Orban o Polsce. "Brukselę irytują silne państwa". Uchodźcy? "Najlepsza liczba to zero"

22.01.2016 14:30
Premier Węgier Viktor Orban

Premier Węgier Viktor Orban (LASZLO BALOGH/REUTERS)

Premier Węgier Viktor Orban w publicznym radiu Kossuth mówił o Polsce w kontekście wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim. Po raz kolejny opowiedział się też przeciw przyjmowaniu uchodźców.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Węgierski premier w radiowym wywiadzie udzielił wsparcia polskiemu rządowi. Nie zabrakło ostrych wypowiedzi.

Ważne cytaty:

1. Orban o Polsce

"Myślę, że Polacy nie zrobili niczego, co powinno wywołać unijną krytykę. (...) Nie przekroczyli żadnych progów, które stanowiłyby podstawę do nieuzasadnionych kroków (...) ze strony raczej pewnych siebie (zachodnich) demokracji."

2. Orban o "państwach narodowych"

"Brukselę po prostu irytują silne państwa narodowe, które wypowiadają się w wyraźny i uczciwy sposób (...) i które mówią, że niektóre sprawy należy rozwiązywać w Warszawie i w Budapeszcie, a nie w Brukseli. To automatycznie wyzwala negatywne odruchy Pawłowa wśród unijnych biurokratów, którzy następnie naskakują na kraj ośmielający się używać jasnego języka (...) i wyraźnie przedstawiać swoje cele."

3. Orban o moralności i mediach

"Zachód nie ma moralnych ani faktycznych podstaw, by prosić nas, byśmy spełniali demokratyczne kryteria. Proszę sobie wyobrazić (sytuację, w której) węgierskiemu rządowi udałoby się osiągnąć to, że żadne państwowe ani prywatne media nie podałyby przez wiele dni informacji (...) o takiej masowej zbrodni jak ta, do której doszło w Kolonii".

4. Orban o uchodźcach

Dla Węgier "najlepsza liczba (uchodźców) to zero".

O decyzji Austrii, która zamierza przyjąć w tym roku tylko 37,5 tys. uchodźców: "Myślenie dogmatyczne skapitulowało przed rzeczywistością i zdrowym rozsądkiem". Jego zdaniem to "najważniejsza wiadomość w ostatnim czasie".

Polska tematem na forum UE

13 stycznia Komisja Europejska rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa. Jak uzasadniała, powodem jest nieprzestrzeganie wiążących orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w sprawie jego składu i wyboru sędziów, a także wątpliwości co do reformy TK, uchwalonej 23 grudnia ub. roku.

Procedura ta została zastosowana po raz pierwszy. Jej pierwsza faza polega na dialogu i wymianie informacji z polskim rządem. We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat sytuacji w Polsce.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (292)
Zaloguj się
 • erasms43

  Oceniono 60 razy 38

  Szwedzka policja utrzymuje w tajemnicy informacje na temat przestępczości mającej związek z uchodźcami – twierdzi gazeta „Dagens Nyheter”. Policyjne materiały o przestępstwach, których sprawcami bądź ofiarami są uchodźcy, są specjalnie oznakowane.

  Policja ujęła pierwszych podejrzewanych o napaści na kobiety w Niemczech. „Jeżeli to migranci, mogą być deportowani”

  Według „Dagens Nyheter” jest to kod „291”, oznaczający zgodnie z wewnętrzną instrukcją w policji, że „nic nie może się wydostać na zewnątrz”. Od października 2015 roku kodem tym są opatrywane wszystkie akta dotyczące przestępstw popełnianych przez uchodźców i tych, których ofiarami są uchodźcy. Dotyczy to także podpaleń ośrodków dla ubiegających się o azyl.

  Rzecznik policji, poproszony przez gazetę o komentarz, powiedział, że chodzi o „robocze materiały na potrzeby codziennego raportowania”. „Dagens Nyheter” pisze, że wśród policjantów instrukcja ta budzi kontrowersje. Niektórzy funkcjonariusze uważają, że utajnianie takich informacji jest niepokojące.

 • BJ Wallens

  Oceniono 40 razy 32

  Mądre słowa Orbana, cokolwiek o nim nie myśleć.

 • rp_ak_47

  Oceniono 40 razy 28

  Jeśli zgodzimy się na sprowadzenia emigrantów do polski to sami sobie wrzucimy konia trojańskiego. Już tłumacze, dlaczego tak będzie, kto nam zaręczy ze nie są wysyłani do nas specjalnie po to żeby się zorganizować i wywoływać zamieszki. Wtedy oczywiście Polacy będą musieli się Bronic ma się rozumieć, ale Bruksela będzie tylko na to czekała żeby okrzyknąć ze w naszym kraju pacyfikujemy niewinnych uchodźców no i co za tym idzie będą musieli zareagować teraz dali tego przedsmak 19 stycznia w euro parlamencie no i oczywiście będą zmuszeni z wielkim bólem wysłać pomoc, czyli bratnią armie oczywiście po to, aby pomóc krzywdzonym uchodźcom i dla KOD, bo domyślam się ze te durnie będą z nimi. Więc pomogą nam wprowadzić porządek i pokój w Polsce.Ja to w ten sposób widzę. Mowie wam to jest właśnie pod to zrobione żeby wkroczyć i zająć nasz kraj a uchodźcy maja być tylko biletem do tego:)

 • qudaq

  Oceniono 41 razy 27

  Niestety. To przykra prawda. Komisarze europejscy zachowują się w stylu bolszewickich, za nic maja suwerenne państwa. Stara szóstka trzyma cugle w rękach i spoza siebie lansuje miernoty, gotowe za brukselkę służyć do upadłego. Wystarczy wypisać nazwiska i kraje z których pochodzą krytycy krajów Europy środkowej i południowej. Kiedy Serbia, Macedonia, Chorwacja i Słowenia w interesie wszakże Niemiec i Austrii zamykały granice, to właśnie przez nie były krytykowane za ksenofobie. Kiedy Szwecja, Dania, a teraz Niemcy i Austria, włącznie z GB czynią to samo, to tylko troska o Europę. Zadziwiająca zgoda, aby to właśnie ministrowie spraw wewnętrznych, czyli policmajstrzy pod przewodnictwem Tuska, noszącego po niemiecku znamienny tytuł Gipfelchefa, podejmowali niedemokratyczną decyzję o kwotach rozdziału uchodźców. Zadziwiające milczenie i spychanie na bok faktu, że połowa przyjechała z dużą kasą, a znaczna część znakomicie przygotowana i zaprawiona do walki. Nie dziw, że choćby w Polsce takie autorytety jak RPO, przewodniczący AI, czy różnych akcji humanitarnych głoszą słowa zachęty, ale sami nie przyjęli, i nie słychać aby mieli zamiar, żadnego pod własny dach i na własny koszt. To ilustracja obłudy i zakłamania owych szacownych obrońców. Podobnie, jak żaden z nich nie wystąpił do właściwego rządu o zwolnienie owych torturowanych terrorystów, za które Polska wypłaciła odszkodowanie, ale Europejski Trybunał nie ośmielił się napisać do właścicieli więzienia, w którym siedzą, wniosku o ich uwolnienie. To właśnie owa sprawiedliwość dla maluczkich i leżenie na brzuchu przed potentatami tego swiata. A nasi pochlebcy coś tam jąkają się o jakiejś tłumionej demokracji. Zapomnieli, kiedy ją bezkarnie gwałcili?

 • fakiba

  Oceniono 156 razy 16

  Wcale się nie dziwię że Orbana nikt nie rozumie w Europie i na świecie , jeśli twierdzi że Węgry to mocarstwo z którym wszyscy muszą się liczyć

 • czechy11

  Oceniono 157 razy 15

  Dyktatorek kraju wyglądającego jak ruina zaniedbana szara brudna poparł kandydata na dyktatorka ktory chce zrobić z naszego kraju taka sama zaniedbana beznadzieję jak Węgry.

 • kikut5

  Oceniono 33 razy 11

  Uchodźcy muszą powrócić do swoich krajów. Zachód jednak musi zrobić w tych krajach najpierw porządek. Tymczasem na razie nie robi nic. Dlatego burdel będzie coraz większy.

 • fakiba

  Oceniono 171 razy 11

  No to się właśnie dowiedziałem że Węgry i Polska to mocarstwa , nieżle ten Orban zakręcony i nic dziwnego że z kaczorem się dogaduje , swój do swego ciągnie

 • niemamczasu58

  Oceniono 26 razy 10

  To jakiś idiotyzm, żeby o tzw. uchodźcach w ogóle rozmawiać. Won!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje