500 zł na dziecko później? Tego chcą samorządy. "Grozi nam paraliż"

27.01.2016 06:49
Program zakłada przekazywanie 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie

Program zakłada przekazywanie 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie (JAKUB ORZECHOWSKI)

1. Samorządy chcą przesunięcia terminu rozpoczęcia wypłat, nawet do lipca
2. O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna"
3. Rząd obstaje przy terminie kwietniowym

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Lokalne władze uważają, że jeśli rząd uruchomi program w kwietniu, to wiele miast nie sprosta zadaniu - finansowo i organizacyjnie. Mówią nawet o paraliżu. Swoje obawy samorządowcy przekazali Radzie Ministrów - relacjonuje "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta pisze, że przedstawili oni również 3 warunki rozpoczęcia realizacji tej sztandarowej obietnicy wyborczej PIS-u. Są to:

1. promesa od rządu na dotację która pomoże pokryć koszty organizacyjne przedsięwzięcia;
2. pilne przekazanie projektów rozporządzeń do ustawy;
3. wprowadzenie trzymiesięcznego okresu przejściowego.

Samorządy wskazują, że brak rozporządzeń powoduje, że nie wiedzą, jak się do programu przygotować. Powinny zacząć to robić już teraz - podkreślono w artykule.

Szydło: rząd przyjmie program w najbliższym czasie

We wtorek premier Beata Szydło zapowiedziała, że program "Rodzina 500 plus" w najbliższym czasie zostanie przyjęty przez rząd. Sejm ma go przegłosować w lutym. "Rodzina 500 plus" ma zacząć działać od 1 kwietnia. O przesunięciu terminu nie ma mowy, chociaż przedstawiciele rządu zapewniają, że słuchają uwag samorządowców. W "DGP" ministerstwo rodziny i pracy zapewnia, że samorządy dostaną potrzebne informacje, gdy ustawa trafi do Sejmu. Jak pisze dziennik, toczą się też rozmowy w sprawie promesy, ale tu zastrzeżenia ma Ministerstwo Finansów.

Sztandarowa obietnica PiS zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko.

W piątek zakończyły się konsultacje w sprawie programu, które minister rodziny, pracy i polityki społecznej i wiceministrowie prowadzili w regionach. W spotkaniach brali udział przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych i innych podmiotów zainteresowanych programem.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (164)
500 zł na dziecko później? Tego chcą samorządy. "Grozi nam paraliż"
Zaloguj się
 • olkapolka96

  Oceniono 1 raz 1

  Czekajcie... Dlaczego rodzice tylko jednego potomka mają być pokrzywdzeni? A co z tymi, którzy z różnych przyczyn niebudzetowych nie mogą mieć kolejnego 2. dziecka ? A co z tymi, którzy w ogóle mieć ich nie mogą? Podobno program in vitro też ma być niedofinansowany...
  Poza tym, mamy takie czasy, że rzadko kto decyduje się na dużą gromadke dzieci, więc pieniądze nie rozwiążą problemu nizu demograficznego.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 1 raz 1

  "Wałęsa oddaj moje sto milionów!" Czy ta śpiewka znów będzie aktualna?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 1 raz 1

  Bo jak PiS mówi, że zabierze, to PiS ZABIERZE! A jak PiS mówi, że da, to PiS da!

 • razb1947

  Oceniono 47 razy 47

  Zamiast 500 zł. na dziecko powinni dołożyć 10 miliardów do opieki społecznej i wtedy by pieniądze dotarły do najbardziej potrzebujących, a drugie 10 miliardów na żłobki i przedszkola, bo tyle 20 miliardów PIS przeznaczył dla rodzin.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy 3

  Samorządy znienawidzą PiS. Tylko tak dalej. Grabcie, grabcie, nagrabicie se...

 • searam

  Oceniono 2 razy 2

  No to zacznie sie ruch w lumpeksach po pierwszych piecsetkach...

 • korcia2000

  Oceniono 3 razy 3

  PiS obiecuje a następnie przerzuca realizację na samorządy. Samorządom na pewno będzie brakować środków ale to będzie ich sprawa i ich nieudolność. Sprytne....

 • nautic

  Oceniono 2 razy 2

  Jest projekt przesuniecia pierwszych wyplat do czasu rzadow nastepnej partii, w ten sposob bedzie mozna zrzucic wine na nich, gdy nic z tego nie wyjdzie.

 • alextade

  Oceniono 4 razy 4

  Gdzie jest ePISkopat? 500 zł powinno być dla dzieci z rodzin z "sakramentem małżeństwa"!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje