Polska będzie miała króla? Idea intronizacji Jezusa Chrystusa odżywa

22.01.2016 13:52
Pomnik Chrystusa Króla, Świebodzin.

Pomnik Chrystusa Króla, Świebodzin. (Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta)

Brzmi jak żart niewysokich lotów, ale to stary pomysł, który teraz może doczekać się realizacji. Zdaniem niektórych prawicowych mediów, zaistniały wreszcie warunki, by Jezus Chrystus oficjalnie zyskał miano Króla Polski.
Idea intronizacji Jezusa sięga pierwszej połowy XX wieku. Kojarzy się ją z wizjami, których miała doświadczyć polska pielęgniarka Rozalia Celakówna.

Przedwojenne wizje

Wewnętrzne głosy miały jej podpowiadać, że Jezus domaga się od polskich władz konkretnych, ściśle sprecyzowanych działań. Jednym z nich miało być uznanie go królem Polski. Był to konieczny warunek ocalenia kraju w obliczu zbliżającej się wojny.

Nieudane próby stworzenia Aktu Intronizacji podejmowano zarówno przed wojną, jak i po wojnie. Prawdziwa intensyfikacja tych działań nastąpiła jednak w ostatnich kilkunastu latach. W 2006 roku w Sejmie zawiązała się bezskuteczna inicjatywa poselska zmierzająca do nadania Chrystusowi tytułu Jezus Król Polski. Niedługo później środowiska katolickie podjęły próbę przeprowadzenia ogólnopolskiego referendum. Zakładało ono również powrót do godła Polski z 1919 roku.

Klimat sprzyja

Jak przekonują środowiska skrajnej prawicy, dojście do władzy Prawa i Sprawiedliwości stwarza odpowiednie warunki do ostatecznego finalizacji Aktu Intronizacji Jezusa Chrystusa. Pracuje nad nim Zespół ds. Ruchów Intronizacyjnych utworzony przy polskim Episkopacie.

- Idea Intronizacji w Polsce Jezusa Chrystusa odżywa - taką wieścią z serwisem Prawy.pl. podzielił się Artur Górski z PiS. Ten sam, który w 2006 roku przewodził grupie posłów zgłaszających projekt uchwały nt. potrzeby przeprowadzenia w Polsce intronizacji Chrystusa.

Ustanowienie Jezusa Chrystusa królem Polski miałoby mieć miejsce w końcowym etapie obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, które oficjalnie wystartują w 14 kwietnia i będą trwać aż do listopada.

Episkopat milczy

Do tej pory polski Kościół nie wydał oficjalnego oświadczenia w tej sprawie. Chcąc sprawdzić informacje u źródła próbowaliśmy dodzwonić się do bp Andrzeja Czai, przewodniczącego Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, ale był on dziś nieosiągalny. Zapytany przez nas o sprawę jeden z członków zespołu - bp Krzysztof Nitkiewicz - podziękował natomiast za zaufanie, ale nie czuł się kompetentny do udzielenia szczegółowych informacji.

Od rana próbujemy uzyskać komentarz od Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych.

Zobacz także
Komentarze (905)
Zaloguj się
 • Krzysztof K

  Oceniono 206 razy 172

  Jezus Chrystus o ile mi wiadomo z pobranych nauk , jest synem bożym i jako taki jest królem wszystkich królów . tak też mianowanie go na króla Polski jest dla niego uwłaczające . to tak , jak dla jakiegoś króla nominacja na patrona budki z piwem , lub sklepu mięsnego . Tak też wierzący powinni domagać się , aby autorzy takich pomysłów wsadzili je sobie w ... , no tam , gdzie świetlistość nie dochodzi , bo taka nominacja uwłacza BOGU ! Troszkę inaczej jest z patronatem nad państwem . Przecież Bóg jest patronem i twórcą wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych . Po cóż zatem starać się o jego patronat ? Zresztą , jak widzimy po wciąż trwającym exodusie naszych obywateli , jego ucisku ekonomicznym , tego obecnego cichego rozbioru Polski i nędzy jego obywateli od setek lat - patronaty boskie i boskiej rodziny jakoś nie przekładają się na dobrobyt naszej ojczyzny . Dość zatem tego kompromitowania się tych idiotów , którzy udowodniają nam , że w ogóle nie pojmują istoty Pana i wiary ! Dość ! Paszli po nauki niedouczone , nierozumne głupki ! Nie wycierać sobie gęby imieniem BOGA ! Krzysztof Kornatowicz

 • grayling

  Oceniono 159 razy 151

  Pogratulować. Nawet przy najszczerszych chęciach nie da się wymyślić czegoś bardziej śmiesznego, niż narodowcy obwołujący królem Żyda.

 • jerzysm42

  Oceniono 250 razy 124

  Jezus Chrystus królem Polski.
  Będą nowe obrazy, nowe posągi.
  Na każdym z nich Jezus będzie miał gębę Kaczyńskiego.
  Dolne partie ciała będą zasłonięte, bo mohery nie będą chcieli oglądać obrzezanego króla.

 • aep

  Oceniono 103 razy 95

  Ciekawe jak akt abdykacji Maryi Królowej Polski załatwią.
  Bo taki drobiazg jak skazanie prawomocnym wyrokiem nie dyskwalifikuje?

 • jurek4491

  Oceniono 204 razy 88

  SUPER SUPER SUPER , tak trzeba zrobić , wtedy do niczego nie będzie potrzebny : prezydent, senat, sejm i rząd no bo po kiego król pozałatwia wszystko .

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 79 razy 71

  "Polska będzie miała króla? Idea intronizacji Jezusa Chrystusa odżywa"

  Czy ten kraj nigdy nie moze miec krola-Polaka?!?
  Juz nie pamietacie, historycy jak z koziej dupy traba, ile w historii napsuly jakies obce przybledy sadzane na polskim tronie?!?
  A tak w ogole sadzanie na tronie polskim zyda to... jawny antysemityzm!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje