Strzelanina w kanadyjskiej podstawówce - cztery osoby nie żyją. "Nieporozumienie rodzinne?"

23.01.2016 09:47
Strzelanina w szkole w Loche

Strzelanina w szkole w Loche (Fot. JOSHUA MERCREDI / AP Photo)

1. Do strzelaniny doszło w niewielkiej miejscowości La Loche
2. Zabójca zastrzelił dwóch braci, nauczyciela i nauczycielkę
3. Co najmniej kilka osób zostało rannych, ich stan jest ciężki
4. Przyczyną tragedii było najprawdopodobniej "nieporozumienie rodzinne"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Napastnik najpierw zastrzelił w domu swoich dwóch młodszych braci, po czym poszedł do szkoły gdzie zastrzelił pozostałe dwie osoby - wynika z nieoficjalnych ustaleń policji. Władze nie ujawniły na razie motywów sprawcy ani jego personaliów. - Nie jestem na 100 proc. pewny co naprawdę się stało, ale rozpoczęło się to w domu, a skończyło w szkole - powiedział p. o. mera La Loche Kevin Janvier.

Do strzelaniny doszło w piątek wieczorem w kompleksie szkół i placówek opieki przedszkolnej, w którym uczy się ok. 900 dzieci. Początkowo kanadyjskie media podały informację o śmierci pięciu osób. - Wybiegłem przed szkołę. Wszyscy krzyczeli, słyszałem sześć, może siedem strzałów zanim wydostałem się na zewnątrz. Myślę, że potem było ich więcej - relacjonował telewizji CBC jeden z uczniów.Ranni przewiezieni zostali do pobliskiego niewielkiego szpitala Keewatin Yatthe mającego zaledwie 16 łóżek. Rzecznik lokalnych władz poinformował, że wysłano tam dodatkowych lekarzy i pielęgniarki. Dwóch najciężej rannych przewieziono do największego miasta prowincji - Saskatoon.

Był to najtragiczniejszy tego rodzaju incydent w Kanadzie od ponad 26 lat, czyli od 1989 r. kiedy podczas strzelaniny w politechnicznej szkole średniej w Montrealu zginęło 14 uczniów. W Kanadzie obowiązują ostrzejsze przepisy regulujące dostęp do broni palnej niż w sąsiednich Stanach Zjednoczonych i dlatego do strzelanin w szkołach innych miejscach publicznych dochodzi stosunkowo rzadko.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (66)
Zaloguj się
 • bratjolki

  Oceniono 8 razy 6

  Jak zwykle detale i bardziej pikantne detaliki sa przemilczane. Ta cała La Loche - to rezerwat.
  Nie napisanie o tym - to jak pisanie ze zamachowcy z Paryża byli Francuzami i Belgami.
  Strzelanina w Montrealu by ła po prostu na Politechnice. Zadne średnie i półsrednie szkoły - najważniejsze jednak jest to ze spośród 14 ofiar 13 to kobiety. Przestępca zaś nazywał sie Gamil Rodrigue Liass Gharbi a nie Marc Lepine. Pieknie ilustruje ta historia ze przy odpowiednim nastawieniu do swiata i kobiet (islam) wystarczy tylko jeden rodzic i nawet w cywilizowanym kraju wychowa potwora który swoje problemy (nie dostal sie do szkoly) załatwia przy pomocy pukawki. O drugiej strzelaninie - na montrealskim uniwersytecie Concordia nie wspomina sie WOGOLE. Powód? Pogooglujcie sobie jakiego wyznania z kolei był morderca - Mr. Fabrikant.
  A dla tych co juz nabiorą ochoty polecam zrobić sobie zestawienie ilu przestepcow na uniwersyteckich strzelaninach bylo białych - wyjdzie na to ze albo coś tu ciekawego mozna zaobserwowac, albo biali stanowia tylko 30% spoleczenstwa w US

 • baba788

  Oceniono 5 razy 5

  "czyli od 1989 r. kiedy podczas strzelaniny w politechnicznej szkole średniej w Montrealu zginęło 14 uczniów."
  Od razu widac ze zatrudnianie kajtkow w gazecie kompromituje - to nie myla szkola srednia tylko politechnika wiec to nie byli uczniowie, tylko studenci a wlasciwie studentki bo tylko kobiety wybieral morderca i je zabijal

 • tadeus72

  Oceniono 134 razy 4

  Te złośliwe wypowiedzi są nie na miejscu. Kanada nadal ma bardzo niski współczynnik przestępczości (wyraźnie niższy niż średnia EU) i to przy skrajnie niskiej ilości policjantów (tylko Szwecja i Japonia mają mniej).

  To jest bezpieczny kraj i ich strategia pod tym względem zdaje się działać. Wypadki zdarzają się wszędzie.

 • jestem_z_pisu

  Oceniono 144 razy 4

  PiS chciał wprowadzić broń ostrą (krótką) do powszechnego obiegu ... Szykowana ustawa łowiecka miała umożliwić każdemu 18-latkowi zakup broni długiej i krótkiej, pod warunkiem zapisania się do kółka łowieckiego i płacenia składek przez pół roku. Znając Polaków, za rok-dwa byłaby jatka. Wiadomości w stylu "Pijany 20-latek zabił w Rymaszówce Dolnej 12 osób" albo "Strzelaniny gangów osiedlowych stają się tradycją polskich miast i miasteczek. Nie ma dnia bez ofiar porachunków między bandami młodzieży, walczącej o dominację na osiedlach" - byłyby stałem elementem wiadomości telewizyjnych ... W związku z protestami opozycji projekt ustawy został odłożony (tymczasem) na bok. PiS jednak do niego wróci...

  Panie Prezesie, Szefie - czy ktoś jeszcze w PiS myśli?
  Czy wszyscy wzorem Prezydenta oddali swoje mózgi jako organy na przeszczep?

 • porque

  Oceniono 8 razy 2

  ". W Kanadzie obowiązują ostrzejsze przepisy regulujące dostęp do broni palnej niż w sąsiednich Stanach Zjednoczonych i dlatego do strzelanin w szkołach innych miejscach publicznych dochodzi stosunkowo "
  Powyzszy cytat pokazuje jakich umyslowych niedorozwojow zatrudnia Gazeta... Skad ten pismak wzial taka konkluzje? Gdyby zestawic proporcje ilosci zabojstw w szkolach na glowe mieszkanca, w Kanadzie jest ich wiecej niz w USA. Przypomne tylko autorzynie, ze Kanada posiada dziesieciokrotnie mniej ludnosci niz USA a broni palnej "per head" jest tam tyle co w USA.

 • wiesscar

  0

  Wirus strzelanek dotarł z USA.

 • szczurzec1

  Oceniono 22 razy 0

  Ojejej, przecież takie rzeczy zdarzają się tylko w straszliwych, faszystowskich i maczystowskich Stanach Zjednoczonych? A Kanadą rządzi przecież taki jazzi premier, co to i Sikhów i gejów i Eskimosów i wszelkiego odmieńca dopieszcza? A tu taki despekt... Ale to NA PEWNO byli obywatele USA :DDD

 • d.alexa

  Oceniono 6 razy -2

  A zatem to mogło być "nieporozumienie rodzinne", tak?
  I oni na serio używają takich eufemizmów?
  W takim razie rangę "awantury rodzinnej" (to samo gdy u nas ktoś z rodziny krzyczy, grozi czy straszy i przyjeżdża policja) to ma tam pewnie zrzucenie bomby na miasto?

  Niech tak jadą dalej na tej politycznej poprawności, przesadnej delikatności żeby nie urazić uczuć świrów i ich popleczników, wreszcie na bezstresowym wychowaniu. Kraj wyludni się z ludzi z tej kultury a że natura nie znosi próżni a ogólnie mamy na planecie przeludnienie, to miejsce zajmą ludzie z innych kultur, niekoniecznie pożądanych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje