Prezydent chce po swojej śmierci przekazać organy do przeszczepu. Podpisał oświadczenie woli

22.01.2016 22:17
Andrzej Duda podpisał oświadczenie woli o przekazaniu po śmierci swoich narządów do przeszczepu

Andrzej Duda podpisał oświadczenie woli o przekazaniu po śmierci swoich narządów do przeszczepu (Fot. Andrzej Hrechorowicz/Prezydent.pl)

1. Duda apeluje: Niech każdy przemyśli wyrażenie zgody na zostanie dawcą
2. Taki gest może uratować komuś życie
3. Sam również podpisał deklarację woli, by zostać dawcą

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prezydent wziął udział w otwarciu XII Sympozjum Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego zorganizowanego z okazji 50. rocznicy pierwszego udanego przeszczepienia nerki w Polsce.

Duda podkreślił, że w transplantologii - inaczej niż to ma miejsce w przypadku innych działów medycyny - potrzebny jest nie tylko lekarz, pacjent, ale również dawca.

Oddanie organu to akt odwagi i wielkiego dobra

- Czasem jest to akt odwagi kogoś z rodziny, czasem nawet osoby zupełnie obcej, która darowuje swój organ - to przede wszystkim nerki, ale to także często taki swoisty gest, o którym mówił Ojciec Święty Jan Paweł II. Mówił o geście wielkiej etyki i wielkiego dobra, wielkiego daru, jakim jest podjęcie decyzji o tym, że twój organ będzie oddany albo w momencie, w którym rodzina się na to godzi - mówił Duda.

Według niego, wielu ludzi, decydując się na zostanie dawcą, "ma poczucie tego, że ich śmierć, czy też śmierć osoby im bliskiej ma jakiś jednak dodatkowy sens". - Że wprawdzie on nie będzie dłużej żył, ten najbliższy, czy ja sam, ale komuś pomogę, komuś to uratuje życie, komuś to przedłuży możliwość pozostania tutaj z najbliższymi, często życia dla nich - zaznaczył prezydent.

"Nie żyjemy sami dla siebie, ale i nie umieramy sami dla siebie"

Według niego, w Polsce można by przeprowadzać znacznie więcej przeszczepów niż obecnie, jednak brakuje dawców. - Chciałbym, żeby to moje wystąpienie było też takim swoistym apelem - o to, aby każdy z moich rodaków przemyślał sobie sprawę tego, czy jest gotów rzeczywiście podjąć tą decyzję, że z jednej strony nie żyjemy sami dla siebie, ale z drugiej strony też nie umieramy sami dla siebie i że w momencie gdyby przyszło w różnych okolicznościach odejść mi z tego świata, wyrażę tę zgodę na to, aby moje organy, jeśli to będzie możliwe, mogły uratować życie innym - powiedział Duda.Prezydent podpisał też oświadczenie woli o przekazaniu po śmierci swoich narządów do przeszczepu.

26 stycznia 1966 roku prof. Jan Nielubowicz z Akademii Medycznej w Warszawie wykonał wraz z zespołem po raz pierwszy w Polsce przeszczepienie nerki pobranej od osoby zmarłej. Był to początek transplantologii narządów w Polsce.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (610)
Prezydent chce po swojej śmierci przekazać organy do przeszczepu. Podpisał oświadczenie woli
Zaloguj się
 • armagedon888

  Oceniono 1 raz 1

  A o jakie narządy chodzi???? mózg ,czy organy wewnętrzne ? Eksport wchodzi w grę ?

 • dr_bloger

  0

  Mózgu nie chcę.

 • liftertoja

  0

  A co dal do przeszczepu - na pewno nie jaja, ktorych jak sie okazuje nie ma.

 • 3jerzy

  0

  debil wart debila duuy

 • 3jerzy

  0

  debil wart cdebila duuy

 • 3jerzy

  0

  naj głupsz duda

 • zebra044

  0

  Czyżby prezydent planował podróż do Smoleńska Tupolewem

 • tadeusz1melbourne

  0

  Ale nie podał daty...

 • pela_46

  Oceniono 1 raz 1

  i ten organ błogosławiony też?? a jak obdarowany miał większego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje