Ponad stu prokuratorów chce przejść na emeryturę. Powodem zmiany szykowane przez Ziobrę?

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (&Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta)

1. Ponad 100 prokuratorów złożyło wnioski o przejście na emeryturę
2. RMF FM: Powodem jest nowa ustawa o prokuraturze autorstwa Z. Ziobry
3. Piotrowicz: Odchodzą, bo obawiają się zwiększenia liczby obowiązków

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dziennikarze RMF FM podali, że ponad stu prokuratorów złożyło wnioski o przejście na emeryturę. Informację potwierdziła Prokuratura Generalna. Rzecznik PG doprecyzował, że chodzi o "prokuratorów, którzy są najbardziej doświadczeni".

Powody złożenia wniosków mają być "merytoryczne, ale również emocjonalne". W obu przypadkach chodzi o nową ustawę o prokuraturze autorstwa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. "[Prokuratorzy] są niepewni swojej przyszłości w związku z planowanymi zmianami w prokuraturach. Nie wiedzą, do których jednostek trafią po reformie. Obawiają się też m.in. utraty dodatków funkcyjnych, które są wliczane do 6-miesięcznych odpraw. Pojawiają się także głosy: 'Nie chcemy, by nami pomiatano'" - podaje RMF FM.

"Model prokuratury zostanie zmieniony"

Na odpowiedź PiSu nie trzeba było długo czekać. Zdaniem szefa sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisława Piotrowicza prokuratorzy odchodzą, bo obawiają się zwiększenia liczby obowiązków. - Dotychczas w prokuraturze było utarte powiedzenie: im wyższa instancja, tym mniej pracy i większe wynagrodzenie - i ten model prokuratury zostaje zmieniony - powiedział Piotrowicz w rozmowie z reporterem radia.

Z informacji RMF FM wynika, że odejść będzie w najbliższym czasie "znacznie więcej". To jednak - zdaniem posła PiS - nie wpłynie na pracę prokuratury, ponieważ zatrudnia ona około sześciu tysięcy osób.

Przeniesienie prokuratorów

Zgodnie z artykułem 106 ustawy, po połączeniu funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, PG będzie mógł odesłać prokuratora do innej jednostki bez jego zgody. Ma to związek z likwidacją prokurator apelacyjnych i powołaniem w ich miejsce prokuratur regionalnych.

Początek "czystek" w prokuraturze? ZET: Ziobro poprosił o nazwiska i adresy prokuratorów. Resort odpowiada >>>

W treści ustawy czytamy również, że przeniesienie będzie miało miejsce "w uzasadnionych przypadkach, z uwagi na potrzeby kadrowe". Jedynym ograniczeniem ma być fakt, że prokuratura, do której zostanie przeniesiony urzędnik, musi się znajdować w jego miejscu zamieszkania.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (202)
Ponad stu prokuratorów chce przejść na emeryturę. Powodem zmiany szykowane przez Ziobrę?
Zaloguj się
 • karkawitza47

  0

  Niech ida Ale ale bez wypasionych emerytur. Sa wystarczajaco zabespieczeni finansowo.

 • tadeusz-1d

  0

  A niedawno wg. GW było 700 prokuratorów chętnych do przejścia w stan spoczynku. Coś się zmieniło.

 • hastatrespasos

  0

  Okazuje się, że pomimo zastrzeżeń do pracy niektórych prokuratur, wśród ich personelu jest wielu ludzi uczciwych i honorowych. Którzy swój prestiż zawodowy i przysługującą im prawnie niezależność cenią sobie wyżej niż możność kontynuowania kariery pod butem karykatury szeryfa z Dzikiego Zachodu. Oni nie chcą być kolaborantami kaczego nierządu. Nie chcą przykładać ręki do łamania przez bezprawie i niesprawiedliwość konstytucji, prawa oraz swobód obywatelskich. Chwała im za to.

 • zerozer52

  0

  I tak ch...a robili. Wszystko zwalali na policję. Nawet pisanie aktów oskarżenia. Chociaż zera nienawidzę.

 • Ada Par

  Oceniono 1 raz 1

  Jak widać królują trolle PiSowskie tutaj na forum. Najwyraźniej nie maja nic lepszego do roboty, PiSowcy od rana hejtują. Większość płatnych troili nie rozumie nawet co się dzieje. Ale jad się wylewa, oj wylewa. I co z tego? Ano nic, niech sobie wypisują dalej te brednie. To niczego nie zmieni. Jarek koszmarek poobrażął skutecznie miliony ludzi w tym kraju i nikt z tych ludzi już na niego nie zagłosuje, Dno odwrócone do góry nogami, nadal jest dnem, A Pan Zero zniszczy wymiar sprawiedliwości, wkrótce to zobaczycie. Prawda jak oliwa...

 • spock2

  Oceniono 24 razy 22

  Wybiórcza schodzi już na psy - na serio reklamujecie tych oszustów którzy twierdzą że w 14 dni można nauczyć się płynnie obcego języka? :))))

 • rum222

  Oceniono 2 razy 0

  4 lata szybko miną i sądzący mogą być sądzeni?

 • maks200

  Oceniono 2 razy 0

  Panie Ziobro liczymy na pana ze zrobi pan porządek z tymi nierobami i bufonami nieomylnymi, ze przestępca będzie w wienzieniu a ludzie uczciwi na wolnosci.

 • rhplus1

  Oceniono 3 razy 1

  Stare leniuchy, komuchy niech idą na emeryturę. Wstyd, że boją sie pracy. Zabrać tym smierdzielom połowe emerytury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje