Paryż: taksówkarze starli się z policją. Protesty też na francuskich lotniskach

26.01.2016 11:59
1. Taksówkarze protestujący przeciwko Uberowi starli się z policją
2. Zatrzymano 20 osób - podają media
3. Strajkują też m.in. kontrolerzy lotów
4. Są utrudnienia na lotniskach
Co piąte połączenie na paryskich lotniskach zostało odwołane, inne loty mają opóźnienia - podaje agencja Associated Press.

Dzień wcześniej francuska Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (DGAC) zwróciła się do przewoźników o odwołanie 20 proc. połączeń; skutki mają być odczuwalne we wtorek w ciągu dnia w całym kraju.Blokowali ruch

Do zajść setek taksówkarzy ze specjalnymi oddziałami policji do zapobiegania zamieszkom (CRS) doszło niedaleko Porte Maillot na północnym zachodzie francuskiej stolicy. Kierowcy zablokowali tam główną arterię miasta, powodując w okolicy zakłócenia w ruchu.

Jeden z taksówkarzy został ranny w pobliżu lotniska Orly na południu Paryża, gdy próbował zablokować przejazd autobusu - podała telewizja I-Tele.

Protestujący palili opony, policja użyła gazu łzawiącego.

Taksówki kontra Uber

Taksówkarze protestują przeciwko "dzikiej konkurencji" ze strony amerykańskiej firmy Uber udostępniającej aplikację na smartfony pozwalającą kojarzyć pasażerów z kierowcami.

Poprzednie protesty również miały gwałtowny charakter. Kierowcy Ubera "niszczą zawodowców, którzy płacą podatki i przestrzegają zasad" - powiedział 37-letni przewodniczący związku zawodowego taksówkarzy w Marsylii, gdzie strajkujący spowodowali korki wokół miasta i lotniska Marignane.

Złe warunki pracy

Do strajku taksówkarzy i kontrolerów lotów dołączyła część nauczycieli i urzędników służby publicznej, jako powód podając złe warunki pracy, niskie płace i reformę edukacji. Związkowcy krytykują "utratę miejsc pracy w kluczowych sektorach służby publicznej".Zobacz także
Komentarze (116)
Zaloguj się
 • eco82

  Oceniono 76 razy 46

  chyba czas wyrazić GŁĘBOKIE ZANIEPOKOJENIE sytuacją w krajach starej Unii.

 • garko_siura

  Oceniono 50 razy 40

  Taryfiarze we Francji to głównie "nowi Francuzi" - sorry, ale taki klimat :)

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 26 razy 26

  Strajkują kontrolerzy ruchu na lotniskach, nauczyciele, urzędnicy sektora publicznego oraz taksówkarze.
  To gdzie w końcu rządzi ten straszny Kaczyński? Nie we Francji?

 • razb1947

  Oceniono 20 razy 18

  We Francji Uber a u nas lemingi bez koryta dostali na łeb.

 • galt.john

  Oceniono 33 razy 17

  Dzikusy albo gorzej - zwierzęta którym "wydaje się" że mogą innych zmusić do korzystania ze swoich "usług". 2 osoby - pasażer i kierowca umawiają się na pewną usługę. I nic taksówkarskiej mafii ani złodziejom ze skarbówki do tego.

  FR to dziki kraj, zniszczony przez pokolenia socjalu - jest parodią dawnej wielkiej francji. Za 30 lat to będzie kalifat, niestety uzbrojony w broń atomową

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje