"DGP": W Łodzi powstaje pierwszy ośrodek leczenia niepłodności. Z pieniędzy z in vitro

25.01.2016 07:03
Przygotowanie materiału do zabiegu in vitro

Przygotowanie materiału do zabiegu in vitro (Fot. Wojciech Matusik / AG)

Rząd tworząc ośrodek leczenie niepłodności w Łodzi chce w ten sposób zrekompensować likwidację in vitro - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, w którym pracuje wielu wybitnych specjalistów, miałby się stać ośrodkiem referencyjnym. To tu, jak pisze "DGP", zostałby przygotowane standardy stosowane w innych placówkach w Polsce.

Docelowo ma powstać po jednym ośrodku w województwie.

Z programu in vitro, który był finansowany przez Ministerstwo Zdrowia i który ma się zakończyć w połowie tego roku, urodziło się 3,8 tysiąca dzieci.

"Nowy program będzie w sposób kompleksowy, a nie jedynie fragmentaryczny, wspierać osoby zmagające się z niepłodnością, co może przełożyć się wręcz na większą liczbę urodzeń" - deklaruje wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, autor pomysłu.

Zdaniem przeciwników nic nie zastąpi in vitro. "Cofamy się tylko o 35 lat, gdy nie było metod wspomagania rozrodu" - komentuje Barbara Szczerba ze Stowarzyszenia Nasz Bocian.

Zobacz też: "Nie przeproszę, że urodziłam" - historie rodzin, które zdecydowały się na in vitro >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (193)
"DGP": W Łodzi powstaje pierwszy ośrodek leczenia niepłodności. Z pieniędzy z in vitro
Zaloguj się
 • ciesiol

  0

  koszmar, izolowac pedofili w sukienkach, a przypominam, ze ziemia kreci sie wokol slonca, zawsze probowali ztrzymac nauke i wiedze , Banda katolickich zlodziei.

 • stuj_halina

  Oceniono 41 razy 5

  młodzi płodni i niepłodni
  S.p.ier.d.alajcie z tego chorego kraju.
  Tu sie kończy cywilizacja a zaczyna mrok średniowiecza

 • dirxml

  Oceniono 215 razy 13

  Bardzo dobrze ..... wreszcie koś podszedł kompleksowo do tego tematu a nie napychanie kabzy klinikom ...... Brawo PiS !!!!!!!!!!!

 • hefajstos1

  Oceniono 64 razy 6

  Panie z kościelnych poradni przedmałżeńskich będą udzielały porad, jak zajść w ciążę. A ksiądz będzie się modlił za niepłodne pary.
  Oczywiście to wszystko za pieniądze odebrane tej niekatolickiej metodzie in vitro.

 • hipis3308

  Oceniono 104 razy 16

  Pewnie skupią się nad badaniami,co było pierwsze,jajko czy kura.

 • drugiepietro

  Oceniono 115 razy 11

  Proszę zauważyć, że nie będzie jedynie refundacji kosztów leczenia metodą in vitro, natomiast sama metoda będzie niewątpliwie stosowana w prywatnych lecznicach, tyle że trzeba będzie zapłacić i to zapewne więcej niż dziś. Jak myślicie, kto teraz zaciera rączki?

 • popijajac_piwo

  Oceniono 113 razy 9

  Pislamskie metody leczenia niepłodności: do pieca na trzy zdrowaśki...

 • op_par

  Oceniono 9 razy -1

  Pan dr Radziwił sam sobie odebrał prawo wykonywania zawodu na rzecz bycia politykiem.
  Lekarz -prawdziwy lekarz - nie pozbawiał by możliwości leczenia biednych ludzi.
  Bogaci "kichają " na łaskę PiS -lamu. Biedym -bieda. Ale p. Radziwił jest włascicielem prywatnej placówki - ma w nosie, żeby nie używać wulgaryzmów, biedotę! Radziwił -wiadomo pan!

 • didja

  Oceniono 7 razy 7

  Świetnie, że taki ośrodek powstaje. Ale nie może powstawać zamiast in vitro. Opinia Ministra Zdrowia jest podstawą do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego i odebrania uprawnień lekarza panu Radziwiłłowi. Chyba że p. Radziwiłł poznał jakieś cudowne metody zachodzenia w ciążę np. przy niedrożności jajowodów. Do procedury zapłodnienia in vitro nie kwalifikuje się kobiet, które nagle stwierdzają, że nie mogą zajść w ciążę, to "machną se szkiełko". Kobiety poddane in vitro bez efektu przeszły wszystkie procedury, które będą wdrażane w powstającym centrum. Dodajmy, że przeszły prywatnie, bo przecież większość jest nierefundowana, a reszta refundowana tylko na papierze. I teraz obserwacja śluzu i monitorowanie stężenia hormonów ma im udrożnić jajowody?

  A druga kwestia - to jest marnotrawienie publicznych pieniędzy, bo badane w ośrodku będą kobiety, u których już te procedury nie przyniosły efektu.

  A zatem ośrodki leczenia niepłodności - tak, ale obok in vitro.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje