Kaczyński u ojca Rydzyka o "manipulacji mediów". Niemal godzinny wykład na żywo w TVP. W całości

Wykład Jarosława Kaczyńskiego

Wykład Jarosława Kaczyńskiego (Fot. TV Trwam)

Jarosław Kaczyński goszcząc w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przez 50 minut snuł rozważania na temat istoty medialnej manipulacji ostatnich 26 lat. Cały wykład "dzięki uprzejmości TV Trwam" transmitowała TVP Info.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Wojna polsko-polska to starcie o postkomunizm albo też o uchylenie tego wszystkiego, co postkomunizm w Polsce tworzy" - mówił Jarosław Kaczyński podczas swojego wykładu na sympozjum "Oblicza manipulacji - źródła i skutki", które zorganizowano w założonej przez ojca Tadeusza Rydzyka Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Podczas 50-minutowego wystąpienia Kaczyński nie tylko dokonał całościowej analizy licznych manipulacji mediów ostatniego ćwierćwiecza - jego wykład był też swoistym podsumowaniem jego poglądów na historię całej III RP.

Co ciekawe, wystąpienie transmitowała nie tylko toruńska TV Trwam, ale i telewizja publiczna. W kanale TVP Info można było je zobaczyć na żywo i w całości, bez przerw na reklamy czy informacje o innych wydarzeniach.Dwa ośrodki manipulacji

Kaczyński zaczął od zdefiniowania dwóch głównych ośrodków manipulacji - komunistycznego i "dysydenckiego". Temu drugiemu, który Kaczyński łączył głównie ze środowiskiem "Gazety Wyborczej", lider PiS poświęcił najwięcej uwagi.

- Ośrodek dysydencki złożony jest z ludzi, którzy byli w opozycji, ale przedtem na różne sposoby, często poprzez rodziny, w zdecydowanej większości mieli jakieś związki z komunizmem, którzy w drugiej połowie lat 70', a później - szczególnie na początku lat 80' - działali w opozycji, ale którzy przeżyli traumę pierwszego kongresu "Solidarności". Ta trauma polegała na tym, że oni tam przegrali - mówił.

- Chodziło o to, żeby normalny system, pluralistyczny system polityczny w Polsce, nie powstał - twierdził.

Obrona Radia Maryja i rządów PiS

Prezes bronił też Radia Maryja przed licznymi oskarżeniami, które dziś i w przeszłości przeciw niemu wusuwano.

- Ciemnogród, ksenofobia, dewocja, antysemityzm. Sam byłem w komisji etyki i tam składaliśmy zastrzeżenia wobec posłów oskarżających Radio Maryja o antysemityzm. Prosiliśmy o dowody na antysemickie audycje, wszystko wszak było nagrane. Posłowie nie podawali dowodów - mówił

Kaczyński przypominał też ataki na poprzedni rząd PiS.

- Skonstruowano mit strasznych rządów 2005-2007. W czasie tych rządów nic złego się nie stało, był to świetny okres pod względem gospodarczym i społecznym. Ale wmówiono społeczeństwu, że doszło do zagrożenia demokracji - mówił.

- Wmówiono społeczeństwu, że doszło do zagrożenia demokracji. Pomyślcie sobie, władza jest atakowana przez opozycję bez ograniczeń, zdecydowana część mediów jest antyrządowa, dochodzi do okupacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i nie reaguje się na to siłą. A ludziom wmawia się, że to dyktatura - ocenił.

Na koniec: uderzenie w PO

Na koniec wykładu Jarosław Kaczyński mówił zaś o trwającej wciąż kampanii przeciw "dobrej zmianie", która to kampania opiera się na podważaniu istnienia w Polsce demokracji.

- Mamy do czynienia z sytuacją, którą można określić: jeśli rządzi Platforma, to niezależnie od tego, co robi - to jest demokracja. A jeśli my rządzimy - to jest dyktatura - podsumował Kaczyński.

O fenomenie o. Tadeusza Rydzyka i Radia Maryja przeczytaj w reportażu >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Premier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński Staniszkis o rządach PiS: Bolszewizm, infantylny autorytaryzm. Za ciągłym powoływaniem się na "lud" kryje się pogarda dla narodu
Komentarze (884)
Kaczyński u ojca Rydzyka o "manipulacji mediów". Niemal godzinny wykład na żywo w TVP. W całości
Zaloguj się
 • szeryf241_0

  Oceniono 1 raz -1

  Widzę ze hejterzy pisobolszewiccy juz w akcji 1,5 ZŁ DO 4.00 wpis.Tak działa około 1000 ludzi
  ich nie potępiam bo pieniądz to pieniądz ale z czyjej kasy te pieniądze ,partie powinny sie utzymywać z własych składek a rząd powiniwn mieć zakaz wydawania pieniędzy publicznych na propagandę.PIISOWCY Z FUNDUSZAMI NIE MAJĄ PROBLEMU SENATOR BERNACKI MA SWOJĄ FIRMĘ NA CYPRZE NIEKONTOLOWANE PRZEZ SZAŁAMACHĘ A TAK DUZO MÓWILI O UCIEKANIU Z PODATKAMI ????????????????

 • szeryf241_0

  Oceniono 1 raz -1

  TATUŚ jaro wykładowca na kursach wieczorowych dla kacyków ,sam jaro wykładałna takich kursach a teraz amnezjia ,pracę doktorską zaleziono juz czy nie ? Żołnierze A.K -wyklęci do tej pory szukają miejsc ich pochówku a kaczynski rajmund akowiec, willa w dzielinicy estabiszmentu komuszego praca na uniwersytecie i synowie w wieku przdszkolnym jak kindzong una obsadznia w filmach czołowki komunistycznej .Pozdrowienia dla polaka lepszego sortu szukającego u przeciwników dziadków z wemachtu lub pzpru.KATOLIK TAKI SAM JAK BIZNESMEN RYDZYK

 • janeklewandowski1957

  Oceniono 1 raz -1

  TEN postkomunizm stworzył właśnie pis proszę zobaczyć kogo mają w swoich szeregach ,a wszystko jest wyjaśnione .Najwięksi złodzieje ,oszuści i przestępcy chowają się pod skrzydełka ojca rydzyka .Ale to jest konieczne żeby ten mierny klecha ugrał coś dla siebie ???

 • ll2010

  Oceniono 2 razy 0

  "Demokracja ma się dobrze w Polsce". To proszę o wyjaśnienie przyczyn zwalniania z pracy dziennikarzy TVP. W następnej kolejności możemy dowiedzieć się, w drugim obiegu informacji o tajemniczych i niewyjaśnionych zabójstwach tychże dziennikarzy. Przykłady takiej "demokracji" są.

 • goplana24

  Oceniono 2 razy 0

  29 .01.16 I teraz okazało się że wypociny tego kunusa w TV maRyja kosztowało nas 20 banieczek.

 • mirekch60

  Oceniono 2 razy 0

  Mały mściwy kurdupel doszedł do władzy.

 • bernardg4444

  Oceniono 3 razy 1

  Jak ja niecierpie tego kurdupla !

 • chumski

  Oceniono 4 razy 2

  Jeden nawiedzony u drugiego oszusta.
  Pięknie.
  Żadna telewizja komercyjna nie powinna przeprowadzać z nim wywiadów .
  Jak to sam powiedział "Spadaj dziadu"

 • senior2244

  Oceniono 4 razy 2

  Największy manipulant przez godzinę opowiada w telewizji oszusta i złodzieja z Torunia jak się manipuluje ludźmi na potrzeby PiSuarów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje