"Moje maile są nudne. Poczytaj lepiej Dulską". Marsze KOD przeciw inwigilacji w całym kraju. Celiński: Dziękuję ci, Jarosławie. Obudziłeś nas [CO SIĘ DZIAŁO]

23.01.2016 15:04
Demonstracja kod w Toruniu

Demonstracja kod w Toruniu (MIKOŁAJ KURAS)

1. Marsze Komitetu Obrony Demokracji w ponad 30 miastach
2. Hasłem demonstracji było "W obronie Twojej wolności"
3. Uczestnicy protestowali m.in. przeciw inwigilacji Internetu
4. W kilku miastach odbyły się kontrmanifestacje narodowców

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Demonstracje Komitetu Obrony Demokracji odbyły się w wielu miastach Polski. "Nie godzimy się na inwigilację w Internecie, na naruszanie naszej prywatności. Jesteśmy przeciw zawłaszczaniu mediów publicznych", pisali organizatorzy. Protesty związane były również z wprowadzonymi ostatnio przez rząd zmianami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego.

Zgromadzeni mieli przypięte do ubrań plakietki z napisem: "Gorszy sort", "Obywatel drugiej kategorii" oraz kotyliony w barwach narodowych. Widać było flagi biało-czerwone oraz unijne, trąbki i transparenty z hasłami: "Mszczą się ludzie mali, nie powyrastali", "Kaczyński ograł Polaków, myśli, że Putina ogra również", "Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem".

"Jeden ośrodek władzy"

- Nie jesteśmy rewolucjonistami, rewolucjonistami są ci, którzy burzą porządek, którzy starają się siłą narzucić swój porządek. My chcemy zachować demokrację i naszą wolność - podkreślił w wystąpieniu na początku manifestacji lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski. - Demokracja to jest system, w którym jest wiele różnych elementów, instytucji, które wzajemnie współpracują, wzajemnie kontrolują się, monitorują i uzgadniają kierunki działania. W Polsce w tej chwili mamy jeden ośrodek władzy, który emanuje na wszystkie inne. Nie ma możliwości kontroli, weryfikacji, to zagraża naszej wolności - ocenił.

Media to tuba

- Większość parlamentarna ma prawo zmieniać kraj, ma prawo realizować obietnice wyborcze, realizować swoje programy, ma prawo zmieniać politykę, ale nie ma prawa zmieniać podstaw ustroju demokratycznego - podkreślił Kijowski. Jego zdaniem zagrożony jest dostęp do informacji gdyż "zabrano nam wolne publiczne media, stały się one tubą propagandową", a Trybunałowi Konstytucyjnemu zabrano możliwość obrony praw obywateli.

"Będą nas śledzić"

- Zagrożona jest nasza prywatność, nasza intymność, możemy być śledzeni, inwigilowani zarówno w naszych domach, jak i w internecie. Będą śledzone nasze połączenia telefoniczne bez żadnej kontroli sądowej. To jest naruszenie naszego prawa do prywatności. To jest kolejny sposób łamania naszej wolności - mówił lider KOD odnosząc się do nowelizacji m.in. ustawy o policji.

Nowela reguluje zasady pobierania przez służby specjalne bilingów i prowadzenia kontroli operacyjnej. Zgodnie z nowelą, kontrola operacyjna ma polegać na: podsłuchu, podglądzie osób w "pomieszczeniach, środkach transportu lub miejscach innych niż publiczne", kontroli korespondencji (w tym elektronicznej), kontroli przesyłek, uzyskiwaniu danych z "informatycznych nośników danych, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, systemów informatycznych i teleinformatycznych".

Naszą relację znajdziesz TUTAJ>>

Gdańsk, Poznań, Kielce...

Manifestacja w Gdańsku zgromadziła, według danych policji, około 6 tys. osób. Przemówił m.in. Aleksander Hall. - Jeśli buduje się państwo, w którym jeden ośrodek polityczny dominuje nad władzą ustawodawczą, nad władzą sądowniczą, nad strukturami społeczeństwa obywatelskiego, wtedy wolność naprawdę jest zagrożona - mówił polityk. - I nasza wolność jest zagrożona - podkreślił.

"Jarku! Wyloguj się!"

W demonstracji KOD na krakowskim Rynku Głównym uczestniczyło według policji ok. 2 tys. osób. Protestujący przeciwko inwigilacji społeczeństwa mieli ze sobą transparenty: "Jarku! Wyloguj się", "Podsłuchiwania nie ma w przykazaniach", "Little brother is watching you" czy "Moje maile są nudne. Poczytaj lepiej Dulską". - Dziękuję ci, Jarosławie. Obudziłeś nas wreszcie - mówił obecny na wiecu Andrzej Celiński.

- Ta władza łamie wszystkie zasady praworządności - oceniła Anna Dulęba, harcerka Szarych Szeregów, uczestniczka Powstania Warszawskiego. - Niszczy instytucje, które przez 25 lat budowała Polska, Trybunał Konstytucyjny i media. Łamie kręgosłupy ludziom tam zatrudnionym. - dodała. - My, Polska, która była na ustach całej Europy jako wzór stawiany innym krajom, musimy się wstydzić za ten rząd - mówiła Dulęba.

Pojawili się narodowcy, ale było spokojnie

W Olsztynie demonstracja KOD została zorganizowana po raz pierwszy. Pojawiło się ok. 500 zwolenników KOD oraz grupa ok. 50 narodowców, którzy zakłócali przebieg spotkania. Gdy uczestnicy wiecu śpiewali hymn, narodowcy odśpiewali "Rotę", gdy KOD śpiewał "Odę do radości", narodowcy - "Mazurka Dąbrowskiego". W pewnym momencie narodowcy podeptali flagę KOD i UE, za co zostali spisani przez policję.

Narodowcy pojawili się też we Wrocławiu. Na pl. Solnym manifestowało kilkaset osób, które skandowały m.in. hasła "Demokracja, konstytucja" i "Mój internet - moja sprawa". Kilkanaście osób z Obozu Narodowo-Radykalnego trzymało transparent z napisem "Komuniści, Oszuści, Denuncjatorzy. Śmierć wrogom ojczyzny - ONR".

Według policji, w Poznaniu zgromadziło się ok. czterech tys. osób. W Warszawie, jak informował wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, w marszu uczestniczyło ok. 10 tys. osób. Ok. 400 uczestników wzięło udział w manifestacji przy na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Wśród przemawiających była posłanka Henryka Krzywonos, a śpiewał znany toruński wykonawca Mariusz Lubomski. W Kielcach demonstrowało ok. 300 osób, zaś blisko 200 zebrało się na wiecu w Gorzowie. Kilkaset osób pojawiło się w Rzeszowie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? ? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (944)
"Moje maile są nudne. Poczytaj lepiej Dulską". Marsze KOD przeciw inwigilacji w całym kraju. Celiński: Dziękuję ci, Jarosławie. Obudziłeś nas [CO SIĘ DZIAŁO]
Zaloguj się
 • halirod

  0

  Co za głupoty piszą .Przecież nikt tych ludzi tam z parafii nie przywozi .Sami przychodzą . Nie mogą patrzeć ani słuchać tych kłamstw i bzdur , które opowiadają wyznawcy PiS. A prezydent to już sam siebie przechodzi. Takiego posłusznego aparatczyka dawno nikt nie miał.

 • poparzony

  Oceniono 1 raz 1

  A gdzie twarz bansterów Marek Kondrat z młodą żonką?
  Już nie chodzą na manifestacje KOD? A szkoda, pewnie weszli na wyższy stopień wtajemniczenia w Gildii Bankowej.

  I co na to PETRU - nowy Lord Sithów z Gildii Bankowej?
  Jego uczeń ciemnej strony mocy z KOD dalej nie płaci alimentów byłej żonie na swoje dzieci?

 • poparzony

  Oceniono 1 raz 1

  Mrozy puściły - Bałwany ruszyły na ulicę

 • stefan-50

  Oceniono 5 razy 1

  Niektórzy jednak pracują, m. in. ta.deusz i edwardrydz. Im wypłata się należy.

 • kapitan2012

  Oceniono 5 razy 3

  Jarku wyloguj się! Karki nigdy nie zrozumieją kiedy śpiewać hymn a kiedy rotę:)))) Boże dopomóż im;)

 • edwardrydz

  Oceniono 5 razy -1

  Czerwone smiecie z KODu nie rozumieja ze stare lajno III RP nie wroci juz nigdy!!!

 • stefan-50

  Oceniono 7 razy 1

  Mało minusów. Panie Prezesie ! Pańscy ludzie się op.....lają ! Wstrzymać wypłaty !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje