Nowy sondaż: spada poparcie dla PiS i PO, Nowoczesna w górę

22.01.2016 14:08
Premier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński

Premier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński (Przemek Wierzchowski)

1. Zmalało poparcie dla PiS - wynika z sondażu TNS Polska
2. Partia Nowoczesna prawie zrównała się z PO
3. Do parlamentu dostałyby się tylko cztery ugrupowania
Jak wynika z najnowszego sondażu TNS Polska, 38 proc. badanych, którzy zadeklarowali chęć udziału w wyborach parlamentarnych, chce głosować na PiS, 16 proc. na PO, 15 proc. na Nowoczesną, a 11 proc. na formację Kukiz'15.

W porównaniu do badania sprzed miesiąca, poparcie dla PiS zmalało o 4 punkty procentowe. Swoje notowania, o 1 punkt procentowy, pogorszyły też PO i Kukiz'15. Zwiększyła się z kolei liczba osób sprzyjających Nowoczesnej - poparcie dla tego ugrupowania wzrosło o 5 punktów procentowych.

Poparcie dla PSL, na które poprzednio swój głos chciało oddać tylko 3 proc. ankietowanych, nie uległo zmianie. Koalicja Zjednoczona Lewica straciła 2 punkty procentowe, a partie KORWiN i Razem zyskały po 1 punkcie procentowym.

PSL poza Sejmem

Swoich przedstawicieli do parlamentu nie wprowadziłyby, prócz PSL, partie KORWiN i Razem, na które chce głosować odpowiednio 3 proc. i 2 proc. respondentów. Na koalicję Zjednoczona Lewica gotowych było oddać swój głos 2 proc. ankietowanych (próg wyborczy dla koalicji wyborczych wynosi 8 proc.).

Spośród wszystkich osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, co jedenasty nie był zdecydowany, komu przekazałby poparcie.

Ponad połowa Polaków chce głosować

W styczniowym badaniu na pytanie o gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu 27 proc. badanych zdecydowanie, a 37 proc. z wahaniem potwierdziło chęć pójścia do urn. Wśród pozostałych - 14 proc. mówiło, że raczej nie pójdzie, 16 proc., że na pewno nie pójdzie; a 6 proc. nie miało zdania.

Odsetki dotyczące gotowości głosowania, kształtują się na podobnym poziomie, co w badaniu zrealizowanym przed miesiącem - napisano w sondażu. Wówczas 28 proc. badanych zdecydowanie, a 34 proc. z wahaniem potwierdzało chęć pójścia do urn.

TNS Polska zaznacza, że większość badania była zrealizowana jeszcze przed debatą na temat Polski w Parlamencie Europejskim. TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 15-20 stycznia 2016 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 968 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.Komentarze (515)
Zaloguj się
 • imprezagt2

  Oceniono 116 razy 68

  No nieźle. Piękna żałoba na weekend w GW.

  Przy takich wynikach PiS miałoby się WIĘCEJ mandatów niż OBECNIE !!

  W naszym systemie wyborczym liczy się PRZEWAGA nad drugą siłą.

  A ta jest ponad 20 pkt %! W wyborach było "tylko" 12 pkt %

 • ratatooyas

  Oceniono 78 razy 58

  co sondaż to kompletnie inne liczby - przynajmniej kolejność jest ta sama. W ciągu ostatnich dwóch tygodni widziałem trzy kompletnie różne sondaże - to już specjaliści od prognozy pogody są bardziej zgodni :-)

 • wuetend

  Oceniono 144 razy 50

  Teraz wypada tylko czekać na komentarze Ryszarda we wszelkich możliwych postmediach. Czipsy, piwo, fotel i pilot w ręce już przygotowane.

 • krzysiozboj

  Oceniono 59 razy 43

  Jak PSL poza sejmem to sondaż lipa, jeszcze takich wyborów po 89 nie było by PSL wyautowano ;)

 • zbych21

  Oceniono 25 razy 19

  Jak widzę to sondaż "face to face". W takich sondażach niektórzy ludzie boją się mówić co naprawdę myślą. Analizy wykazują, że sondaże telefonicznie są bardziej trafne.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 142 razy 16

  Wynik PiS pokazuje, że wciąż jesteśmy krajem postsowieckim, gdzie większość sierot po PRL nie potrafi się znaleźć w świecie gdzie trzeba na siebie pracować.

  Tym ludziom nie przeszkadza komunistyczny prokurator w poselskich ławach. Nie przeszkadza im antyeuropejski kurs nowego rządu. Nie przeszkadza im osłabienie złotego.

  Oni by chcieli wsadzić bogatych do więzień. Hasła bolszewickiej rewolucji w ustach Kaczyńskiego wciąż do nich trafiają.

  Nie ma ci się dziwić - wychowali ich komuniści i wykształcili ich komuniści.

 • tygrys102

  Oceniono 147 razy 15

  TNS...najważniejsza jest tzw. "próbka"...najtaniej pojechać do tworek...

 • felicjan.dulski

  Oceniono 132 razy 14

  Był za encien regime taki dowcip, że oto przywódca ZSRR Nikita Chruszczow i prezydent USA Kennedy stanęli do wyścigu na 100m. Impreza się odbyła. Nazajutrz informacja w prasie amerykańskiej: w e wczorajszym biegu zwyciężył prezydent Kennedy, a pan Chruszczow do mety dotarł drugi. Tymczasem w Prawdzie: We wczorajszym biegu nasz wielki przywódca Nikita Sergiejewicz Chruszczow zajął zaszczytne drugie miejsce, podczas gdy prezydent USA był przedostatni. NWWD!

 • imprezagt2

  Oceniono 41 razy 13

  Ciekawe czy ktoś w GW ma jaja i DOŁĄCZY SŁUPKI poparcia dla partii.

  jakbyscie nie umieli to wam pomogę :) , zamieszczając przybliżone proporcje


  ***
  ***
  ***
  ***
  ***
  ***
  ***
  *** *** ***
  *** *** ***
  *** *** ***
  *** *** ***
  *** *** ***
  *** *** ***
  PiS 38% PO 16% N 15%

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane