"Moje maile są nudne. Poczytaj lepiej Dulską". Marsze KOD przeciw inwigilacji w całym kraju. Celiński: Dziękuję ci, Jarosławie. Obudziłeś nas [CO SIĘ DZIAŁO]

23.01.2016 15:04
Demonstracja kod w Toruniu

Demonstracja kod w Toruniu (MIKOŁAJ KURAS)

1. Marsze Komitetu Obrony Demokracji w ponad 30 miastach
2. Hasłem demonstracji było "W obronie Twojej wolności"
3. Uczestnicy protestowali m.in. przeciw inwigilacji Internetu
4. W kilku miastach odbyły się kontrmanifestacje narodowców

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Demonstracje Komitetu Obrony Demokracji odbyły się w wielu miastach Polski. "Nie godzimy się na inwigilację w Internecie, na naruszanie naszej prywatności. Jesteśmy przeciw zawłaszczaniu mediów publicznych", pisali organizatorzy. Protesty związane były również z wprowadzonymi ostatnio przez rząd zmianami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego.

Zgromadzeni mieli przypięte do ubrań plakietki z napisem: "Gorszy sort", "Obywatel drugiej kategorii" oraz kotyliony w barwach narodowych. Widać było flagi biało-czerwone oraz unijne, trąbki i transparenty z hasłami: "Mszczą się ludzie mali, nie powyrastali", "Kaczyński ograł Polaków, myśli, że Putina ogra również", "Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem".

"Jeden ośrodek władzy"

- Nie jesteśmy rewolucjonistami, rewolucjonistami są ci, którzy burzą porządek, którzy starają się siłą narzucić swój porządek. My chcemy zachować demokrację i naszą wolność - podkreślił w wystąpieniu na początku manifestacji lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski. - Demokracja to jest system, w którym jest wiele różnych elementów, instytucji, które wzajemnie współpracują, wzajemnie kontrolują się, monitorują i uzgadniają kierunki działania. W Polsce w tej chwili mamy jeden ośrodek władzy, który emanuje na wszystkie inne. Nie ma możliwości kontroli, weryfikacji, to zagraża naszej wolności - ocenił.

Media to tuba

- Większość parlamentarna ma prawo zmieniać kraj, ma prawo realizować obietnice wyborcze, realizować swoje programy, ma prawo zmieniać politykę, ale nie ma prawa zmieniać podstaw ustroju demokratycznego - podkreślił Kijowski. Jego zdaniem zagrożony jest dostęp do informacji gdyż "zabrano nam wolne publiczne media, stały się one tubą propagandową", a Trybunałowi Konstytucyjnemu zabrano możliwość obrony praw obywateli.

"Będą nas śledzić"

- Zagrożona jest nasza prywatność, nasza intymność, możemy być śledzeni, inwigilowani zarówno w naszych domach, jak i w internecie. Będą śledzone nasze połączenia telefoniczne bez żadnej kontroli sądowej. To jest naruszenie naszego prawa do prywatności. To jest kolejny sposób łamania naszej wolności - mówił lider KOD odnosząc się do nowelizacji m.in. ustawy o policji.

Nowela reguluje zasady pobierania przez służby specjalne bilingów i prowadzenia kontroli operacyjnej. Zgodnie z nowelą, kontrola operacyjna ma polegać na: podsłuchu, podglądzie osób w "pomieszczeniach, środkach transportu lub miejscach innych niż publiczne", kontroli korespondencji (w tym elektronicznej), kontroli przesyłek, uzyskiwaniu danych z "informatycznych nośników danych, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, systemów informatycznych i teleinformatycznych".

Naszą relację znajdziesz TUTAJ>>

Gdańsk, Poznań, Kielce...

Manifestacja w Gdańsku zgromadziła, według danych policji, około 6 tys. osób. Przemówił m.in. Aleksander Hall. - Jeśli buduje się państwo, w którym jeden ośrodek polityczny dominuje nad władzą ustawodawczą, nad władzą sądowniczą, nad strukturami społeczeństwa obywatelskiego, wtedy wolność naprawdę jest zagrożona - mówił polityk. - I nasza wolność jest zagrożona - podkreślił.

"Jarku! Wyloguj się!"

W demonstracji KOD na krakowskim Rynku Głównym uczestniczyło według policji ok. 2 tys. osób. Protestujący przeciwko inwigilacji społeczeństwa mieli ze sobą transparenty: "Jarku! Wyloguj się", "Podsłuchiwania nie ma w przykazaniach", "Little brother is watching you" czy "Moje maile są nudne. Poczytaj lepiej Dulską". - Dziękuję ci, Jarosławie. Obudziłeś nas wreszcie - mówił obecny na wiecu Andrzej Celiński.

- Ta władza łamie wszystkie zasady praworządności - oceniła Anna Dulęba, harcerka Szarych Szeregów, uczestniczka Powstania Warszawskiego. - Niszczy instytucje, które przez 25 lat budowała Polska, Trybunał Konstytucyjny i media. Łamie kręgosłupy ludziom tam zatrudnionym. - dodała. - My, Polska, która była na ustach całej Europy jako wzór stawiany innym krajom, musimy się wstydzić za ten rząd - mówiła Dulęba.

Pojawili się narodowcy, ale było spokojnie

W Olsztynie demonstracja KOD została zorganizowana po raz pierwszy. Pojawiło się ok. 500 zwolenników KOD oraz grupa ok. 50 narodowców, którzy zakłócali przebieg spotkania. Gdy uczestnicy wiecu śpiewali hymn, narodowcy odśpiewali "Rotę", gdy KOD śpiewał "Odę do radości", narodowcy - "Mazurka Dąbrowskiego". W pewnym momencie narodowcy podeptali flagę KOD i UE, za co zostali spisani przez policję.

Narodowcy pojawili się też we Wrocławiu. Na pl. Solnym manifestowało kilkaset osób, które skandowały m.in. hasła "Demokracja, konstytucja" i "Mój internet - moja sprawa". Kilkanaście osób z Obozu Narodowo-Radykalnego trzymało transparent z napisem "Komuniści, Oszuści, Denuncjatorzy. Śmierć wrogom ojczyzny - ONR".

Według policji, w Poznaniu zgromadziło się ok. czterech tys. osób. W Warszawie, jak informował wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, w marszu uczestniczyło ok. 10 tys. osób. Ok. 400 uczestników wzięło udział w manifestacji przy na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Wśród przemawiających była posłanka Henryka Krzywonos, a śpiewał znany toruński wykonawca Mariusz Lubomski. W Kielcach demonstrowało ok. 300 osób, zaś blisko 200 zebrało się na wiecu w Gorzowie. Kilkaset osób pojawiło się w Rzeszowie.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? ? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (944)
Zaloguj się
 • kolorado.blues

  Oceniono 148 razy 82

  Ha ha, pisowskie trolle myślą, że wklejając przysłane im w mailu komentarze uprawiają jakieś dziennikarstwo. Byc może kilku z nich roi sobie nawet, że wkrotce zostanie zatrudnionychw nowych, narodowych mediach

 • sardanapal62

  Oceniono 124 razy 82

  Wysyłają bojówki narodowe i wynajmuja politycznych troli za pieniadze, załosne.

 • pjck

  Oceniono 120 razy 74

  To nie jest "polski rząd". Za tym buractwem muszą stać ruscy, nie ma siły.

 • agnrodis

  Oceniono 193 razy 67

  Dla prymitywow z PiSu, jezeli ktos jest przeciwko nim, musi popierac PO. Tak mysla prostacy. W tych pustych glowach im sie nie miesci, ze mozna byc przeciwko PIS i przeciwko PO, no ale to zbyt skaplikowane. Podpowiem, ze dlatego PO przegralo, ze na nich NIE glosowalismy, a teraz protestujemy przeciwko PiS, korupcji demokracji i cofaniu Polski do czasow Stalinizmu.

 • sardanapal62

  Oceniono 87 razy 57

  To zdjecie z Torunia, wiem bo tam byłem. Akurat ten tekst średni. Moim zdaniem sprawa kluczową jest zamieszanie z TK i tutaj jest prawdziwa masakra.

 • agnrodis

  Oceniono 169 razy 49

  A co wyznawcy Pisu robia na tym forum, skoro tak nienawidza Gazety, mocno i po katolicku, katolicka nienawiscia do blizniego, jak nakazal im ksiadz? Won, i sluchac radia ma ryja! Tam zostawiajcie swoje komentarze.

 • stuj_halina

  Oceniono 126 razy 46

  Zaprawdę powiadam wam, pierwsi odczują ten ból onaniści z PiS i ONR.
  Kaczor za jakiś czas zapragnie zrobić noc długich noży....

 • bez_sortowania

  Oceniono 118 razy 40

  Oj...ale się pisiorstwo zleciało minusować. A niby ich KOD nic nie obchodzi, niby nic te demonstracje nie znaczą... Hehehe...Coś jest na rzeczy.

 • stande

  Oceniono 123 razy 39

  Protestuję przeciw inwigilacji ponieważ: cytuję "WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM. WOLNOŚCI ODDAĆ NIE UMIEM".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX