Nowy sondaż: spada poparcie dla PiS i PO, Nowoczesna w górę

22.01.2016 14:08
Premier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński

Premier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński (Przemek Wierzchowski)

1. Zmalało poparcie dla PiS - wynika z sondażu TNS Polska
2. Partia Nowoczesna prawie zrównała się z PO
3. Do parlamentu dostałyby się tylko cztery ugrupowania
Jak wynika z najnowszego sondażu TNS Polska, 38 proc. badanych, którzy zadeklarowali chęć udziału w wyborach parlamentarnych, chce głosować na PiS, 16 proc. na PO, 15 proc. na Nowoczesną, a 11 proc. na formację Kukiz'15.

W porównaniu do badania sprzed miesiąca, poparcie dla PiS zmalało o 4 punkty procentowe. Swoje notowania, o 1 punkt procentowy, pogorszyły też PO i Kukiz'15. Zwiększyła się z kolei liczba osób sprzyjających Nowoczesnej - poparcie dla tego ugrupowania wzrosło o 5 punktów procentowych.

Poparcie dla PSL, na które poprzednio swój głos chciało oddać tylko 3 proc. ankietowanych, nie uległo zmianie. Koalicja Zjednoczona Lewica straciła 2 punkty procentowe, a partie KORWiN i Razem zyskały po 1 punkcie procentowym.

PSL poza Sejmem

Swoich przedstawicieli do parlamentu nie wprowadziłyby, prócz PSL, partie KORWiN i Razem, na które chce głosować odpowiednio 3 proc. i 2 proc. respondentów. Na koalicję Zjednoczona Lewica gotowych było oddać swój głos 2 proc. ankietowanych (próg wyborczy dla koalicji wyborczych wynosi 8 proc.).

Spośród wszystkich osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, co jedenasty nie był zdecydowany, komu przekazałby poparcie.

Ponad połowa Polaków chce głosować

W styczniowym badaniu na pytanie o gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu 27 proc. badanych zdecydowanie, a 37 proc. z wahaniem potwierdziło chęć pójścia do urn. Wśród pozostałych - 14 proc. mówiło, że raczej nie pójdzie, 16 proc., że na pewno nie pójdzie; a 6 proc. nie miało zdania.

Odsetki dotyczące gotowości głosowania, kształtują się na podobnym poziomie, co w badaniu zrealizowanym przed miesiącem - napisano w sondażu. Wówczas 28 proc. badanych zdecydowanie, a 34 proc. z wahaniem potwierdzało chęć pójścia do urn.

TNS Polska zaznacza, że większość badania była zrealizowana jeszcze przed debatą na temat Polski w Parlamencie Europejskim. TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 15-20 stycznia 2016 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 968 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.Komentarze (515)
Nowy sondaż: spada poparcie dla PiS i PO, Nowoczesna w górę
Zaloguj się
 • steq1

  0

  a ten ciągle miele jęzorem w mordzie i liczy spróchniałe kly, które obnażyły jego higienę mordową...

 • Oceniono 2 razy -2

  No i jak, sierotki po UB i PRL boją się tego co będzie ? Pamiętam to zdanie p.Gomułki "władzy raz zdobytej NIGDY nie oddamy" ...Wstydu nie macie, dla koryta sprzedalibyście całą rodzinę, do gazu posłalibyście ojców, matki i dzieci. Zresztą ...tak już robiliście niegdyś, no nie? Pamiętacie Judenrat?

 • kszysia48

  0

  Jeszcze trochę a PiS będzie miał 99% pod kościołem i tvp-trwam kurski

 • wilenski11

  Oceniono 8 razy -6

  a tłum skanduje no-wo-czerska, no-wo-cezerska

 • mireczekb

  Oceniono 5 razy -5

  Ja pierniczę. Ale wam odbiło. Spada poparcie. Aż 38% i trzeba napisać spada. A ja wam mówię gnojki POpaprane, że PiS zawsze miał niedoszacowane wyniki. Trzeba do tych 38 dodać jakieś 5 - 10%, będzie miarodajniej.

 • leeloo2002

  Oceniono 1 raz -1

  czy Petru to ten co publicznie sie wypowiadał ze kurs franka bedzie sie utrzymywał na niskim poziomie a sam przewalutował kredyt na złote ?

 • tekameka

  Oceniono 21 razy -13

  Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska, 38 proc. badanych, którzy zadeklarowali chęć głosowania, oddałoby głos na PiS. Na drugim miejscu znalazła się PO (16 proc.), a na trzecim Nowoczesna (15 proc.).

 • kuma1

  Oceniono 32 razy 4

  Ankieterzy telefoniczni sobie ale racja PISLamu zawsze musi być na wierzchu . I do póki Kaczyński będzie mianował swoich ludzi a kasa będzie płynąć wartkim strumieniem, nic się nie zmieni.! Teraz sondaż masz w swojej inteligencji i umiejętności oceny zdarzeń i faktów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje