Olejnik pyta Czarneckiego: W Wielkiej Brytanii jest milion uchodźców z Polski? Europoseł z PiS: Eee... to są emigranci, którzy częściowo wrócą

24.01.2016 11:36
Ryszard Czarnecki

Ryszard Czarnecki (Sławomir Kamiński)

- Polska wydała 1,1 tys. wiz dla obywateli Ukrainy przez 20 miesięcy. I można się spierać o formalną definicję uchodźcy - tak Ryszard Czarnecki próbował tłumaczyć słowa polskiej premier podczas debaty w Strasburgu. Ale po pytaniu Moniki Olejnik o uchodźców z Polski w Wielkie Brytanii, europoseł z PiS nie potrafił już wybrnąć.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W Strasburgu Beata Szydło odnosząc się do kwestii migrantów podkreśliła, że Polska przyjęła ok. 1 mln uchodźców z Ukrainy, ludzi, którym - jak powiedziała - "nikt nie chciał pomóc". Oburzony tymi słowami ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca oświadczył, że Ukraińcy przebywający w Polsce nie są uchodźcami, lecz migrantami ekonomicznymi.

Ryszard Czarnecki w 7. Dniu Tygodnia w Radiu ZET próbował bronić wystąpienia premier Szydło. - Polska wydała 1,3 miliona wiz obywatelom Ukrainy od 1 stycznia 2014 roku - mówił.- Z czego 650 tys. legalnie pracuje w Polsce, mają wizy - wtrąciła posłanka Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

Milion uchodźców z Polski?

- To nie są uchodźcy! - zaprotestowała z kolei Monika Olejnik. - Oczywiście. Możemy spierać się o formalną definicję uchodźcy - brnął Czarnecki.

- Przepraszam bardzo, a czy w Wielkiej Brytanii jest milion uchodźców z Polski? - zapytała wtedy Monika Olejnik. Europoseł z PiS przez chwilę milczał. - To są imigranci, którzy częściowo na pewno wrócą, jak będziemy dobrze rządzić - w końcu odpowiedział.

Według Marka Sawickiego, wypowiedź premier Szydło o imigrantach i milionie uchodźców z Ukrainy nie była przypadkowa. - To było na potrzeby debaty europejskiej, takie porównanie Beaty Szydło z Angelą Merkel, która rzeczywiście otworzyła drzwi do Niemiec, wpuszczając blisko milion uchodźców - mówił były minister rolnictwa, poseł PSL.

- Pani premier mówiła o uchodźcach, chyba pan był i słyszał - podsumowała Olejnik dyskusję na temat słów Szydło w Parlamencie Europejskim.

- Mówiła po polsku, więc nawet nie może powiedzieć, że źle zrozumiano słowo - dodał posłanka z Nowoczesnej.

Również Marek Magierowski, rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy przyznał, że Polacy przebywający w Wielkiej Brytanii nie są uchodźcami.

Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców z 11 stycznia 2016 roku, do Polski w 2015 roku wpłynęło z Ukrainy 2298 wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, rok wcześniej było ich z kolei 2318, a tylko w pierwszych dniach stycznia - 24. O status uchodźcy wystąpiło zaś: 2353 Ukraińców w 2014 roku i 2304 rok później.

Przeczytaj reportaż "Angole" - historie Polaków, którzy wyemigrowali na Wyspy Brytyjskie >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (839)
Zaloguj się
 • burywilk

  Oceniono 176 razy 128

  Ukraina to w odróżnieniu od Polski państwo które przynajmniej na części swojego terytorium toczy wojnę . Tutaj spór tylko o definicję z którą ma problem UE . Nie wiadomo kto z przybywających z południa jest uchodźcą a kto imigrantem .

 • facio60

  Oceniono 277 razy 123

  Nie interesuje mnie przesłuchiwanie Czarneckiego, komentowanie potknięć Pani Premier.
  Nie chcemy w Polsce radykalnego islamu i ludzi, którzy gardzą naszymi wartościami. Nie mam zamiaru czuć się zastraszonym gościem we własnym kraju. I wbijcie to sobie do łbów tępi dziennikarze i politycy. Wyjście na ulicę wieczorem w wielu miastach Niemiec to nie lada wyzwanie. Plątają się bandy młodych facetów, z których buchają hormony. Nie mają zajęcia więc szukają ofiar, których kosztem można się zabawić. Nie mam ochoty idąc na basen, czy gościu pójdzie pod prysznic, zmieni gacie, nie będzie próbował zgwałcić moje dziecko czy onanizował się w wodzie, czy kobieta nie będzie napastowana w pod prysznicem, w wodzie. Czy będę mógł i jakakolwiek kobieta, spokojnie pobiegać po parku. Czy w środkach komunikacji publicznej, moją żona czy córka nie będzie co i rusz napastowana i podejmowane wobec niej próby gwałtu. Wszechobecne kradzieże, cokolwiek zostawimy bez nadzoru - dostaje nóg. Kradzieże w szatniach, w klubach kobiety obmacywane, goście okradani. Policja nie mająca autorytetu i lekceważona. Imprezy masowe zagrożone zamachami. Won do siebie! Tam róbcie swój smród.

 • antypopisowiec

  Oceniono 114 razy 104

  Pan Czarnecki ma poczucie humoru. "To są imigranci, którzy częściowo na pewno wrócą, jak będziemy dobrze rządzić" powiedział europoseł. Dobre rządy PiS to jak próba nauczenia psa latać.

 • fakiba

  Oceniono 442 razy 100

  Szydło kłamała w PR a Richard próbował ką jakoś wytłumaczyć też zresztą kłamiąc , ale u pisiorów to norma oni zawsze i wszędzie kłamią

 • plendz

  Oceniono 398 razy 70

  Richard - człowiek do specjalnych kłamstw;-)
  W zakończeniu artykułu widnieje informacja: "Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców z 11 stycznia 2016 roku, do Polski w 2015 roku wpłynęło z Ukrainy 2298 wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, rok wcześniej było ich z kolei 2318, a tylko w pierwszych dniach stycznia - 24. O status uchodźcy wystąpiło zaś: 2353 Ukraińców w 2014 roku i 2304 rok później." Brakuje za to informacji ile wniosków Polska uznała za zasadne, tzn. ilu obywateli Ukrainy faktycznie uzyskało ochronę należną uchodźcom. Są to sporadyczne przypadki, kilkanaście od czasu okupacji Krymu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje