500 zł na dziecko później? Tego chcą samorządy. "Grozi nam paraliż"

27.01.2016 06:49
Program zakłada przekazywanie 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie

Program zakłada przekazywanie 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie (JAKUB ORZECHOWSKI)

1. Samorządy chcą przesunięcia terminu rozpoczęcia wypłat, nawet do lipca
2. O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna"
3. Rząd obstaje przy terminie kwietniowym

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Lokalne władze uważają, że jeśli rząd uruchomi program w kwietniu, to wiele miast nie sprosta zadaniu - finansowo i organizacyjnie. Mówią nawet o paraliżu. Swoje obawy samorządowcy przekazali Radzie Ministrów - relacjonuje "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta pisze, że przedstawili oni również 3 warunki rozpoczęcia realizacji tej sztandarowej obietnicy wyborczej PIS-u. Są to:

1. promesa od rządu na dotację która pomoże pokryć koszty organizacyjne przedsięwzięcia;
2. pilne przekazanie projektów rozporządzeń do ustawy;
3. wprowadzenie trzymiesięcznego okresu przejściowego.

Samorządy wskazują, że brak rozporządzeń powoduje, że nie wiedzą, jak się do programu przygotować. Powinny zacząć to robić już teraz - podkreślono w artykule.

Szydło: rząd przyjmie program w najbliższym czasie

We wtorek premier Beata Szydło zapowiedziała, że program "Rodzina 500 plus" w najbliższym czasie zostanie przyjęty przez rząd. Sejm ma go przegłosować w lutym. "Rodzina 500 plus" ma zacząć działać od 1 kwietnia. O przesunięciu terminu nie ma mowy, chociaż przedstawiciele rządu zapewniają, że słuchają uwag samorządowców. W "DGP" ministerstwo rodziny i pracy zapewnia, że samorządy dostaną potrzebne informacje, gdy ustawa trafi do Sejmu. Jak pisze dziennik, toczą się też rozmowy w sprawie promesy, ale tu zastrzeżenia ma Ministerstwo Finansów.

Sztandarowa obietnica PiS zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko.

W piątek zakończyły się konsultacje w sprawie programu, które minister rodziny, pracy i polityki społecznej i wiceministrowie prowadzili w regionach. W spotkaniach brali udział przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych i innych podmiotów zainteresowanych programem.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (164)
Zaloguj się
 • panzerfaust39

  Oceniono 163 razy 49

  W terenie PO jest silne więc nic dziwnego że podkładają nogi

 • razb1947

  Oceniono 47 razy 47

  Zamiast 500 zł. na dziecko powinni dołożyć 10 miliardów do opieki społecznej i wtedy by pieniądze dotarły do najbardziej potrzebujących, a drugie 10 miliardów na żłobki i przedszkola, bo tyle 20 miliardów PIS przeznaczył dla rodzin.

 • moher.pospolity

  Oceniono 116 razy 46

  Samorządy sparaliżowane są nadmiarem urzędników, którzy wzajemnie tworzą sobie zajęcie zamiast zająć się obsługą obywateli, bez zwolnienia przynajmniej połowy tych nepotów nie zaczną sprawnie działać.

 • piki1

  Oceniono 57 razy 45

  No to mamy wodę na młyn rządu. "Dalibyśmy Wam kochani Rodacy po 500 zł na dziecko, ale te wredne samorządy, opanowane przez poprzednią koalicję, torpedują nasze dobre chęci". Ciekawe, czy samorządy reprezentujące "dobrą zmianę" wyłamią się z tej V kolumny i zameldują prezesowi, że są gotowe choćby od zaraz.

 • m.arco

  Oceniono 81 razy 43

  To jest program ekonomiczny Johna Keynesa, który wyciągnął z kryzysu w latach 30-tych gospodarkę USA, a do połowy lat 70-tych zapewnił stabilność ekonomiczną Europie zachodniej. Te 500 złotych to inwestycja porównywalna do stóp procentowych a nie rozdawnictwo. Ten artykuł to jakieś gigantyczne banialuki.

 • syndawidowy

  Oceniono 47 razy 29

  500 złotych na dziecko w wykonaniu pisiorów będzie wyglądało tak = wójtowie, natrzepcie i dajcie... aaaaa nie chcą dać ? no tak, są w większości z PSL i PO... więc żeby było 500 na dziecko to najpierw drodzy obywatele jelenie Piss musi wygrać wybory samorządowe !!! więc... im szybciej je wygra, tym lepiej !!!

 • k-marian51

  Oceniono 59 razy 25

  W dniu 08.11.2015 ściągnąłem projekty ustaw:
  1. program rodzina 500;
  2. projekt narodowy program zatrudnienia;
  3. projekt o minimalnym wynagrodzeniu za pracę;
  4. projekt ustawy o świadczeniach zdrowotnych;
  5. Kodeks pracy
  6. system podatkowy.
  Co zrealizowano z tych projektów ustaw:
  zamch na tk
  zamach na wolne media
  zamach na służbę cywilną
  wymiana w spółkach SP
  olewanie obywateli i ośmieszanie RP za granicą.
  Ciemny lud to kupuje.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 86 razy 22

  Szuflady pełne ustaw i gotowe wyliczenia.... Buahhaaahhaaa
  A w realu panicznie szukanie 20 miliardów rocznie, powyższanie podatków gdzie się da i rozpierducha samorządu lokalnego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje