"DGP": W Łodzi powstaje pierwszy ośrodek leczenia niepłodności. Z pieniędzy z in vitro

25.01.2016 07:03
Przygotowanie materiału do zabiegu in vitro

Przygotowanie materiału do zabiegu in vitro (Fot. Wojciech Matusik / AG)

Rząd tworząc ośrodek leczenie niepłodności w Łodzi chce w ten sposób zrekompensować likwidację in vitro - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, w którym pracuje wielu wybitnych specjalistów, miałby się stać ośrodkiem referencyjnym. To tu, jak pisze "DGP", zostałby przygotowane standardy stosowane w innych placówkach w Polsce.

Docelowo ma powstać po jednym ośrodku w województwie.

Z programu in vitro, który był finansowany przez Ministerstwo Zdrowia i który ma się zakończyć w połowie tego roku, urodziło się 3,8 tysiąca dzieci.

"Nowy program będzie w sposób kompleksowy, a nie jedynie fragmentaryczny, wspierać osoby zmagające się z niepłodnością, co może przełożyć się wręcz na większą liczbę urodzeń" - deklaruje wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, autor pomysłu.

Zdaniem przeciwników nic nie zastąpi in vitro. "Cofamy się tylko o 35 lat, gdy nie było metod wspomagania rozrodu" - komentuje Barbara Szczerba ze Stowarzyszenia Nasz Bocian.

Zobacz też: "Nie przeproszę, że urodziłam" - historie rodzin, które zdecydowały się na in vitro >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (193)
Zaloguj się
 • egonw3

  Oceniono 93 razy 81

  Będzie kapliczka, w której będą się modlić za powrót płodności poszczególnych pacjentów.

 • antrop

  Oceniono 77 razy 65

  Polska Nauka opowiedziała się jednoznacznie  za naprotechnologią! Kto chce mieć dziecko niech się modli o szczęśliwą podróż za granicę.

 • ergosumek

  Oceniono 256 razy 32

  "Z rządowego programu zapłodnienia in vitro przez dwa lata skorzystały 20 462 pary. Urodziło się co najmniej 2287 dzieci.
  Na program wydano 260 mln zł."
  Cały tekst: ://wyborcza.pl/
  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
  Czyli "koszt" jednego dziecka to 113 686zł.
  No, nie jest to mało.

  Od kiedy Tusk z Rostowskim okradli Polaków na zasiłku pogrzebowym w mediach nieustająca reklama: kup polisę, niech twoi bliscy nie maja problemu z twoim POchówkiem!

  Starzy się ubezpieczają, to może młode pary też niech się ubezpieczą od braku potomstwa?
  Albo jakieś kredyty, można na samochód, można i na in vitro.
  Państwo ma wszystko fundować?
  To nie są operacje ratujące życie.

 • twrobel76

  Oceniono 33 razy 29

  Myślę że pielgrzymka do smoleńska i seks pod brzozą w mgle smoleńskiej spowoduje boom narodzin ....

 • shipa

  Oceniono 217 razy 27

  Szkiełko i oko sie kłania.
  Idiotyczny sposob na ,,oszczędzanie", by nie wypłacić obiecanych magicznych 500zł na dziecko, bo skuteczność naprotechnologii jest zbliżona do szansy wygrania kumulacji w Totolotka...
  Serdecznie współczuję ludziom, którym zrobiono takie świństwo, z zamiana in vitro na ,,cudowne uzdrowienie". Gdyby ilość praktykujących bogobojnych katolików miałaby odzwierciedlenie w odrzucaniu in vitro, nie byłoby takich kolejek chętnych na nie, zdesperowanych ludzi, zmuszonych teraz praktycznie do rezygnacji z prob powiększenia rodziny, przy obecnych kosztach.

 • 99venus

  Oceniono 175 razy 21

  ciemnota katolicka wspierana przez parafialne ministerstwo.

 • gotlama

  Oceniono 35 razy 21

  Taki ośrodek byłby bardzo dobrym rozwiązaniem by wyodrębnić pary którym można pomóc bez in vitro i takie, którym tylko in vitro jest w stanie dać potomstwo, ewentualnie jeszcze takie, którym medycyna w tym nie pomoże. Natomiast wmawianie, że zastąpi to in vitro - jest manipulacją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje