Zamieścił filmik z Dudą, policja weszła mu do mieszkania. Wiceminister: "To wygląda jak dywersja"

27.01.2016 14:53
Kadr z filmiku

Kadr z filmiku (Youtube.com/Zabawny Kuc)

Dziś rano policja przeszukała mieszkanie internauty podejrzewanego o "znieważenie prezydenta RP" i skonfiskowała jego laptopa. Powód? Zamieścił na Facebooku prześmiewczy film pt. "Pijany prezydent Andrzej Duda kradnie kwiaty spod pomnika Romana Dmowskiego".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wideo, które jest przedmiotem zawiadomienia, pokazuje Andrzeja Dudę składającego kwiaty pod pomnikiem Romana Dmowskiego podczas zeszłorocznego Święta Niepodległości. Żart polega na tym, że oryginalny film puszczony jest od tyłu. Przez to prezydent zdaje się zabierać kwiaty spod pomnika, a jego krok wygląda dość chwiejnie.Zamieszczenie filmu na Facebooku komuś się najwyraźniej nie spodobało. Osoba ta złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Miałoby ono polegać na "publicznym znieważeniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej". Pismo zostało udostępnione na Twitterze.

Prokuratura zażądała "wydania rzeczy i przeszukania" od osoby, która umieściła filmik, a - jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - dziś rano policja przeszukała mieszkanie i skonfiskowała jego laptopa.Prokuratura: "Mieliśmy obowiązek zajęcia się sprawą"

Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu. Jej szef, Waldemar Starzak poinformował nas, że postępowanie jest wynikiem doniesienia złożonego przez osobę prywatną.

W odpowiedzi na naszego maila, prokuratura poinformowała, że zajęła się sprawą po tym, jak zostały do niej przesłane zawiadomienie o przestępstwie i inne materiału z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Prokuratura podkreśla, że miała obowiązek zająć się złożonym zawiadomieniem, oraz że przestępstwo polegające na "znieważeniu prezydenta RP" jest ścigane z urzędu. Także przeszukanie mieszkania nastąpiło na podstawie kodeksu postępowaniu karnego.

Później rzecznik Prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty napisał na Twitterze, że śledztwo dotyczące nie tylko znieważenia Prezydenta RP,ale również kierowania gróźb karalnych. Prokuratura ma wydać szerszy komunikat jutro.Wiceminister sprawiedliwości: To wygląda wręcz jak dywersja

Do sprawy odniósł się na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. "Działania prokuratury ws. 'filmu Dudy' w mojej ocenie absurdalne. Tak właśnie działa system wymyślony przez PO. My go zmieniamy!", napisał.

Później, padło pytanie, czy to zdanie jest zapowiedzią likwidacji artykułu Kodeksu Karnego, dotyczącego publicznego znieważenia Prezydenta. "Nie, ale chodzi o adekwatność środków" napisał wiceminister i dodał, że "To wygląda wręcz jak "dywersja"'.Później minister Jaki skomentował sprawę na konferencji w Sejmie - Prokuratura zachowała się w sposób, mówiąc delikatnie, zły. Tak właśnie działa ta niezależna prokuratura z czasów Platformy Obywatelskiej - powiedział Jaki i przywołał przykład "Antykomora" (internauta oskarżony o znieważenie prezydenta Bronisława Komorowskiego). - Żądamy od prokuratora generalnego Seremeta wyjaśnienia, jak mogło do takiej sytuacji dojść - stwierdził wiceminister.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (733)
Zaloguj się
 • Damian Skrzypek

  Oceniono 302 razy 156

  Nie podoba mi się ściganie za takie numery.
  Ale jeszcze bardziej nie podoba mi się obłuda gazetki. Która podobną akcję.wymierzona w krytykę poprzedniego prezydenta aprobowała.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 153 razy 133

  Filmik bardzo fajny.
  Prokuratura podkreśla, że miała obowiązek zająć się złożonym zawiadomieniem, bo jak wiemy Polacy są wręcz chorobliwie obowiązkowi, zaś prokuratura dzierży od zawsze prymat pośród obowiązkowych Polaków. Tak zaś to sformułował W. Frasyniuk:
  " Burdel, bałagan, brak poszanowania dla procedur. To jest wszędzie. To jest nasza cecha narodowa ".
  O inteligencji prokuratora pan Frasyniuk niestety się nie wypowiedział. A szkoda!

 • adam_l27

  Oceniono 140 razy 90

  Sugerowanie składania kwiatów w stanie nietrzeźwości to JEST znieważenie prezydenta.

 • erasms43

  Oceniono 167 razy 89

  Karę roku i 3 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie wymierzył sąd twórcy portalu Antykomor.pl, uznając go winnym znieważenia prezydenta Bronisława Komorowskiego.

  W maju ub. roku do mieszkania autora strony weszli funkcjonariusze ABW i zabezpieczyli jego laptop oraz nośniki danych. Zleciła to prokuratura prowadząca śledztwo w sprawie znieważenia głowy państwa. Akcja ABW przeciw autorowi strony - zdaniem wielu komentatorów - była zamachem na wolność słowa.

 • jnd

  Oceniono 172 razy 88

  Pewnie z KOD doniesli na prokurature i policje, aby bylo przeciw czemu protestowac a politycy zopozycji mieli o czym gadac w mediach.

 • jakis_gosc01

  Oceniono 158 razy 88

  Ciekawe jak ci wszyscy co krytykują zgłoszenie tego do prokuratury, czuliby się jakby po internecie krążył podobny film z ich udziałem. Zaraz by straszyli sądem i sprawą za obrazę. Wszystko ma swoje granice, można prezydenta nie lubić, naśmiewać się z niego, ale tutaj ta granica została stanowczo przekroczona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje