Dania przyjęła kontrowersyjne przepisy. Władze mogą konfiskować uchodźcom wartościowe przedmioty

26.01.2016 16:59
1. Nowe przepisy mają zniechęcić uchodźców do ubiegania się o azyl
2. Duński parlament przyjął ustawę mimo protestów organizacji praw człowieka
3. Przepisy przyjęto zdecydowaną większością głosów

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Przyjęta reforma prawa azylowego obejmuje m.in. konfiskowanie uchodźcom przedmiotów wartościowych na poczet kosztów związanych z ich pobytem.

Osoba ubiegająca się azyl w Danii musi teraz zadeklarować, czy jest w stanie sama się utrzymać. Na mocy nowych przepisów władze duńskie mają możliwość przeszukania bagażu osobistego i jeśli znajdą jakieś wartościowe przedmioty - zarekwirować je. W przypadku gotówki można zatrzymać do 10 tys. koron (1,3 tys. euro); pozostałe środki są zabierane i przeznaczone na utrzymanie uchodźcy.Zapis ten nie będzie obejmował jednak przedmiotów o szczególnej wartości sentymentalnej, np. obrączek.

Co więcej, osoby z tymczasowym statusem azylanta na połączenie z rodziną mają czekać od roku do trzech lat, co według ekspertów dotknie jednej piątej uchodźców w Danii. Jak pisze agencja dpa, zapis ten może zostać zaskarżony przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, a część organizacji już zapowiedziała, że będzie pomagać uchodźcom w składaniu takich skarg.

A co z unijnymi przepisami ws. prawa azylowego?

Dania jest objęta klauzulą opt-out, na mocy której nie musi przestrzegać większości unijnych przepisów dotyczących prawa azylowego. Nie dotyczy jej m.in. dyrektywa mówiąca o warunkach, jakie państwa UE mają zapewniać osobom ubiegającym się o azyl.

Zgodnie z prawem międzynarodowym kraj może dokonywać konfiskaty wartościowych przedmiotów starającym się o azyl, o ile jest to działanie "niezbędne i proporcjonalne".

Dania nie jest jedynym krajem, który zdecydował się na odbieranie uchodźcom wartościowych przedmiotów na pokrycie części kosztów związanych z ich pobytem. Robi tak także część niemieckich krajów związkowych, w tym Badenia-Wirtembergia (przedmioty warte powyżej 350 euro) czy Bawaria (powyżej 750 euro). W Szwajcarii uchodźcom odbierane są przedmioty warte w przeliczeniu więcej niż ok. 900 euro.Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także

Najnowsze informacje