Rosyjskie media o obozie w Sobiborze: "polski obóz koncentracyjny"

27.01.2016 15:38
Rosyjskie media podały informację o

Rosyjskie media podały informację o "polskim obozie w Sobiborze" (Fot. IWONA BURDZANOWSKA)

1. O "polskim obozie koncentracyjnym Sobibór" napisały trzy rosyjskie redakcje
2. Sformułowanie takie pojawiło się na stronach RIA-Nowosti, Kanału 5 i RT
3. Minister kultury Rosji odwiedził w środę Sobibór

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Po interwencji ambasady RP w Moskwie agencja RIA-Nowosti poprawiła sformułowanie, które wcześniej znalazło w jej materiale o udziale ministra kultury Rosji Władimira Miedinskiego w uroczystościach na terenie byłego obozu.

Polska ambasada protestuje

W liście do przedstawicieli trzech redakcji ambasada RP w Moskwie wyraziła stanowczy protest w związku z wykorzystaniem przez nie sformułowania "polski obóz koncentracyjny Sobibór". "Uważamy, że pamięć m.in. o rosyjskich ofiarach tego obozu wymaga, by jedno z głównych mediów w Rosji pamiętało, iż był to obóz śmierci stworzony przez niemieckich nazistów w okupowanej Polsce" - napisała ambasador Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Szef RIA-Nowsoti: "to pomyłka"

Jak poinformował rzecznik ambasady Bartosz Cichocki, szef redakcji informacji międzynarodowej RIA-Nowosti Aleksandr Reutow zapewnił, że doszło do pomyłki i przekazał przeprosiny.

Pierwotny materiał w RIA-Nowosti, opublikowany rano w środę głosił, iż "minister kultury Rosji Władimir Miedinski w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu weźmie udział w ceremonii złożenia kwiatów, upamiętniając radzieckich jeńców, którzy zginęli w polskim obozie koncentracyjnym Sobibór". Następnie agencja zmieniła sformułowanie na: "niemiecki obóz koncentracyjny Sobibór na terytorium Polski".Minister kultury Rosji nie komentuje

RT na rosyjskojęzycznej wersji swego portalu napisała o tym, iż jeńcy radzieccy "zginęli w polskim obozie koncentracyjnym Sobibór". "Na miejscu polskiego obozu koncentracyjnego Sobibór odbędzie się uroczystość żałobna" - podał Kanał Piąty.

Minister kultury Rosji odwiedził w środę Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze. Pytany przez dziennikarzy o sformułowania rosyjskich mediów odparł: "Nie chcę tego komentować. Jeżeli Państwo chcą to mogą przedstawić tekst".

Historia obozu w Sobiborze

Obóz zagłady "SS - Sonderkommando Sobibór" powstał w 1942 roku w ramach "Akcji Reinhardt", której celem była likwidacja ludności żydowskiej. Na jego miejsce wybrano obszar położony wśród bagien i lasów, w pobliżu linii kolejowej Włodawa-Chełm, ok. 4 km od wsi Sobibór.

Liczba wszystkich ofiar tego obozu Zagłady nie jest znana. Szacuje się, że od marca 1942 roku do października 1943 roku Niemcy wymordowali co najmniej 250 tys. Żydów pochodzących głównie z Polski, ale również z Holandii, Czech, Słowacji, okupowanych terenów ZSRR, Niemiec i Francji, a także ok. 1000 Polaków.

14 października 1943 roku w obozie wybuchł zbrojny bunt. Ponad 360 więźniów podjęło próbę ucieczki, ale ostatecznie tylko 42 uciekinierom udało się dożyć do końca wojny.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (216)
Rosyjskie media o obozie w Sobiborze: "polski obóz koncentracyjny"
Zaloguj się
 • malgorzata_do_buzibralska

  Oceniono 2 razy -2

  Ruscy sie bawia Polakami:))
  Wiekszosc Jelopow to lyka i sie rozpisuje niepotrzebnie:))

 • jag_ski

  0

  po pierwsze ludziska troche spokoju - koncentracyjny nie oznacza koniecznie obozu zaglady , a ze w powszechnej percepcji to niemal to samo to tez prawda.

 • vidi12

  Oceniono 14 razy 12

  Za to w Polsce obchodziliśmy właśnie 71 rocznicę wyzwolenia Oświęcimia przez zaprzyjaźnionych z przewodniczącym PO - Schetyną - banderowcami ukraińskimi :(

 • jtp2

  Oceniono 13 razy 13

  I to wszystko dzięki niemieckiej prasie
  Niemiecka prasa pierwsza stosowała ten skrót myślowy POLSKIE OBOZY ZAGŁADY

 • pendrek_wyrzutek

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli Ukraińcy wyzwalali Oświęcim, Polacy i Ruscy byli przeciwnikami w czasie wojny, banderowcy to patrioci, zaś po wojnie Polska była okupowana jak Niemcy Wschodnie, to czemu mają się nie nasuwać skojarzenia, że Polska była jak Węgry, Rumunia i Chorwacja?

  Czy Rosjanie czują, że Polska przedstawia ich historię w dobrym świetle czy sprawiedliwie?

 • adas_jakala08

  Oceniono 3 razy 1

  Skoro w Katyniu mordowaliNiemcy, to dlaczego nie "polski obóz koncentracyjny w Sobiborze".

 • adin_null_adin

  Oceniono 3 razy 1

  Jak tak dalej pójdzie to będziemy mieć obozy niemieckich uchodźców a kto wie może nawet i getta.

 • googleon

  Oceniono 3 razy 3

  Wszystkim znieształczaczom i zawłaszczaczom historii, bliskim i tym zza oceanu, opłacanym i zwykłym ignorantom, dyktatorom i demokratom, przypominamy raz jeszcze:

  pbs.twimg.com/media/CZwLO2gXEAAiO82.jpg:large

 • cyniczny.komentator

  Oceniono 19 razy 17

  Żadna pomyłka. Specjalnie to zrobili. Natomiast nasi to źle rozegrali. W Rosji jest olbrzymi kult zwycięstwa w II wojnie. Należało publicznie zapytać, czemu RT plugawi pamięć pomordowanych radzieckich bohaterów i umniejsza zbrodnie nazistowskich Niemców. Drugie pytanie powinno zabrzmieć, czy RT nie robi tego na polecenie banderowskich faszystów.
  Gwarantuję, że efekt byłby powalający.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje