ZP Rady Europy postanowiło: Nie będzie debaty o demokracji w Polsce

25.01.2016 12:49
Demonstracja KOD -

Demonstracja KOD - "W obronie Twojej wolności " w Warszawie (Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy postanowiło nie przeprowadzać debaty na temat funkcjonowania instytucji demokratycznych w Polsce. Wniosek w tej sprawie nie uzyskał wymaganych dwóch trzecich głosów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Za przeprowadzeniem debaty zagłosowało 98 delegatów do ZPRE, 89 było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy: aby do takiej debaty doszło, w głosowaniu musiałoby się za nią opowiedzieć dwie trzecie członków Zgromadzenia.

O zainteresowaniu Rady Europy sprawą stanu demokracji w Polsce informował pod koniec grudnia były szef polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Andrzej Halicki z PO.

Debata w PE. Szydło: W Polsce nic się nie stało

W poprzednim tygodniu o sytuacji w Polsce dyskutowano na forum Parlamentu Europejskiego. Premier Beata Szydło, która wzięła udział w debacie, przekonywała, że nie doszło do złamania konstytucji, wprowadzone zmiany w ustawie o TK są zgodne z obowiązującymi w Europie standardami, a sam Trybunał ma się dobrze i pracuje. Nawiązując do zmian w mediach publicznych, mówiła, że nie naruszają one standardów, lecz są próbą przywrócenia w mediach publicznych charakteru apolityczności i bezstronności. Szydło podkreślała, że jej zdaniem, nie ma podstaw do tego, aby poświęcać tak wiele czasu polskim sprawom.

Polska czeka na opinię Komisji Weneckiej ws. TK

Polski rząd zwrócił się o opinię w sprawie reformy TK do Komisji Weneckiej, czyli Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, ciała doradczego Rady Europy. Składa się ona z ekspertów w zakresie zagadnień konstytucyjnych i opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w krajach, które przechodzą transformację ustrojową. Opinia może zostać wydana w marcu br.

Wcześniej Komisja Europejska zdecydowała się wszcząć wobec Polski pierwszy etap procedury dotyczącej ochrony państwa prawa ze względu na to, że - jak mówił wiceszef KE Frans Timmermans - wiążące zasady dotyczące TK nie są obecnie przestrzegane.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (553)
Zaloguj się
 • rave8

  Oceniono 374 razy 92

  Unia odsunęła się od swojego pupilka:-) Agora teraz w Korei Pn będzie szukała poparcia. Wszak poglądy podobne:-)

 • rave8

  Oceniono 364 razy 90

  Cieszy mnie codzienny skowyt czerwonych od złosci świń odsunietych od koryta.
  Aż was polubiłem. Krtwisty stek, dobre piwo i czytam te wypociny wielkich obrońców koryta:-)
  O jacy my europejscy bo bronimy demokracji. Dupa nas nie bolała jak akcyze podnosili, zabierali kasę z kont emerytalnych, afera hazadrowa, afera taśmowa, . To nie był zamach na demokrację, ale teraz to co innego...
  No i do tego zdegradowanie Durczoka, Kuźniara, Lisa - lewicowych asów dziennikarstwa cebulowego. Pamiętajcie że dobry dziennikarz nigdy nie jest gwiazdą - powinien być jak dobry lektor - niezauważalny. Wy codziennie przed TV oglądacie cyrkowców i słuchacie, konsumujecie, a nawet myślicie tak jak wam ci cyrkowcy przykażą. Kto będzie następny taplał się w szabie po Lisie? :-) Skowyt jest długi i namiętny:-)
  Najlepszy jest ból doopy w stylu: "Co Niemcy powiedzą?"
  Te słynne wasze merytoryczne, porażające "argumenty" :
  "bo ty jesteś z PiS" lub "bo ty jesteś od Rydzyka".
  Śmiech !!! :-)

 • weredyk_pl

  Oceniono 433 razy 89

  Halicki i Pomaska głosowali przeciwko Polsce.

  wpolityce.pl/polityka/279374-halicki-pomaska-arent-dwunastu-polskich-politykow-w-radzie-europy-sprawdz-jak-glosowali-polscy-poslowie-w-sprawie-debaty-o-polsce

 • panzerfaust39

  Oceniono 340 razy 86

  To dzisiaj w sztabie KODu na Czerskiej ostre chlanie Pozostał wam już tylko Watykan! Zachlani zagracie w butelkę który zostanie oddelegowany do lizania butów znienawidzonym biskupom BUUUUUUHAHAHAHA

 • weredyk_pl

  Oceniono 446 razy 68

  Na stronie rady są wyniki - wygraliśmy głosami różnych krajów. Po stronie Polski byli (piszę w l. mnogiej bo nie chce mi się zliczać, a podział nie układał się czysto wg. krajów) min: Anglicy, Francuzi,Włosi, Hiszpanie, Norwegowie, Grecy,Ukraińcy,Turcy, Węgrzy,Czesi,Austriacy,Finowie, Azerowie, a nawet paru Niemców i Holender się zaplątał ;) Najczęściej to byli członkowie frakcji EPP/CD. Najwięcej wstrzymujących się było z d. Jugosławii. Ogólnie zgarnęliśmy lepiej niż na eurowizji :P

 • kenijro

  Oceniono 331 razy 41

  Uuuu to biedna opozycja dzisiaj płacze.
  A swoją drogą co to qrva za Rada Europy, w której składzie są Azerbejdżan, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Rosja oraz Turcja ? Dlaczego te państwa (wzory demokracji wcielone) maja prawo wycierać sobie mordy naszym krajem i decydować, czy będzie jakaś debata, czy nie? W jakimś stopniu rozumiem debatę wewnątrz UE w gronie państw członkowskich, ale to?
  .

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 299 razy 39

  "Rady Europy postanowiło: Nie będzie debaty o demokracji w Polsce"
  Ale jak Schetyna się wnerwi, to im pokaże, w tym RE!

  www.polska.newsweek.pl/demonstracje-przeciw-pis,artykuly,376662,1.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje