Macierewicz o "przełomie" ws. zwrotu wraku Tu-154: "Rosjanie przyznali, że ich raport nie zwiera prawdy"

1. Szef MON skomentował wypowiedź ambasadora Rosji dla "Rzeczpospolitej"
2. Ambasador stwierdził, że wrak wróci do Polski, ale najpierw trzeba uzgodnić przyczyn katastrofy
3. Zdaniem Macierewicza, to dowód na to, że mimo raportu wciąż tych przyczyn nie ustalono
4. W Moskwie zakończyły się polsko-rosyjskie konsultacje wiceszefów MSZ

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Około czterech godzin trwały w Moskwie konsultacje polityczne z udziałem wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji, Marka Ziółkowskiego i Władimira Titowa.

W komunikacie MSZ po spotkaniu podano, że szczególną uwagę poświęcono katastrofie smoleńskiej. Minister Ziółkowski ponowił postulat zwrotu wraku polskiego samolotu państwowego Tu-154 M, podkreślając, że "Warszawa liczy na zrozumienie i konstruktywne podejście Moskwy do tej kluczowej i wrażliwej dla Polaków kwestii" - napisano. Z kolei "w opinii strony rosyjskiej będzie to możliwe po zakończeniu jej śledztwa" - czyli nic nowego, bo to Polska słyszy nieprzerwanie od lat.

Pytany o konsultacje wiceministrów w Moskwie, Antoni Macierewicz zwrócił jednak uwagę na deklarację zwrotu wraku Tu-154, jaką w rozmowie z "Rzeczpospolitą" złożył ambasador Rosji.

W wywiadzie, który ukazał się w dzisiejszej "Rzeczpospolitej", ambasador Rosji Siergiej Andriejew deklarował: "Wrak Tu-154 nie wróci do Polski, dopóki nie uzgodnimy przyczyny katastrofy".

Rosjanie przyznali, że ich raport nie zawiera prawdy?

- Z tego, co wiem, przedstawiciele dyplomacji rosyjskiej stwierdzili, że oddadzą nam wrak, kiedy uzgodnimy przyczyny katastrofy. To jest przyznanie się do tego, że te przyczyny do dzisiaj nie zostały wyjaśnione - powiedział szef MON dziennikarzom.

Ocenił, że jest to "szczególna, bardzo charakterystyczna oferta strony rosyjskiej: to, co się naprawdę zdarzyło, będziemy uzgadniali z punktu widzenia Rosjan w negocjacjach, prawdę będziemy ustalali przez badania i dochodzenia tego, co naprawdę się zdarzyło".

Macierewicz ocenił, że "przyznanie się przez Rosjan, że ich raport nie zawiera prawdy" jest przełomem. - W tym sensie to jest przełom, który dedykuję części mediów i rządom pani Kopacz i pana Tuska - dodał.

Przyczyny katastrofy 10 kwietnia 2010 roku

Przypomnijmy, że na podstawie dowodów rzeczowych - zapisów rejestratorów oraz charakteru uszkodzeń drzew wzdłuż trajektorii lotu - ustalono, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg. Doprowadziło to do zderzenia z przeszkodą terenową, oderwania fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu i zderzenia z ziemią.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (363)
Macierewicz o "przełomie" ws. zwrotu wraku Tu-154: "Rosjanie przyznali, że ich raport nie zwiera prawdy"
Zaloguj się
 • anders76

  0

  Wybuchowy Antoni coraz bardziej pograza sie w swojej prywatnej rzeczywistosci i to jego sprawa, ale w te metne zakamarki wciaga polski narod a to juz inna sprawa i bardzo smierdzaca, swiadome dzialanie na niekorzysc Polski. Predzej niz pozniej za to beknie.

 • dziadwawelski

  0

  Podobno sowieci oszukali wszystkich informując o zawartości alkoholu we krwi profesora. Nigdy nie wolno wierzyć bolszewikom tym ze wschodu i tym z nad Wisły ;-)))

 • Juliusz Wnuk

  Oceniono 4 razy 4

  Aby ustalic "przyczyny" PISIORY powinny wezwac do pomocy medium, ktòre przekazaloby publicznie "dyspozycje" kaczorka wydawane bratu a ten z kolei rozkazy dla pilotòw....

 • zyks

  Oceniono 6 razy 4

  I co, głupio? Wybraliście tych pajaców, bo obiecali wam pińcet.

 • zyks

  Oceniono 6 razy 4

  Stawiam dolary przeciw orzechom, że to "śledztwo", ni z tego, ni z owego, niebawem zakończy się i Putin szybko ten wrak odda:
  1. Przydługo to trwa, wypadałoby już.
  2. Tak długie śledztwo świadczy jednak o niesprawności jego organów ścigania.
  3. Do niczego mu to niepotrzebne. Czeka na taki moment, kiedy będzie miał z tego korzyści.
  4. Zależy mu na wzmocnieniu pozycji wewnętrznej Złośliwego Gnoma, on niszczy Polskę, a co najważniejsze - Unię, a to priorytet Putina. Gnom powie: Tusk 5 lat nic nie wskórał, a ja : proszę, już !
  5. Liczy, że zwrot wraku podsyci znów histerię smoleńską w Polsce i ataki na Tuska. Efekt ten, co w pkt.5
  6. Da do zrozumienia: a weźcie sobie te wasze śmieci i bawcie się wesoło !
  7. A ja głowię się, co też Gnom zrobi z tym świętym wrakiem. Na złom - niemożliwe. Może wybudują na to jakieś mauzoleum, jakiś poświęcany barak, dokąd będzie pielgrzymować cała sekta smoleńska, jak na Ciemną Górę. Rocznice, miesięcznice, tygodnice - cyrk nieustanny. Ciekawe, jakie miejsce w Polsce dostąpi tego zaszczytu. Albo może podzielą to na kawałki i dadzą, jako relikwie, do każdego kościoła w RP. A może tez do każdej jednostki wojskowej - po myśli ministra wojny? Apele, capstrzyki, warty i salwy honorowe... Będzie wielka burza mózgów pisowskich, toruńskich - szykuje się niezły cyrk...

 • rroarr1979

  Oceniono 2 razy 2

  Odpowiedzialny byl gosc z wiezy lotow i pilot, ktory ladowal, nie widzac lotniska. Ruscy chca, zeby wykluczyc wine tego pierwszego, ktory nie stawia sie z dziwnych przyczyn na wezwania polskiej prokuratury.

 • monikaaleksandra

  Oceniono 2 razy -2

  Antek naczelny zlomiarz IV RP.

 • cichwoda

  Oceniono 9 razy -3

  Anowina jest z tej samej nacji co Chodorkowski i gazeciany Adamek, panie

 • starszy-65

  Oceniono 9 razy 3

  Jeżeli Macierewicz tak mówi to już dla niego Putin szykuje POLON albo nagrodę dla najważniejszego agenta KGB.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX