Wirus Zika w Europie. "20-latek miał gorączkę i bóle głowy"

27.01.2016 11:37
Wirus rozprzestrzenia się głównie w krajach Ameryki Łacińskiej

Wirus rozprzestrzenia się głównie w krajach Ameryki Łacińskiej (FELIPE DANA/AP)

1. Zika stwierdzono u Duńczyka, który wrócił z Brazylii i Meksyku
2. Wirus rozprzestrzenia się w Ameryce Południowej
3. W Europie spodziewany jest wzrost zakażeń
- U duńskiego turysty, który podróżował po Ameryce Południowej i Środkowej, zdiagnozowano zakażenie wirusem Zika - poinformował szpital w Aarhus, drugim co do wielkości duńskim mieście.

W środę profesor Lars Ostergaard powiedział, że mężczyzna w wieku ponad 20 lat miał gorączkę oraz cierpiał na bóle głowy i mięśni. Pacjent wkrótce ma jednak opuścić szpital. Według Ostergaarda ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w Danii jest niewielkie, gdyż gatunek komara roznoszący wirus Zika nie występuje w kraju.

W Europie będzie więcej przypadków

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o stwierdzeniu obecności tego wirusa u europejskich turystów, którzy przebywali w Ameryce Południowej. Chodzi o trzech Brytyjczyków i 10 Holendrów.

Przedstawiciele służby zdrowia przewidują, że w Europie najpewniej będzie coraz więcej takich przypadków, biorąc pod uwagę skalę występowania wirusa w Ameryce Południowej i częstotliwość zagranicznych podróży.

Wirus Zika nie powinien jednak stanowić zagrożenia w zimniejszych krajach. Nie są one wystarczająco ciepłe, by rozmnażały się w nich przenoszące wirusa komary z gatunku Aedes aegypti.

Istnieje podejrzenie, że Zika jest przenoszony drogą płciową, ale żeby to potwierdzić, potrzeba dodatkowych badań.

Groźny wirus

Zika rozprzestrzenia się głównie w krajach Ameryki Łacińskiej. U niektórych zarażonych wywołuje gorączkę i wysypkę. U 80 proc. ludzi zarażenie przebiega bezobjawowo, co sprawia, że wiele kobiet w ciąży nie wie, czy się zaraziło.

U kobiet ciężarnych wirus może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone, w tym mikrocefalię (małogłowie) i doprowadzić do śmierci dziecka.

Nie ma na niego szczepionki, można leczyć jedynie objawy.

Gdzie są ogniska wirusa i co należy o nim wiedzieć? - CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.Zobacz także
Komentarze (42)
Zaloguj się
 • badziewiak66

  Oceniono 19 razy 7

  Ta Brazylia to ma pecha. Jak nie zachoruje jej prezydent na raka, to zaatakuje ją wirus ZIKA. To pewnie kara od Bogów za kontynuowanie procesu integracji państw BRICS , za utworzenie 15.07.2014 roku w Fortalezie ( dwa dni po pamiętnym półfinale Brazylia - Niemcy ) New Development Bank i rozpoczęcie działania przez ten bank z kapitałem 100 mld dolarów. Przypomnę że środki te wpłaciły do DNB Rosja, Chiny, Indie, Brazylia i RPA w lipcu 2015 roku i od stycznia 2016 rozpoczął on już swoją aktywność. Prezesem tego Banku został znany indyjski finansista Kundapur Vaman Kamath.
  Bogowie są wściekli , gotowi otworzyć skrzynkę z szeregiem wirusów na które biedne kraje takie jak Brazylia nie mają lekarstwa. Bóg zsyłając wirus ZIKA na Brazylię z sentymentem wspominał świetnie zorganizowane obozy koncentracyjne, w których tak fachowo pozbywano się podludzi. Bóg nie panuje już nad sobą. Wysłał Aresa by ten skłócił wiernych Chrześcijan i Muzułmanów , by stanęły przeciwko sobie Indie i Pakistan, Chiny i Korea Północna, Rosja i Japonia, Turcja i Egipt, Turcja i Grecja. Ares judzi gdzie może , oczekuje stert trupów, krwi i nienawiści. Marzy mu się kolejne ognisko w Polsce. Zachęca wojska polskie by ruszyły do Syrii. Podrzuci nam wtedy kilku terrorystów którzy rzucą granaty w Kościołach. W Europie Środkowej paleniska nie wygasił. Będzie szczuł Ukraińców na Polaków , Polaków na Rosjan, Rosjan na Turków , Niemcy na Polskę , Polskę na Niemcy. To posiał ostatnim razem mnóstwo nienawiści. Liczy że zaatakowany Kościół zwróci się do Papieża, a ten ta zielone światło diabłu na Ziemi. Czuję codziennie wściekłość Boga, jak przez zaciśnięte zęby cedzi przekleństwa i złorzeczy , w nienawistnym szale pięści składa i wygraża ludzkości.

 • villiers

  Oceniono 11 razy 5

  >>> Szwedzka policja rozbiegła się pod naporem rozwścieczonych uchodźców, Niemcy nie mogą doliczyć się 600 tyś. uchodźców
  Szwedzka policja rozbiegła się pod naporem rozwścieczonych uchodźców, Niemcy nie mogą doliczyć się 600 tyś. uchodźców

  Jak informuje szwedzka gazeta VÄSTERÅS, przedstawiciele organów migracyjnych podjęli decyzję o przeniesieniu części uchodźców z domu dziecka po otrzymaniu informacji o systematycznym gwałcie dokonywanym na 10-letnim chłopczyku.

  Dziesięciu policjantów przybyłych dla zaprowadzenia porządku w ośrodku dla imigrantów „Signalisten” w mieście Westeros, w centralnej Szwecji, zostało zmuszonych do opuszczenia budynku wyjściem awaryjnym pod naporem rozwścieczonego tłumu. Taką informację przekazuje gazeta VÄSTERÅS.

  Do incydentu doszło już w minioną środę, ale policja nie zechciała rozprzestrzeniać tej informacji. Dopiero później dziennikarze uzyskali dostęp do raportu na temat incydentu.

  Przedstawiciele organów migracyjnych podjęli decyzję o przeniesieniu części uchodźców z przytuliska po tym, jak otrzymali informację o systematycznym gwałcie dokonywanym na 10-letnim chłopczyku sierocie. Napotkawszy opór uchodźców, urzędnicy zmuszeni byli wezwać na pomoc policjantów.<<<

 • villiers

  Oceniono 19 razy 5

  « CHOCIAŻ RAZ !! ZRÓB COŚ DLA SIEBIE DZIECI I WNUKÓW –
  Szwecja ALARM IMIGRANCI PRZYWLEKLI BAKTERIE LEKOOPORNE – ZACHOROWANIA WZROSŁY O 500% ! »
  UWAGA przed chwilą w TVP info -IMIGRANCI PRZYWLEKLI NA WEGRY WIRUS „ZIKA<<<
  Chorobę odnotowano w Szwecji, Anglii ,Dani i na Węgrzech.
  Kaczyński jednak miał rację mówiąc ,że imigranci przywloką jakieś choroby.

 • wuetend

  Oceniono 19 razy 5

  Oby tylko nie wyszło, że przytargali to uchodźcy. Wszak Niusłik obwieścił niezbicie jak jest, a jak ktoś lansuje inną teorię, ten parafaszysta.

 • Black Swan

  Oceniono 27 razy 5

  małogłowie wywołuje? To w takim razie ten wirus to w Polsce żadna nowość.... 3/4 elit wolności ma tak małe łepki, że na 100% sa nosicielami tego wirusa... Po owocach ich poznaliśmy...

 • bonifacy_40

  Oceniono 5 razy 3

  a po co sczepionka ? wczoraj w tv widziałem reklamę jakiegoś lekarstwa co to zabija wirusy

 • cezar85

  Oceniono 7 razy 3

  krysia pawłowicz i jarek nie muszą uważać

  @tupolska2 też nie, chyba, że się jakaś zakonnica za ministranta przebierze

 • chi-neng

  Oceniono 7 razy 3

  W Szwecji tez byl jeden przypadek. Przypadek w Danii i Szwecji dotyczy osob, ktore odwiedzily Brazylie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje