Ponad stu prokuratorów chce przejść na emeryturę. Powodem zmiany szykowane przez Ziobrę?

26.01.2016 18:32
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (&Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta)

1. Ponad 100 prokuratorów złożyło wnioski o przejście na emeryturę
2. RMF FM: Powodem jest nowa ustawa o prokuraturze autorstwa Z. Ziobry
3. Piotrowicz: Odchodzą, bo obawiają się zwiększenia liczby obowiązków

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dziennikarze RMF FM podali, że ponad stu prokuratorów złożyło wnioski o przejście na emeryturę. Informację potwierdziła Prokuratura Generalna. Rzecznik PG doprecyzował, że chodzi o "prokuratorów, którzy są najbardziej doświadczeni".

Powody złożenia wniosków mają być "merytoryczne, ale również emocjonalne". W obu przypadkach chodzi o nową ustawę o prokuraturze autorstwa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. "[Prokuratorzy] są niepewni swojej przyszłości w związku z planowanymi zmianami w prokuraturach. Nie wiedzą, do których jednostek trafią po reformie. Obawiają się też m.in. utraty dodatków funkcyjnych, które są wliczane do 6-miesięcznych odpraw. Pojawiają się także głosy: 'Nie chcemy, by nami pomiatano'" - podaje RMF FM.

"Model prokuratury zostanie zmieniony"

Na odpowiedź PiSu nie trzeba było długo czekać. Zdaniem szefa sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisława Piotrowicza prokuratorzy odchodzą, bo obawiają się zwiększenia liczby obowiązków. - Dotychczas w prokuraturze było utarte powiedzenie: im wyższa instancja, tym mniej pracy i większe wynagrodzenie - i ten model prokuratury zostaje zmieniony - powiedział Piotrowicz w rozmowie z reporterem radia.

Z informacji RMF FM wynika, że odejść będzie w najbliższym czasie "znacznie więcej". To jednak - zdaniem posła PiS - nie wpłynie na pracę prokuratury, ponieważ zatrudnia ona około sześciu tysięcy osób.

Przeniesienie prokuratorów

Zgodnie z artykułem 106 ustawy, po połączeniu funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, PG będzie mógł odesłać prokuratora do innej jednostki bez jego zgody. Ma to związek z likwidacją prokurator apelacyjnych i powołaniem w ich miejsce prokuratur regionalnych.

Początek "czystek" w prokuraturze? ZET: Ziobro poprosił o nazwiska i adresy prokuratorów. Resort odpowiada >>>

W treści ustawy czytamy również, że przeniesienie będzie miało miejsce "w uzasadnionych przypadkach, z uwagi na potrzeby kadrowe". Jedynym ograniczeniem ma być fakt, że prokuratura, do której zostanie przeniesiony urzędnik, musi się znajdować w jego miejscu zamieszkania.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (202)
Zaloguj się
 • ritzy

  Oceniono 59 razy 27

  Ach, jak mi ich szkoda. I jak żyć w tak młodym wieku za emeryturę w wysokości trzech pensji?

 • spock2

  Oceniono 24 razy 22

  Wybiórcza schodzi już na psy - na serio reklamujecie tych oszustów którzy twierdzą że w 14 dni można nauczyć się płynnie obcego języka? :))))

 • spock2

  Oceniono 22 razy 22

  O, tak - na pewno przez Ziobrę a nie przez to że mają coś za skórą :)))))

 • mojko3099

  Oceniono 59 razy 21

  Obywatele tego kraju od dawna błagali by nimi nie pomiatali rządzący, w tym prokuratorzy i sędziowie ale oni byli zajęci wspieraniem samych siebie i rządzącej kliki PO/PSL. Rozwalić cały ten skorumpowany, zepsuty do szpiku układ prokuratorsko sędziowski. Jak działała prokuratura za PO/PSL widzieliśmy przy okazji różnych afer zamiatanych pod dywan, chociażby Amber Gold.

 • vidi12

  Oceniono 24 razy 20

  Może UE stanie w obronie represjonowanych polskich prokuratorów, może Soros albo jego ludzie z Fundacji Schumana, może KOD wyprowadzi ludzi na ulice... waszak "ponieewieranie" polskimi prokuratorami to zamach na demokrację i woda na młyn odwetowców z Moskwy... to putinizacja kraju... Kobiety KOD-u planują najwyższą formę protestu... podobno planują wyjście na demonstrację... bez makijażu :(

 • genocidezionism

  Oceniono 28 razy 20

  Brawo Pan minister Ziobro . Polska Mafie Prawniczą należy jak najszybciej wyeliminować z życia społecznego a Prawo należy uczynić przystępnym dla obywateli bez konieczności opłacania sie przez Polaków korporacjom prawniczym już za samo wejście do Sądu. Więcej Sądów Rozjemczych.Młodzi prawnicy niezdemoralizowani czekają na godziwą pracę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje