Rosji jest olbrzymi kult zwycięstwa w II wojnie. Należało publicznie zapytać, czemu RT plugawi pamięć pomordowanych radzieckich bohaterów i umniejsza zbrodnie nazistowskich Niemców. Drugie pytanie powinno zabrzmieć, czy RT nie robi tego na polecenie banderowskich faszystów.
  Gwarantuję, że efekt byłby powalający.

 • jtp2

  Oceniono 13 razy 13

  I to wszystko dzięki niemieckiej prasie
  Niemiecka prasa pierwsza stosowała ten skrót myślowy POLSKIE OBOZY ZAGŁADY

 • vidi12

  Oceniono 14 razy 12

  Za to w Polsce obchodziliśmy właśnie 71 rocznicę wyzwolenia Oświęcimia przez zaprzyjaźnionych z przewodniczącym PO - Schetyną - banderowcami ukraińskimi :(

 • kermit.dolomit

  Oceniono 30 razy 12

  Jakoś nikt nie pamięta o ofiarach masowej eksterminacji dokonywanej przez żydokomunę w latach 1917-1956 Krzewicielom socjalizmu i (wyzwolicielom) należy na każdym kroku przypominać że w ramach walki narodowościowo-klasowej wymordowali 10 razy więcej ludzi niż naziści Czerwoni szaleńcy kaci masowi mordercy nadal są uznawani za bohaterów pozostają bezkarni i nigdy nie ponieśli odpowiedzialności nawet symbolicznej za komunistyczne ludobójstwo leninowsko-stalinowskie bestialstwo jakiego się dopuszczali w Rosji i krajach podbitych

 • bambucza

  Oceniono 86 razy 12

  na czerskiej z tego powodu pewnie wyją z zachwytu
  widzicie pisowcy? jak rządziło peło to by tak nie napisali!

 • szcz9

  Oceniono 34 razy 12

  Czy Rosjanie uhonorowali już w jakikolwiek sposób Saszę Peczerskiego - przywódcę powstania w Sobiborze? Czy też podobnie jak w czasach ZSRR nadal chętnie wsadziliby go do więzienia jako syjonistę i jeńca (czytaj zdrajcę), bo taki los czekał go po wojnie w swojej ojczyźnie?

 • badziewiak66

  Oceniono 23 razy 11

  Pamiętacie co mówili podczas debaty w Europarlamencie europosłowie lewicy ? Podobno Kaczyński zbliża się do Rosji. Ta formacja jak nikt ludzi odszukiwać i manipulować ludźmi. Jak Schultz albo Verhofstadt mówią że idą na wschód to znaczy że idą w odwrotnym kierunku. Jak mówią że walczą o demokrację w Polsce to znaczy że ..............

 • villiers

  Oceniono 19 razy 11

  A to u przyjaciół z Ukrainy.
  Gazeta "Kresy "
  >>> Polskie lwy na cmentarzu Orląt Lwowskich obrażają uczucia narodowe Ukraińców: „Już w zamyśle były anty-ukraińskie<<<
  27 stycznia 2016

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje