ZP Rady Europy postanowiło: Nie będzie debaty o demokracji w Polsce

25.01.2016 12:49
Demonstracja KOD -

Demonstracja KOD - "W obronie Twojej wolności " w Warszawie (Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy postanowiło nie przeprowadzać debaty na temat funkcjonowania instytucji demokratycznych w Polsce. Wniosek w tej sprawie nie uzyskał wymaganych dwóch trzecich głosów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Za przeprowadzeniem debaty zagłosowało 98 delegatów do ZPRE, 89 było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy: aby do takiej debaty doszło, w głosowaniu musiałoby się za nią opowiedzieć dwie trzecie członków Zgromadzenia.

O zainteresowaniu Rady Europy sprawą stanu demokracji w Polsce informował pod koniec grudnia były szef polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Andrzej Halicki z PO.

Debata w PE. Szydło: W Polsce nic się nie stało

W poprzednim tygodniu o sytuacji w Polsce dyskutowano na forum Parlamentu Europejskiego. Premier Beata Szydło, która wzięła udział w debacie, przekonywała, że nie doszło do złamania konstytucji, wprowadzone zmiany w ustawie o TK są zgodne z obowiązującymi w Europie standardami, a sam Trybunał ma się dobrze i pracuje. Nawiązując do zmian w mediach publicznych, mówiła, że nie naruszają one standardów, lecz są próbą przywrócenia w mediach publicznych charakteru apolityczności i bezstronności. Szydło podkreślała, że jej zdaniem, nie ma podstaw do tego, aby poświęcać tak wiele czasu polskim sprawom.

Polska czeka na opinię Komisji Weneckiej ws. TK

Polski rząd zwrócił się o opinię w sprawie reformy TK do Komisji Weneckiej, czyli Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, ciała doradczego Rady Europy. Składa się ona z ekspertów w zakresie zagadnień konstytucyjnych i opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w krajach, które przechodzą transformację ustrojową. Opinia może zostać wydana w marcu br.

Wcześniej Komisja Europejska zdecydowała się wszcząć wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że - jak mówił wiceszef KE Frans Timmermans - wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (553)
ZP Rady Europy postanowiło: Nie będzie debaty o demokracji w Polsce
Zaloguj się
 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 1 raz 1

  POmaska i Halicki. Targowicy wam nie darujemy.

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 4 razy 0

  No to jak, dziennikarzyny, demokracja teraz w całej Europie zagrożona?
  Swetru, Lis, Żakowski, ratujcie!

 • kochambolka

  Oceniono 188 razy 12

  POmaska .....TARGOWICA...
  Halicki...TARGOWICA+bezkarny syn handlujący narkotykami...
  ZAPAMIĘTAM!

 • weredyk_pl

  Oceniono 446 razy 68

  Na stronie rady są wyniki - wygraliśmy głosami różnych krajów. Po stronie Polski byli (piszę w l. mnogiej bo nie chce mi się zliczać, a podział nie układał się czysto wg. krajów) min: Anglicy, Francuzi,Włosi, Hiszpanie, Norwegowie, Grecy,Ukraińcy,Turcy, Węgrzy,Czesi,Austriacy,Finowie, Azerowie, a nawet paru Niemców i Holender się zaplątał ;) Najczęściej to byli członkowie frakcji EPP/CD. Najwięcej wstrzymujących się było z d. Jugosławii. Ogólnie zgarnęliśmy lepiej niż na eurowizji :P

 • caramba000

  Oceniono 1 raz 1

  "aby do takiej debaty doszło, w głosowaniu musiałoby się za nią opowiedzieć dwie trzecie członków"

  A niestety okazało się, że członków w Ujni Europejskiej i RE jest tylko trochę więcej niż połowa.
  Mało tych wujów, nie? Co to będzie?

 • jrb11

  Oceniono 6 razy -4

  Znak ze ta Unia rozpada sie,
  Wiadomo przeciez e priorytetem Uni Europejskiej jest utrzymanie wsoich wasali w absolutnym posluszenstwie, zaleznosci finansowej, skradzeniem co wartosciowszych
  rzeczy przez prywatyzacje, calkowitego otwarcia rynku dla ich towarow.
  Dodatkowo ten system utrzymuje sie przez straszeniem Rosja I okupowaniem
  przez NATO.
  No a tu sie Polska wychyla - I nic ????

 • adam-aga

  Oceniono 296 razy 18

  Czyli jak Pani Premier rozjechała i zaorała komisarzy, lewacka hołota podwinęła ogon. Ale oczywiście nasi kapusie musieli do końca być kapusiami i głosować przeciwko Polsce. Gorszy sort tak ma - lubi donosić. Brawo Pani Premier, jesteś wielka. A lemingi niech wyją, salon skowyczy, KOD-owcy płaczą i plują sobie w brodę. No i płacą alimenty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje