O co naprawdę chodzi Kaczyńskiemu? Tomasz Lis tłumaczy to w rozmowie z "Die Welt"

26.01.2016 18:20
Tomasz Lis

Tomasz Lis (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Jarosław Kaczyński chce się zemścić za to, że gdy ostatnim razem był u rządów przegrał wybory. Teraz chce dokończyć to, co wtedy mu się nie udało - mówi w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi "Die Welt" Tomasz Lis.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Tomasz Lis przedstawia niemieckim czytelnikom swoje poglądy i wyjaśnia, w jaki sposób PiS ponownie znalazł się u władzy. - Większość wyborców uwierzyła, że Kaczyński będzie się trzymał z boku i ster władzy odda umiarkowanym politykom - twierdzi dziennikarz i dodaje, że "Kaczyński i jego ludzie sprzedawali ich czołową kandydatkę Beatę Szydło jako polską Angelę Merkel".

Zdaniem redaktora naczelnego "Newsweeka" "Polacy zrozumieli jednak, że Beata Szydło jest jedynie marionetką Kaczyńskiego". Lis zastrzega jednak, że Polskę można obecnie porównywać z Węgrami, ale nie z Rosją. - Jesteśmy jeszcze daleko od putinizacji kraju. Pomimo to, ogranicza się tutaj demokratyczne prawa podstawowe - podkreśla dodając, że "Kaczyński likwiduje liberalną demokrację i w ciągu dwóch miesięcy sparaliżował wszystko, co zbudowaliśmy przez 25 lat".

"Prezesa PiS napędzają konflikty"

Pytany o ocenę motywów działania prezesa PiS Lis twierdzi, że Kaczyński "chce się zemścić za to, że gdy ostatnim razem był u władzy przegrał wybory. Teraz chce dokończyć to, co wtedy mu się nie udało" - ocenia dziennikarz.

Jego zdaniem Jarosław Kaczyński chce też przebudować państwo według własnej wizji i popchnąć do przodu dochodzenie w sprawie śmierci jego brata, Lecha. - To, co go generalnie napędza, to konflikt - on potrzebuje wrogów, wtedy dochodzi do najwyższej formy - uważa Lis.

"Niemiecka krytyka jest przeciwskuteczna"

Na pytanie, czy Niemcy powinni krytykować rząd PiS, Tomasz Lis odpowiada, że krytyka z Niemiec, nawet jeśli jest słuszna, w rzeczywistości jest przeciwskuteczna. - Większość reaguje na nią jako naród odruchowo - jak Niemcy, którzy mają tak wielką historyczną winę, śmią pouczać Polaków? - wyjaśnia niemieckim czytelnikom publicysta. I zapewnia, że Polacy chcą pielęgnować dobre relacje z Niemcami i chcą pozostać szanowanym członkiem UE.

Porównując Orbana i Kaczyńskiego Tomasz Lis wyraża przekonanie, że "Orban jest lepszym, bo bardziej zręcznym politykiem", który potrafi "grać na różnych klawiaturach - ma opanowane niemieckie melodie, gra pieśni Putina, wykonuje koncerty dla mediów. Kaczyński nic takiego nie potrafi". Zdaniem dziennikarza, "Viktor Orban cieszy się obecnie, że może scedować na Polskę rolę kozła ofiarnego".

Pytany o to, czy Tomasz Lis spodziewa się wylądować w więzieniu, czy raczej w polityce, redaktor naczelny "Newsweeka" odpowiada, że "wszystko to leży w rękach Jarosława Kaczyńskiego", a w Polsce "jest grupa krytycznych dziennikarzy, których nie będzie on w stanie zmusić do milczenia". Lis podkreśla na zakończenie wywiadu, że protesty przeciwko władzy PiS "nie będą cichsze, lecz będą rosły", aż na koniec "Kaczyńskiemu zabraknie zwolenników".

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (643)
Zaloguj się
 • Damian Skrzypek

  Oceniono 89 razy 49

  Wygląda, że Polska będzie miała pierwszego człowieka, który opuści układ słoneczny.
  Osiągnął niezłą orbitę a ciągle przyspieszacza i leci w górę.

 • pedersdorfer

  Oceniono 157 razy 49

  Unijni decydenci odmawiają też uznania, że Ukraińscy, których w ciągu ostatniego roku przyjechało do Polski około miliona, to też uchodźcy z terenu ogarniętego wojną. Trąci to antysłowiańskim rasizmem. Nawet z raportu Eurostatu wynika, ze w 2014 roku przyjęliśmy drugą po Wielkiej Brytanii liczbę uchodźców, około 350 tysięcy. Każdy chyba widzi gwałtownie wzrastającą ilość Ukraińców wokół nas.

  Trzeba powiedzieć twardo, że nie zgadzamy się na rasistowskie decyzje polityków UE, kogo wolno nazywać uchodźcami, a kogo nie. Napływ Ukraińców jest zresztą bardzo korzystny dla naszej gospodarki, są to ludzie przeważnie dobrze znający język polski i przede wszystkim chętni do pracy, a nie żądni zasiłków jak jest w przypadku młodych wyznawców Allaha płci męskiej.

  Gra toczy się o wysoką stawkę i widać jak na dłoni, że jeśli Polska ugnie się, zostaniemy ubogaceni kulturowo tak samo jak Niemcy czy Szwecja. Konsekwencje siłowego narzucania chorej ideologii multi-kullti będą z pewnością podobne do tych obserwowanych na zachodzie i na północy naszego kontynentu. Chyba już pora wypisać się z UE, bo wstępowaliśmy do zupełnie innej organizacji, a ta przypomina raczej Związek Socjalistycznych Republik Europejskich niż Europę ojczyzn, którą postulował jeden z założycieli UE, Robert Schuman.

  Za: h ttp://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/ue-planuje-wprowadzenie-przymusowego-programu-relokacji-nielegalnych-islamskich-imigrantow#

 • spock2

  Oceniono 207 razy 29

  Widzieliście dzisiejszy materiał o emigrantach w nowych Wiadomościach na TVP? Czy coś takiego byłoby możliwe za Kraśki? Najbardziej wstrząsająca była relacja z manifestacji chrześcijan w zdobytej przez muzułmanów dzielnicy w Londynie i jak te dzikusy ich atakowali. Oto cała prawda Lisie.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 207 razy 27

  - Większość wyborców uwierzyła, że Kaczyński będzie się trzymał z boku i ster władzy odda umiarkowanym politykom...
  ==================================================================
  Chyba większość wyborców PO i Nowoczesnej.

 • elasp

  Oceniono 206 razy 24

  Powinien dostać program w niemieckiej telewizji pod nazwą "Donos na Polskę".

 • stop.pek

  Oceniono 171 razy 21

  O co chodzi T. Lisowi?
  O 3 mln zł rocznie, które doił z abonamentu za wychwalanie rządu i tępienie PiSowców :-) w dwie kadencje PO zarobił 20 baniek to teraz ma kwiczy:)

 • hube1310

  Oceniono 162 razy 20

  Ten wywiad dobitnie pokazał, że p. Lis jest totalnie oderwany od rzeczywistości. Aż trudno uwierzyć, że może opowiadać takie bzdury. Pytanie, czy wyląduje w więzieniu było raczej ironiczne, ale on je wziął na serio... To już jest choroba, panie Lis.

 • 31.februarius

  Oceniono 147 razy 19

  I pomyśleć, że "Die Welt" to był niegdyś całkiem niezły cajtungu ...

 • wuetend

  Oceniono 64 razy 18

  Patrzcie pod artykułem źródłowym, jakoś niemieccy internauci w większości jakoś nie dali wiary Red Lisowi "mówiącemu jak jest"..... Kogo tam wysłać?.... może Michnika? może Urbana?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje