"Guardian" nieoficjalnie: mieszkańcy greckich wysp nominowani do Nobla. Za co?

24.01.2016 22:08
Uchodźcy na greckiej wyspie Kos

Uchodźcy na greckiej wyspie Kos (Fot. THANASSIS STAVRAKIS / AP Photo)

1. Mieszkańcy greckich wysp mają być nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla
2. Powód? Pomoc uchodźcom, którzy masowo przybywają na wyspy
3. Wniosek w tej sprawie przygotowują naukowcy prestiżowych uniwersytetów

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Większość z 900 tys. uchodźców, którzy dotarli do Europy w ubiegłym roku, została przyjęta (...) przez tych, którzy mieszkają na greckich wyspach na Morzu Egejskim" - przypomina brytyjski dziennik. I dodaje, że wyspiarze z Lesbos, Kos, Chios, Samos, Rodos i Leros, włącznie z rybakami, którzy rezygnowali z połowów, by ratować ludzi, będą nominowani przez sławnych i wpływowych akademików z najbardziej prestiżowych uniwersytetów.

Jakich? Wniosek w tej sprawie przygotowują naukowcy z Harvardu, Uniwersytetu Cornella, Princeton, Oxfordu, Uniwersytetu Kopenhaskiego - podał "Guardian".

Oficjalnymi kandydatami zostaną "siatki solidarności"?

Odpowiednie dokumenty muszą zostać złożone do 1 lutego, ale inicjatorzy tego planu już spotkali się z greckim ministrem ds. polityki imigracyjnej Janisem Muzalasem, który zapewnił o pełnym poparciu rządu w Atenach.

Autorzy wniosku zwrócą w nim uwagę na fakt, że "ludzie w kraju, który musiał już sobie radzić z własnym kryzysem gospodarczym, umieli odpowiedzieć na przybierającą coraz większe rozmiary tragedię z empatią i poświęceniem" - pisze "Guardian".

Ponieważ tylko osoby lub organizacje mogą być laureatami Nobla, oficjalnymi kandydatami zostaną najprawdopodobniej "siatki solidarności", jakie powstały na wyspach, by organizować pomoc dla uchodźców - wyjaśnia dziennik.

"Zanim rząd zaczął działać, pomagali zwykli ludzie"

Grecki aktywista Spyro Limneos mówi w rozmowie z "Guardianem": "Ludzie, którzy zaangażowali się w siatki solidarności, pomagali zdesperowanym (uchodźcom) zanim rządy skłonne były przyznać, że narasta kryzys migracyjny".

- Nigdy nie zapomnę młodych dziewcząt z łodzi, które uratowano na Leros. Uśmiechały się. Nie miały walizek ani żadnych własnych rzeczy oprócz świadectw szkolnych wypisanych po arabsku. Rozłożyły je, żeby wyschły. Była w tym i tragedia, i nadzieja - powiedział Limneos.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (114)
"Guardian" nieoficjalnie: mieszkańcy greckich wysp nominowani do Nobla. Za co?
Zaloguj się
 • kocurxtr

  Oceniono 2 razy 2

  czy na brzegu stała Mucha z kwiatami czekając na grupowe ubogacenie ?
  jej też kawałek Nobla..

 • kocurxtr

  Oceniono 1 raz 1

  Nobel - podobnie jak Oscary - już nic nie znaczy, ani nic sobą nie reprezentuje
  jest wyłącznie polityczną zagrywką

 • awers777

  Oceniono 27 razy -1

  Z wypowiedzi ksenofobów widać, że gdyby uchodźcy, nawet ci z dziećmi lądowali na plażach polskiego Bałtyku to tubylcy spychaliby pontony i łodzie z brzegu do morza, rzucali w ludzi kamieniami, postawili by zasieki niczym hitlerowcu na plażach Normandii. papież Franciszek może się wstydzić, że ma takich katolików-ksenofobów w rodzinie chrześcijańskiej

 • szczurzec1

  Oceniono 3 razy 3

  "naukowcy prestiżowych uniwersytetów" na ich szczęście "uchodźców" widują tylko w TV, bezpośrednie "ubogacenie' im nie grozi, to i zajmują się dyrdymałami. Za jakiś rok będą się palić ze wstydu za swoje pomysły...

 • zigzaur

  Oceniono 36 razy 2

  Tak patrzę na to zdjęcie przy artykule.
  Coś ci uchodźcy mają niezbyt śródziemnomorskie ubiory. Czyżby ubrali się na szwedzki klimat? Kto im zafundował ubranie?

 • zec

  Oceniono 29 razy -1

  Nigdy bym na to nie wpadł, że Polska stanie się światową stolicą rasistowskiego bydła.
  Co wy tu wypisujecie, to sie w pale nie mieści.
  Mamusia to widziała? Co? Też rasistowska qrwa?

 • kermit.dolomit

  Oceniono 43 razy -1

  Grecy przepuszczają imigrantów aby zemścić się na Niemcach którzy nie chcieli dłużej utrzymywać greckich śmierdzących leni Merkel się zorientowała i zaczęła pierdzieć że to ona zaprasza imigrantów W końcu wszystko byle tylko nie doszło do wywalenia Grecji z UE bo to może doprowadzić do ostatecznego końca eukołchozu który i tak się teraz rozpadnie przez imigrantów

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 5 razy -1

  Proponuje zglosic portal gazeta.pl do literackiej nagrody Nobla za tekst:

  "Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym"

 • totmes72

  Oceniono 12 razy 10

  Czy wam lemingom tak ciężko zrozumieć, że samoobrona nie jest rasizmem ani nacjonalizmem. Każde szanujące się państwo przyjmuje tylko tych migrantów, którzy są dla jego gospodarki korzyścią. Uchodźcom pomaga się blisko granic ich państwa. No i TO UCHODŹCY MAJĄ PRZESTRZEGAĆ NASZYCH ZWYCZAJÓW I PRAWA, A NIE NA ODWRÓT. Bo są tu gośćmi!!! W przestrzeni publicznej TO ONI MAJA się dostosować, a nie na odwrót. Społeczeństwa i narody, które tego nie rozumieją znikają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje