Macierewicz o "przełomie" ws. zwrotu wraku Tu-154: "Rosjanie przyznali, że ich raport nie zwiera prawdy"

22.01.2016 17:13
Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz (Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

1. Szef MON skomentował wypowiedź ambasadora Rosji dla "Rzeczpospolitej"
2. Ambasador stwierdził, że wrak wróci do Polski, ale najpierw trzeba uzgodnić przyczyn katastrofy
3. Zdaniem Macierewicza, to dowód na to, że mimo raportu wciąż tych przyczyn nie ustalono
4. W Moskwie zakończyły się polsko-rosyjskie konsultacje wiceszefów MSZ

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Około czterech godzin trwały w Moskwie konsultacje polityczne z udziałem wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji, Marka Ziółkowskiego i Władimira Titowa.

W komunikacie MSZ po spotkaniu podano, że szczególną uwagę poświęcono katastrofie smoleńskiej. Minister Ziółkowski ponowił postulat zwrotu wraku polskiego samolotu państwowego Tu-154 M, podkreślając, że "Warszawa liczy na zrozumienie i konstruktywne podejście Moskwy do tej kluczowej i wrażliwej dla Polaków kwestii" - napisano. Z kolei "w opinii strony rosyjskiej będzie to możliwe po zakończeniu jej śledztwa" - czyli nic nowego, bo to Polska słyszy nieprzerwanie od lat.

Pytany o konsultacje wiceministrów w Moskwie, Antoni Macierewicz zwrócił jednak uwagę na deklarację zwrotu wraku Tu-154, jaką w rozmowie z "Rzeczpospolitą" złożył ambasador Rosji.

W wywiadzie, który ukazał się w dzisiejszej "Rzeczpospolitej", ambasador Rosji Siergiej Andriejew deklarował: "Wrak Tu-154 nie wróci do Polski, dopóki nie uzgodnimy przyczyny katastrofy".

Rosjanie przyznali, że ich raport nie zawiera prawdy?

- Z tego, co wiem, przedstawiciele dyplomacji rosyjskiej stwierdzili, że oddadzą nam wrak, kiedy uzgodnimy przyczyny katastrofy. To jest przyznanie się do tego, że te przyczyny do dzisiaj nie zostały wyjaśnione - powiedział szef MON dziennikarzom.

Ocenił, że jest to "szczególna, bardzo charakterystyczna oferta strony rosyjskiej: to, co się naprawdę zdarzyło, będziemy uzgadniali z punktu widzenia Rosjan w negocjacjach, prawdę będziemy ustalali przez badania i dochodzenia tego, co naprawdę się zdarzyło".

Macierewicz ocenił, że "przyznanie się przez Rosjan, że ich raport nie zawiera prawdy" jest przełomem. - W tym sensie to jest przełom, który dedykuję części mediów i rządom pani Kopacz i pana Tuska - dodał.

Przyczyny katastrofy 10 kwietnia 2010 roku

Przypomnijmy, że na podstawie dowodów rzeczowych - zapisów rejestratorów oraz charakteru uszkodzeń drzew wzdłuż trajektorii lotu - ustalono, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg. Doprowadziło to do zderzenia z przeszkodą terenową, oderwania fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu i zderzenia z ziemią.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (363)
Zaloguj się
 • cool2ralny

  Oceniono 130 razy 116

  Moim skromnym zdaniem Rosjanie mówią jasno: dopóki nie zaakceptujecie naszego raportu to nie dostaniecie wraku. Przypominam że pada słowo "uzgodnimy" ale nie "ustalimy" co wydaje się podstawową różnicą. Ale Antoni przekręcił wszystko jak trzeba i teraz w takiej formie pójdzie to do milionów ociemniałych, którzy będą oglądać wieczorne wydanie Wiadomości w mediach rządowych lol. Oto Polska - teraz kraj wielkich jaj!

 • fakiba

  Oceniono 176 razy 60

  No i proszę , Rosjanie powiedzieli to samo co zawsze , a Antek ogłasza postęp w negocjacjach i sukces , normalna paranoja

 • beded

  Oceniono 65 razy 57

  Z czego Antoni wysnuł i ogłasza jako pewnik że Rosja przyznaje się do nieprawdy w swoim raporcie??? Najlepszy psychiatra tego nie rozpozna. Cały Antoni.

 • beded

  Oceniono 49 razy 49

  Rosjanie doskonale wiedzą do czego zdolny jest Macierewicz, Teraz dał kolejny dowód. A Moskwa na klęczkach ze śmiechu.

 • ponerologia

  Oceniono 50 razy 46

  Kurde, to jakiś kosmos. :D
  Kto zaliczył temu panu kurs logiki na studiach?

 • arche556

  Oceniono 163 razy 39

  Kaczyński i spółka zrobili tyle dobrego dla Rosji i Putina (osłabiając Polskę), że zasłużyli na wrak. Dostaną go. Ojciec dyrektor przerobi go na krzyżyki i zbierze więcej niż Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 • darko555

  Oceniono 43 razy 37

  jeb...ty ten koleś jak mało kto, Rosjanom chodzi o taka prawdę aby Polska jasno przyznała się że to był wypadek, matole...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje