Polska będzie miała króla? Idea intronizacji Jezusa Chrystusa odżywa

Pomnik Jezusa Chrystusa Króla, Świebodzin.

Pomnik Jezusa Chrystusa Króla, Świebodzin. (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

Brzmi jak żart niewysokich lotów, ale to stary pomysł, który teraz może doczekać się realizacji. Zdaniem niektórych prawicowych mediów, zaistniały wreszcie warunki, by Jezus Chrystus oficjalnie zyskał miano Króla Polski.
Idea intronizacji Jezusa sięga pierwszej połowy XX wieku. Kojarzy się ją z wizjami, których miała doświadczyć polska pielęgniarka Rozalia Celakówna.

Przedwojenne wizje

Wewnętrzne głosy miały jej podpowiadać, że Jezus domaga się od polskich władz konkretnych, ściśle sprecyzowanych działań. Jednym z nich miało być uznanie go królem Polski. Był to konieczny warunek ocalenia kraju w obliczu zbliżającej się wojny.

Nieudane próby stworzenia Aktu Intronizacji podejmowano zarówno przed wojną, jak i po wojnie. Prawdziwa intensyfikacja tych działań nastąpiła jednak w ostatnich kilkunastu latach. W 2006 roku w Sejmie zawiązała się bezskuteczna inicjatywa poselska zmierzająca do nadania Chrystusowi tytułu Jezus Król Polski. Niedługo później środowiska katolickie podjęły próbę przeprowadzenia ogólnopolskiego referendum. Zakładało ono również powrót do godła Polski z 1919 roku.

Klimat sprzyja

Jak przekonują środowiska skrajnej prawicy, dojście do władzy Prawa i Sprawiedliwości stwarza odpowiednie warunki do ostatecznego finalizacji Aktu Intronizacji Jezusa Chrystusa. Pracuje nad nim Zespół ds. Ruchów Intronizacyjnych utworzony przy polskim Episkopacie.

- Idea Intronizacji w Polsce Jezusa Chrystusa odżywa - taką wieścią z serwisem Prawy.pl. podzielił się Artur Górski z PiS. Ten sam, który w 2006 roku przewodził grupie posłów zgłaszających projekt uchwały nt. potrzeby przeprowadzenia w Polsce intronizacji Chrystusa.

Ustanowienie Jezusa Chrystusa królem Polski miałoby mieć miejsce w końcowym etapie obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, które oficjalnie wystartują w 14 kwietnia i będą trwać aż do listopada.

Episkopat milczy

Do tej pory polski kościół nie wydał oficjalnego oświadczenia w tej sprawie. Chcąc sprawdzić informacje u źródła próbowaliśmy dodzwonić się do bp Andrzeja Czai, przewodniczącego Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, ale był on dziś nieosiągalny. Zapytany przez nas o sprawę jeden z członków zespołu - bp Krzysztof Nitkiewicz - podziękował natomiast za zaufanie, ale nie czuł się kompetentny do udzielenia szczegółowych informacji.

Od rana próbujemy uzyskać komentarz od Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

Zobacz także
 • ZaPolskę.pl Katolicki dziennik rusza z "modlitewną krucjatą" i namawia do codziennych modlitw za polityków
Komentarze (920)
Polska będzie miała króla? Idea intronizacji Jezusa Chrystusa odżywa
Zaloguj się
 • Malgorzata Grzesik

  0

  Zydokomuna dawno włada Polska.Naród nie ma tej świadomości.nie mamy swojego przemysłu.pracy dla młodych.mieszkań.ale za to samych sprzedawczykow bez odrobiny sumienia.bo jak można wytłumaczyć te walkę o władzę.od powstania pseudodemokracji.ciągle te same gęby.tylko rozne przetasowania.prostak wałęsa najgorszy sprzedawczyk polskiego robotnika. Lansuje sie dalej.kto na to pozwala?obraza mnie to jako polskiego obywatela.nie ma odrobiny zwyklej przyzwoitosci.spasiony kler nic nie robiacy .ja musze pracowac na tych nierobow.dlaczego?mohery dający ostatnią złotówkę dla diabła w ludzkiej skorze niejakiego rydzyka.chylę czoła przed polskim robotnikiem.który płaci sam na to wszystko.doczekalam czasów kiedy Polki najbardziej pracowite i zaradne kobiety na świecie charuja po 11/12 godz.dostaniemy za te lata głodowe emerytury.niejaki balcerowicz zbawiciel naszej gospodarki.lansuje sie dalej bez chrzty wstydu.jego reforma okradla Polakow z tych pieniędzy z funduszy emerytalnych na miliony.szkoda mi młodzieży pracującej bo nie mają swiadomosci co ich czeka w przyszlosci.więcej honoru dla mnie ma zwykły menel niż te tzw elity.czy my sie kiedys obudzimy?

 • loneman

  0

  No i wykrakaliscie!!

 • apparent

  Oceniono 1 raz 1

  Mamy prawo zabiegać o nasz interes! Nic nas nie obchodzi Europa, świat, wszechświat. Ratunku!

 • annajot1978

  Oceniono 1 raz 1

  Witajcie
  Chciałam zauważyć i sprostowac, że w Akcie jest mowa o uznaniu panowania Chrystusa - nie tylko nad Polską,ale nad całym wszechświatem,itd. Nie jest to równoznaczne z ogłoszeniem i nadaniem Jezusowi tytułu Króla Polski - a tak wynika z powyższego artykułu.Na episkopat.pl jest zamieszczony pełny tekst aktu.
  Pozdrawiam,Ania J.

 • lampeduza

  0

  Ale odlot!

 • pneumatyka

  Oceniono 1 raz 1

  Czy Beata ps. Tempa to opublikuje?

 • Maria Teresa Bator

  Oceniono 3 razy 1

  Jesli sam Chrystus tego sobie zyczy, co wynika z pism Slugi Bozej Rozalii Celak, to dla nas tylko powod do wielkiej dumy i radosci! Zydzi odrzucili Boga jako krola. Jesli Polacy zrobia to samo, to znaczy ze sa jeszcze gorsi niz Zydzi. Chryste, badz Kròlem naszej Ojczyzny!

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  "Panie K...ski, właśnie rozwiązałem parlament. Teraz rozkazuję ja, King!"

  Serial "Ekstradycja", Janusz Gajos do Jana Englerta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje