Europol ostrzega przed "zamachami na wielką skalę". I spodziewa się kolejnego ataku we Francji

25.01.2016 19:10
W zamachach w Paryżu zginęło 129 osób

W zamachach w Paryżu zginęło 129 osób (PHILIPPE WOJAZER / REUTERS / REUTERS)

1. Europol: Są powody, by spodziewać się, że terroryści znów zaatakują
2. Zdaniem służb groźba ataku dotyczy przede wszystkim Francji
3. Kto może przeprowadzić zamach? Członkowie IS lub innej grupy religijnej

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Istnieją wszelkie powody, by oczekiwać, że Państwo Islamskie, terroryści zainspirowani przez IS, albo inną religijna grupę, przeprowadzą kolejny atak terrorystyczny na terenie Europy, a szczególnie we Francji, który spowoduje masowe ofiary wśród ludności cywilnej" - twierdzą eksperci Europolu.

Według dyrektora Europolu Roba Wainwrighta opublikowany raport pokazuje, że Państwo Islamskie rozwinęło "zdolności bojowe, aby przeprowadzać kampanię zamachów na ogromną skalę na scenie globalnej, których celem ma być przede wszystkim Europa". Poinformował, że Europol ma obecnie dane o 3700 tzw. zagranicznych bojownikach, czyli obywatelach UE, zaangażowanych w konfliktach po stronie IS.

Eksperci unijnej agencji policyjnej oceniają także, że "nie ma konkretnych dowodów na to, by terroryści w sposób systematyczny wykorzystywali falę uchodźców, by niepostrzeżenie przedostać się do Europy". Dodają jednak, że "prawdziwym i bliskim zagrożeniem" jest podatność na radykalizację wśród syryjskich uchodźców, których próbują rekrutować islamscy ekstremiści.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (167)
Zaloguj się
 • xan-ti

  Oceniono 122 razy 96

  No i widzicie drodzy lewacy, że tzw. uchodźcy nie dadzą wam szansy, zaprezentowania ich w korzystnym świetle, choćbyście pękli :)
  Co wysmażycie infantylny artykulik o nieszczęsnych marznących matkach z bachorami na szlaku przemytniczym to łuuups .... a to rozwałka w Bataclan, zarżnięta Szwedka, ataki w Calais, fala napaści i gwałtów, zapowiedź masowych ataków terrorystycznych itd. itd.

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 124 razy 94

  Dlaczego pod powyższym tekstem nie ma poniższego komunikatu???

  Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

 • rosencoff

  Oceniono 91 razy 83

  szykują nam wojnę! za dwa lata będzie regularna wojna domowa z elementem napływowym!

 • shipa

  Oceniono 468 razy 78

  Czyżby ktoś z Europola czytał komentarze pod artykułami promującymi ,,ubogacanie" przez sprowadzenie milionów nielegalnych imigrantów do Europy i wysnul z tego takie same wnioski jak znacząca część komentujących juz pół roku temu?

  Czy teraz w ramach wspierania integracji europejskiej i solidarnosci po niemiecku Facebook przygotuje zestaw flag z każdego kraju europejskiego do wyboru, do wstawienia na profil w razie ataku?

  Czy moze PE bedzie gotowy podjąć w ciagu jedynie tygodnia rezolucję potepiajaca ohydne czyny zamachowców, jednocześnie zwracając uwagę, by nie łączyć tych zamachów ani z ,,religia pokoju", ani z pochodzeniem sprawców, a juz na pewno nie z faktem wpuszczenia miliona osób z pominięciem jakiejkolwiek kontroli, przy wyraźnej akrobacje tegoż PE?

  Tak, teraz mogę czuć sie bezpieczna. Na pewno Sylwester w tym roku bedzie wyjątkowy, cuda multi- kulti dla wszystkich, nie tylko Niemek, w pakiecie, by żaden z Europejczyków nie czuł sie pominięty, plus dodatkowe bombowe atrakcje przez cały rok. Dopiero styczeń... a rozrywek tyle, ze wystarczyłoby na cale życie, jak dla mnie.

 • panzerfaust39

  Oceniono 489 razy 77

  Niech liberałowie/lewacy dalej rozczulają się nad biednymi uchodźcami a Europejczycy będą mordowani na każdym kroku

 • eses2

  Oceniono 475 razy 73

  I co? Mam się uśmiechać i kiwać głową na waszą permanentną agitację za multi-kulti i przyjmować za dobrą monetę bełkotliwe wypociny "pań redaktórek" z GW agitujących za "nowoczesnym społeczeństwem"?? Szwecja - uchodźca zabił pracownicę socjalną, Rzym - główny dworzec ewakuowany, Francja ostrzega, spalone samochody w Calais..... To nie jest problem PIS czy PO - to jest już kwestia być albo nie być wartości europejskich i naszej cywilizacji. Lewactwo zniszczyło w ciągu ostatnich 40 lat podstawy naszej egzystencji w Europie (zgodnie z zaleceniami Rudiego Dutschke i "marszem przez instytucje"). Ale sytuacja wymyka się spod kontroli i żarty się skończyły.

 • jnd

  Oceniono 452 razy 60

  Weuropie rzadza kretyni. Wpuscili ucodcow do ue i zamykaja granice wewnatrz ue zamiast na zewnatrz. Jedynie logiczne rozwiazanie jest jedno.wykluczenie niemiec z szengen i zamkniecie granicy z niemcami, bo tam naplynelo najwiecej emigrantow. mysle ze za kilkanascie miesiecy beda mieli dosc siedzenia i traktowania w przeludnionych obozach w niemczech i beda szukac szczescia gdzie indziej. Ci najmniej zaradni beda nawet przybywac do nas.

 • zuuuraw

  Oceniono 452 razy 58

  Musimy więc czym prędzej przejąć z Niemiec i Francji tych "uchodźców" i ocalić Francję. U nas nie mają na kogo się zamachnąć, więc ocalimy Europę i d**sko Angeli Merkelowej, najprawdopodobniej agentce Stasi, która na zlecenie Putina rozwala Zachód Europy.

 • dex.max

  Oceniono 403 razy 55

  R.Kapuściński (opis Kongresu PEN w 1986(!) w NY) ..."Europa Zachodnia. Część opinii obawia się - bardziej niż komunizmu - nowej ekspansji islamu, nowego Poitiers(732 r), w postaci terroryzmu, narkotyków, emigrantów."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje