90-latek nagradza uprzejmych współpasażerów "czułymi serduszkami". Rozdał ich już 25 tysięcy!

Jan Dymarski w akcji

Jan Dymarski w akcji (www.youtube.com/gdansk. pl)

Gdańszczanin Jan Dymarski od 14 lat prowadzi "serduszkową działalność". Za ustąpione w tramwaju czy autobusie miejsce wręcza karteczkę z napisanym przez siebie wierszykiem. Ci, którzy miejsca nie zwolnili, mogą liczyć na żółtą kartkę...

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

90-letni Jan Dymarski znalazł nietypowy sposób na naukę dobrych manier. Codziennie jeździ gdańską komunikacją miejską i rozdaje pasażerom karteczki z wydrukowanymi przez siebie wierszami. Kto ustąpi miejsca, dostaje różową z wierszykiem dziękczynnym - "czułe serduszko". Kto zaś zignoruje osobę w potrzebie - dostaje żółtą kartkę, czyli "nieczułe serduszko"

Zechciej pamiętać o tym w przyszłości
Będziesz miał wówczas kilkadziesiąt lat
Chciałbyś dać ulgę dla Twoich kości
Lecz miejsca dla Ciebie też będzie brak


Jak donosi serwis Gdansk.pl, przez 14 lat działalności pan Jan rozdał ponad 25 tys. karteczek. Sam podkreśla, że ok. 80 proc. stanowią kartki różowe. - Najczęściej wręczam je wtedy, kiedy ktoś młody ustępuje w autobusie lub tramwaju miejsca starszej osobie, kobiecie w ciąży czy matce z dzieckiem - powiedział 90-latek serwisowi Gdansk.pl.

Jan Dymarski w przeszłości zajmował się zaopatrywaniem wojska w żywność i sprzęt. Na emeryturze nieco mu się nudziło, stąd pomysł na wyjątkową akcję. Pan Jan samodzielnie pisze wierszyki i je drukuje.

Radzę na przyszłość zachować karteczkę
Może się przydać za ileś tam lat
Gdy będziesz myślał już o laseczce
Z wolnego miejsca będziesz wtedy rad


- Trudno powiedzieć, co mnie zainspirowało - powiedział 90-latek serwisowi Gdansk.pl. - Rozdawanie karteczek z wierszykami jest po prostu zabawne, a co najważniejsze - przynosi efekty - zaznaczył. - Młodzi coraz chętniej ustępują w komunikacji miejskiej miejsca osobom starszym czy kobietom w ciąży. Mam nadzieję, że to także dzięki mojej skromnej akcji - wyznał pan Jan.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (21)
90-latek nagradza uprzejmych współpasażerów "czułymi serduszkami". Rozdał ich już 25 tysięcy!
Zaloguj się
 • t-12345

  0

  ha, prawie same negatywne komentarze, a sami za paręnaście/dziesiąt lat będziecie się czepiać, bo młodzi to są taaacy niewychowani, a wy taaacy potrzebujący.
  w zasadzie to przecież nie jeździ bezcelowo, skoro to jest działanie wychowawcze i w dodatku z humorem (być może był wcześniej nauczycielem i mu tak zostało?). pewnie najbardziej boli was, że ktoś śmiałby wam zwrócić uwagę?

  ostatnio byłam świadkiem, jak starsza pani z paszczą napadła na młodą dziewczynę, która usiadła (niekoniecznie na miejscu dla uprzywilejowanych, ale jej przed nosem) - ta grzecznie jej wyjaśniła, że ma skręconą nogę i choćby bardzo chciała, to tym razem jej nie ustąpi. podobne sytuacje zdarzają się coraz częściej - a wy sami będziecie tacy sami jak ta kobieta z pretensjami

 • joanna_can

  Oceniono 5 razy -3

  Demencja niejedno ma imie.

 • joanna_can

  Oceniono 4 razy -2

  Nie kazcie ludziom podziwiac rymow czestochowskicj i wzruszac sie historia pana Jana. Jesli pan Jan nie ma nic do roboty i nudzi sie, niech zapisze sie do jakiegos wolontariatu.

 • peryklejtos

  Oceniono 4 razy 2

  Poniższe komentarze najlepiej świadczą jak debinym jesteśmy społeczeństwem i jak daleka droga nas jeszcze czeka. Niektórzy nie potrafią nawet czytać ze zrozumieniem.

 • mgr.nauk

  Oceniono 6 razy 0

  To jakiś idiota czy kto?

 • djarev

  Oceniono 7 razy -5

  Tjaaa.. w końcu każdy młody jest zdrowy i wspaniale się czuje.. nawet jak ma przeszczep serca czy nerek. Nie to co jakaś bidulka ciężko chora na ciążę. Żółta kartka dla gnoja!

 • baramboo

  Oceniono 9 razy -3

  Dziwak. Jeździ bez potrzeby i zajmuje miejsce w autobusie, z którego mógłby ktoś inny skorzystać.

 • spock2

  Oceniono 18 razy 6

  Dziadkowi już całkiem na starość odbiło.

 • mitoogorkach

  Oceniono 4 razy -4

  Jakies sredniowieczne zwyczaje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje