Przez USA przechodzą burze śnieżne. Zginęło 19 osób. Nowy Jork sparaliżowany [ZDJĘCIA]

24.01.2016 07:56
Tak wyglądają chmury, które przyniosły potężne śnieżyce. Zdjęcie udostępniła NASA na Twitterze

Tak wyglądają chmury, które przyniosły potężne śnieżyce. Zdjęcie udostępniła NASA na Twitterze (UNCREDITED/AP)

1. Już drugą dobę Stany Zjednoczone paraliżują potężne opady śniegu.
2. Zginęło co najmniej 19 osób, większość w wypadkach na drogach.
3. Ograniczenia w ruchu lotniczym, część linii zawiesza wszystkie rejsy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Nawałnice przechodzące nad USA spowodowały śmierć 19 osób. Władze Nowego Jorku, gdzie opady mogą sięgnąć aż 76 cm, ogłosiły zamknięcie mostów oraz naziemnych linii metra. Wydano zakaz korzystania z samochodów. Zamknięto lotniska w Waszyngtonie i Nowym Jorku.

Najwięcej ofiar wypadków na oblodzonych jezdniach

W wypadkach samochodowych na oblodzonych drogach w stanach Arkansas, Karolina Północna, Kentucky, Tennessee i Wirginia zginęło co najmniej 14 osób. Przy odgarnianiu śniegu w Nowym Jorku zmarły dwie osoby. W stanie Maryland - jedna osoba. Dwoje ludzi straciło życie z powodu wyziębienia organizmu w stanie Wirginia.

W miejscowości Redhouse w stanie Maryland (272 km od stolicy kraju Waszyngtonu) grubość pokrywy śnieżnej sięga 96,5 cm. Opadom śniegu i porywistemu wiatrowi towarzyszy gołoledź. Widoczność nie przekracza 400 m. Drogi w Karolinie Północnej pokryte są 1,25 cm warstwą lodu.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio oświadczył, że intensywność śnieżycy w największym mieście USA przewyższyła prognozy. Pokrywa śnieżna może przekroczyć nawet 76 centymetra grubości. Tegoroczna zima może okazać się jedną z pięciu najgorszych w USA od czasu, gdy prowadzone są regularne obserwacje meteorologiczne. W 2006 roku zanotowano 68,3 cm opadów, w 1947 toku - 65,5 cm, a w 1888 roku - 53,5 cm.

Stan nadzwyczajny

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo ogłosił w sobotę stan nadzwyczajny, zarządzony już wcześniej w 10 innych stanach. Mieszkańców wezwano, by pozostali w domach i nie utrudniali pracy pługów odśnieżających drogi. Nowojorskie metro obsługuje wyłącznie linie, które biegną pod powierzchnią ziemi. W nocy obowiązywał zakaz ruchu kołowego dla samochodów prywatnych.

Paraliż lotniczy

W komunikacji powietrznej anulowano ponad 8 tys. rejsów. Ruch w powietrzu będzie ograniczony w Nowym Jorku przez całą niedzielę. Jeden z największych przewoźników amerykańskich "United Airlines" zawiesił wszystkie loty do i z lotniska Dulles International w Waszyngtonie do poniedziałku.

Stany wód na wschodnim wybrzeżu są przekroczone. Chociaż wywołany wichurą przybór wód Atlantyku był miejscami wyższy niż w trakcie huraganu Sandy ponad trzy lata temu, to ogólna sytuacja powodziowa jest na razie znacznie mniej dramatyczna niż wtedy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (106)
Zaloguj się
 • czysty.harry

  Oceniono 291 razy 19

  Jakoś nie widać aby ludzie na tych zdjęciach byli smutni.Wręcz przeciwnie.

 • anty.poryj

  Oceniono 296 razy 18

  Dla nygusków taki śnieg to atrakcja, bo u siebie w Afryce nie mają.

 • herbalworld

  Oceniono 321 razy 15

  Trochę śniegu, a imperium zła pada na twarz.A podobno wylądowali na Księżycu? Obecnie fantazjują o kolonizacji Marsa.

 • potp

  Oceniono 11 razy 9

  "Pokrywa śnieżna może przekroczyć nawet 76 centymetra grubości. Tegoroczna zima może okazać się jedną z pięciu najgorszych w USA od czasu, gdy prowadzone są regularne obserwacje meteorologiczne. W 2006 roku zanotowano 68,3 cm opadów, w 1947 toku - 65,5 cm, a w 1888 roku - 53,5 cm." - czy zima gdzie spadnie 68 cm śniegu jest gorsza od tej gdzie było śniegu 65 cm? niekoniecznie, o śnieg może spaść w dwa dni a potem się 2 tygodnie powoli topić, a może padać z silnym wiatrem kilka dni, potem przy silnym (-30) mrozie mogą być zawieje i utrzymywać się cały miesiąc, potem gwałtowne roztopy, w 3 dni połowa śniegu się stopi i wszystko podtopi a potem znów silny mróz i nowy śnieg, i zmarźnięty stary i zamarznięte co się stopiło. Więc cm śniegu nie są wyznacznikiem najgorszej zimy, a nawet najbardziej śnieżnej.

 • zigzaur

  Oceniono 322 razy 6

  Ameryka Północna to obszar o bardzo wrednym klimacie, wbrew pozorom. Łańcuchy górskie przebiegają przeważnie południkowo a nie równoleżnikowo jak w Eurazji. Nie zatrzymują zatem mas powietrza. Jak taki blizzard podwieje z północy, to doleci do Zatoki Meksykańskiej.
  Kilka osób poniosło śmierć podczas odśnieżania.
  Czytałem zimowy poradnik dla stanu Wisconsin, w głębi kontynentu, klimat porównywalny z Powołżem albo Kazachstanem. Odradza się odłopatowywanie śniegu, bo to łączy się z olbrzymim wysiłkiem fizycznym. Ludności radzi się zaopatrywanie domów w zapas żywności, wody, paliwa, leków, baterii, agregat prądotwórczy. Organizuje się system sąsiedzkiej pomocy.

 • anty.poryj

  Oceniono 323 razy 5

  W Polsce nie ma śnieżycy, a od wczoraj zmarło 7 osób. Od listopada zmarło 90. Polska zabija.

 • agenoir

  Oceniono 15 razy 5

  1.25 cm lodu :) - podziwu godna dokładność
  (a przypadkiem nie 1.26 cm?)
  a może w oryginale było prawie pół cala ?

 • potp

  Oceniono 15 razy 3

  "Tak wyglądają chmury.." - na pewno tak nie wyglądają, zdjęcie przerobione, światła miast na pewno nie są tak wyraźne przez grubą warstwę chmur.

 • krzyk58

  Oceniono 2 razy 2

  Skutki globalnego ocieplenia?! ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje