O co naprawdę chodzi Kaczyńskiemu? Tomasz Lis tłumaczy to w rozmowie z "Die Welt"

Tomasz Lis

Tomasz Lis (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Jarosław Kaczyński chce się zemścić za to, że gdy ostatnim razem był u rządów przegrał wybory. Teraz chce dokończyć to, co wtedy mu się nie udało - mówi w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi "Die Welt" Tomasz Lis.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Tomasz Lis przedstawia niemieckim czytelnikom swoje poglądy i wyjaśnia, w jaki sposób PiS ponownie znalazł się u władzy. - Większość wyborców uwierzyła, że Kaczyński będzie się trzymał z boku i ster władzy odda umiarkowanym politykom - twierdzi dziennikarz i dodaje, że "Kaczyński i jego ludzie sprzedawali ich czołową kandydatkę Beatę Szydło jako polską Angelę Merkel".

Zdaniem redaktora naczelnego "Newsweeka" "Polacy zrozumieli jednak, że Beata Szydło jest jedynie marionetką Kaczyńskiego". Lis zastrzega jednak, że Polskę można obecnie porównywać z Węgrami, ale nie z Rosją. - Jesteśmy jeszcze daleko od putinizacji kraju. Pomimo to, ogranicza się tutaj demokratyczne prawa podstawowe - podkreśla dodając, że "Kaczyński likwiduje liberalną demokrację i w ciągu dwóch miesięcy sparaliżował wszystko, co zbudowaliśmy przez 25 lat".

"Prezesa PiS napędzają konflikty"

Pytany o ocenę motywów działania prezesa PiS Lis twierdzi, że Kaczyński "chce się zemścić za to, że gdy ostatnim razem był u władzy przegrał wybory. Teraz chce dokończyć to, co wtedy mu się nie udało" - ocenia dziennikarz.

Jego zdaniem Jarosław Kaczyński chce też przebudować państwo według własnej wizji i popchnąć do przodu dochodzenie w sprawie śmierci jego brata, Lecha. - To, co go generalnie napędza, to konflikt - on potrzebuje wrogów, wtedy dochodzi do najwyższej formy - uważa Lis.

"Niemiecka krytyka jest przeciwskuteczna"

Na pytanie, czy Niemcy powinni krytykować rząd PiS, Tomasz Lis odpowiada, że krytyka z Niemiec, nawet jeśli jest słuszna, w rzeczywistości jest przeciwskuteczna. - Większość reaguje na nią jako naród odruchowo - jak Niemcy, którzy mają tak wielką historyczną winę, śmią pouczać Polaków? - wyjaśnia niemieckim czytelnikom publicysta. I zapewnia, że Polacy chcą pielęgnować dobre relacje z Niemcami i chcą pozostać szanowanym członkiem UE.

Porównując Orbana i Kaczyńskiego Tomasz Lis wyraża przekonanie, że "Orban jest lepszym, bo bardziej zręcznym politykiem", który potrafi "grać na różnych klawiaturach - ma opanowane niemieckie melodie, gra pieśni Putina, wykonuje koncerty dla mediów. Kaczyński nic takiego nie potrafi". Zdaniem dziennikarza, "Viktor Orban cieszy się obecnie, że może scedować na Polskę rolę kozła ofiarnego".

Pytany o to, czy Tomasz Lis spodziewa się wylądować w więzieniu, czy raczej w polityce, redaktor naczelny "Newsweeka" odpowiada, że "wszystko to leży w rękach Jarosława Kaczyńskiego", a w Polsce "jest grupa krytycznych dziennikarzy, których nie będzie on w stanie zmusić do milczenia". Lis podkreśla na zakończenie wywiadu, że protesty przeciwko władzy PiS "nie będą cichsze, lecz będą rosły", aż na koniec "Kaczyńskiemu zabraknie zwolenników".

Zobacz także
Komentarze (643)
O co naprawdę chodzi Kaczyńskiemu? Tomasz Lis tłumaczy to w rozmowie z "Die Welt"
Zaloguj się
 • muzyk_barokowy

  Oceniono 2 razy 0

  Nowa odsłona towarzysza Lisa: psychoanalityk, który odkrywa ukryte intencje i zamiary. I obwieszcza nowe objawienie: jak jest naprawdę. A naprawdę to jest tak, że Lis skończył się w Polsce i pojechał do bundesrepubliki robić za gastarbeitera.

 • romek4805

  Oceniono 3 razy -1

  czytałem parę komentarzy i tak naprawdę nie trzeba iści na kabaret ubawiłem się dobrze 1000000uchodziców z Ukrainy Są uchodzami jak Polacy w Wielkiej Brytanii lub innym kraju unii to prawda przyjęliśmy trochę uciekinierów z wschodniej Ukrainy ale jest ich parę setek reszta tu jest zarobkowo , co do Lisa to żaden dziennikarz prawicowy nie może mu nawet do pięt nie sięga a na pewno nie ci co skończyli szkołę Rydzyka jesteście marnie opłacani trolle przez prezesa i dlatego piszecie te brednie ,jesteście już bardzo blisko komuny cenzurę w mediach już wprowadzili teraz kolej na internet i tylko patrzeć jak uchwalą w nocy tę ustawę wtedy tyko takie brednie jak te pisowskie baranki piszą bendą jedynymi prawdami ,!!!

 • leszek.30

  Oceniono 3 razy 1

  T.Lis jest za łagodny w opinii o Kaczyńskim....Nie można się certolić z tym politycznym , zakłamanym chamem.. Trzeba walić o nim prawdę, prosto w twarz..!

 • an.noyed

  Oceniono 1 raz 1

  Po czym można poznać Ukraińca, który jak piszesz, doskonale mówi po polsku. Jak my się z tym ogarnięty? Nie wiem jak rozpoznać Ukraińców, volksdeutchów, Żydów, gorszy sport, pedałów, rowerzystów (chyba, że są na rowerze, ale teraz pewnie pochowali), to już wolę ciała tych, tych rozpoznać.

 • Juliusz Wnuk

  Oceniono 2 razy 0

  Prezesik jest ciezko chory psychicznie...Pewnie fachowcy wiedza jak nazwac to schorzenie - ja uwazam, iz nienawidzi samego siebie, iz zmusil mlodszego blizniaka do tego lotu....

 • bonifacy_40

  Oceniono 2 razy 2

  śmiesznie i straszno , gdy zawodowy propagandysta zbankrutowanego systemu , próbuje tłumaczyć o czym myśli odmienna opcja

 • jdkonrad

  Oceniono 3 razy -1

  "Polacy zrozumieli jednak, że Beata Szydło jest jedynie marionetką Kaczyńskiego"
  ===============================================================
  nic nie zrozumieli durnie! wybrali ją na premiera, więc teraz mogą się w nos pocałować!
  wiadomo było, że to wypchany tygrys..

 • same64

  Oceniono 4 razy 2

  Trzeba byc gnojem zeby donosic na swoj kraj.
  Partyzanci takim golili glowy .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje