Kaczyński najbardziej wpływowym prawnikiem według "DGP". W czołówce też Duda, Piotrowicz i Rzepliński

26.01.2016 10:34
Jarosław Kaczyński | Andrzej Duda | Wojciech Łączewski

Jarosław Kaczyński | Andrzej Duda | Wojciech Łączewski (PRZEMEK WIERZCHOWSKI|SŁAWOMIR KAMIŃSKI|ADAM STĘPIEŃ)

Jarosław Kaczyński zajął pierwsze miejsce w rankingu najbardziej wpływowych prawników "Dziennika Gazety Prawnej". Drugi jest prezydent Andrzej Duda, a trzeci - Wojciech Łączewski, sędzia, który skazał Mariusza Kamieńskiego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Aż trzy z pięciu pierwszych miejsc tegorocznego rankingu najbardziej wpływowych prawników według "Dziennika Gazety Prawnej" zajęli politycy obozu rządzącego.

"Zdziwienie, szok, a może radość?", pyta we wstępie do rankingu redaktor naczelna "GDP", Jadwiga Sztabińska. Jednak przed oceną wyborów redakcji odsyła do uzasadnień poszczególnych pozycji. Co w nich znajdziemy?

1. Jarosław Kaczyński

Fot. SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Kaczyński to "ojciec duchowy nowej, alternatywnej teorii prawa", który "przewartościowuje niekwestionowane dogmaty", jak np. zasadę podziału władz - czytamy w uzasadnieniu dla umiejscowienia prezesa PiS na pierwszym miejscu rankingu.

"DGP" zwraca uwagę, że Kaczyński - choć "formalnie nie ponosi odpowiedzialności politycznej" - to "za pośrednictwem swoich lojalnych namiestników wprawia w ruch tryby legislacyjnej maszynerii i wyznacza tempo jej pracy".

"Ostra rozprawa" z TK, zmiany w mediach i służbie cywilnej są - zdaniem dziennika - "efektem obsesyjnej wiary Kaczyńskiego w to, że III RP nie jest państwem prawa lecz patologii".

2. Andrzej Duda

Fot. ADAM STĘPIEŃ

Prezydent Duda także znalazł się w rankingu po raz pierwszy. Skąd ta decyzja? "Jego postawa wniosła całkiem nową, choć niebezpieczną jakość do polskiej praktyki ustrojowej", czytamy w uzasadnieniu.

"Wychodząc poza rolę, jaką wyznacza mu ustawa zasadnicza, Duda ustanowił niebezpieczne precedensy i zwyczaje w relacjach głowy państwa z władzą sądowniczą. W tym sensie to właśnie on jest głównym sprawcą najpoważniejszego kryzysu konstytucyjnego w historii III RP", pisze "DGP", przywołując kryzys konstytucyjny i ułaskawienie Mariusza Kamińskiego.

3. Wojciech Łączewski

Fot. PRZEMEK WIERZCHOWSKI

Na trzecim miejscu rankingu znalazł się nie polityk, a sędzia - i to raczej niepopularny w obozie rządzącym, gdyż to on wydał wyrok trzech lat wiezienia dla Mariusza Kamińskiego.

Wojciech Łączewski, sędzia Sądu Rejonowego w Warszawie, "utarł nosa politykom" - czytamy w uzasadnieniu. "Skomplikował plany Jarosławowi Kaczyńskiemu, sprowokował prezydenta Dudę do balansowania na granicy prawa", pisze "DGP".

4./5. Stanisław Piotrowicz i Andrzej Rzepliński

Fot. PRZEMEK WIERZCHOWSKI|SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Ostatnią piątkę wpływowych prawników zamykają kolejno poseł i były prokurator Stanisław Piotrowicz oraz prezes TK Andrzej Rzepliński, którzy stali się twarzami sporu o Trybunał.

O Piotrowiczu "DGP" pisze, że "jego życiorys", a szczególnie bycie prokuratorem w okresie stanu wojennego, "wzbudza moralne obiekcje nawet u zwolenników PiS". "Dla niektórych jego agresywna retoryka to kwintesencja bezwzględnego, a przy tym skutecznego języka oskarżeń i manipulacji rodem z PRL".

Z kolei o Rzeplińskim dziennik pisze, że "dla wielu stał się symbolem oporu sądownictwa wobec dyktatorskich zapędów obozu rządzącego". "Jednak prezes TK to nie postać kryształowa", pisze "DGP" i zwraca uwagę, że "Trybunał pod jego kierownictwem nieraz wyraźnie szedł na rękę rządowi".

Dalej w rankingu znaleźli się m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (miejsce 8.), rzecznik praw obywatelskich Adam Bondar (miejsce 10.), ministrowie Paweł Szałamacha i Konrad Szymański, a spośród polityków opozycji - poseł PO Borys Budka.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (133)
Zaloguj się
 • ta.deusz

  Oceniono 55 razy 25

  Najbardziej wpływowy jest alimenciarz.

  www.fronda.pl/a/oto-donos-kod-u-na-polske-do-poslow-parlamentu-europejskiego-przeczytaj,64403.html

 • Black Swan

  Oceniono 30 razy 20

  "Skomplikował plany Jarosławowi Kaczyńskiemu, sprowokował prezydenta Dudę do balansowania na granicy prawa"

  tia... no to rzeczywiście bardzo sensowne to uzasadnienie... Niezwykle wpływowy ten prawnik... Niemal tak samo wpływowy jak Gadający Koń, który skacze...

 • leszek.30

  Oceniono 44 razy 20

  Kaczyński,prawnik !??... Studiował prawo komunistyczne i id tamtego czasu, nie pracował jako prawnik...Jakie ma dokonania, jako prawnik, kto zna jego publikacje, prace naukowe ???

 • jestem_z_pisu

  Oceniono 61 razy 17

  2015 - Kaczyński Człowiekiem Roku na Forum w Krynicy
  2016 - Kaczyński najbardziej wpływowym prawnikiem według "DGP"
  2017 - Kaczyński najbardziej wpływowym Politykiem Świata w według CBOS
  2018 - Posąg Kaczyńskiego o wysokości 50 metrów stanął w Świebodzicach

 • leszek.30

  Oceniono 44 razy 16

  Jednym słowem, bolszewiccy zaborcy z PiS-komuny, w komplecie....Aby do wiosny... KOD..!!!

 • yeah_bunny

  Oceniono 44 razy 16

  chyba im sie "wpływowy" pomyliło ze "stawiający się ponad prawem" w wiekszosci przypadkow

 • e-komentarz

  Oceniono 39 razy 15

  Mówią że kradzione nie tuczy, a Duda coraz 'pełniejszy' na twarzy.
  A przecież ukradł nam Trybunał...

 • chi-neng

  Oceniono 39 razy 15

  Powinni wymienic p Rzeplinskiego na Ziobre, dodac ich 'goryla' ; Macierewicza i mamy na piedestale piatke tytanow wprowadzajacych dyktature:

  Kaczynki, Duda, Piotrowicz, Ziobro, Macierewicz

  Witam w krainie totalitaryzmu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje