Ławrow żąda od Niemiec wyjaśnień ws. gwałtu na 13-latce. Policja: Nie było takiego zdarzenia

26.01.2016 19:45
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow (Fot. IVAN SEKRETAREV / AP Photo)

1. Pochodząca z Rosji 13-latka miała zostać zgwałcona i uprowadzona
2. MSZ Rosji wezwało Niemcy do "pełnego wyjaśnienia" sprawy
3. Prokuratura: Dziewczynka utrzymywała kontakty seksualne dobrowolnie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zawiadomienie o zaginięciu dziewczynki wpłynęło do berlińskiej policji 11 stycznia. 13-latka odnalazła się po 30 godzinach. Jej rodzice oraz dalsi krewni twierdzili w rosyjskiej telewizji państwowej, że dziecko zostało uprowadzone przez mężczyzn o "południowym wyglądzie", którzy pobili ją i zgwałcili. Policja oświadczyła jednak, że nie doszło ani do uprowadzenia, ani do gwałtu.

Na konferencji prasowej w Moskwie Ławrow wezwał władze w Berlinie do "pełnego wyjaśnienia" okoliczności tego zajścia. - Myślę, że w tym przypadku powinny zwyciężyć prawda i sprawiedliwość - mówił. Szef rosyjskiej dyplomacji wyraził też nadzieję, że problemy z imigrantami w Niemczech nie doprowadzą do "zatuszowania sprawy z przyczyn politycznych".

"Uczennica złożyła sprzeczne wyjaśnienia"

Prokuratura w Berlinie wdrożyła tymczasem postępowanie przeciwko dwóm 20-letnim mężczyznom. - Podejrzewamy, że przed swoim zniknięciem dziewczynka utrzymywała z nimi za obopólną zgodą kontakty seksualne - powiedział rzecznik berlińskiej prokuratury. - Nie wiemy, co działo się w czasie, gdy 13-latka zaginęła; jak dotąd nie wyjaśniliśmy tego - przyznał rzecznik. Uczennica złożyła sprzeczne wyjaśnienia - pisze dpa.

Sprawa rzekomego gwałtu bulwersuje od dwóch tygodni Niemców pochodzących z Rosji. W sobotę 700 osób reprezentujących to środowisko demonstrowało przed siedzibą kanclerz Angeli Merkel. Wcześniej doszło do demonstracji w dzielnicy Berlina Marzahn, gdzie mieszka rzekomo zgwałcona uczennica.

Rosyjskie media wykorzystują przypadek 13-latki do antyniemieckiej propagandy. Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisał niedawno o celowym podsycaniu przez rosyjskie media konfliktów migracyjnych w Niemczech, aby osłabić Unię Europejska. Kreml posługuje się - zdaniem "FAZ" - Niemcami pochodzącymi z Rosji.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także

Najnowsze informacje