Warszawa: Nie będzie już można wyrzucić bezdomnych z autobusów z powodu "odczucia odrazy"

25.01.2016 10:58
Bezdomni na dworcu autobusowym

Bezdomni na dworcu autobusowym (Fot. Przemyslaw Matląg / Agencja Gazeta)

1. Szykuje się zmiana regulaminu Zarządu Transportu Miejskiego
2. Z pojazdów nie wyproszą osób wywołujących "odczucie odrazy"
3. Rada Warszawy zajmie się projektem zmian w ten czwartek

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Aktualny regulamin Zarządu Transportu Miejskiego mówi, że z pojazdów przedsiębiorstwa mogą zostać wyproszone osoby, które zagrażają bezpieczeństwu, ale także "wywołujące odczucie odrazy otoczenia". Niedługo ma się to zmienić. O sprawie informuje TVN Warszawa.

Radni Warszawy w czwartek będą głosowali nad uchwałą zmieniającą przepisy. Z autobusu, tramwaju czy metra wciąż wyprosić będzie można osoby zagrażające bezpieczeństwu lub porządkowi. Zniknie kontrowersyjny zapis o osobach budzących "odrazę". Funkcjonował on od 2012 r. i budził wątpliwości, głównie ze względu na poziom ogólności. Jak napisał ostatnio w "Gazecie Stołecznej" Jan Mencwel, przepis "daje szerokie pole do oddolnej aktywności pasażerów. We mnie na przykład odrazę wywołują handlarze roszczeniami reprywatyzacyjnymi i skorumpowani politycy".

Ewentualne zmiany od 1 marca

Regulamin nie odnosi się bezpośrednio do bezdomnych. Jednak to ich najczęściej dotyczyły skargi pasażerów. Ludzie narzekali na przykry zapach, twierdzili, że bezdomni urządzają w autobusach czy tramwajach tymczasowe schronisko. Należy jednak pamiętać, że przy temperaturach sięgających kilkunastu stopni poniżej zera człowiek na zewnątrz może zamarznąć.

Przypomnijmy, że regulamin ZTM zakłada, że z pojazdów usunąć można "osoby nieposiadające ważnego biletu, odmawiające zapłacenia należności za przewóz i odmawiające okazania dokumentu tożsamości kontrolerowi biletów".

Radni zajmą się uchwałą 28 stycznia. W przypadku jej przegłosowania, regulamin zacznie obowiązywać od 1 marca.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Czy jesteś za zmianami w regulaminie ZTM?
Zobacz także
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • kermit.dolomit

  Oceniono 204 razy 26

  Swego czasu w Krakowie miałem nieprzyjemność podróżować tramwajem z dwoma osobnikami jak podejrzewam nie tylko bezdomnymi ale na dodatek pijanymi i to do tego stopnia że nie czuli nawet jak robią w spodnie Odór był tak niemiłosierny że każdy kto mógł przesiadał się do innych wagonów Może radni Warszawy dadzą dobry przykład i razem z HGW zaczną takich przytulać

 • boguslawbch6808

  Oceniono 208 razy 26

  Oto salomonowe rozwiązanie. Objazdowe schroniska dla bezdomnych. Swoją drogą każdy pasażer na gapę może narobić przed kanarem rabanu, że jest bezdomny i poniżany.

 • blski

  Oceniono 284 razy 18

  Nikomu bliskosc takiego pasazera nie odpowiada, ale jest on jednym z naszych krajanow i nalezy podejsc do tego z wyrozumieniem. Jak on moze dotrzec do sachroniska dla bezdomnych, jak tez wyrzucenie z autobusu na mroz moze doprowadzic do tragedii.
  Juz ponad 10 lat temu mialem w samolodcie sasiada ktory nie byl pijakiem, ale smierdzial przetrawionym alkoholem, poza tym naduzywal wody kolonskiej, dla mnie bylo to nieprzyjemne, ale musialem sie z tym pogodzic i spedzic w jego towarzystwie kilka godzin.

 • luketjorself

  Oceniono 17 razy 17

  Zapis o "odczuciu odrazy" był niezręczny. Ale np. w Szczecinie kierowca może usunąć z pojazdu pasażera, który jest "uciążliwy lub zachowujący się agresywnie w stosunku do innych pasażerów". Smród jest uciążliwy. Pamiętam autentyczny przypadek, gdy osoba zwymiotowała w autobusie z powodu smrodu osoby bezdomnej.

 • zec

  Oceniono 264 razy 16

  U mnie budzą odrazę wszyscy jeżdżący autobusami. To ofiary życiowe.
  Ma ktos może zdjęcie, jak taki autobus w środku wygląda? Z ciekawości chętnie rzucę okiem.

 • tuskaczor

  Oceniono 210 razy 14

  to tak apropo, /póki jeszcze obowiązuje/ czy nie można by było PO usuwać wywołujące odczucie odrazy otoczenia pejsatych osobników z RP /POszli PO rozum do głowy i sami sobie zgotowali ten los/

  uwaga
  przed spożyciem dużych ilości czosnku należałoby zgłosić się do lekarza

 • szto_tawariszczi

  Oceniono 16 razy 14

  Ale przecie biletów też raczej nie mają, tak że co za problem z wyrzucaniem...

 • plorg

  Oceniono 205 razy 13

  Ciekawe czy bufetowa będzie osobiście sprzątać pojazdy komunikacji miejskiej, po pasażerach pachnących inaczej. A może radni zgłoszą się na ochotnika?

 • plorg

  Oceniono 209 razy 13

  "Należy jednak pamiętać, że przy temperaturach sięgających kilkunastu stopni poniżej zera człowiek na zewnątrz może zamarznąć"

  Znaczy autobus czy tramwaj to schronisko dla bezdomnych. To już nie środek komunikacji miejskiej. Znowu lewo bierzy górę nad prawem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje