Warszawa: Nie będzie już można wyrzucić bezdomnych z autobusów z powodu "odczucia odrazy"

Bezdomni na dworcu autobusowym

Bezdomni na dworcu autobusowym (Fot. Przemyslaw Matląg / Agencja Gazeta)

1. Szykuje się zmiana regulaminu Zarządu Transportu Miejskiego
2. Z pojazdów nie wyproszą osób wywołujących ?odczucie odrazy?
3. Rada Warszawy zajmie się projektem zmian w ten czwartek

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Aktualny regulamin Zarządu Transportu Miejskiego mówi, że z pojazdów przedsiębiorstwa mogą zostać wyproszone osoby, które zagrażają bezpieczeństwu, ale także "wywołujące odczucie odrazy otoczenia". Niedługo ma się to zmienić. O sprawie informuje TVN Warszawa.

Radni Warszawy w czwartek będą głosowali nad uchwałą zmieniającą przepisy. Z autobusu, tramwaju czy metra wciąż wyprosić będzie można osoby zagrażające bezpieczeństwu lub porządkowi. Zniknie kontrowersyjny zapis o osobach budzących "odrazę". Funkcjonował on od 2012 r. i budził wątpliwości, głównie ze względu na poziom ogólności. Jak napisał ostatnio w "Gazecie Stołecznej" Jan Mencwel, przepis "daje szerokie pole do oddolnej aktywności pasażerów. We mnie na przykład odrazę wywołują handlarze roszczeniami reprywatyzacyjnymi i skorumpowani politycy".

Ewentualne zmiany od 1 marca

Regulamin nie odnosi się bezpośrednio do bezdomnych. Jednak to ich najczęściej dotyczyły skargi pasażerów. Ludzie narzekali na przykry zapach, twierdzili, że bezdomni urządzają w autobusach czy tramwajach tymczasowe schronisko. Należy jednak pamiętać, że przy temperaturach sięgających kilkunastu stopni poniżej zera człowiek na zewnątrz może zamarznąć.

Przypomnijmy, że regulamin ZTM zakłada, że z pojazdów usunąć można "osoby nieposiadające ważnego biletu, odmawiające zapłacenia należności za przewóz i odmawiające okazania dokumentu tożsamości kontrolerowi biletów".

Radni zajmą się uchwałą 28 stycznia. W przypadku jej przegłosowania, regulamin zacznie obowiązywać od 1 marca.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy jesteś za zmianami w regulaminie ZTM?
Zobacz także
 • Sąd Zabił bezdomnego, bo chciał odzyskać swoje 5 zł. Wyrok: siedem lat więzienia
 • Francuscy aktywiści odbierają bezdomnemu psa "Obrońcy praw zwierząt" wyrwali bezdomnemu przerażonego psa. Internauci oburzeni
 • Ojciec Diany Kim krótko po tym, jak został znaleziony przez córkę oraz fotografia z jej dzieciństwa Przez lata fotografowała bezdomnych. Pewnego dnia znalazła wśród nich własnego ojca
Komentarze (34)
Warszawa: Nie będzie już można wyrzucić bezdomnych z autobusów z powodu "odczucia odrazy"
Zaloguj się
 • Anka Pachnik

  0

  Nie płacą - nie jadą. Ludzie płacą podatki + opłatę za przejazd, więc należy im się przejazd w "dogodnych warunkach", rozumiem przeładowane autobusy i metro w godzinach szczytu, tego nie przeskoczymy. Ale jak wsiada osoba śmierdząca fekaliami, rozsiada się na dwóch miejscach z całym dorobkiem życia, i jak ktoś wcześniej napisał nie ogarnia że robi w spodnie, to mi ręce opadają. A lato, chodzimy w sukienkach, krótkich spodenkach i siadamy po takim delikwencie.. A jaki problem jest w zarejestrowaniu się w ośrodku dla bezdomnych? Nie można spożywać alkoholu. I chyba nic wiecej.

 • skoment

  Oceniono 2 razy 2

  I po co podburzać ludzi i robić aferę. Pomimo takich zapisów nigdy nie widziałam żeby jakiegoś bezdomnego wyrzucali z tramwaju lub autobusu, chociaż był taki smród że pół wagonu było puste a oni oczywiście udawali że śpią. To nie w porządku wobec mieszkańców którzy płacą duże pieniądze za bilety i jadą w takich warunkach. Problem bezdomnych mają rozwiązać władze a nie mieszkańcy.

 • better.life

  Oceniono 1 raz 1

  Czasem w metrze ich spotykam. Smród smrodem, są gorsze zapachy, byleby chorób i robactwa nie roznosili.

 • zec

  Oceniono 264 razy 16

  U mnie budzą odrazę wszyscy jeżdżący autobusami. To ofiary życiowe.
  Ma ktos może zdjęcie, jak taki autobus w środku wygląda? Z ciekawości chętnie rzucę okiem.

 • blski

  Oceniono 284 razy 18

  Nikomu bliskosc takiego pasazera nie odpowiada, ale jest on jednym z naszych krajanow i nalezy podejsc do tego z wyrozumieniem. Jak on moze dotrzec do sachroniska dla bezdomnych, jak tez wyrzucenie z autobusu na mroz moze doprowadzic do tragedii.
  Juz ponad 10 lat temu mialem w samolodcie sasiada ktory nie byl pijakiem, ale smierdzial przetrawionym alkoholem, poza tym naduzywal wody kolonskiej, dla mnie bylo to nieprzyjemne, ale musialem sie z tym pogodzic i spedzic w jego towarzystwie kilka godzin.

 • Zdzisław Gajek

  0

  25.01.2016
  Każdy chciałby być zdrowy, bogaty, piękny i młody, bezdomny taki na ogół nie jest i cierpi z tego powodu że tym wcześniej wymienionym nie dorównuje.
  Minimum ludzkich warunków należy się każdemu odkąd Homo zaczął budować cywilizacje i przestał silniejszy zabijać słabszego by go upiec na ogniu i się nim pożywić.
  Nie cofajmy naszej cywilizacji wstecz.
  To nie firma przewozowa ma selekcjonować pasażerów i decydować kogo będzie wozić, a niezbędne warunki socjale i sanitarne należą się każdemu, by życie dla wszystkich nie było uciążliwe, a to jest obowiązek administracji państwowej, by każdy miał dostęp do podstawowych minimum sanitarnych, brak takowych świadczy o poziomie kultury danego narodu.

 • plorg

  Oceniono 205 razy 13

  Ciekawe czy bufetowa będzie osobiście sprzątać pojazdy komunikacji miejskiej, po pasażerach pachnących inaczej. A może radni zgłoszą się na ochotnika?

 • plorg

  Oceniono 209 razy 13

  "Należy jednak pamiętać, że przy temperaturach sięgających kilkunastu stopni poniżej zera człowiek na zewnątrz może zamarznąć"

  Znaczy autobus czy tramwaj to schronisko dla bezdomnych. To już nie środek komunikacji miejskiej. Znowu lewo bierzy górę nad prawem.

 • siwywaldi

  Oceniono 112 razy 2

  Radni "zapomnieli", że autobusy jeżdżą TYLKO do godziny 23. Później zjeżdżają do zajezdni, gdzie rozumiem, że kierowca, który NIE MOŻE trolla usunąć, będzie musiał rozłożyć takiemu materacyk, a może i oddać swój termos z resztą ciepłej herbaty oraz kanapki. No i skoczyć po piwko do nocnego.

  Co wy na to kochani Radni?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje