"FAZ": Niemcy rosyjskiego pochodzenia podsycają konflikty. Wiedzę czerpią z rosyjskich mediów

25.01.2016 11:55
Protest Niemców rosyjskiego pochodzenia przed budynkiem kanclerskim w Berlinie

Protest Niemców rosyjskiego pochodzenia przed budynkiem kanclerskim w Berlinie (HANNIBAL HANSCHKE/REUTERS)

1. Rosyjskie media próbują podsycać konflikty wokół imigrantów
2. Zdaniem "FAZ", w ten sposób chcą osłabić Unię Europejską
3. Kreml posługuje się Niemcami pochodzącymi z Rosji

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rosyjskie media rozprawiają od lat o upadku Europy - piszą autorzy materiału Mechthild Kuepper i Friedrich Schmidt. "Zaostrzenie kryzysu migracyjnego oraz kryzys w Rosji spowodowały, że media rozpowszechniają coraz bardziej kontrowersyjne raporty o >>końcu starego świata<<" - czytamy w "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Nowym zjawiskiem jest zdaniem autorów "próba dolewania przez media sterowane z Kremla oliwy do ognia w wewnętrznym niemieckim sporze i podjudzania tych, którzy mają małe zaufanie do polityki, policji i mediów".

"Nie było ani porwania, ani gwałtu"

Gazeta nawiązuje do materiału wyemitowanego 16 stycznia przez pierwszy kanał rosyjskiej telewizji państwowej o rzekomym zgwałceniu przez imigrantów w Berlinie 13-letniej dziewczynki.

Nastolatka, której rodzice ze względu na niemieckie pochodzenie wyemigrowali przed laty z Rosji do Niemiec, zaginęła 11 stycznia. Odnalazła się dzień później. W rosyjskiej telewizji jej rodzice twierdzili, że dziecko zostało uprowadzone przez Arabów i było bite oraz wielokrotnie gwałcone.

Policja zdementowała te informacje. - Nie było ani porwania, ani gwałtu - powiedział rzecznik berlińskiej policji. Odmówił podania szczegółów sprawy, zasłaniając się dobrem dziewczynki.

Niesprawdzona plotka o gwałcie wzbudziła duże zainteresowanie użytkowników portali społecznościowych, gdzie pojawiło się wiele rasistowskich komentarzy.

Rzekomo zgwałconej bronili neonaziści

W obronie rzekomo pokrzywdzonej dziewczynki stanęli neonaziści z Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD). Z ich inicjatywy we wschodniej dzielnicy Berlina Marzahn zorganizowano demonstrację przeciwko "przemocy ze strony imigrantów".

Rodzice nastolatki utrzymują, że policja zmusiła ich córkę do odwołania wcześniejszych zeznań.

"Dzisiaj moje dziecko - jutro twoje"

W sobotę Niemcy pochodzący z Rosji zorganizowali demonstrację przed urzędem kanclerskim w Berlinie. W wiecu uczestniczyło 700 osób. Uczestnicy nieśli transparenty z napisami "Nasze dzieci są w niebezpieczeństwie" i "Dzisiaj moje dziecko - jutro twoje". Organizatorem był Międzynarodowy Konwent Niemców pochodzących z Rosji, którego szef, jak twierdzi Deutsche Welle, utrzymuje bliskie kontakty z władzami Rosji.

Niemcy rosyjskiego pochodzenia korzystają tylko z rosyjskiej TV

Alexander Reiser ze stowarzyszenia "Wizja", które zajmuje się integracją Niemców rosyjskiego pochodzenia w Berlinie, powiedział "FAZ", że z 30 tys. osób w Marzahn, które po 1990 roku przyjechały z Rosji, połowa nie mówi po niemiecku i czerpie informacje wyłącznie z rosyjskiej telewizji.

W niedzielę pochodzący z Rosji Niemcy zorganizowali szereg demonstracji na południu Niemiec. W Augsburgu 200 osób demonstrowało w obronie "niemieckich i chrześcijańskich wartości". Podobne wiece odbyły się w Norymberdze, Erlangen i Ellwangen.

Po upadku ZSRR do RFN przyjechało około 3 mln osób o niemieckim pochodzeniu oraz członków ich rodzin. W większości byli to potomkowie Niemców, którzy od XVIII wieku osiedlali się w Rosji; wielu z nich zajmowało kierownicze stanowiska w carskiej administracji. W czasach stalinowskich poddani zostali ostrym represjom.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (196)
"FAZ": Niemcy rosyjskiego pochodzenia podsycają konflikty. Wiedzę czerpią z rosyjskich mediów
Zaloguj się
 • waldek55

  0

  w ZSRR mieszkało ok. 2 miliony osób przyznających się do niemieckiego pochodzenia z tego ok, 1 milion wyemigrowało do Niemiec - skąd ten "dziennikarz" wziął te 3 miliony?

 • felicjan.dulski

  0

  Czy ktoś poza mną przeczytał wiadomość obok a dotyczącą tej samej sprawy (artykuł ze zdjęciem Ławrowa)? Napisano tam, że według niemieckiej policji sprawy nie było, bo 13 latka "sama chciała", współżyła dobrowolnie. Serio. Sprawdźcie jak nie wierzycie. Ciekawe, co na to pan Polański?

 • voojtas

  Oceniono 3 razy -3

  Pieski putinka juz szczekaja na forum...

 • felicjan.dulski

  Oceniono 1 raz 1

  Pytanie: dlaczego policja nie ma pretensji do źródła informacjio, które jest jawne i znane tj. rodziców dziewczynki, a ma do mediów które informację rozpowszechniają. Wniosek: demokratyczne media powinny starannie selekcjonować zbierane informacje, by do odbiorców trafiały tylko odpowiednie wiadomości. Słuszna cenzura?
  P/S Nie znaczy to, że jestem w najmniejszym choćby stopniu zwolennikiem rozpowszechniania niesprawdzalnych plotek z "tajnego źródła", wyssanych z palca sensacji, urojonych teorii spiskowyc, jak choćby tych o parówkach zapijanych napojem z puszki. NWWD!

 • arahat1

  Oceniono 1 raz 1

  Blokada o bydlakach z osrodkow w niemczech..13 letnia gwalcona przez 30 godzin rosjanka. Czyste musieli zrobic ruscy.policja miala to w du....o tym piszcie a nie o bidnych uchdzcach

 • lubat

  Oceniono 1 raz 1

  "Niemcy rosyjskiego pochodzenia czerpią wiedzę z rosyjskich mediów"
  To nie do końca prawda. Oni czerpią ją przede wszystkim z niemieckich mediów, ale te nie napiszą żadnego złego słowa o "drogich" gościach. Dopiero kiedy się stanie tak wielki skandal, że nie da się już tego ukryć, to po paru dniach namysłu poinformują też.
  Rosyjskie media akurat w tej sprawie nie muszą niczego ukrywać i informują od razu o tym, co się pojawia w niemieckich mediach społecznościowych. Ale to nie one stwarzają fakty, o których informują, a które przemilczają "prawdomówne, demokratyczne" media niemieckie.

 • krajidiotow

  Oceniono 3 razy -3

  Glupi, glupi Niemcy. Ta wasza owcza naiwnosc zaczyna mnie przyprawiac o mdlosci. Tluczemy wam od dziesiecioleci, ze ruski czlowiek to nie koniecznie Europejczyk, a wy swoje. No tak, tak wlasnie jest. A ja dodatkowo uwazam, ze Armia Czerwona zostawiajac obficie swoj material genetyczny wlasnie w Niemczech dzialala z premedytacja, efekty sympatii wobec Rosji widac przy byle okazji. I zawsze powtarzacie "Rosje trzeba zrozumiec", "z Rosja trzeba rozmawiac"..

 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz -1

  Owi "Niemcy rosyjskiego pochodzenia" to takie same k...y jak ten Węgier George Soros i Polacy Adam Michnik, reżyser Roman Polański.

  Nie mają nic wspólnego z porządnymi Żydami takimi jak Władimir Wolfowicz Żirinowski, Noam Chomsky, czy zamordowany mistrz świata w szachach Boby Fisher.

 • mr.knox

  Oceniono 6 razy 4

  Nie trzeba czytac ruskich mediow, zeby wiedziec ze ta absurdalna eurohybryda dlugo nie urzyma sie . Im szybciej eurokolchoz rozleci sie tym lepiej bedzie dla calej Europy a nie tylko dla Niemcow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje