Zamieścił filmik z Dudą, policja weszła mu do mieszkania. Wiceminister: "To wygląda jak dywersja"

Dziś rano policja przeszukała mieszkanie internauty podejrzewanego o "znieważenie prezydenta RP" i skonfiskowała jego laptopa. Powód? Zamieścił na Facebooku prześmiewczy film pt. "Pijany prezydent Andrzej Duda kradnie kwiaty spod pomnika Romana Dmowskiego".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wideo, które jest przedmiotem zawiadomienia, pokazuje Andrzeja Dudę składającego kwiaty pod pomnikiem Romana Dmowskiego podczas zeszłorocznego Święta Niepodległości. Żart polega na tym, że oryginalny film puszczony jest od tyłu. Przez to prezydent zdaje się zabierać kwiaty spod pomnika, a jego krok wygląda dość chwiejnie.Zamieszczenie filmu na Facebooku komuś się najwyraźniej nie spodobało. Osoba ta złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Miałoby ono polegać na "publicznym znieważeniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej". Pismo zostało udostępnione na Twitterze.

Prokuratura zażądała "wydania rzeczy i przeszukania" od osoby, która umieściła filmik, a - jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - dziś rano policja przeszukała mieszkanie i skonfiskowała jego laptopa.Prokuratura: "Mieliśmy obowiązek zajęcia się sprawą"

Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu. Jej szef, Waldemar Starzak poinformował nas, że postępowanie jest wynikiem doniesienia złożonego przez osobę prywatną.

W odpowiedzi na naszego maila, prokuratura poinformowała, że zajęła się sprawą po tym, jak zostały do niej przesłane zawiadomienie o przestępstwie i inne materiału z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Prokuratura podkreśla, że miała obowiązek zająć się złożonym zawiadomieniem, oraz że przestępstwo polegające na "znieważeniu prezydenta RP" jest ścigane z urzędu. Także przeszukanie mieszkania nastąpiło na podstawie kodeksu postępowaniu karnego.

Później rzecznik Prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty napisał na Twitterze, że śledztwo dotyczące nie tylko znieważenia Prezydenta RP,ale również kierowania gróźb karalnych. Prokuratura ma wydać szerszy komunikat jutro.Wiceminister sprawiedliwości: To wygląda wręcz jak dywersja

Do sprawy odniósł się na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. "Działania prokuratury ws. 'filmu Dudy' w mojej ocenie absurdalne. Tak właśnie działa system wymyślony przez PO. My go zmieniamy!", napisał.

Później, padło pytanie, czy to zdanie jest zapowiedzią likwidacji artykułu Kodeksu Karnego, dotyczącego publicznego znieważenia Prezydenta. "Nie, ale chodzi o adekwatność środków" napisał wiceminister i dodał, że "To wygląda wręcz jak "dywersja"'.Później minister Jaki skomentował sprawę na konferencji w Sejmie - Prokuratura zachowała się w sposób, mówiąc delikatnie, zły. Tak właśnie działa ta niezależna prokuratura z czasów Platformy Obywatelskiej - powiedział Jaki i przywołał przykład "Antykomora" (internauta oskarżony o znieważenie prezydenta Bronisława Komorowskiego). - Żądamy od prokuratora generalnego Seremeta wyjaśnienia, jak mogło do takiej sytuacji dojść - stwierdził wiceminister.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (733)
Zamieścił filmik z Dudą, policja weszła mu do mieszkania. Wiceminister: "To wygląda jak dywersja"
Zaloguj się
 • tempus

  Oceniono 1 raz 1

  Jak za czasów Hitlera!

 • towarzyszpolak99

  Oceniono 2 razy 0

  .Misją rozumnego polskiego Europejczyka powinno być spłodzenie/urodzenie przynajmniej 3 dzieci i wychowanie ich na porządnych ludzi i Polaków. Nauczenie ich wszystkiego co się wie wartościowego. Dla dobra społeczeństwa, Polski, Europy i naszej cywilizacji. Będę wklejał ten post pod wieloma artykułami wyborczej

 • kochambolka

  Oceniono 2 razy 2

  Na temat:
  Proponuję, by prokuratura idąc tym artykułem i tym tropem...zaczęła śledztwo od tego forum...i stopniowo przesłuchiwać z innych forów PO wskich!!!
  A zacząć trzeba od LISA...Jandy..itd...
  Prokuratorze Seremet do ROBOTY!...karać...i zapełniać kasiore prokuratorom i Sądowi!!

 • es-q

  Oceniono 3 razy -1

  pisowate trole, chciałem zatrudnić się za trola bo nie mam pracy a male dziecko czeka na obiecane 500 złotych, które jakiś rząd ukradł lub ktos inny bo do mnie nie docierają te pieniądze? Kto je ukradł bo w kamopan ii obiecano, Teraz chcę dorobić pisząć peany na cześć durnia kaczego..pomóżcie zlapac kontakt z KC pisuaru..Wiem,że na Wolskiej ale dokłanie???

 • tad-tad

  Oceniono 4 razy 0

  PIS bydlaki zapragnęli chronić "dobre "imię prezydenta, A prawda jest banalnie prost , tego palanta nie można znieważyć, Jeśli na posadę prezydenta wyznacza się drobnego kombinatora i oszusta, pozbawionego kręgosłupa i zupełnie zdemoralizowanego, wyszkolonego jak małpa do wciskania ciemnoty, to niech ta sekta poje. ów nie oczekuje szacunku, tylko pogarda .

 • asmok6

  Oceniono 3 razy 3

  Prawo to prawo. Jest doniesienie to muszą się nim zająć. Problem będzie wtedy, jeśli o taką rzecz wniosą oskarżenie. Samo postępowanie to nic złego, jest z automatu, mają taki obowiązek. A czy robią źle czy dobrze, to zobaczymy później, czy umorzą, czy oskarżą.

 • togo13

  Oceniono 2 razy 0

  Panie prokuratorze, a gdzie pan był, jak pisowiec powiedział - " Tusku baranie dostaniesz od PIS-u lanie " ?

 • tomq12

  Oceniono 3 razy 3

  nie napisaliście co prezydent napisal na twiterze. To ma byc ta wasza rzetelność?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX