Kaczyński u ojca Rydzyka o "manipulacji mediów". Niemal godzinny wykład na żywo w TVP. W całości

23.01.2016 17:40
Wykład Jarosława Kaczyńskiego

Wykład Jarosława Kaczyńskiego (Fot. TV Trwam)

Jarosław Kaczyński goszcząc w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przez 50 minut snuł rozważania na temat istoty medialnej manipulacji ostatnich 26 lat. Cały wykład "dzięki uprzejmości TV Trwam" transmitowała TVP Info.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Wojna polsko-polska to starcie o postkomunizm albo też o uchylenie tego wszystkiego, co postkomunizm w Polsce tworzy" - mówił Jarosław Kaczyński podczas swojego wykładu na sympozjum "Oblicza manipulacji - źródła i skutki", które zorganizowano w założonej przez ojca Tadeusza Rydzyka Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Podczas 50-minutowego wystąpienia Kaczyński nie tylko dokonał całościowej analizy licznych manipulacji mediów ostatniego ćwierćwiecza - jego wykład był też swoistym podsumowaniem jego poglądów na historię całej III RP.

Co ciekawe, wystąpienie transmitowała nie tylko toruńska TV Trwam, ale i telewizja publiczna. W kanale TVP Info można było je zobaczyć na żywo i w całości, bez przerw na reklamy czy informacje o innych wydarzeniach.Dwa ośrodki manipulacji

Kaczyński zaczął od zdefiniowania dwóch głównych ośrodków manipulacji - komunistycznego i "dysydenckiego". Temu drugiemu, który Kaczyński łączył głównie ze środowiskiem "Gazety Wyborczej", lider PiS poświęcił najwięcej uwagi.

- Ośrodek dysydencki złożony jest z ludzi, którzy byli w opozycji, ale przedtem na różne sposoby, często poprzez rodziny, w zdecydowanej większości mieli jakieś związki z komunizmem, którzy w drugiej połowie lat 70', a później - szczególnie na początku lat 80' - działali w opozycji, ale którzy przeżyli traumę pierwszego kongresu "Solidarności". Ta trauma polegała na tym, że oni tam przegrali - mówił.

- Chodziło o to, żeby normalny system, pluralistyczny system polityczny w Polsce, nie powstał - twierdził.

Obrona Radia Maryja i rządów PiS

Prezes bronił też Radia Maryja przed licznymi oskarżeniami, które dziś i w przeszłości przeciw niemu wusuwano.

- Ciemnogród, ksenofobia, dewocja, antysemityzm. Sam byłem w komisji etyki i tam składaliśmy zastrzeżenia wobec posłów oskarżających Radio Maryja o antysemityzm. Prosiliśmy o dowody na antysemickie audycje, wszystko wszak było nagrane. Posłowie nie podawali dowodów - mówił

Kaczyński przypominał też ataki na poprzedni rząd PiS.

- Skonstruowano mit strasznych rządów 2005-2007. W czasie tych rządów nic złego się nie stało, był to świetny okres pod względem gospodarczym i społecznym. Ale wmówiono społeczeństwu, że doszło do zagrożenia demokracji - mówił.

- Wmówiono społeczeństwu, że doszło do zagrożenia demokracji. Pomyślcie sobie, władza jest atakowana przez opozycję bez ograniczeń, zdecydowana część mediów jest antyrządowa, dochodzi do okupacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i nie reaguje się na to siłą. A ludziom wmawia się, że to dyktatura - ocenił.

Na koniec: uderzenie w PO

Na koniec wykładu Jarosław Kaczyński mówił zaś o trwającej wciąż kampanii przeciw "dobrej zmianie", która to kampania opiera się na podważaniu istnienia w Polsce demokracji.

- Mamy do czynienia z sytuacją, którą można określić: jeśli rządzi Platforma, to niezależnie od tego, co robi - to jest demokracja. A jeśli my rządzimy - to jest dyktatura - podsumował Kaczyński.

O fenomenie o. Tadeusza Rydzyka i Radia Maryja przeczytaj w reportażu >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (884)
Zaloguj się
 • przeminelozwiatrem

  Oceniono 214 razy 188

  Najpiękniejszy cytat - "antysemityzm musi być"... Trzecia Rzesza pełną gębą...

 • pucaty67

  Oceniono 187 razy 171

  Prezes koniecznie chce zostać zbawcą ojczyzny jak Marszałek, ale do tego trzeba być prawdziwym mężczyzną i konia ujeżdżać w Sulejówku a nie walić na Żoliborzu.

 • savioll

  Oceniono 175 razy 161

  Kolejne "orędzie" już chyba 7. Ciągle wychodzą z założenia że ludziom trzeba mówić co i jak mają myśleć.

  Swoją drogą to niezły absurd że najważniejszą osoba w kraju jest ktoś kto się boi wywiadów, albo rozmów z innymi politykami. Umie jedynie przemawiać albo rozmawiać z "dziennikarzami" którzy mu umożliwią przemawianie. Z takimi którzy zadają niechciane przez niego pytania już nie.

 • fakiba

  Oceniono 273 razy 119

  W manipulacji i odwracaniu kota ogonem prezia nikt nie jest w stanie pokonać , to istny mistrz

 • mimi1818

  Oceniono 121 razy 109

  umówmy się: on jest pierd****ty. Tylko jak go zatrzymać? Żałosny, mały mężczyzna.. Mężczyzna??? Ok, zgadzam się - fenomen jeśli chodzi o intrygi, manipulacje.. jakby to poszło w dobrym kierunku to Polska wystrzeliłaby jak nic:-) A póki co.. Poczekamy kaczorku, pęknie ci żyłka, wypną się "twoi" na ciebie..JESTEŚ ŚMIESZNY:-) W historii Polski, naszego kochanego kraju zostaniesz zapamiętany MEGADUPKIEM:-) Zadowolony?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje