90-latek nagradza uprzejmych współpasażerów "czułymi serduszkami". Rozdał ich już 25 tysięcy!

26.01.2016 12:29
Jan Dymarski w akcji

Jan Dymarski w akcji (www.youtube.com/gdansk. pl)

Gdańszczanin Jan Dymarski od 14 lat prowadzi "serduszkową działalność". Za ustąpione w tramwaju czy autobusie miejsce wręcza karteczkę z napisanym przez siebie wierszykiem. Ci, którzy miejsca nie zwolnili, mogą liczyć na żółtą kartkę...

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

90-letni Jan Dymarski znalazł nietypowy sposób na naukę dobrych manier. Codziennie jeździ gdańską komunikacją miejską i rozdaje pasażerom karteczki z wydrukowanymi przez siebie wierszami. Kto ustąpi miejsca, dostaje różową z wierszykiem dziękczynnym - "czułe serduszko". Kto zaś zignoruje osobę w potrzebie - dostaje żółtą kartkę, czyli "nieczułe serduszko"

Zechciej pamiętać o tym w przyszłości
Będziesz miał wówczas kilkadziesiąt lat
Chciałbyś dać ulgę dla Twoich kości
Lecz miejsca dla Ciebie też będzie brak


Jak donosi serwis Gdansk.pl, przez 14 lat działalności pan Jan rozdał ponad 25 tys. karteczek. Sam podkreśla, że ok. 80 proc. stanowią kartki różowe. - Najczęściej wręczam je wtedy, kiedy ktoś młody ustępuje w autobusie lub tramwaju miejsca starszej osobie, kobiecie w ciąży czy matce z dzieckiem - powiedział 90-latek serwisowi Gdansk.pl.

Jan Dymarski w przeszłości zajmował się zaopatrywaniem wojska w żywność i sprzęt. Na emeryturze nieco mu się nudziło, stąd pomysł na wyjątkową akcję. Pan Jan samodzielnie pisze wierszyki i je drukuje.

Radzę na przyszłość zachować karteczkę
Może się przydać za ileś tam lat
Gdy będziesz myślał już o laseczce
Z wolnego miejsca będziesz wtedy rad


- Trudno powiedzieć, co mnie zainspirowało - powiedział 90-latek serwisowi Gdansk.pl. - Rozdawanie karteczek z wierszykami jest po prostu zabawne, a co najważniejsze - przynosi efekty - zaznaczył. - Młodzi coraz chętniej ustępują w komunikacji miejskiej miejsca osobom starszym czy kobietom w ciąży. Mam nadzieję, że to także dzięki mojej skromnej akcji - wyznał pan Jan.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (21)
Zaloguj się
 • tuskaczor

  Oceniono 13 razy 7

  fakiba, masz?????

 • spock2

  Oceniono 18 razy 6

  Dziadkowi już całkiem na starość odbiło.

 • peryklejtos

  Oceniono 4 razy 2

  Poniższe komentarze najlepiej świadczą jak debinym jesteśmy społeczeństwem i jak daleka droga nas jeszcze czeka. Niektórzy nie potrafią nawet czytać ze zrozumieniem.

 • tupolska2

  Oceniono 5 razy 1

  bo system tworzy patologie, w UK każdy wchodzi obok kierowcy i kierowca wpuszcza tyle ile mniej więcej jest miejsc

  to systemy tworzą w Polsce patologie

 • t-12345

  0

  ha, prawie same negatywne komentarze, a sami za paręnaście/dziesiąt lat będziecie się czepiać, bo młodzi to są taaacy niewychowani, a wy taaacy potrzebujący.
  w zasadzie to przecież nie jeździ bezcelowo, skoro to jest działanie wychowawcze i w dodatku z humorem (być może był wcześniej nauczycielem i mu tak zostało?). pewnie najbardziej boli was, że ktoś śmiałby wam zwrócić uwagę?

  ostatnio byłam świadkiem, jak starsza pani z paszczą napadła na młodą dziewczynę, która usiadła (niekoniecznie na miejscu dla uprzywilejowanych, ale jej przed nosem) - ta grzecznie jej wyjaśniła, że ma skręconą nogę i choćby bardzo chciała, to tym razem jej nie ustąpi. podobne sytuacje zdarzają się coraz częściej - a wy sami będziecie tacy sami jak ta kobieta z pretensjami

 • mgr.nauk

  Oceniono 6 razy 0

  To jakiś idiota czy kto?

 • plorg

  Oceniono 14 razy 0

  Spójrzmy na to logicznie i obiektywnie. Staruszek z nudów, jeździ (za friko!) komunikacją miejską, zajmując miejsca potrzebne dla innych, o których rzekomo dba. Nieco idiotyczne.
  Inni jechać muszą (praca, szkoła, itp. itd.), on nie! Praktycznie jeździ bezpłatnie, bezcelowo i wymusza miejsca siedzące. Bardzo "fajna" inicjatywa '')

 • chi-neng

  Oceniono 6 razy 0

  Jakiz piekny a zarazem, byc moze pozyteczno-skuteczny, pomysl, gest...

  Przykrym jest, ze 80% - to byly 'zolte kartki'...
  Ja nosze w sercu Polske, gdzie "czule seduszko" wypieralo 90 - 95% -ami te 'nieczule' ...

  Zycze panu Janowi wytrwalosci i wiekszej ilosci 'czulych serduszek'...oraz pozdrawiam serdecznie...

  Wierszyki bardzo mile :).

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 10 razy 0

  Uroczy pomysł. Zabawny i z biglem. Powodzenia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje