To zajmie ci 2 minuty, a może uratować życie!

GRZEGORZ CELEJEWSKI

GRZEGORZ CELEJEWSKI (GRZEGORZ CELEJEWSKI)

Chcesz, by po śmierci Twoje organy były użyte do przeszczepu? Musisz wypełnić tzw. oświadczenie woli i uzgodnić sprawę z bliskimi. Wyjaśniamy krok po kroku, jak to zrobić.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

PRZEKAZANIE ORGANÓW DO PRZESZCZEPU PO ŚMIERCI:

1. Wypełnij oświadczenie woli

Dokument w formie małej książeczki, znajdziesz na oficjalnej stronie polskiej transplantologii. Pobierz go TUTAJ i wydrukuj.

W formularzu trzeba wpisać swoje imię, nazwisko, PESEL, adres. Do tego data, podpis i gotowe. Zajęło nam to 2 minuty!

Podobny znajdziesz także na stronie kampanii społecznej Dawca.pl .

2. Oświadczenie noś zawsze przy sobie

Oświadczenie warto mieć zawsze przy sobie razem z dokumentami potwierdzającymi naszą tożsamość (dowodem osobistym, prawem jazdy itp.). Nie trzeba go nigdzie rejestrować.

3. Uzgodnij sprawę z rodziną

Zgodnie z prawem lekarze nie muszą pytać bliskich o zgodę. Jednak zwykle chcą się upewnić, czy zmarły za życia nie wyraził sprzeciwu w obecności świadków. Dobrze przekonać rodzinę, że oddanie organów do przeszczepu może uratować komuś życie. Wtedy będziemy mieli pewność, że dobrze przekażą naszą wolę.

Jeśli spisaliśmy oświadczenie woli i w chwili śmierci mamy je przy sobie, lekarze muszą respektować naszą decyzję.

WAŻNE!

Zgodnie z prawem organy do przeszczepu mogą być pobrane, jeśli nie zarejestrowaliśmy wcześniej braku zgody w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Bliscy mogą decydować w imieniu zmarłego tylko jeśli nie jest pełnoletni lub jeśli nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych.

Sprawdzone informacje o przeszczepach znajdziesz na stronie centrum ds. transplantacji, które podlega Ministerstwu Zdrowia.

Duda dawcą

W piątek prezydent Andrzej Duda zachęcał do podpisywania tzw. oświadczeń woli i zadeklarował, że po śmierci chce zostać dawcą.

Zobacz także
 • Zespół chirurgów, który dokonał pionierskiego przeszczepu. Od lewej stoją: dr Janusz Trzebicki, anestezjolog, dr Rafał Kieszek, realizator programu 'Żywy Dawca Nerki', prof. Andrzej Chmura, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, prof. Artur Kwiatkowski, kierownik programu 'Żywy Dawca Nerki' oraz Aleksandra Tomaszek, koordynatorka transplantacyjna całego przedsięwzięcia. Pionierska operacja: trzy pary wymieniły się nerkami
 • Na poniedziałkowej konferencji pan Michał (z prawej) osobiście podziękował prof. Adamowi Maciejewskiemu (z lewej), lekarzom i pielęgniarkom Sukces w Centrum Onkologii w Gliwicach. To pierwszy taki przeszczep na świecie
 • Sparaliżowany mężczyzna znów może chodzić Sparaliżowany mężczyzna może znów chodzić. Przełomowe osiągnięcie polsko-brytyjskiego zespołu
Komentarze (31)
To zajmie ci 2 minuty, a może uratować życie!
Zaloguj się
 • marych

  0

  Od kiedy to prawnie stworzony rejestr sprzeciwów nie działa?

 • pw977

  Oceniono 1 raz 1

  Transplantologia to kanibalizm XXI wieku-zaczęło się od prostych narządów-wczoraj:serca, nerki, płuca co można jeszcze zrozumieć i zaakceptować: ale dziś: twarze, ręce, nogi,oczy; a co jutro penisy ? cycki ? Aż strach się umierać!

 • lebonheur

  Oceniono 1 raz -1

  "Zycie" , rzeczownik rodz.nijakiego - nie ma liczby mnogiej, kochani niedouczeni "dziennikarze". Zyc sie nie chce czytajac wasze konstrukcje slowne.

 • anty.poryj

  Oceniono 380 razy 22

  A można wpisać w tym oświadczeniu, że nie zgadzam się na przekazanie organów członkom i zwolennikom PO, Swetru, PSL i reszcie postkomunistycznej hołoty? Bo ja bym nie chciał ratować życia jakiejś świni.

 • zabrania_sie_zabraniac

  Oceniono 7 razy -1

  Pytanie - czy moge zostac dawca, jezeli mialam raka + przerzuty? Teraz jest juz OK, ale pewnie to gdzies jeszcze siedzi? Nie chcialabym nikogo skrzywdzic takim zatrutym podarunkiem.

 • gj61

  Oceniono 61 razy 1

  Ja przekazałem. Nie chcę aby mnie wpie...ły robaki, a spalenie też nie wchodzi w grę, bo nie lubię spalenizny. A poza tym komuś może się przydać moja wątroba, jest wytrzymała jak stary mercolek beczka: jaki przebieg. A jaki litraż przez nią przechodzi...

 • wodakrolewska

  Oceniono 237 razy 13

  Co mam zrobić żeby wykluczyć możliwość przeszczepu moich narządów zboczeńcowi, lewakowi oraz idowym "artystom" ??

 • plorg

  Oceniono 216 razy 12

  "Zgodnie z prawem organy do przeszczepu mogą być pobrane, jeśli nie zarejestrowaliśmy wcześniej braku zgody ..."
  "Oświadczenie noś zawsze przy sobie"
  "chociaż zgodnie z prawem nie muszą pytać bliskich o zgodę"

  To wszystko to jakieś sq...two! Jeżeli moje oświadczenie, że NIE ZGADZAM się na pobieranie moich narządów gdzieś się "zawieruszy" to i tak pobiorą. Hieny i złodzieje!
  To nie PRAWO, to LEWO!
  Wszystko postawione do góry nogami.
  Organy powinno się pobierać tylko po zarejestrowaniu ZGODY.
  Rejstrowanie "braku zgody" to odwracanie kota ogonem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje