"FAZ": Niemcy rosyjskiego pochodzenia podsycają konflikty. Wiedzę czerpią z rosyjskich mediów

25.01.2016 11:55
Protest Niemców rosyjskiego pochodzenia przed budynkiem kanclerskim w Berlinie

Protest Niemców rosyjskiego pochodzenia przed budynkiem kanclerskim w Berlinie (HANNIBAL HANSCHKE/REUTERS)

1. Rosyjskie media próbują podsycać konflikty wokół imigrantów
2. Zdaniem "FAZ", w ten sposób chcą osłabić Unię Europejską
3. Kreml posługuje się Niemcami pochodzącymi z Rosji

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rosyjskie media rozprawiają od lat o upadku Europy - piszą autorzy materiału Mechthild Kuepper i Friedrich Schmidt. "Zaostrzenie kryzysu migracyjnego oraz kryzys w Rosji spowodowały, że media rozpowszechniają coraz bardziej kontrowersyjne raporty o >>końcu starego świata<<" - czytamy w "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Nowym zjawiskiem jest zdaniem autorów "próba dolewania przez media sterowane z Kremla oliwy do ognia w wewnętrznym niemieckim sporze i podjudzania tych, którzy mają małe zaufanie do polityki, policji i mediów".

"Nie było ani porwania, ani gwałtu"

Gazeta nawiązuje do materiału wyemitowanego 16 stycznia przez pierwszy kanał rosyjskiej telewizji państwowej o rzekomym zgwałceniu przez imigrantów w Berlinie 13-letniej dziewczynki.

Nastolatka, której rodzice ze względu na niemieckie pochodzenie wyemigrowali przed laty z Rosji do Niemiec, zaginęła 11 stycznia. Odnalazła się dzień później. W rosyjskiej telewizji jej rodzice twierdzili, że dziecko zostało uprowadzone przez Arabów i było bite oraz wielokrotnie gwałcone.

Policja zdementowała te informacje. - Nie było ani porwania, ani gwałtu - powiedział rzecznik berlińskiej policji. Odmówił podania szczegółów sprawy, zasłaniając się dobrem dziewczynki.

Niesprawdzona plotka o gwałcie wzbudziła duże zainteresowanie użytkowników portali społecznościowych, gdzie pojawiło się wiele rasistowskich komentarzy.

Rzekomo zgwałconej bronili neonaziści

W obronie rzekomo pokrzywdzonej dziewczynki stanęli neonaziści z Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD). Z ich inicjatywy we wschodniej dzielnicy Berlina Marzahn zorganizowano demonstrację przeciwko "przemocy ze strony imigrantów".

Rodzice nastolatki utrzymują, że policja zmusiła ich córkę do odwołania wcześniejszych zeznań.

"Dzisiaj moje dziecko - jutro twoje"

W sobotę Niemcy pochodzący z Rosji zorganizowali demonstrację przed urzędem kanclerskim w Berlinie. W wiecu uczestniczyło 700 osób. Uczestnicy nieśli transparenty z napisami "Nasze dzieci są w niebezpieczeństwie" i "Dzisiaj moje dziecko - jutro twoje". Organizatorem był Międzynarodowy Konwent Niemców pochodzących z Rosji, którego szef, jak twierdzi Deutsche Welle, utrzymuje bliskie kontakty z władzami Rosji.

Niemcy rosyjskiego pochodzenia korzystają tylko z rosyjskiej TV

Alexander Reiser ze stowarzyszenia "Wizja", które zajmuje się integracją Niemców rosyjskiego pochodzenia w Berlinie, powiedział "FAZ", że z 30 tys. osób w Marzahn, które po 1990 roku przyjechały z Rosji, połowa nie mówi po niemiecku i czerpie informacje wyłącznie z rosyjskiej telewizji.

W niedzielę pochodzący z Rosji Niemcy zorganizowali szereg demonstracji na południu Niemiec. W Augsburgu 200 osób demonstrowało w obronie "niemieckich i chrześcijańskich wartości". Podobne wiece odbyły się w Norymberdze, Erlangen i Ellwangen.

Po upadku ZSRR do RFN przyjechało około 3 mln osób o niemieckim pochodzeniu oraz członków ich rodzin. W większości byli to potomkowie Niemców, którzy od XVIII wieku osiedlali się w Rosji; wielu z nich zajmowało kierownicze stanowiska w carskiej administracji. W czasach stalinowskich poddani zostali ostrym represjom.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (196)
Zaloguj się
 • bonifacy_40

  Oceniono 124 razy 110

  stary schemat , wcześniej winni byli żydzi , bikiniarze i cykliści była polska nietolerancja, teraz znleźli winnych ruskich emigrantów ..tylko sami nie są winni że mają problemy

 • m33h0w

  Oceniono 332 razy 108

  Za to niemiecka policja absolutnie gwałtów i przestępstw dokonywanych przez gości Merkel nie ukrywa. Dowód tego mieliśmy na Sylwestra ;)
  W tej sprawie mamy dylemat: wierzyć ruskiej, czy szwabskiej propagandzie.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 446 razy 102

  Za chwilę okaże się, że niemieckie dziewczyny w Kolonii były napastowane przez islamskich bandziorów na rozkaz KGB.

 • darius112

  Oceniono 436 razy 100

  No wreszcie się przyznali, że Merkel jest wtyką Putina i chce rozpirzyć całą Unię na rozkaz Wołodii. Media w Niemczech są niezależne i pluralistyczne i w ogóle mają tam demokracje że ho, ho. W publicznym ARD nie dopuszczono do głosu w debacie o Fluchtige przedstawicieli z AFD (którzy wiadomo jakie mają zdanie). Dlaczego? Bo tam panuje pluralizm i demokracja. Dlatego. Podebatować to sobie możemy o stanie demokracji w Polen. W Deutshland ist ales in Ordnung.

 • wunderwaffen

  Oceniono 174 razy 94

  Jestem prawie pewny, że ostatnie wybory dla PIS "wygrali emigranci" a właściwie zdrowa polska niechęć do nieokrzesanych, niebezpiecznych obcych. Gdyby partie liberalne bardziej zdecydowanie deklarowały niechęć sprowadzania nam do domu terrorystów, to być może wygraliby wybory, albo porażka nie byłaby tak dramatyczna.

 • panzerfaust39

  Oceniono 481 razy 67

  Czyli ponad tysiąc kobiet molestowanych zgwałconych i obrabowanych w Kolonii oraz innym miastach to wymysł kremlowskiej propagandy

  BUUUUUUHAHAHAHA Lewacko/liberalni szaleńcy robią już bokami BUUUUUUHAHAHAHA

 • kermit.dolomit

  Oceniono 495 razy 61

  Agenci Putina przebrani za murzynów oraz arabów napadają i gwałcą :-))))))

  Polityczna poprawność odbiera im już resztki zdrowe rozsądku

 • boguslawbch6808

  Oceniono 446 razy 56

  Niedługo ma powstać nowa stacja telewizyjna: Al Jazeera Germany

 • Black Swan

  Oceniono 480 razy 56

  "Za konfliktami migracyjnymi stoją Niemcy rosyjskiego pochodzenia"

  tak... na pewno tak jest... Znaleźli sobie wroga wewnętrznego bo tylko dzieki takiemu wrogowi lewactwo jest w stanie przetrwać... Zawsze jak narody sie jednoczą to rządzące nim lewactwo znajduje sobie takiego wroga, którego da się obarczyć odpowiedzialnością za zły stan rzeczy... Zawsze tez potem budują gułagi albo obozy koncentracyjne dla takich wrogów i bardzo jestem ciekawy czy i w tym przypadku historia zatoczy koło...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje